İki grafik kart arasında geçiş sorunu [ÇÖZÜLDÜ]

Bu konuyu okuyanlar

Samet UCA

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,912
Merhaba arkadaşlar daha önce böyle bir başlık açıldımı bilmiyorum ancak başlıktaki gibi intel grafik kartımdan nvidia kartıma geçiş problemi yaşıyorum.
Yabancı forumlarda ilgili başlıkları taradığımda kimse bir çözüm önerememiş ve benim gibi bu sıkıntıyı yaşayan bir çok insan oldugunu gördüm.

Öncelikle sistem bilgilerimin özeti şu şekilde,
Nvidia Marka Kart (2GB)
İntel i7 işlemci
8 GB Ram

Ekran kartımda veya grafik işlemcimde bir sıkıntı oldugunu düşünmüyorum Nvidia firmasının 2 grafik işlemciye yük binmesini önlemek amaçlı getirdiği bu geçiş teknolojisinin sistemimde sıkıntı yarattığını düşünüyorum.

Cihazımı aldıgımda içerisinde bir işletim sistemi yoktu windows 7 kurdum.Bu sistemde geçiş sıkıntısı yok ancak bazı oyunlar yüksek grafikte yüksek performansla çalışırken bazı günlerde aynı oyunlar düşük grafikte düşük performansla çalışıyorlar.
Dxdiag bilgi penceresindede ekran kartım Nvidia olarak görünüyor.

Bundan dolayı windows 8 kurdum ama bu sistem hiç yaramadı bu defa oyunları hiç açamadım.Hata kodlarından ve ilgili başlıklardan araştırdığıma göre geçiş problemi varmış yani sistem masaüstündeyken inteli oyunlara girdiğimde nvidia işlemcisini kullanıyormuş ama bunlar arasında geçiş olmuyor.
Nvidia sitesinden ve notebook üreticimin resmi sayfasından tüm güncel driverleri indirdim kurdum.

Son olarak, Nvidia kontrol panelinden manuel olarak işlemciyi seçmek gibi,Bios ayarları ve güncellemeleri gibi teknikleri denedim ama olmuyor.Yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum :)

Seyhoo

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Sizin yaşadığınız aslında sorun değil siz sorun olduğunu düşünüyorsunuz. Eğer işlemci içindeki grafik yongası az yük varsa intel hd graphics üzerinden çalışıyor. Eğer oyun gibi GPU yu yoracak büyük yazılımlar açarsan hemen NVIDIA devreye giriyor. NVIDIA Denetim masasından Physx işlemcisini önerilen yap sıkıntı olmaz. Sen şikayetini iletmişsin ama zaten onu otomatik olarak işlemciyle NVIDIA kendi aralarında ayarlıyorlar. Performans istiyorsan NVIDIA denetim masasından oyunu seçip yüksek performanslı grafik işlemcisi ayarına getirebilirsin. Şöyle olur pes 2013 gibi oyunları bazen nvidia görmez onu el ile tanıtabilirsin bu bazen zorunlu oluyor

Samet UCA

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,912
Sizin yaşadığınız aslında sorun değil siz sorun olduğunu düşünüyorsunuz. Eğer işlemci içindeki grafik yongası az yük varsa intel hd graphics üzerinden çalışıyor. Eğer oyun gibi GPU yu yoracak büyük yazılımlar açarsan hemen NVIDIA devreye giriyor. NVIDIA Denetim masasından Physx işlemcisini önerilen yap sıkıntı olmaz. Sen şikayetini iletmişsin ama zaten onu otomatik olarak işlemciyle NVIDIA kendi aralarında ayarlıyorlar. Performans istiyorsan NVIDIA denetim masasından oyunu seçip yüksek performanslı grafik işlemcisi ayarına getirebilirsin. Şöyle olur pes 2013 gibi oyunları bazen nvidia görmez onu el ile tanıtabilirsin bu bazen zorunlu oluyor

Cevabınız için teşekkür ederim olayın mantığını anladım ben zaten ancak yapılması gerekenler benim sistemimde olmuyor.Dediğiniz physx ayarları olsun n-denetim masası performans ayarları veya gpu seçimine kadar herşeyi yapmama rağmen geçiş olmuyor.Windows 7 işletim sisteminde sıkıntı yok iken windows 8 de bu problemle karşılaşıyorum.Şimdi sen diğceksinki windows 7 kullan ama bende 8 hastasıyım ve bu bileşenlerle windows 7 de takılıp kalmak sinir bozucu.

Samet UCA

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,912
Arkadaşlar sorun işletim sisteminin sürümü ile alakalıymış.Windows 8.1 de bu problem varken düşük sürümlerinde yok.Şuan windows 8 kullanıyorum ve geçiş sıkıntısı görünmüyor.Aynı sorunla karşılaşan arkadaşlar için windows 8.1 sistemini önermiyorum.Şuan 8 Pro kullanıyorum ve gayet düzgün.Galiba bu geçiş için gerekli olan nvidia programının 8.1 de bir sıkıntısı oluyor.