Kafam çok karışık, yardımcı olabilir misiniz?

Bu konuyu okuyanlar

dert36

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Merhaba. Ben bilgisayar mühendisliği okuyorum. Bağımsız oyun geliştiriciliğinden geçimimi sağlamak istiyorum. Yaşım 24 ve bir an önce para kazanmam gerekiyor çünkü yaşım baya geçiyor. İlk 16 yaşımdayken oyun programlamak istemiştim. O yaşlarımda forumlarda açılan konuları incelediğimde gözüm korkmuştu ve vazgeçmiştim. Tek duyduğum kelime imkansız kelimesiydi. Herkes ama herkes imkansız dedi ve ben de yapabileceğim bir alana yöneleyim diyerekten sürekli daldan dala atladım. Web tasarımcılığı, web programcılığı falan derken hiç bir alanda uzmanlaşamadım. Herşeyden biraz öğrendim ama hiçbir şeyi tam öğrenemedim. Küçüklüğümden beri oyun geliştirme hayalim vardı ama imkansız kelimesini beynime çivi gibi çakmışlardı. Şu yaşlarımda internette minecraft'ın tek kişi ile yapılmış olması beni tekrardan heveslendirdi ve o yapabiliyorsa ben neden yapamıyayım diye içimden geçirdim. Öyle gta gibi büyük oyunlar yapmak niyetinde değilim. Küçük ama fikir yönünden ağır basan oyunlar. Ama kafamı karıştıran çok konu oluyor ve bu işe girmeye korkuyorum. Yaşımda geçti o yüzden vakit kaybetmek istemiyorum.

1. Sorum : Steam diye bir sistem duydum. PC için yapılan oyunlar orda satılabiliyor sanırım. Bu konuda baya bir araştırdım ama bu işin nasıl yapılacağını bulamadım(ingilizcem yok) . Steam bu iş için sitesinde komisyonu beraber belirleriz falan yazıyor. Bir sitede de %75 komisyon aldığı yazıyordu. Eeeee %75'i kendine alıyorsa ben ne kazanıcam?

2. Sorum : Benim hiç param yok. Yaptığım oyunları patentliyemem. Okuduğum kadarıyla patent işleri baya pahalı oluyormuş. Ben oyunu yazıp markete attım diyelim. Başka biri benim oyunumu alıp patentini üzerine yaptırabilir mi? Hatta daha ileriye gidip yazdığım oyunun patentini alıp bana dava açabilir mi? Bu hukuk işleri nasıl yürüyor hiç bilmiyorum. Başıma bela almak istemiyorum. Yardımcı olun lütfen :(

3. Sorum : Yaptığımız oyunları steam dışında hangi marketlerde satabiliriz?

4. Sorum :
Oyunu steam gibi bir markette satışa sundum diyelim. Devlet bu yüzden fatura kesmemi veya vergi ödememi ister mi? Bu yüzden bana ceza yazar mı? Lütfen beni aydınlatırsanız sevinirim :( Şimdiden teşekkür ederim.

falcon291

Müdavim
Reaksiyon puanı
45
Oyun mu yapmak istiyorsun? İngilizce öğrenmekle işe başlayabilirsin.
Tüm API'ler ve üst düzey programlama dillerinin dökümantasyonu İngilizce. Bu iş öyle google translate ile olmuyor.
Öncelikle İngilizce öğren, kendine bunun için 6 ay gibi bir süre koy. Bu arada iş bul, maddi sıkıntın olmasın. Sonrasında zaten yolunu çizmeye ve yapmayı düşündüğün şeyi yapıp yapamayacağını görmeye başlarsın.

Sorularının yanıtına gelince bir arkadaşın cevabını ve üslübunu beğenmemişsin, bir ihtimal benimkini de beğenmeyeceksin ama gerçekler acıtır.
1. Steam ne diyorsan susarım. İngilizce'n yoksa en azından ekşi sözlük'e girip tüm entry'leri okumalısın derim. Steam'e %75 vermek hoşuna gitmeyebilir ama onun kullanıcı sayısını başka hiçbir platformda bulamazsın.
2. Sen önce patentlenebilecek bir oyun yaz bitir, sonra beni gel bul, oyunu beğenirsem o işleri ben halleder, sana ortak olurum. Maalesef bu iş böyle, parası olan düdüğü çalışıyor.
3. Steam dışında bir markete ihtiyaç yok. Zaten o sayede Steam %75 alıyor. Diğer firmalar kendi marketlerinde kendi oyunlarını genel olarak satıyor. Bildiğim kadarıyla Uplay, Origin vb. başka firma oyunları ile uğraşmıyor.
4. Dediğim gibi sen oyunu önce yap, sonra bunları dert edersin. Diyelim Android'de bir oyun yaptın, Google Play'e koydun, 5-10 adet sattın diye kimse senden vergi istemez beklemez, ama 10000 oyun saatın 3 ₺'den dedim, muhtemelen yine kimse başına bela olmaz, ama 100.000 dersen bak işte o zaman riskli sularda dolaşmaya başlarsın, devlet baba senden hesap sorabilir. Denemek görmek lazım.

