Lenovo g50-70 format hakkinda zor soru

Bu konuyu okuyanlar

demircan256

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Elimde lenovo g50-70 i5 w8 yüklü laptop var.serviste buna w8 yüklemişler(recovery klasöründe olan işletim sistemi bu) ancak ben buna w8.1 kurmak istiyorum veya ilerleyen günlerde w10 kuracağım.Ancak format atarken bunlarda recovery klasörü olduğundan silinmemesi gereken klasörler var.Acaba ben bunu yani silinmemesi gereken klasörleri silmeden nasıl temiz format atabilirim?

Çünkü,normal format atarken karşıma gelen tüm kalsörleri sildiğim için recovery klasörünü silmiştim ve recovery tuşuna bastığımda işlem yapmıyordu.

Şimdi format esnasında disk kısımları karşıma geliyor ama c d e ...diye değilde bölüm 1,bölüm 2 vs..

Şimdi ben bunlardan hangilerini silicem hangilerini silmicem ve format sonunda recovery klasörü zarar görmeyecek?

Olmaz demeyin çünkü servis ile görüştüğümde c yi silmeyin yeterli demişlerdi ama ben c yi göremiyorum...

Yardımcı olursanız çok çok sevinirim.

demircan256

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Arkdaşlar online olan bilgili arkadaşlardan yardım bekliyorum,bilgisayar format için bekliyor.

...Görkem...

Profesör
Reaksiyon puanı
779
Arkadasim recovery modu hatta klavyenin ustunde kosede kucuk bir tus kisayolu vardi galiba o modelde c yani sistemin kurulu oldugu yere atiyorlardi en son lenovo da. sende format atmak icin c yi bicimlendireceginden recovery dosyalari da silinecek. Ve o tus un fonksiyonu kalmayacak. Ayrica firmanin verdigi sistemi guncelleme disinda degistirirsen yani format atip baska bir sistem kurarsan garanti disi kalir urun. servisinde sana c yi silmeyin yeterki demesinin sebebi reecovery dosyalarinin c de bulunmasi. Ordaki c dedigi yerde windows un kurulu oldugu yer. Yani o recovery calissin istiyorsan sistemi ellemiceksin.

demircan256

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Arkadasim recovery modu hatta klavyenin ustunde kosede kucuk bir tus kisayolu vardi galiba o modelde c yani sistemin kurulu oldugu yere atiyorlardi en son lenovo da. sende format atmak icin c yi bicimlendireceginden recovery dosyalari da silinecek. Ve o tus un fonksiyonu kalmayacak. Ayrica firmanin verdigi sistemi guncelleme disinda degistirirsen yani format atip baska bir sistem kurarsan garanti disi kalir urun. servisinde sana c yi silmeyin yeterki demesinin sebebi reecovery dosyalarinin c de bulunmasi. Ordaki c dedigi yerde windows un kurulu oldugu yer. Yani o recovery calissin istiyorsan sistemi ellemiceksin.

Haklısın sol tarafta şarş kablo girişinin hemen yanında var recovery tuşu ve ona basınca recovery alanına girebiliyorum.Ancak sonuç itibari ile şuanda yüklü olan işletim sistemi w8 ilk versyion ve en w8.1 veya w10 yükleyemecekmiyim?Tamam ben w8.1'i yükleyip kullandım ama dediğim gibi tüm recovery dosyalarını sildiğim için servise gönderdim (paralı olduğunu söylemelerine rağmen ücretsiz eski haline getirip recovery dosyalarını yükşediler)

Ama ben bu şekilde recovery dosyalarını silmeden w8.1,w10 veya daha üst bir işletim sistemi kuramayacaksam ne işime yararki koskoca i5 laptop?

