Microsoft Windows Xp Satışını Durdurdu

Bu konuyu okuyanlar

blackwhite

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Microsoft bugün itibariyle kullanıcılarını gerek donanım gerekse performans açısından en çok memnun eden Windows XP işletim sisteminin satışını durduruyor. Peki ya bundan sonra ne olacak ?

Daha önce DELL firmasının yaptığı açıklamada kullanıcılara hazır olarak yüklü sunulan windows işletim sistemlerinden XP kullanacağını belirtmişlerdi. Vistaya geçilmesi durumunda fiyatların yükselmesi sebep göstererek Windows XP'ye yeşil ışığadevam etmişti. DELL gibi bugün Hewlett-Packard firmasının da elinde stok olarak Windows XP işletim sisteminin lisansları stok olarak bulunmaktadır. Bunların tükenmesi sonunda ne olcak?

Bu yasal lisansların satılması durumunda artık Windows XP satışı yapılmadığı için firmaların da Windows Vistanın Ultimate ve Business versiyonları satın almaları zorlanacak.

Halbuki daha önce Microsoft Windows XP için teknik desteğinin 2014 yılına kadar devam edeceğini bildirmişti.

Bundan sonra sadece Windows Xp'nin sadece Ultra Mobil PC'ler için hazırlanmış olan versiyonunun satışına izin verilecektir.

windows_xp_logo.jpg

Kaynak: http://networkturk.net

kalmadi_gitti

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
hocam bunlarin hepsi satis meselesi para meselesi olmus adamlar kaliteyi degil parayi dusunur olmus goz gore gore bize xp yi kesip vista almaya mecbur birakiyolar neymis efendim vista iyimis iyi olsa zaten biz kullanicilar olarak vista yi tercih ederdik xp de diretmezdik rant kavgasina donmus bu olay yahuuu
kimse beni xp kullanmaktan alikoyamaz kardesimmmmm
xp forever
vista out

paşazaade

Asistan
Reaksiyon puanı
0
eee bunlarında bi dediği bi dediğini tutmuyo yaw hani 2014 yılına kadar sürücekti
ne yani illaki vista almalımıyım ben ozaman adam gibi bi fiyat söylesinler 300 400 milyon fiyat çekiyo adi herifler
töbe töbee ne zahmetli şeymiş bu pc yaa
daktilo ve hesap makinesine dönicem en azından işletim sistemi derdi yok yahuuu buneyaa
sölediklerimde oyun ve internet oolsaydı keşke onuda artık cepten idare edicez

cnasoft

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hic merak etmeyin ;D, windOS Ocak 2009 da cikacak ve Windows XP nin aynisi olacak. Ben suan betasini kullaniyorum. Ve cok ufak bir farklilikla Windows XP nin aynisi. Win32 tabanli yeni bir isletim sistemi bu, ve 2010 da x64 planlanmis.

BoSS

Asistan
Reaksiyon puanı
0
cnasoft dedi ki:
Hic merak etmeyin ;D, windOS Ocak 2009 da cikacak ve Windows XP nin aynisi olacak. Ben suan betasini kullaniyorum. Ve cok ufak bir farklilikla Windows XP nin aynisi. Win32 tabanli yeni bir isletim sistemi bu, ve 2010 da x64 planlanmis.

WindOS nedir bilmem ama bildğim çıkması beklenen yeni windows 7 olduğu ve bunun 2010 yada daha sonra doğru hatırlıyorsam olduğu. XP ile aynı filanda değil bu win7 görünüm olarak şimdi vistaya benziyor adamlar o arayüz için çok para ödedi o yüzden büyük bir ihtimal ile o kullanılır zaten güzelde bir arayüz.

win32 tabanlı olacağını zaten sanmıyorum herkes 64bite geçiyor 32 bitte kalmak gibi saçma bir karar almadıkları kesin.

