Vodafone İnternet Alacakların Dikkatine

Bu konuyu okuyanlar

Rylad

Asistan
Reaksiyon puanı
12
Arkadaşlar bugüne kadar internet servis sağlayıcıları üzerinde gözlemler yaptım. Gerek kurulumlar olsun gerek hızlar olsun gerekte destek olsun bazı gözlemler yaptım. Bunu sizlerle paylaşmak istedim. Öncelikle bu gözlemler kendi yaptığım gözlemlerdir. Son zamanlarda İnternet servis sağlayıcı şirketler arasına girmeye çalışan vodafone şirketi üzerinde uzun durdum. Vodafone bildiğiniz gibi büyük bir operatör şirketidir. Sadece türkiye değil avrupada ve diğer kıtalarda hizmet veren şirkettir. Vodafone piyasaya hızlı girdi diyebilirim. Bununla birlikte alt yapısı çok zayıf kaldı. (Müşteri hizmetleri v.b) Piyasaya hızlı giren bu şirket TÜRK TELEKOM alt yapısını kullanmaktadır. Şimdi Sizlere avantajları ve dezavantalarını açıklayacağım. Önce Avantajlarından başlayalım.

Avantajları

1. [*=center]TTNET,SüperOnline sağlayıcılarına göre daha ucuz fiyat sunması.
    [*=center]Vodafone Tarafından verilen modemlerin kullanıcı adı şifre girmeden otomatik buluşması.
    [*=center]Vodafone internet başvurusu alan şirketlere (BAYİİ) ödeneğin fazla olması.
    [*=center]Önceki servis sağlayıcıya yapacağınız iptal dilekçesinden doğan iptal bedelinin 120 TL'ye kadar karşılanması.
    [*=center]Kampanyalardan yararlanmak için eski kullanıcısı olmak şartı olmaması.
6. Eğer internete giriş yapmadıysanız Sözleşmenin iptaline başvurabilirsiniz.

Dezavantajları

1. [*=center]Piyasaya hızlı girmesi ile modem stok sorunu olması. (Alınan başvuru ile birlikte modemin yaklaşık 2 hafta sonra gelmesi )
    [*=center] Müşteri Hizmetlerinin işi bilmemesi ve Müşteri hizmetlerinin yetersizliği. (Uzun süre telefonda müşteri hizmetlerine bağlanmayı beklemek)
    [*=center]Modemlerde doğan DNS sorunu
    [*=center]Doğacak arızalara TELEKOM ekipleri baktığı için sorun çözümünün yavaş olması.
    [*=center]Telekom ekiplerinin yavaş porta bağlaması (ÖRN: 8 MBPS hızında başvuru yaptıysanız telekom ekipleri 1 MBPS portuna yönlendirmesi.)

Zamanla gözlemlerimi yapıp burada sizlerle paylşacağım. KESİNLİKLE VODAFONE ŞİRKETİNE KASITLI BİR DURUM YOKTUR.
Bu gözlemlerimi yaklaşık 6 ay gibi sürede gerçekleştirdim. 24 saat içinde yaklaşık 10 adet vodafone modem kurulumu yapıyorum. Yaklaşık 5-6 kadar arızaya gidiyorum. Kendim Bolu'da özel bir bilgisayar şirketinde çalışmaktayım.

HERKESE İYİ FORUMLAR!

pesimist

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,007
Telekom ekiplerinin yavaş porta bağlaması (ÖRN: 8 MBPS hızında başvuru yaptıysanız telekom ekipleri 1 MBPS portuna yönlendirmesi.)

Bunu kanıtlayabilir misin?

Rylad

Asistan
Reaksiyon puanı
12
Bunu kanıtlayabilir misin?

Bolu ankara istikametindeki bir dinlenme tesisinde başımıza geldi. Daha önce ttnet üzerinden kullandığımız internette sorun yoktu. Vodafone geçiş oldu ve 1mbps internet geldi. Normalde 8mbps olması gereken hız 1 mbps oldu. Defalarca arıza kaydı açtık ve telekom ekipleri Port Düzeltmesi yaptı hız 8 mbps cıktı. Gözlerimle gördüğüm bir olay

Rylad

Asistan
Reaksiyon puanı
12
++++ dm yoluyla iletişime geçersen @pesimist şirketin telefon numarası vs söyleyerek kendinde bunu teyit edebilirsin

pesimist

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,007
O halde bu büyük bir dezavantaj

helpmert

Doçent
Reaksiyon puanı
31
Bu alanda oldukça iyi olmama rağmen buda benim açıklamam.

Her sağlayıcı yarı yarıya türk telekom altyapısını kullanıyor ama her sağlayıcının kendine özgü bir ip blogu ve ıss leri mevcut. Kimisinin iss ileri yavaş olur kimisinde ıssleri hızlı olur.

Bu altyapıdada önemli ıss 'dede önemlidir..

TTnet ---> Türk Telekom Altyapısı ---> Kendine özgü ip bloğu ve ip havuzu ---> Turk Telekom ISS Server ---> İnternet
Vodafone ---> Türk Telekom Altyapısı ---> Kendine özgü ip bloğu ve ip havuzu ---> Biri ISS Server ---> İnternet
Superonline ---> Türk Telekom Altyapısı ---> Kendine özgü ip bloğu ve ip havuzu ---> Superonline ISS Server ---> İnternet
D-Smart DSL ---> Türk Telekom Altyapısı ---> Kendine özgü ip bloğu ve ip havuzu ---> Doğan TV iletşim ISS Server ---> İnternet

Not: Süperonlinenin kendine özgü fiber altyapısı da vardır.

Burada firmaların farklı ıss serverlerinin hızı ve sunduğu verimliliktir.
Genelde ping dediğimiz olay burada meydana çıkıyor .

Sizin dediğiniz olaya gelirsek.
1- Vodafone net şuanda bulunduğum firmada kullanılıyor yeni abone olundu ve getirlen modem dlinkin en adi modemlerinden birisiydi. Dsmartin ilk bu işe başladğında kullandığı modemlerdendi :)

2- Türk telekom bilerek başkasına hatalı port takmaz büyük ihtimalle montaj esnasında oluşan bir sorundur. (Türk telekom onlardan daha fazla para alıyor zaten)

Olay şöyle.
Sen abone oluyorsun senin altyapın türk telekom
vodafone geliyor senin portunu telekomdan kiralıyor
olay budur
kirayıda vodafone ödüyor.

ozcanok

SDN Okuru
Reaksiyon puanı
2
ben vodafone internetini kullanıyorum evet arkadaşın belirttiği gibi bir sorun çıktığında 2 haftayı gözden çıkartmak gerekiyor hız konusunda şimdiye kadar hiç bir sorun yaşamadım laptop ile kablosuz bağlantıda dahil arka planda steam güncellemeleri yapılırken youtube dan rahatlıkla video izleyebilmiştim

helpmert

Doçent
Reaksiyon puanı
31
ben vodafone internetini kullanıyorum evet arkadaşın belirttiği gibi bir sorun çıktığında 2 haftayı gözden çıkartmak gerekiyor hız konusunda şimdiye kadar hiç bir sorun yaşamadım laptop ile kablosuz bağlantıda dahil arka planda steam güncellemeleri yapılırken youtube dan rahatlıkla video izleyebilmiştim

orada demekki vodafone ıssleri sağlıklı ve hızlı calişiyormuş :)
Bazi bölgelerde altyapı kötü olabiliyor o yüzden firma isimleri lekeleniyor.