Bana bu konuda uzmanlardan yardım lazım.

alper34

Asistan
Reaksiyon puanı
46
recovery bölümünü sildiysen yapabilcek bişey yok yeniden kendin yapcaksın. İkinci olarak 1. bölüm C: 2. Bölüm D: dir. C olan bölüm kaç gb olduğunu biliyorsan ne kadarı dolu veya boş aynı şekilde recovery bunlar bir veya 2 dir. kurarken yükselt dersen silmeden kurtarabilirsin tuşlarlada temiz format atarsın her silme temiz format değildir. Silmeyip recovery ile fabrika ayrlarına dönüp yükseltme ile win 10 yapıp kendi içinden hesini silseymişin olurdu hemde temiz.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Recovery bölümün duruyorsa yükselterek windows 10 a kadar yükle başka seçeneğin yok. Zaten recovery bölümünüde güncellemelisin ki işe yarasın yoksa o da win 8 e geri dönderir. windowsun içinde zaten kolay sıfırlama bölümü var ben iptal ettim recovery kısmını temiz istedim mi siliyorum zaten yazılımları bilgisayarı kasıyor gereksiz açılış yavaşlıyor zaten driverlarla yedek alırsan yüklemen daha kolay olur. Windows 8 seriallini al bir yere

wMwMw

Profesör
Reaksiyon puanı
96
Boş ver recovery kısmını hdd yi tamamen sil temiz uefi 8.1 kurulumu yap sonrada win 10 a yükselt mis gibi kullan.
Bende G50-70 kullanıcısıyım aldığım ilk gün yaptığım iş tüm hdd yi silip temiz 8.1 kurmak olmuştu :)

alper34

Asistan
Reaksiyon puanı
46
Aynen katılıyorumbende formatlarım kullancaklarını yedekle lenovaya ait olanları gerisi olmasada olur serial varsa ve ayrıca aynı şekilde kendi recovery bölümünü yapabilirsin tek tuşla geri yüklemeli

demircan256

Asistan
Reaksiyon puanı
0
recovery bölümünü sildiysen yapabilcek bişey yok yeniden kendin yapcaksın. İkinci olarak 1. bölüm C: 2. Bölüm D: dir. C olan bölüm kaç gb olduğunu biliyorsan ne kadarı dolu veya boş aynı şekilde recovery bunlar bir veya 2 dir. kurarken yükselt dersen silmeden kurtarabilirsin tuşlarlada temiz format atarsın her silme temiz format değildir. Silmeyip recovery ile fabrika ayrlarına dönüp yükseltme ile win 10 yapıp kendi içinden hesini silseymişin olurdu hemde temiz.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Recovery bölümün duruyorsa yükselterek windows 10 a kadar yükle başka seçeneğin yok. Zaten recovery bölümünüde güncellemelisin ki işe yarasın yoksa o da win 8 e geri dönderir. windowsun içinde zaten kolay sıfırlama bölümü var ben iptal ettim recovery kısmını temiz istedim mi siliyorum zaten yazılımları bilgisayarı kasıyor gereksiz açılış yavaşlıyor zaten driverlarla yedek alırsan yüklemen daha kolay olur. Windows 8 seriallini al bir yere

Kardeşim öncelikle çok saol...ama şuanda recovery dosyam sapasağlam w8 kurulu..yeni geldi servisten..demek istediğim yeni işletim sistemi kurmak istediğim zaman recovery dostalarını silmeden yükleme yapabilmek.gerekenleri açıklamışşsın zaten..ama şunu net anlayamadım...format sırasında yükseltme seçeneğini tıklayınca c ve d klasörlerinde virüslü bir dosya varsa onlar olduğu gibi kalacak diyembiliyorum ve formatın pek bir anlamı kalmayacak diye biliyrum yanlışmıyım?yok yanlışsam yükseltme yap dersem recovery dosyalarına zarar vermeden yükseltme seçeneği işime yaratacakmı?

demircan256

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Aynen katılıyorumbende formatlarım kullancaklarını yedekle lenovaya ait olanları gerisi olmasada olur serial varsa ve ayrıca aynı şekilde kendi recovery bölümünü yapabilirsin tek tuşla geri yüklemeli

Sanırım dediğiniz gibi yapıcam ve recovery alanını silicem..peki tek tuşla recovery dosyamı nasıl oluşturabilirim?Ayrıntılı veya kaynak verebilirmisin?

