Meyveli sodada kanser tehlikesi!

Bu konuyu okuyanlar

michuozawa

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
493
C vitaminli meyveli gazoz ve meyve aromalı sodaların ısıya maruz kaldıklarında kanserojen madde ürettikleri ortaya çıktı. Sağlık Bakanlığı konuyla ilgili inceleme başlattı. Piyasadaki ürünlerin toplatılacağı, ölçümlerinin ardından yasaklanmasının gündeme geleceği belirtildi...
fft107_mf4652479.Jpeg

Türkiye 'de ilk kez gerçekleştirilen Gıda ve Kanser Sempozyumu'na meyveli sodalar damgasını vurdu. Sabah gazetesinden Safura Canturk'un haberine göre vitaminli meyveli gazoz ve meyve aromalı sodaların ısıya maruz kaldıklarında kanserojen madde ürettikleri belirlendi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, piyasadaki C vitaminli meyveli sodaları toplayarak kanserojen ölçümü yapacak. Sonuçlarına göre yasaklanması gündeme gelecek.
C VİTAMİNLİ MEYVELİ SODAYA DİKKAT!
Türkiye Bilimler Akademisi'nin (TÜBA) gerçekleştirdiği Gıda ve Kanser Sempozyumu'nda gıda katkı maddeleri masaya yatırıldı. Piyasada bolca tüketilen C vitaminli meyveli soda ve meyveli gazozlardaki kanser tehlikesine dikkat çekildi. TÜBA Gıda ve Beslenme Çalışma Grubu Üyesi ve Süleyman Demirel Üniversitesi Tıbbi Biyokimya uzmanı Prof. Fatih Gültekin, piyasada satışa sunulan bazı içecekler üzerinde yaptığı araştırma sonucunda, C vitaminli meyveli gazoz ve meyveli sodalarda koruyucu madde olarak 'sodyum benzoat' maddesinin kullanıldığını tespit ettiklerini açıkladı.

ÜRÜNLER TOPLATILACAK
C vitamini ile benzoatın aynı karışımda kullanılmasının kanser riski taşıdığını kaydeden Profesör Gültekin, "İçeceklerde çok sayıda koruyucu madde kullanılıyor. Konulan maddeler bozulmasın diye C vitamini de eklenebiliyor. C vitamini ve koruyucu olarak kullanılan sodyum benzoat aynı karışımda birleştirildiğinde, ısı ve gün ışığına maruz kaldığında 'benzen' adlı madde ortaya çıkıyor. Bu madde kanserojendir" ifadesini kullandı. Söz konusu durumun üretici firmalar tarafından bilinmediğine dikkat eken Prof. Gültekin, üretici ve tüketicilerin dikkatli olmaları gerektiğini söyledi. Gültekin, "Bizim araştırmamız sonrasında Gıda ve Tarım Bakanlığı, piyasada son kullanma tarihi yaklaşmış bu ürünleri toplayarak analiz edeceğini açıkladı. Bu ürünlerde 'benzen' maddesinin ne oranda oluşup oluşmadığı ölçülecek. Kanserojen madde oluşumu söz konusuysa bu ürünler tamamen toplatılacak ve üretimi
yasaklanacak. Üreticiler, bu iki katkı maddesinin yerine başka koruyucu madde kullanabilirler" diye konuştu.

İÇİNDEKİLERİ MUTLAKA OKUYUN
Tüketicileri içeceklerin içindekiler bölümüne mutlaka bakmaları konusunda uyaran Prof. Gültekin, "Benzoaik asit veya sodyum benzoat ile C vitamininin bir arada olduğu (askorbik asit) ürünleri tercih etmesinler" dedi.

radikal

Reaksiyon puanı
16,118
24'lü (4x6'lı) uludağ limon aromalı mağden suyu aldım geçen gün güneş görmemiş bunda sorun olmaz umarım ...

honline

Profesör
Reaksiyon puanı
296
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bunlara üretim izni vermeden önce neden iyice araştırmıyor anlamış değilim, hep sonradan dank ediyor.

friendly

Rektör
Reaksiyon puanı
671
Meyveli sodanızı kendiniz yapın daha lezzetli ve sağlıklı oluyor. :)

Reaksiyon puanı
16,118
mağden suyu şekere reaksion veriyor köpürüyor nasıl olucak?

Seyhoo

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bunlara üretim izni vermeden önce neden iyice araştırmıyor anlamış değilim, hep sonradan dank ediyor.

Maalesef ki işin içinde para var. Monosodium Glutamat bildiğin uyuşturucu ama Türkiye'de serbest.

efe_1992

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Cipslerin içine bakarsın %90'nında monosodyum glutamat vardır. Diğer adı çin tuzudur ve iştah arttırır daha çok yiyebilmen için. Uyuşturucu da dememek lazım.

