İşletim Sistemi Yapmak

Bu konuyu okuyanlar

ArtXD

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Evet beyler,
İstediğim şey tam olarak bu.Yeni bir işletim sistemi yapmak.Hedefim öyle microsofta rakip olmak gibi birşey değil.Sadece kendime bir işletim sistemi yapmak istiyorum.Sıkıntından aklıma böyle birşey geldi ve yapmak istedim.
Üniversite okuyorum.Bilgisayar Mühendisliği olarak.
C++ bilgim çok yüksektir :)
Sınıfımdaki arkadaşların çoğuda benim gibi.Onlarda zaten kabul ettiler.Assembly ve benzeri dil bilen kişiler çok.Fakat,
hepimiz cahil gibi,bu kodlarla nasıl bir düzen ve benzeri şeyler yapacağız bilmiyoruz :D
Tek sorum şu;
Kendi kernelimizi falan yapınca,skype ve benzeri uygulamalar işletim sistemimizde çalışmayacak.
Bizde Linux tabanlı işletim sistemi yapmayı istemiyoruz.
Tamamen kendimize özel olsun istiyoruz.
Ve bu kodlarla nasıl bir düzen kurmalıyız.O konuda hiçbir fikrimiz yok.Var ama yok.Destek almak istedik okadar.
Tekrar söylüyorum :
Zevk amaçlı yapacağım.Hedefim rakip olmak veya para kazanmak değil...
Saygılarımla...

Anti-Code

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Evet beyler,
İstediğim şey tam olarak bu.Yeni bir işletim sistemi yapmak.Hedefim öyle microsofta rakip olmak gibi birşey değil.Sadece kendime bir işletim sistemi yapmak istiyorum.Sıkıntından aklıma böyle birşey geldi ve yapmak istedim.
Üniversite okuyorum.Bilgisayar Mühendisliği olarak.
C++ bilgim çok yüksektir :)
Sınıfımdaki arkadaşların çoğuda benim gibi.Onlarda zaten kabul ettiler.Assembly ve benzeri dil bilen kişiler çok.Fakat,
hepimiz cahil gibi,bu kodlarla nasıl bir düzen ve benzeri şeyler yapacağız bilmiyoruz :D
Tek sorum şu;
Kendi kernelimizi falan yapınca,skype ve benzeri uygulamalar işletim sistemimizde çalışmayacak.
Bizde Linux tabanlı işletim sistemi yapmayı istemiyoruz.
Tamamen kendimize özel olsun istiyoruz.
Ve bu kodlarla nasıl bir düzen kurmalıyız.O konuda hiçbir fikrimiz yok.Var ama yok.Destek almak istedik okadar.
Tekrar söylüyorum :
Zevk amaçlı yapacağım.Hedefim rakip olmak veya para kazanmak değil...
Saygılarımla...
Linux dışındaki bi kernel üstüne de inşa edebilirsiniz.Bence C++ yanında python ve C kullanın.

mdkbet

Müdavim
Reaksiyon puanı
86
Bence enerjinizi mevcut bir işletim sistemine katkıda bulunarak harcamanız çok daha faydalı olacaktır
örneğin pisi linux.

ArtXD

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Katkıda bulunmak yerine kendi işletim sistmeimizi yapmak üzerinde uğraşıyoruz.Şu anda kendi programımız ile diğer rpogramları os umuza derliyoruz ve skype gibi şeyler çalışabiliyor :D Ayrıca evet c++ ve c ile kodlamaya karar verdik.Onun dışında windowsa kafa tutamayız ama 1,5-2 yıl içinde belki linuxe kafa tutabiliriz :D

Toughwolf

Asistan
Reaksiyon puanı
2
University of Birmingham, isletim sistemleri dersi icin sifirdan OS yapim notlari paylasmis bakabilirsiniz.

http://www.cs.bham.ac.uk/~exr/lectures/opsys/10_11/lectures/os-dev.pdf

OSDev.org, isletim sistemleri ve isletim sistemi gelistime hakkinda bir wiki. Tutoriallarindan yararlanabilirsiniz.

Katkıda bulunmak yerine kendi işletim sistmeimizi yapmak üzerinde uğraşıyoruz.Şu anda kendi programımız ile diğer rpogramları os umuza derliyoruz ve skype gibi şeyler çalışabiliyor :D Ayrıca evet c++ ve c ile kodlamaya karar verdik.Onun dışında windowsa kafa tutamayız ama 1,5-2 yıl içinde belki linuxe kafa tutabiliriz :D

Booting, kernel, filesystem, driver vs gibi asamalari astinizda mi ki, sisteminiz uzerinde program calistirmaya calisiyorsunuz? Arkasinda tek bir sirketin oldugu isletim sistemine kafa tutamiacagini dusunup, arkasinda onlarca buyuk sirketin oldugu, devletlerin destekledigi isletim sistemini yakalamayi dusunmekte iyiymis.

ArtXD

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ben onu dalgasına söylemiştim.Gerçek sanmışsınız :D Bu arada,evet boot ve kerneli aştık.

Can-K.

Doçent
Reaksiyon puanı
17
İşletim sistemi yaratma devri artık geçti.Linux Dağıtımı yapabilisiniz bence.İstemiyorsanızda garip bir işletim sistemi yazabilirsiniz.Bilmem mesela terminal , yapay zeka gibi.

Mesela Siri Gibi yapay zeka sistemi yapabilirsiniz.

Muhammet Kaboğlu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Bu işletim sistemi yapanları çoğu Ubuntu tabanlı yapıyor.Bir ekip ile birlikte bu Ubuntuyu düzenleyip,ek özellikler ekleyip,kendi işletim sistemini yapabilirsin.

Black_Yunus

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
İşletim sistemi yapabilirsiniz
Peki
Zormu ?
Çok
İmkansızmı ?
Hayır

Bence yazılım bilginizi bir işletim sistemi yapmak yerine başka bir alan yönelin çünkü işletim sistemi dünyası Apple , Google , Microsoft gibi dünya devlerinin elinde bu firmalar bilgisayarlarda kurulu olarak işletim sistemlerini satıyorlar bu firmalara rakip olmak imkansıza yakın.. Mesela Fps oyun yapabilirsiniz Unity3d ile ilgili birçok türkçe kaynakda var...

Hopeツ︎

Go for the EYES BOO. Go for the EYES! ?
Reaksiyon puanı
2,268
İşletim sistemi yapabilirsiniz
Peki
Zormu ?
Çok
İmkansızmı ?
Hayır

Bence yazılım bilginizi bir işletim sistemi yapmak yerine başka bir alan yönelin çünkü işletim sistemi dünyası Apple , Google , Microsoft gibi dünya devlerinin elinde bu firmalar bilgisayarlarda kurulu olarak işletim sistemlerini satıyorlar bu firmalara rakip olmak imkansıza yakın.. Mesela Fps oyun yapabilirsiniz Unity3d ile ilgili birçok türkçe kaynakda var...
genel anlamda böyle düşündüğümüz için harekete geçemiyoruz aslında, apple microsoft veya linux evet çok köklü saygınlar işletim sistemlerine bir çok olaya hakimler evet şu an belki onlardan iyi bu işi yapanda yok ama yok olması olamayacağı anlamına gelmiyor saydığım kuruluşlar işletim sistemlerinin ilk basamaklarını hazırlarken sıfırdan başladılar bir anda büyümediler bu yüzden güncel olarak düşündüğümüzde bu belirli çıtayı aşamayacağımızı düşünüyoruz oysa ki öyle değil.

Masa saati

Asistan
Reaksiyon puanı
7
bir tutarsınki daha yanından geçemessin:D