alper34

Asistan
Reaksiyon puanı
46
Eğer yüklüyse öncelikle silmeden recovery kısmının yedeğini alabilirsin anlatırım ikincisi de yükseltme yaptıktan sonra windows 8 ayuarlar kısmından ssıfırla dedinmi tekrar temiz kurulum yapar sana

demircan256

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Boş ver recovery kısmını hdd yi tamamen sil temiz uefi 8.1 kurulumu yap sonrada win 10 a yükselt mis gibi kullan.
Bende G50-70 kullanıcısıyım aldığım ilk gün yaptığım iş tüm hdd yi silip temiz 8.1 kurmak olmuştu :)

Teşekkür ederim..sorularım var cevaplarsanız sevinirim..
1-elimde zaten w8.1 pro var ancak uefi'mi değilmi bilmiyorum.Uefi olduğunu veya olmadığını nasıl anlarım.Ve uefi'nin katkısı nedir.

2-W10 elimde var,kurabilirim ama bekleyeyim diyorum yeni ve sorunları giderilmiş olan sürümü bekliyorum ne dersiniz?

demircan256

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Eğer yüklüyse öncelikle silmeden recovery kısmının yedeğini alabilirsin anlatırım ikincisi de yükseltme yaptıktan sonra windows 8 ayuarlar kısmından ssıfırla dedinmi tekrar temiz kurulum yapar sana

Recovery yedeğini nasıl alırım ve diğer yazdığında hiç bişey anlamadım valla kusura bakma :(

alper34

Asistan
Reaksiyon puanı
46

demircan256

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim..

Şimdi aldığım ortak karar şu oldu...

1- recovery klasörünü ciddiye almayıp w8.1 veya w10 yüklerken hdd te olan tüm dosyaları silicem ve tertemi format atıcam..

2-çünkü bana görede lenovo recovery yapınca birçok gereksiz uygulama yüklüyor bilgisayara ve kasmasına neden oluyor.

3-ancak şöyle bir durum var...lenovoya ait dolby ses ayar uygulaması sadece recovery yapınca yükleniyor normal format atınca herhangi bir yerde bulamıyorum ve laptop ses seviyesinde gerçekten düşüş hissediyorum.Bunu dışarıdan nasıl bulabilir ve kurarım.

4-recovery dosyalarını silersem (garanti dışı kalması dışında) sorun yaşarmıyım?

5-uefi modunda format atma olayını resimli olarak nerden görebilirim.

Herkese tekrar teşekkür ediyorum.Kafama takılan olursa tekrar rahatsız ederim sizleri.

...Görkem...

Profesör
Reaksiyon puanı
779

1- recovery klasörünü ciddiye almayıp w8.1 veya w10 yüklerken hdd te olan tüm dosyaları silicem ve tertemi format atıcam..

2-çünkü bana görede lenovo recovery yapınca birçok gereksiz uygulama yüklüyor bilgisayara ve kasmasına neden oluyor.

3-ancak şöyle bir durum var...lenovoya ait dolby ses ayar uygulaması sadece recovery yapınca yükleniyor normal format atınca herhangi bir yerde bulamıyorum ve laptop ses seviyesinde gerçekten düşüş hissediyorum.Bunu dışarıdan nasıl bulabilir ve kurarım.

4-recovery dosyalarını silersem (garanti dışı kalması dışında) sorun yaşarmıyım?

Herkese tekrar teşekkür ediyorum.Kafama takılan olursa tekrar rahatsız ederim sizleri.

3- dolby ses ayar da sonuçta bir uygulama. google de tam adını aratıp bulduğun uygulamayı kendin kur. sonuçta ha recovery kurmuş ha sen fark eden birşey yok.

4- teknik servis garanti dışı kalıp kalmadığını recovery duruyomu die bakmaz. firmalar oem sistem kurarlar. onun dışında bir sistem görürse garanti dışı kalır. eskiden alınan pc'lerin yanında oem format cd si veriliyordu orjinal format atıp hiçbir sıkıntı yaşamıyordun. ama şimdi vermiyorlar. garanti dışı kalmadan formatlanması için servise göndermen gerekiyor.

