Diz Üstü bilgisayarımdan ses geliyor.

Bu konuyu okuyanlar

dragonus

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Merhaba arkadaşlar,

Bu sabah hiç bir sebep sorun yok 2.5 senedir bir gram sorunu olmayan bilgisayardan ses gelmeye başladı. Büyük ihtimal ile fandan geliyor boşluktan fana torna vida sokup durdurduğumda ses kesiliyor ve yüksek performansta kullanınca çıkıyor ses (Yüksek performansta, söz konusu fan devreye giriyor yada hızlanıyor). Bilgisayarın içini açtım ana karta kadar geldim fan'ın pervanesi gözüküyordu oradan olabildiğince temizledim artık ne kadar temizlendiyse. Bilgisayardan baya da toz çıktı 2.5 senedir 1 bakım 1 servis vs. Görmedi çünkü
Ana kartı kaldırıp fana tamamen ulaşacaktım fakat bunu yapmak için ekranı falan hep çıkarmak gerekiyor. Ana kartın ekran ile olan kabloları çıkartmak vs. yapardım fakat sonra geri toplayamam diye riske girmedim.

Sizce gerçekten sorun fanda mı ? Fanda değilse neden ola bilir ? Biliyorum donanımsal bir sorun büyük ihtimal ile fakat dün gece yatarken hiç bir şey yokken sabah birden böyle yapması normal mi yazılımsal olarak bir sorun olmuş ola bilir mi virüs vs ?

Diz üstü bilgisayarım DELL İnspıron N5110 marka.

Ayrıca bilgisayar yüksek performansa girip fan devreye girince bilgisayar anında donuyor 10 sn sonra düzeliyor. İşlemci performansını da %30 yaptım fakat hala biraz yüklenince galiba yüksek performansa girip ses geliyor.

Karargaht

Müdavim
Reaksiyon puanı
112
Dediğin gibi yüzde 90 fan sorunu. Bilgisayarın donması da fandan kaynaklı. Fan gerektiği gibi çalışmayıp bilgisayar ısındığı için hatalar, donmalar alman normal. Dizüstü bilgisayar olduğu için sen hiç kurcalama. Bi bilgisayarcıya götürüp baktır. Çok bişey tutacağını sanmıyorum çünkü sadece fanla ilgili sorun gibi. Başka parçalara da zarar vermeden servise götürmeni öneririm.

dragonus

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Öyle yapacağım mecbur hocam ben gide bildiğim yere kadar gittim gerisi riskli iş 10 tl lik sorunu 100tl yapmayayım :) Benim uğraşmamın sebebi servislere vs. güvenmiyorum. Eskiden masa üstümü gönderdim ana kart değişicek dedi değişmeden geldi adam parayıda aldı iş işten geçmişti. 1-2 kez daha böyle olaylar oldu bende hiç kimseye güvenemiyorum artık. Boş olduğum bir ara götürür başında beklerim artık. Umarım fandaki tozdandır 2.5 senedir pcnin içi açılmadı çünkü.

Biraz öncede pc birden kapandı nedense.

Karargaht

Müdavim
Reaksiyon puanı
112
Dediğin gibi masaüstü olsa amenna ama dizüstü olunca risk artıyor, 10 liralık şey için ekran kartını bozma :) bi git görüş, gerekirse başında dur, acil de, fazla işi yok gibi çünkü.