Yeni kimliklerle ilgili skandallar zinciri ortaya çıktı

Bu konuyu okuyanlar

spybot

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
629
yeni-kimliklerle-ilgili-skandallar-zinciri-ortaya-cikti_1269016_364_242.jpg

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun aralık 2014’te dağıtılmaya başlanacağını duyurduğu yeni kimliklerle ilgili skandallar zinciri ortaya çıktı. İçişleri Bakanlığı’nın “Yüzde yüz milli” sloganıyla başlayan projede milli çip yerine alman ve Hollanda malı yabancı çip kullanmaya karar verdiği öğrenildi. Parmak izi, kişisel ve ticari bilgiler gibi birçok önemli veriyi içinde barındıracak olan çiplerin yabancılara teslim edilmesi uzmanlar tarafından çok riskli bulunuyor. ‘e-kimlik’ projesinde yaşanan skandal bundan ibaret değil. İddiaya göre ‘e-kimlik’ projesini yürüten firma Hollanda’dan bir milyon çip satın aldı. ancak bu çipler yüklenen işletim sisteminin bozuk çıkması nedeniyle çöpe gitti.

PROJE BİR TÜRLÜ BİTMEDİ

Türkiye'nin ‘e-kimlik’ macerası 2006 yılında TÜBİTaK’a verilen proje ile başladı. Proje ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına sahip oldukları nüfus cüzdanlarının yerine, uluslararası standartlara uygun, her çeşit taklit, tahrif ve sahteciliği ortadan kaldıracak özelliklerde elektronik kimlik kartları verilmesi planlandı.

Proje kapsamında milli çip, biyometrik özellikli akıllı kart ve kart okuyucu geliştirilmesi hedeflendi. 27 milyon lira kaynak alan TÜBİTaK, 4 yıllık çalışma sonunda milli çip (Ulusal akıllı Tüm Kart Devresi - UKTÜM) ve kart okuyucu cihazı geliştirildi.

KART DAĞITIMI YAPILMADI

Tüm testleri başarı ile geçen milli çip projesi için 2011 yılında İçişleri Bakanlığı tarafından ikinci faz ihale olan TC Kimlik Kartı (TCKK) Yaygınlaştırma Projesi ihalesi yapıldı. Bu projenin ana yükleniciliğini GATE Elektronik kazandı. Gate Elektronik a.ş. başvuruların alınması, bloke kaldırma, iptal, imha, kart kontrolü, PIn zarflarının dağıtımı, ücret işlemleri gibi tüm süreçlere ait yazılımlar geliştirilecekti.

Ancak 2012 yılı içinde dağıtımına başlanılması planlanan kimlikler aradan üç yıl geçmesine rağmen hala dağıtılmadı. Son olarak Başbakan Davutoğlu 2014 aralık ayında dağıtılacağını açıklamıştı. Fakat bu tarih üzerinden 4 ay geçmesine rağmen hala kart dağıtımına başlanmadı.

YABANCI ÇİPLER CEP YAKACAK

Eğer yabancı çipler kullanılacak olursa TÜBİTAK’TA tamamen Türk mühendisler tarafından geliştirilen çiplerin tamamı çöpe gidecek. Bu iddiaları dile getiren uzmanlar şu soruları da soruyor: “Madem bu çipler kullanılmayacaktı, devletin kaynakları neden israf ediliyor? Ar-Ge için neden bu kadar para harcandı ve bunca yıl beklendi. Kullanılmayacak olan milli çipin geliştirilmesi için 27 milyon lira çöpe atıldı. Bu para ile asgari ücretli herkesin kimlik kartları bedava verilebilirdi.”

GÜVENLİK NEDEN ÖNEMLİ?

İddaya göre tüm vatandaşlarımızın kritik bilgileri bu kez bizzat devlet eliyle riske atılıyor. Yakın zamanda ülkemizdeki dinlemeleriyle gündeme gelen Almanya’nın geliştirdiği çiplerin stratejik ve kritik bir projede kullanılması başlı başına bir soru işareti.

Milli çip gitti yabancı çip geldi

İçişleri Bakanlığı, ‘e-kimlik’ ihalesinde nedeni açıklanmayan bir kararla milli çip kullanımını zorunlu tutmayarak yabancı çiplerin kullanılmasının önünü açtı. İhaleyi alan GATE Elektronik, TÜBITAK tarafından geliştirilen milli çip UKTÜM yerine Almanya’nın Infineon firması ve Hollanda’nın NXP firmasına ait çipleri kullanmaya karar verdi.