Bu arada arkadaşlar çok format atamayı alışkanlık haline getirmeyin hdd'nin ömründen yer. Mümkün olduğunca düzgün kullanmaya çalışın çok mecbur kaldıkça format atın. Garanti süresinde ürünü yükseltme işlerini format ile değil güncelleme ile yapın. Garanti süresi bittikten sonra kendiniz de format atabilirsiniz.

wMwMw

Profesör
Reaksiyon puanı
96

Hocam diğer sorduğunuz soruların cevabını arkadaş vermiş o okunuya girmiyorum. Dolby uygulaması zaten 8.1 de ses driverini yüklediğinde dolby uygulaması da içinde yükleniyor o yüzden onu dert etmene gerek yok hatta win10'da hiç sıkıntı çıkarmaz hepsini kendi kurar sürücülerin.

Recovery kısmı garantiyi etkilemez onu dert etme. (Benim G50-70'in fanın da sıkıntı vardı yolladım hiç bir sorun çıkmadı garanti ile ilgili)

Uefi format atma çok basit 8.1 veya win10 iso dosyasını Microsoft'un sitesinden indir sonra rufus ile usb belleğe uefi modda yazdır ve usb belleği pc'ye tak (usb 3 portunu kullan) biosda ki ayarları kurcalamadıysan zaten uefi modda varsayılan olarak sen usb takılı iken pc'yi yeniden başlat o direk format ekranına geçer.
Yalnız ilk 8.1'i yükleyeceksen 8.1 driverlerini bir yere yedekle çünkü kurulum bittiğinde wifi driveri olmadan nete bağlanamazsın haberin olsun ama win 10 böyle bir derdin yok her şeyi kendi yükler :)

alper34

Asistan
Reaksiyon puanı
46
https://support.lenovo.com/tr/tr/documents/ht080447
Dolby Advanced Audio V2 User Interface Driver for Windows 8.1 (64-bit), 8 (32-bit, 64-bit) - ThinkPad L430, L530 - Lenovo Support (US)

Bunlar belki dolby olarak iş görebilir. Birde Driver booster veya benzeri programlarla tam yedek al sistemden sonra onlarla kur sorun falan kalmaz. Zaten windows 10 ile baya bir gerek kalmaz ses dolgunluğu oluyor bende hp var mesala beats audio yazılımını kendi kurdu ben ellemedim. Biyerden indirmedim.

UEFI Nedir? - Windows 7 ve Windows 8 UEFI Kurulumu Nasıl Yapılır? enpedi-Anasayfa Burayıda incele

http://support.lenovo.com/us/en/products?tabName=Downloads

demircan256

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Hocam diğer sorduğunuz soruların cevabını arkadaş vermiş o okunuya girmiyorum. Dolby uygulaması zaten 8.1 de ses driverini yüklediğinde dolby uygulaması da içinde yükleniyor o yüzden onu dert etmene gerek yok hatta win10'da hiç sıkıntı çıkarmaz hepsini kendi kurar sürücülerin.

Recovery kısmı garantiyi etkilemez onu dert etme. (Benim G50-70'in fanın da sıkıntı vardı yolladım hiç bir sorun çıkmadı garanti ile ilgili)

Uefi format atma çok basit 8.1 veya win10 iso dosyasını Microsoft'un sitesinden indir sonra rufus ile usb belleğe uefi modda yazdır ve usb belleği pc'ye tak (usb 3 portunu kullan) biosda ki ayarları kurcalamadıysan zaten uefi modda varsayılan olarak sen usb takılı iken pc'yi yeniden başlat o direk format ekranına geçer.
Yalnız ilk 8.1'i yükleyeceksen 8.1 driverlerini bir yere yedekle çünkü kurulum bittiğinde wifi driveri olmadan nete bağlanamazsın haberin olsun ama win 10 böyle bir derdin yok her şeyi kendi yükler :)

Selam tekrar kardeşim...şimdi uefi için w8.1 indir demişsin microsofttan...öncelikle o linke ulaşamadım ayrıca elimde lisansı elimde olan w8.1 var...cd şeklinde...

Bunu uefi olarak nasıl yazdırabilirim?

