Dizüstüm çok yavaş çalışıyor. acil yardım!!!

Bu konuyu okuyanlar

kar_tanesi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
arkadaşlar dell inspiron 6000 dizüstüm var. yaklaşık 3 senedir kullanıyorum. ama nerdeyse çökmek üzere. çok yavaş çalışıyor. ikidebir windows bir sorunla karşılaştı kapatılması gerekiyor diye uyarı çıkıyor ve kapanıyor.doğru dürüst program bile yüklemiyorum kaldırmıyor diye. oyun desen 1 tane bile yok. geçenlerde yavaş çalıştığı için format attırdım bir süre düzeldi ama yine eskisi gibi oldu. hızlandırmak için ne yapmam gerek? tavsiyelerinizi bekliyorum...:D

Nemesis

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Onu çay tepsisi olarak kullanırsan gerekli performansı alırsın :)

Şaka bi yana Xp kullanma. Pardus falan kullan ;)

efekan258

Asistan
Reaksiyon puanı
1
WinSysClean
Advanced WindowsCare

Üstteki programları kurup tarama yaptır ve sorunların bi nebzede olsa çözülür.Daha sonra harddiskine sağ tıklayarak özellikler/araçlar/şimdi birleştire basarak disk birleştirmesi yap bunlar işe yarıyabilir ve bunları düzenli olarak kullan haftada 1 filan...

kar_tanesi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
WinSysClean
Advanced WindowsCare

Üstteki programları kurup tarama yaptır ve sorunların bi nebzede olsa çözülür.Daha sonra harddiskine sağ tıklayarak özellikler/araçlar/şimdi birleştire basarak disk birleştirmesi yap bunlar işe yarıyabilir ve bunları düzenli olarak kullan haftada 1 filan...

disk birleştirmeyi sık sık yapıyorum ama bir faydasını göremedim henüz. bu arada tavsiyelerin için sağol. advanced windowscare programını kurmak istiyorum. özelliklerine baktım hacker vb karşı koruma falan diyor. bende panda antivirüs var ikisi çatışabilir mi? bi sorayım dedim. ha bir de benim işletim sistemi xp. bunu pardus veya vistaya çevirebilirmiyim? biraz acemiyim de ben...

efekan258

Asistan
Reaksiyon puanı
1
disk birleştirmeyi sık sık yapıyorum ama bir faydasını göremedim henüz. bu arada tavsiyelerin için sağol. advanced windowscare programını kurmak istiyorum. özelliklerine baktım hacker vb karşı koruma falan diyor. bende panda antivirüs var ikisi çatışabilir mi? bi sorayım dedim. ha bir de benim işletim sistemi xp. bunu pardus veya vistaya çevirebilirmiyim? biraz acemiyim de ben...

Boşver işletim sistemini bence en iyisi xpdir.advanced windowscare antivirüs programlarıyla çakışmaz zaten sürekli arkada çalışan bi program deildir istediğin zaman çalıştırıp tarama yaptırıp kapatabilirsin.Antivirüs olarakda deneyimlerime dayanarak söylüyorum en iyisi nod32'dir.Nod32yi kur sisteminide yavaşlatmaz işinide fazlasıyla görür...

kar_tanesi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Boşver işletim sistemini bence en iyisi xpdir.advanced windowscare antivirüs programlarıyla çakışmaz zaten sürekli arkada çalışan bi program deildir istediğin zaman çalıştırıp tarama yaptırıp kapatabilirsin.Antivirüs olarakda deneyimlerime dayanarak söylüyorum en iyisi nod32'dir.Nod32yi kur sisteminide yavaşlatmaz işinide fazlasıyla görür...

çok sağol tavsiyelerin için..:p

hellmarch

Müdavim
Reaksiyon puanı
20
Madem oyun oynamıyorsun, bi pardus'u dene derim. olmadı ubuntu, opensuse falan dene fark edeceğini umuyorum.