Kusura bakma ama hikayen biraz Çin'e savaş açan Lazlar'a benziyor, oturmuşlar kara kara düşünüyor. Adam görmüş hayırdır ne düşünüyorsunuz, biz Çin'e savaş açtık, ne halt yiyeceğizi mi? Yok demiş Lazlar. Bir milyar adamı nereye gömeceğiz onu düşünüyoruz demişler. Sen önce Çin'i yenecek bir yol bul, bu dört sorununu da ben çözerim, gel beni bul.

dert36

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Oyun mu yapmak istiyorsun? İngilizce öğrenmekle işe başlayabilirsin.
Tüm API'ler ve üst düzey programlama dillerinin dökümantasyonu İngilizce. Bu iş öyle google translate ile olmuyor.
Öncelikle İngilizce öğren, kendine bunun için 6 ay gibi bir süre koy. Bu arada iş bul, maddi sıkıntın olmasın. Sonrasında zaten yolunu çizmeye ve yapmayı düşündüğün şeyi yapıp yapamayacağını görmeye başlarsın.

Sorularının yanıtına gelince bir arkadaşın cevabını ve üslübunu beğenmemişsin, bir ihtimal benimkini de beğenmeyeceksin ama gerçekler acıtır.
1. Steam ne diyorsan susarım. İngilizce'n yoksa en azından ekşi sözlük'e girip tüm entry'leri okumalısın derim. Steam'e %75 vermek hoşuna gitmeyebilir ama onun kullanıcı sayısını başka hiçbir platformda bulamazsın.
2. Sen önce patentlenebilecek bir oyun yaz bitir, sonra beni gel bul, oyunu beğenirsem o işleri ben halleder, sana ortak olurum. Maalesef bu iş böyle, parası olan düdüğü çalışıyor.
3. Steam dışında bir markete ihtiyaç yok. Zaten o sayede Steam %75 alıyor. Diğer firmalar kendi marketlerinde kendi oyunlarını genel olarak satıyor. Bildiğim kadarıyla Uplay, Origin vb. başka firma oyunları ile uğraşmıyor.
4. Dediğim gibi sen oyunu önce yap, sonra bunları dert edersin. Diyelim Android'de bir oyun yaptın, Google Play'e koydun, 5-10 adet sattın diye kimse senden vergi istemez beklemez, ama 10000 oyun saatın 3 ₺'den dedim, muhtemelen yine kimse başına bela olmaz, ama 100.000 dersen bak işte o zaman riskli sularda dolaşmaya başlarsın, devlet baba senden hesap sorabilir. Denemek görmek lazım.

Kusura bakma ama hikayen biraz Çin'e savaş açan Lazlar'a benziyor, oturmuşlar kara kara düşünüyor. Adam görmüş hayırdır ne düşünüyorsunuz, biz Çin'e savaş açtık, ne halt yiyeceğizi mi? Yok demiş Lazlar. Bir milyar adamı nereye gömeceğiz onu düşünüyoruz demişler. Sen önce Çin'i yenecek bir yol bul, bu dört sorununu da ben çözerim, gel beni bul.

O yukardaki şahıs bilip bilmeden bana hayali olarak mühendislik okuyorsun (yani yalan söylüyorsun) dediği için kızdım.

Yani steam'ın %75 aldığı kesin mi? Bu arada öğrenmeye başladım zaten, arada motivasyon olsun diye bunları araştırıyorum. Zaten google'den bir bilgiye ulaşsaydım forumlara açıp sormazdım. Ama hiç bir bilgi yok. Kaç gündür aratıp duruyorum. Bu işlerin düşünüldüğü kadar kolay olmadığını biliyorum. Zorluklarını en başından bilmek ve ona göre gitmek isterim. Her zaman böyleydim.

Devlet işlerinden hiç anlamıyorum, bir forumda arkadaş internet üzerinden 12 tane laptop sattığını ve devletin ona 40.000 TL vergi cezası kestiğini söyleyince(Belgeleride göstermişti) gözüm baya bir korkmuştu. Boşuna dememişler parası çok olanın bir sürü alacağı olur diye. Neyse teşekkür ederim