Son olarak microsoftun sitesinden indirsem sınırlı olacak yanlışmıyım?

Açıklama yaparsanız sevinirim.

wMwMw

Profesör
Reaksiyon puanı
96
Selam tekrar kardeşim...şimdi uefi için w8.1 indir demişsin microsofttan...öncelikle o linke ulaşamadım ayrıca elimde lisansı elimde olan w8.1 var...cd şeklinde...

Bunu uefi olarak nasıl yazdırabilirim?

Son olarak microsoftun sitesinden indirsem sınırlı olacak yanlışmıyım?

Açıklama yaparsanız sevinirim.

Hocam öncelikle 8.1'i BURADAN medya oluşturma aracı ile single language sürümünü indirin zaten lisans biosa gömülü olduğu için key girmenize gerek yok o adımı direk geçecektir.

Ultra iso tarzı bir programla dvd kalıbını iso olarak pc ye kopyalayıp o şekilde rufus ile usb belleğe yükleyebilirsin.

Sınırlı olacak derken ? Onu anlamadım :)

demircan256

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Hocam öncelikle 8.1'i BURADAN medya oluşturma aracı ile single language sürümünü indirin zaten lisans biosa gömülü olduğu için key girmenize gerek yok o adımı direk geçecektir.

Ultra iso tarzı bir programla dvd kalıbını iso olarak pc ye kopyalayıp o şekilde rufus ile usb belleğe yükleyebilirsin.

Sınırlı olacak derken ? Onu anlamadım :)

Bak kardeşim...

Şimdi bende kurulu olan zaten uefi modda kurulu diye tahmin ettiğim w8.1 single language kurulu zaten...

Benim istediğim w8.1 pro yu uefi olarak yüklemek....

Ve diyorumki elimde dvd ye basılı w8.1 var lisansı elimde.

Bu dvd yi uefi modda kurabilirmiyim.nasıl?

SINIRLI DERKEN...internetten indireceğim isolar sınırlı lisans olduğunu belirtmek istedim.

Sanırım daha iyi anlatabilmişimdir.

wMwMw

Profesör
Reaksiyon puanı
96
Bak kardeşim...

Şimdi bende kurulu olan zaten uefi modda kurulu diye tahmin ettiğim w8.1 single language kurulu zaten...

Benim istediğim w8.1 pro yu uefi olarak yüklemek....

Ve diyorumki elimde dvd ye basılı w8.1 var lisansı elimde.

Bu dvd yi uefi modda kurabilirmiyim.nasıl?

SINIRLI DERKEN...internetten indireceğim isolar sınırlı lisans olduğunu belirtmek istedim.

Sanırım daha iyi anlatabilmişimdir.

Hocam kusura bakma ben yanlış anlamışım :)

Eğer elinizde 8.1 Pro lisansı varsa zaten indireceğiniz 8.1 Pro iso dosyası ile de sıkıntısız etkinleşir.

Dvd'den uefi kurulum için: 8.1 Pro'yu dvd ye takıp bilgisayarı kapatın sonra güç kablosunun yanında ki ufak bios tuşuna basın ve gelen menüden Boot Menu seçeneğini seçin ardından gelen ekranda ki EFİ DVD seçeneği ile kuruluma başlayabilirsiniz.

Not: Daha önce hiç denemedim dvd den uefi kurulum ama bu şekilde olması gerek.

demircan256

Asistan
Reaksiyon puanı
0

Eğer elinizde 8.1 Pro lisansı varsa zaten indireceğiniz 8.1 Pro iso dosyası ile de sıkıntısız etkinleşir.

Dvd'den uefi kurulum için: 8.1 Pro'yu dvd ye takıp bilgisayarı kapatın sonra güç kablosunun yanında ki ufak bios tuşuna basın ve gelen menüden Boot Menu seçeneğini seçin ardından gelen ekranda ki EFİ DVD seçeneği ile kuruluma başlayabilirsiniz.

Peki dediklerini yaparsam diskleri silme kısmına gelince hangi kısımları silicem orda kafam karışıyor o alanda ne yapacağıma dair fikriniz varmı?