Kısacası cnasoft biryerinden sallamamak lazım ;)

cnasoft

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Tam anlatamadim galiba, windOS Windows XP nin aynisi yalniz Microsoft yazmadi, yani Vista gecmek zorunda degilsin, suan Windows XP de programlarin, control panelin oyunlarin vs. nasil goruyorsan winsOS de ayni. Hic bir eksisi yok aksine artisi var, Windows XP den 20 kat daha hizli calisiyor, en az 50 kat daha hizli kapatip aciyon ... ayrica 2009 windOS 32 bit ve 2010 da windOS 64 bit cikiyor.

boyle iste, Bill le selamlar diyor windOS ;D

zelenga

Profesör
Reaksiyon puanı
18
@cnasoft

bu windOS un resmi/gayriresmi sitesi falan yok mudur... yorumun havada kaldı da

Reaksiyon puanı
188
xp yi lisanslı kullanmak isteyenler artık Windows Vista Business veya Ultimate alıp downgrade desteği ile bilgisayarlarına xp kurup lisanslı kullanabilirler...

blackwhite

Asistan
Reaksiyon puanı
2
cgrszone dedi ki:
xp yi lisanslı kullanmak isteyenler artık Windows Vista Business veya Ultimate alıp downgrade desteği ile bilgisayarlarına xp kurup lisanslı kullanabilirler...

Microsoft her turlu aliyor parasini yani....

m1903

Profesör
Reaksiyon puanı
8
blackwhite dedi ki:
cgrszone dedi ki:

Microsoft her turlu aliyor parasini yani....
Hatta fazla bile almış oluyor :S

Link

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
16
Pardus'a geçin :)

blackwhite

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Peki arkadaslar, sorarim sizlere o zaman....Hic linux bilgisi olmayan biri icin, sadece Windows kullanicilari icin (aramizda bunladan cok var) Pardus 2008e gectiginde istedikleri seyleri yapabilirler mi?Yani ne gibi zorluklarla karsilasirlar?Ne yapmalilar?Pardus kullanan,test eden arkadaslara sesleniyorum....Buna troy da dahil olabilir....;) Bakiyorum SDN ofisi olarak sanirsam Pardus kullaniyorlar artik...

cnasoft

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bence bu bir yatirim meselesi, eger suan lisans icin 2000 USD fazla harcadiysan, o zaman windOS dene ve yatirimini kurtar derim, ama boyle bir yatirimin yoksa, (ki cok kisi korsan kullaniyor) o zaman Pardus derim. Pardus de hersey var, Word, Excel, PowerPoint, Email, Oyunlar, (mhmmm belki Oyunlar o kadar yok) ama genelde yapmak istedigini yapabiliyorsun. Pardus de uygulama gelistirme tam bilmiyorum kolay mi ama benim bildigim kadar, Windows daki .NET veya Delphi gibi birsey yok linux de, kolay ve hizli uygulama gelistirmek icin yine Windows/windOS derim.

Denizhan Dakılır

Profesör
Reaksiyon puanı
23
Xp artık tam hayal kırıklığı denilebilir.Pardus 2008 mi çıktı hoba ona yüklenin.Artık xpye basınç yok.

blackwhite

Asistan
Reaksiyon puanı
2
XP isletim sistemini aldiniz aldiniz, alamadiniz hemen biran evvel alin, daha satis noktalarindaki stoklar bitmeden, artik ondan sonra isteseniz de alamicaksiniz;);):)

Link

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
16
blackwhite dedi ki:
Peki arkadaslar, sorarim sizlere o zaman....Hic linux bilgisi olmayan biri icin, sadece Windows kullanicilari icin (aramizda bunladan cok var) Pardus 2008e gectiginde istedikleri seyleri yapabilirler mi?Yani ne gibi zorluklarla karsilasirlar?Ne yapmalilar?Pardus kullanan,test eden arkadaslara sesleniyorum....Buna troy da dahil olabilir....;) Bakiyorum SDN ofisi olarak sanirsam Pardus kullaniyorlar artik...

Oyun oynamak konusu dışında problem yaşamazssın, her türlü ihtiyacını karşılayacaktır, ancak kullanımı yapısı farklı windowsa göre, alışman ve öğrenmen için araştırma ve birazda sabır gerekiyor.

blackwhite

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Saol @Link, oyunlara karsi pek bir ilgim kalmadi aslinda artik.Senin demene gore bu durumda Parduse gecebilirim ;)

BoSS

Asistan
Reaksiyon puanı
0
cnasoft bu windos bana komedi gibi geliyor

"windOS is our new operating system that is Windows XP compatible."