SeRCaN

Asistan
Reaksiyon puanı
0
3 senedir içine giren tozlar pc yi yavaşlatır xp nin kapatılması sorunu da donanımsal olabilir toz vb. nedeniyle herhangi biyerde teması fln engelleyebilir yetkili servisine bi temizlet istersen ;)
tabiki bu son çaren olmalı ama format atınca eski haline geldiyse yüklediğin program antivirüs vb. yavaşlatıyo olma ihtimali de yüksek..

yugoer

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
benim bilgisayarımda dell inspiron 1300 senin laptopunla özellikleri hemen hemen aynı. temiz format at ve sürekli harddisk defrag yap. eskiden benim laptopta senin ki gibiydi. çok yavaştı. 2 gb ram aldım. şimdi eskiye oranla uçuyor. vista ultimate bile kurdum. şimdi vista ultimate , xp pro , ubuntu ve pardus kurulu 4'lü boot yani. senin bütçen varsa ram tavsiye ederim. bilgisayarını da temizle. ram takmadan önce benim ki de arada bir mavi ekranı gösteriyordu.

atacalipso

Doçent
Reaksiyon puanı
0
ısınma sorununu çöz, sağlam bir antivirüs ve antispyware kur, gereksiz hizmetleri kapat, vistaya geçebiliyorsan geç, geçemiyorsan xp sp3 kur, sonra tüm güncellemeleri kapat ve sadece program güncellemelerini manuel olarak sen yap ama bi daha işletim sistemi güncelleme, programları program ekle kaldırdan kaldır, registry cleaner programları edin ama 3-4 çeşit registry temizleme programın olsun...

ennteresan

Asistan
Reaksiyon puanı
1
1- 512mb tan düşük ram varsa ram takviyesi yap. Performans değişimine şaşıracaksın.
2- pc ye temiz bi format çek virüs programı vs yükle. ufak bi zararlı yazılım bilgisayarı kağnıya çevirmeye yeter.
3- kullanmadığın bileşen ve görsel öğeleri iptal et.(bilgisarım-özellikler-gelişmiş-performans sekmesinde bikaç ayar bulabilirsin.
4- bilgisayarın tam açılıp kullanıma hazır hale gelmesi için bi 1-3 dakka arası bekle. masaüstünü görür görmez işlem yapma.
5- Sabit disk 3 sene yoğun kullanıldıysa performansı baya düşmüştür yeni bi sabitdisk tak.

benim önerilerim bu kadar. bunları yaparsan bilgisayarın çok iyi bi şekilde çalışacaktır.
"deneyim=hala p3 384mb ram li pc kullanıyorum tıkır tıkır çalışıyo. geçen ay 8 yaşına girdi :) "

PC MERAKLISI

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
1- 512mb tan düşük ram varsa ram takviyesi yap. Performans değişimine şaşıracaksın.
2- pc ye temiz bi format çek virüs programı vs yükle. ufak bi zararlı yazılım bilgisayarı kağnıya çevirmeye yeter.
3- kullanmadığın bileşen ve görsel öğeleri iptal et.(bilgisarım-özellikler-gelişmiş-performans sekmesinde bikaç ayar bulabilirsin.
4- bilgisayarın tam açılıp kullanıma hazır hale gelmesi için bi 1-3 dakka arası bekle. masaüstünü görür görmez işlem yapma.
5- Sabit disk 3 sene yoğun kullanıldıysa performansı baya düşmüştür yeni bi sabitdisk tak.

benim önerilerim bu kadar. bunları yaparsan bilgisayarın çok iyi bi şekilde çalışacaktır.
"deneyim=hala p3 384mb ram li pc kullanıyorum tıkır tıkır çalışıyo. geçen ay 8 yaşına girdi :) "

8 yaş maaşallah:)

yugoer

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
o ramlarla sakın vistaya geçmeye çalışma! xp'de kal vista istersen ramlarini yükselt. 512 mb ramle vistada senin bilgisayar ölür. ama senin çipset 915 gm olmalı. öyleyse vista aero sende çaışmaz. 915 gm intelin onboard ilk 3d ekran kartı. ama intel vista aero için driver çıkarmadı. yani vista ekran kartını 2d olarak tanıyor. intel ilerde çıkartıcağız diyor ama inanma.

ennteresan

Asistan
Reaksiyon puanı
1
san andreas bile oynuyom gerçi baya bi kasıyo ama. ilk ps1 oyunlarını emulatörle oynadığım zmanı bile hatırlıyom. ne günlerim geçti bu pc ile

yugoer

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bende inspiron 1300 ile full çözünürlük düşük detayda 10 - 15 fps ile gta san andreas oynuyorum.

Son mesajlar