Ayrıca,uefı'li dvd sahibi olmak için ayrı bir uygulama gerekiyor dediler yani program ile isoyu seçip uefi modunda kayıt ettikten sonra format atılması gerek diye okudum acaba ona gerek yokmu peki?

demircan256

Asistan
Reaksiyon puanı
0

Ayrıca yardımcı olan tüm arkadaşlara bunu soruyorum...uefi li format atmak isterken dvdyi taktıktan sonra boot menüsünden ilk resimdeki yeri seçiyorum sonra ileri deyince ikinci resimdeki hatayı alıyorum...hata nerede anlamadım...

5a020263edf60adb2740d24575a28b5b.jpg
0ae8c328eb63870e79f354db4261d0e5.jpg

wMwMw

Profesör
Reaksiyon puanı
96
Peki dediklerini yaparsam diskleri silme kısmına gelince hangi kısımları silicem orda kafam karışıyor o alanda ne yapacağıma dair fikriniz varmı?

Ayrıca,uefı'li dvd sahibi olmak için ayrı bir uygulama gerekiyor dediler yani program ile isoyu seçip uefi modunda kayıt ettikten sonra format atılması gerek diye okudum acaba ona gerek yokmu peki?

D sürücüsünde silinmesini istemediğin dosyalar varsa o kalsın diğer tüm bölümleri sil, yeni bölüm oluştur ve sistemi oraya kur. Uefi'li dvd konusunda hiç tecrübem yok o yüzden siz en iyisi 8.1 Pro iso dosyasını indirin zaten elinizde lisans anahtarı varmış rufusla usb belleğe yazdırıp o şekilde sistemi kurun.

demircan256

Asistan
Reaksiyon puanı
0
D sürücüsünde silinmesini istemediğin dosyalar varsa o kalsın diğer tüm bölümleri sil, yeni bölüm oluştur ve sistemi oraya kur. Uefi'li dvd konusunda hiç tecrübem yok o yüzden siz en iyisi 8.1 Pro iso dosyasını indirin zaten elinizde lisans anahtarı varmış rufusla usb belleğe yazdırıp o şekilde sistemi kurun.

Temiz iso indirebileceğim kaynak verebilirmisin? W8.1 pro tr

demircan256

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar tekrar merhaba,ben uefili w8.1 i usbye yazdım...şimdi size vereceğim iki resimden bakarak şu anda sizden gelecek cevaba kadar bekliyor olacağım formata sizin cevabınıza göre devam edeceğim..bu resimlere bakarak bana silmem gereken diskleri,silmemem gereken diskleri ve işletim sistemini kuracağım diski gösterirseniz çok sevinirim...
e80b4ae90d8df2c51c3b371650832a40.jpg
8f30743ac1e55618389408b9a18e8661.jpg

demircan256

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bu arada yükseltme değil özel kurulum yapıyorum artık dosya falan kalmayan tarzdan.

demircan256

Asistan
Reaksiyon puanı
0
https://support.lenovo.com/tr/tr/documents/ht080447
Dolby Advanced Audio V2 User Interface Driver for Windows 8.1 (64-bit), 8 (32-bit, 64-bit) - ThinkPad L430, L530 - Lenovo Support (US)

Bunlar belki dolby olarak iş görebilir. Birde Driver booster veya benzeri programlarla tam yedek al sistemden sonra onlarla kur sorun falan kalmaz. Zaten windows 10 ile baya bir gerek kalmaz ses dolgunluğu oluyor bende hp var mesala beats audio yazılımını kendi kurdu ben ellemedim. Biyerden indirmedim.

UEFI Nedir? - Windows 7 ve Windows 8 UEFI Kurulumu Nasıl Yapılır? enpedi-Anasayfa Burayıda incele

Products - Lenovo Support (US)

Kardeşim selam...w8.1 yükedim sonunda uefi li :)

dolby driveını senin verdiğin linkten indirip kurmaya çalıştım ancak resimdeki hatayı veriyor..nedeni nedir acaba?

Ekli dosyayı görüntüle 14090Ekli dosyayı görüntüle 14090Ekli dosyayı görüntüle 14091