Edit: Ayrıca çoğu hazır çorbada ve et ürünlerinde de bulunur...

ynsemre61

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Uludağ Frutti Çilek veya Çilek Karpuz buz gibi dolaptan çıkarıp içiyorum hayatıma resmen tat katıyor bu içecek içindekiler bölümünde "sodyum benzoat" var ama Allahtan limonlu içmiyorum artık hoşuma da gitmiyor zaten limonlusu.:clap:

usluyorum

Asistan
Reaksiyon puanı
6
Ben de 2014 şubatta rejime başlayana kadar sırma elmalı içiyordum bol bol, neyseki o tarihten beri sade soda dışında asitli hiçbirşey içmedim. Meyve suyu dahil.

taner20

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İnsanlar ne yiyip içeceğini de şaşırdı artık memlekette.Birşey de düzgün kalsın be kardeşim.Doğal,zararsız,yararlı olan ne varsa öldürdük! Hep bu para hırsı,biraz daha fazla kazanayım düşüncesi. Nereye kadar?

pesimist

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
2,008
Türk'e bir şey olmaz :D

Reaksiyon puanı
16,118
tüpçü videosu vardı sabah.com.tr'de evinin önüne kapalı kasa pikabı park etmiş 6-7 mutfak tüpü varmış sızdırmışlar mı ne? sabah eleman araca biner binmez sigara yakmak istiyor araçta bum araç haşat ama elemanda tütselenme dışında hasar yok ...

7.43

Dekan
Reaksiyon puanı
332
Sade maden suyuna limon sıkın öyle için. Çok daha güzel oluyor. Meyveliler çok şekerli, koladan bir farkları yok.

giskur11

Profesör
Reaksiyon puanı
160
Ah be o kadqr içtim ama hep soğuktu kurtardık paçayı.

Kestane

Profesör
Reaksiyon puanı
6

Kardeş güldürdün yav :D o senin buzdolabına gelene kadar nerelerden geçiyor. Ve sence hep soğuk mu kalıyor? Bir kez ısınınca ürettiği maddeyi soğuyunca geri yok ettiğini varsayabiliyorsan gönül rahatlığı ile içmeye devam

Reaksiyon puanı
16,118
ısınınca derken ucu açık kaç dereceye kadar ısınınca? bir panelvan düşün camlı onda yüklü bilumum miktarda araçta klima veya frigo yok o zaman güneşin altında aracın içi 100c olabiliyor...

Seyhoo

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Cipslerin içine bakarsın %90'nında monosodyum glutamat vardır. Diğer adı çin tuzudur ve iştah arttırır daha çok yiyebilmen için. Uyuşturucu da dememek lazım.

Edit: Ayrıca çoğu hazır çorbada ve et ürünlerinde de bulunur...

Sadece iştah mı arttırıyor ? Beynin kimyasını bozan maddeye kimyasal denir yani uyuşturucudan farksız. MSG kullanan kişi gitsin uyuşturucu kullansın çok daha iyi. Alhzheimer hastalığından tut obezite hastalığına kadar zararları var. Kalp hastalığı ve kalp krizini tetikliyor, retina hücrelerine saldırarak göze zarar veriyor, tat alma duyusunu köreltiyor, sinir hücrelerine zarar veriyor, parkinson, huntington ve sara yapıyor, büyüme hormonunun salgılanmasını engelliyor, pankreas kanseri yapıyor, böbrek ve karaciğere inanılmaz derecede hasar veriyor, MSG hamile bayanlarda plasenta katmanını geçerek aynı zararları bebeğede yapıyor. Ve bu zararların hepsi kesin olarak kanıtlanmıştır ve Dünya Sağlık Örgütü'ne sunulmuştur. Katkı maddesi değil ağır bir kimyasal.

Calvados

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bir işin iyi yapılmasını istiyorsan kendin yapacaksın diye boşuna dememişler.

eSa

Dekan
Reaksiyon puanı
352
Garklatıyorsa mesele yok :D

bölge34

Doçent
Reaksiyon puanı
12
24'lü kızılay limonlu aldım 3 gün önce. Cayır cayır içiyordum, şimdi mi söylenir bu :D

efe_1992

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Sadece iştah mı arttırıyor ? Beynin kimyasını bozan maddeye kimyasal denir yani uyuşturucudan farksız. MSG kullanan kişi gitsin uyuşturucu kullansın çok daha iyi. Alhzheimer hastalığından tut obezite hastalığına kadar zararları var. Kalp hastalığı ve kalp krizini tetikliyor, retina hücrelerine saldırarak göze zarar veriyor, tat alma duyusunu köreltiyor, sinir hücrelerine zarar veriyor, parkinson, huntington ve sara yapıyor, büyüme hormonunun salgılanmasını engelliyor, pankreas kanseri yapıyor, böbrek ve karaciğere inanılmaz derecede hasar veriyor, MSG hamile bayanlarda plasenta katmanını geçerek aynı zararları bebeğede yapıyor. Ve bu zararların hepsi kesin olarak kanıtlanmıştır ve Dünya Sağlık Örgütü'ne sunulmuştur. Katkı maddesi değil ağır bir kimyasal.

pardon mesleğiniz neydi?

IELENOR

Asistan
Reaksiyon puanı
17
Büyük bir ihtimal yine birilerinin eşi dostu büyük bir içecek firması açma peşinde !

Seyhoo

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
bilimsel makale dayanağı olmadan internet bilgileriyle "kullanmayın çok zararlı kimyasal" demek yanlış. ondan meslek sordum

MSG birçok bilim adamı tarafından zararları kanıtlanmış bir kimyasal. Ayrıca bu konu hakkında sadece internetten bilgi edinmedim.

SwateR

Rektör
Reaksiyon puanı
662
Zırt pırt içerim ben. Birşey olmasa bari :)

pesimist

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
2,008
Azdan az, çoktan çok gider :D

Son mesajlar