Macbook pro - aşiri isinma sorunu

Bu konuyu okuyanlar

mahirsentin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Macbook pro mu alalı 1.5 sene oldu. Son 3 aydır cihazımda aşırı ısınma oluyor. Cihazı kullanırken ellerim yanıyor. Arka planda çalışan çok fazla uygulama olmamasına ve sadece 3, 4 tane safaride haber siteleri ve normal diğer siteler açık olmasına rağmen sıcaklık 76 dereceye kadar çıkıyor. CPU değerlerine baktığımda %20 ler de olduğunu görüyorum. Hiç oyun oynayan, dizi izleyen ya da ağır grafik programları çalıştıran birisi değilim. Bilgisayar mühendisi olduğumdan dolayı sadece uzak bağlantı veya terminal uygulamaları ile çalışıyorum. Yani bilgisayarıma aşırı yük olabilecek hiçbir uygulama çalıştırmıyorum. Cihazım yeni formatlanmış ve tüm güncellemeleri yapılmış durumda.

Mac imi Artı Bilgisayara bıraktım. 8. gün bekledim ve bu süre sonunda cihazımda Apple ın tüm testlerini yaptıklarını ve herhangi bir arıza bulamadıklarını söyleyerek bana teslim ettiler. Sorunum devam ediyordu. Ardından Mac imi Apple store akasya ya götürdüm. Randevu almam gerektiğini ve ancak o zaman cihazımı kabul edebileceklerini söylediler. Ben de randevu almak için çok fazla uğraştığımı ancak alamadığımı söyledim. Yapabilecekleri bir şey olmadığını söylediler. Sonunda 9 gün sonrasına randevu alabildim. Mac imi tekrar Akasya ya götürüp teslim ettim. Mac imde aynı zamanda HDMI çıkışı çalışmıyordu.

11 gün sonra beni arayıp HDMI çıkışındaki sorun için anakartı değiştirdiklerini fakat ısınma konusunda herhangi bir arıza bulamadıklarını söylediler. Anakart değiştikten sonra ısınma sorunuda artık kalmayacaktır dediler. Bende cihazımı teslim aldım. Hafta sonunda mac imi kurdum. Pazartesi iş yerime gittiğimde 13:30 a kadar şarja takmadım ve sonrasında şarja taktım. Saat 15:30 da cihazım yine çok aşırı ısındı ve ellerim yandı. mac imde açık uygulama sadece safari ve ondaki birkaç haber sitesi vardı. CPU ya baktım %20 idi. Sıcaklığa baktım %76 idi. Yine akasyayı aradım ve durumu anlattım. Akşam cihazı getirin teknik arkadaşla görüşün dediler. Bende mac imi alıp akşam tekrar akasyaya gittim.

Teknik servis sorumlusu olarak gösterdikleri arkadaşın yanına gittim. Yanında 3 kişi vardı. Sıra bana gelince başımdan geçenleri ve mac imde sorunun hala devam ettiğini söyledim. Bana birazdan ilgileneceğini ve orada oturarak beklememi söyledi. Benden sonra gelen kişilerle 30 dakika boyunca ilgilenmeye devam etti. bende beklemeye devam ettim. Ardından yanıma gelip bana ellerinden geleni yaptıklarını ve cihazımda herhangi bir arıza olmadığını, cihazın %120 lere kadar ısınmasının normal olduğunu söyledi. Kendisine ben bilgisayar mühendisiyim, benim tüm işim bilgisayarım, %76 larda inanılmaz ısınan bilgisayar %120 lerde yanarak mı kullanalım dedim.

Cihazın sorununun ne olduğunu anlayamadığınız için beni başınızdan savuyorsunuz dedim ve çıktım. Kısacası yaklaşık 1 aydır mac im sürekli servislerde ve ben de sürekli bu konu ile uğraşıyorum. Bütün çabam, uğraşlarım, zamanım boşa gitti. Bütün işlerimizi kolaylaştırır, hızlandırır, servisi 10 numaradır, diğer cihazlarda yaşadığımız sorunları yaşamayız diye üstelikte çok yüksek ücretler ödeyerek aldığımız mac bilgisayarımda yaşadığım sorunları sizlerle paylaşmak istedim. Bundan sonra sizde Apple dan bilgisayar almaya kalkarsanız takdir sizlerin. Benim başıma geldi. Sizleride uyarmak istedim. Aman haa dikkat!!!

FBK

Doçent
Reaksiyon puanı
7
yeni nesil macbook'larda bir ısınma durumu olduğu aşikar. aynı ilginç sorun daha önce adaptörden çıktı. bir arkadasınızda vs adaptör varsa bir deneyin derim.

re13el

Dekan
Reaksiyon puanı
114
Apple servisi bile ilgilenmiyorsa kötü yani. Eğer yapabilirseniz Apple Türkiye değil de direk Apple'a mail atıp durumunuzu anlatmayı deneyin. Ne kadar Apple servisi de olsa Türk çalışanlar sonuçta.

mahirsentin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
yeni nesil macbook'larda bir ısınma durumu olduğu aşikar. aynı ilginç sorun daha önce adaptörden çıktı. bir arkadasınızda vs adaptör varsa bir deneyin derim.

Denedim.

Sonuç yine aynı.

Son mesajlar