Bu ne demek ya bir işletim istemi diğerine uyumlu olsa ne değişir olmasa ne değişir sen niye durduk yere aynı işletim sistemini yapıyorsun XP varken çakmasını mı kullanacağız?

Biz daha iyi bir işletim sistemi istiyoruz Vista ;) gibi (inanın bana öyle uzun süredir kullanan biri olarak bunu rahatça söyliyebiliyorum her yönden XPden daha iyi en basitti belirli bir süre sonra şişip patlamıyor ama daha iyisi için Mac OSX ;) :D )

Hem anlamadığım zaten herkes korsan kullanıyor niye bu kadar tedirgin oldu millet korsan kullanmayanlar bile evinizde bir tane lisans vardır yeni PC alırsanız ona kurarsınız o lisansı diğerini de silersiniz.

cnasoft

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Linux ciktiginda da komedi gibiydi, XP compatible burda su anlama geliyor. Yeni ve XP den gelismis bir OS fakat XP ye yaptigin yatirim da kayip olmuyor, XP de kullandigin yazilimlari kullanabiliyorsun ... yani yeni yazilimlar satin almak ve ogrenmek ve hata yeni bir isletim sistemini ogrenmek zorunda degilsin, bence bu Turkiye deki bilisim sektorundeki harici kullanicilar seyviyesine bakarsan baya faydali olacak, herkez lop diye linux anlamiyor, ama herkez Explorer ve Mail atmasini Win95 den beri yapabiliyor. Hele kirsal kesimlerdeki insanlarimizi dusunun, onlarin cogu daha linux kelimesini bile duymadi, ama Windows u biliyorlar. Burda kesinlikle ben Linux veya Windows tartismasi acmak bile istemiyorum ama gercekleri de goz onunde bulundurmak ve yeni bir seylerden korkmamak lazim, yani cok cikolata cesiti nasil iyise, cok OS cesiti de bence yararli.

Korsan yazilimi konusunda bilgilendirme: Turkiye de korsan yazilim kullanimi 2007 senesinde %32 azalma var ve bu sene daha da azalcagini dusunuyor BSE yetkilileri, ve bence bu iyi birsey. Bilisim dunyasinin gelisimi icin cok onemli.

Saygilar herkese :)

BoSS

Asistan
Reaksiyon puanı
0
cnasoft dedi ki:
Linux ciktiginda da komedi gibiydi, XP compatible burda su anlama geliyor. Yeni ve XP den gelismis bir OS fakat XP ye yaptigin yatirim da kayip olmuyor, XP de kullandigin yazilimlari kullanabiliyorsun ... yani yeni yazilimlar satin almak ve ogrenmek ve hata yeni bir isletim sistemini ogrenmek zorunda degilsin, bence bu Turkiye deki bilisim sektorundeki harici kullanicilar seyviyesine bakarsan baya faydali olacak, herkez lop diye linux anlamiyor, ama herkez Explorer ve Mail atmasini Win95 den beri yapabiliyor. Hele kirsal kesimlerdeki insanlarimizi dusunun, onlarin cogu daha linux kelimesini bile duymadi, ama Windows u biliyorlar. Burda kesinlikle ben Linux veya Windows tartismasi acmak bile istemiyorum ama gercekleri de goz onunde bulundurmak ve yeni bir seylerden korkmamak lazim, yani cok cikolata cesiti nasil iyise, cok OS cesiti de bence yararli.

Korsan yazilimi konusunda bilgilendirme: Turkiye de korsan yazilim kullanimi 2007 senesinde %32 azalma var ve bu sene daha da azalcagini dusunuyor BSE yetkilileri, ve bence bu iyi birsey. Bilisim dunyasinin gelisimi icin cok onemli.

Saygilar herkese :)
Herneyse Xp ve türevleri benden uzak dursun. Param olsa direk Mac OSX'e geçerim ama onun dışında vista yada Pardus ;)

BoSS

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bu arada Windows çıktığında da komedi gibiydi herkesin önünde tanıtılırken BSdos mavi ekran katasını hatırlıyorsundur. :D

blackwhite

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Windows 95 ve 98 den sonra nasil Windows XPye alistiysak simdi sira Windows Vistaya alismakta sanirsam....

muratcanberber

Profesör
Reaksiyon puanı
0
Vista'ya geçicez mecburen daha fazla direnmenin manası yok gibi.