Banka bilgileri riske girecek

Kimlik kartları gelecekte tüm banka girişleri, tapu, noter gibi işlerde kullanılacak. Hatta bu kartlarda biyometrik bilgilerimiz (parmak izi, damar biyometrisi) bulunacak ve tüm e-devlet sistemlerinde kimliğimizi bu çipler doğrulayacak. Bu yüzden güvenlik çipe bağımlı hale geliyor. Uzmanlara göre tam güvenlik için hem çipin hem de işletim sisteminin milli olması gerekiyor.

Bunca riske rağmen GATE Elektronik ve İçişleri Bakanlığı’nın TÜBİTAK’in geliştirdiği milli akıllı kart çipi UKTÜM’ü tercih etmemesi şaşkınlığa sebep oldu.

BÜLENT CEYHAN - MİLLET GAZETESİ

http://gundem.millet.com.tr/e-kimlik-skandali-haberi/1269016

Rüstembey

Doçent
Reaksiyon puanı
1
"deveye sormuşlar;boynun neden eğri..cevap vermiş;NEREM DOĞRUKİ"....

djxeonn

Asistan
Reaksiyon puanı
5
hiç şaşırmadım zaten neyi düzgün olarak yapabiliyoruz ki

zaten herşeyimiz onların elinde özel hayat diye birsey kalmadı

bud

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,710
Diyecek söz bulamadım valla.

-Hewal-

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
Ve boşa giden bir kaç milyon daha ne olacak ki bir kaç milyon daha harcarlar baktı olmadı rafa kaldırılır !

Mateist

Müdavim
Reaksiyon puanı
238
Belliydi ya bu işin böyle olacağı...

michuozawa

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
493
ee, durum apaçık ortada değil mi ? hala mı görünmüyor?

Ozzynight

Doçent
Reaksiyon puanı
12
Milleti fişliyip özel hayata karışıcaklar kimlik filan bahane.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,711
Vatandaşlık numaran ne? diye soran herkese, kaygısızca vatandaşlık numarasını verebilen bir milletin mensubu olarak, "Özel hayat", "Fişleme" gibi tabirlerin artık daha sık kullanılmasının ve kaygı duyulmaya başlanmasının, Ülke için olumlu bir gelişme olduğunu düşünüyorum.

cagilberk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Az çaldılar beyler bırakın az daha çalsınlar.

bud

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,710
Birkaç seneyede bu çipleri kimliğe değilde derimize filan eklemeyi zorunlu hale getirirler. Ben beklerim yani böyle birşey :)

Shizo

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Ondan sonra da vay almanya bizi dinledi vay mossad bizi dinledi yok o bizi fişledi yok o onu fişledi..

spybot

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Seçimlerden sonra gündeme gelir ..:D

ShadowFix

..........
Reaksiyon puanı
77
Alsınlar kimliklerini münasip............... monta etsinler..... Allah tez elden inşallah islah eder bu işe yaramaz insanları

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,324
yılan hikayesine dönen bir TC macerası daha...
üzüldüm doğrusu.
sanırım bu çip'li kimlik macerası 2030 yılında ancak son bulur.
gereksiz kırtasiye ve bürokratik zorluklar konusunda dünyada bir numarayken, iş teklonojiye gelince ayakları mefluç, yürüyemeyen, bir adım dahi atamayan özürlüler ülkesi olmak bizim kaderimiz midir yav?!
iktidarlar değişiyor, zaman değişiyor da neden bizim bu makus talihimi değişmiyor bir türlü anlamıyorum.

sithicus

Asistan
Reaksiyon puanı
1
kimliğini kaybedince hala eskisinden çıkarıyorken şüphelenmiştim durumdan da bu kadar vahim bir durumda olduğumuzu bilmiyordum

MasterFather

Müdavim
Reaksiyon puanı
59
yılan hikayesine dönen bir TC macerası daha...
üzüldüm doğrusu.
sanırım bu çip'li kimlik macerası 2030 yılında ancak son bulur.
gereksiz kırtasiye ve bürokratik zorluklar konusunda dünyada bir numarayken, iş teklonojiye gelince ayakları mefluç, yürüyemeyen, bir adım dahi atamayan özürlüler ülkesi olmak bizim kaderimiz midir yav?!
iktidarlar değişiyor, zaman değişiyor da neden bizim bu makus talihimi değişmiyor bir türlü anlamıyorum.

Gelen iktidarlar cukkaları doldurma peşinde olduğu için olabilir mi acaba. İktidar 'a gelene kadar kullandıkları argümanlar birbirlerinden farklı.hepsi aynı ...

2.Teknoloji'ye şeytan işi diye bakan adamların çoğunlukta olduğu bir ülkede ne bekliyorsun.affedersin.

Zihniyetin değişmesi lazım.iktidarların değil.

efe77

Asistan
Reaksiyon puanı
38
A dan Z ye herkesi ve doğacak her çocuğu fişliyorlar pardon chipliyorlar. Yeni chipiniz hayırlara vesile olsun.