Aynalı mı Aynasız mı?

Aynalı mı Aynasız mı?

• Kullanılan toplam oy
    11

Bu konuyu okuyanlar

Sansar667

Müdavim
Reaksiyon puanı
525
Merhaba arkadaşlar yeni bir makine almayı düşünüyorum.Fakat eski kafada olsam direk 650d yi lensleriyle satın alırdım.Fakat kafam son günlerde aynasız makinelerle bulanmış durumda.Bir tarafta ağır , taşıması zor , kullanması zor bir dslr makine diğer tarafta samsung nx30 gibi hızlı , hafif , kullanımı kolay bir makine var.Cihazı fotoğraf çekmenin yanı sıra video çekmek içinde kullanacağım canonlardaki is siz lenslerde ki videolarda çıkan sesi kullananlar bilir.İşin pil tarafında dslrlar 1-0 önde. Sizce aynasızların zamanı geldi mi yoksa hala zamanı var mı? Bilgi sahibi tüm üyelerin özellikle '' aynalı dslr '' ve '' aynasız dslr '' kullanıcılarının yorumlarını bekliyorum.Neden aynalı neden aynasız?

kadirirdem

Müdavim
Reaksiyon puanı
708
aynasız bak model sony ve canonlara bak derim...

dkmn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bencede aynasız canon 1100d var bende 1 senedir yatıyor taşıması gercekten sorun bende alcak olsam şuan olympus omd serisi yada fujifilm aynasızlarından birini alırdım

S

SDN Okuru

SDN Okuru
arkadasim yok tasimasi problem yok su problem diyeceksen hic kamera alma cep telefonu kullan. kalite istiyorsan aynali alacaksin. fotografcilik oyle yok agir yok buyuk diyecek adamlara gore degil. once karar ver hangi kategoriye giriyorsun diye. gercekten pro fotografci olmak istiyorum yoksa yaa ben agir buyuk seyler tasimaya gelemem. sik gorunecegim. bir de havam olsun artik ne havasiysa bu falan ama olsun gene de diyen bir kafadaysan bosver aynaliyi falan

Sansar667

Müdavim
Reaksiyon puanı
525
aynasız bak model sony ve canonlara bak derim...

bencede aynasız canon 1100d var bende 1 senedir yatıyor taşıması gercekten sorun bende alcak olsam şuan olympus omd serisi yada fujifilm aynasızlarından birini alırdım

Lensleri saymazsak 2.5 bütçem var.Bu kadar param olsaydı tam olarak bunu alırdım diyebileceğiniz model var mı?

arkadasim yok tasimasi problem yok su problem diyeceksen hic kamera alma cep telefonu kullan. kalite istiyorsan aynali alacaksin. fotografcilik oyle yok agir yok buyuk diyecek adamlara gore degil. once karar ver hangi kategoriye giriyorsun diye. gercekten pro fotografci olmak istiyorum yoksa yaa ben agir buyuk seyler tasimaya gelemem. sik gorunecegim. bir de havam olsun artik ne havasiysa bu falan ama olsun gene de diyen bir kafadaysan bosver aynaliyi falan

2011 yılında 550d ile güzel bir yıl geçirdim sonra maddi durumlar dolayısıyla sattım.Çok sık ziyaret eden bir insan olduğum için ağırlık benim için önemli bir faktör.Daha önce sinema sektöründe çalıştığım için de makinelerden az çok anlıyorum seviyem amatörle profesyonel arası diyebilirim.Alacağım modelide yüzde 60 fotoğraf için yüzde 40 video için kullanacağım. Herşeyi geçtim öğrenmek istediğim artık kalite anlamında ''aynasızsa işe yaramaz - amatördür - kalite istiyorsan canondan şaşma '' algısını yıkmanın vaktinin gelip gelmediğini öğrenmek.

dkmn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Lensleri saymazsak 2.5 bütçem var.Bu kadar param olsaydı tam olarak bunu alırdım diyebileceğiniz model var mı?
Fujifilm X-T1
Olympus OM-D E-M5 bence bunları bi incele fiyatına göre çok başarılı modeller orta sınıf dslr makinelere göre daha başarılı çekimleri ama video konusunda nasıldır emin değilim

kadirirdem

Müdavim
Reaksiyon puanı
708

2011 yılında 550d ile güzel bir yıl geçirdim sonra maddi durumlar dolayısıyla sattım.Çok sık ziyaret eden bir insan olduğum için ağırlık benim için önemli bir faktör.Daha önce sinema sektöründe çalıştığım için de makinelerden az çok anlıyorum seviyem amatörle profesyonel arası diyebilirim.Alacağım modelide yüzde 60 fotoğraf için yüzde 40 video için kullanacağım. Herşeyi geçtim öğrenmek istediğim artık kalite anlamında ''aynasızsa işe yaramaz - amatördür - kalite istiyorsan canondan şaşma '' algısını yıkmanın vaktinin gelip gelmediğini öğrenmek.
valla benim şunu al diyecegim bir model yok açıkcası benim alanım fotograf makinesi değil telefon ve pc :) ama sony lensleri kendi üretiyor ucuza mal ediyor ve diğer firmalara göre uyguna bakabilirsiniz...

- - - Mesaj Güncellendi - - -

LittleMonster

Müdavim
Reaksiyon puanı
33
Bu tür seçimlerde kişilerin kullanım tercihleri ön plana çıkar
Bence 100mm ve üzeri çekim yapılacaksa DSLR , altında çekim yapılacaksa aynasız ya da DSLR olabilir ; aynasız bu konuda daha pratiktir
Aynasızlar ileride değerlenecek şimdiden söyleyeyim
Fazla lens seçeneği yok aynasızlarda adaptör var diyeceksiniz ama adaptör ile DSLR ye 2 tane 50mm f/1.8 alırsınız
Şimdilik DSLR daha iyi diyorum
Perde ve ayna sesi ayrı bi zevk zaten :D
Ama dolu bir pil ile çekilen fotoğraf sayısı sizin için önemliyse boşverin aynasızı
Anca DSLR de bulursunuz bol fotoğrafı :dirol:

WoZ

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Konunun üzerinden epey bir zaman geçmiş ama ben yine Google arama sonuçlarında üst sıralarda çıktığı için bir yorum bırakacağım.

Fotoğraf makinelerinde ağırlık, boyut zaman zaman sorun olabiliyor. Bu işi meslek olarak yapmayacaksanız, görüşüme göre 2500TL civarı para vermenin de çok anlamı yok doğrusu. Baba makineler de zaten bu civarlarda oluyor.

Aynasız makinelerin ömrü her şeyden önce aynalıya göre daha uzun ömürlü oluyor. Boyutları daha küçük ve haliyle daha da hafif oluyorlar ki bu 3 artı özelliğin de kimseye bir zararı olmaz.

1000TL civarı bütçesi olanlar için artık NX2000 ve NX3000 cihazlarını tavsiye edebilirim. Bazı yerlerde NX3000'in NX2000 ile aynı ya da daha ucuz fiyatlara satıldığını görüyorum, son fırsatları olabilir, yakalamaya çalışmak gerek.

hayatiyiyani

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
ne aynalı derim ne aynasız çünkü aynalılar evet gerçekten lens dünyası açısından çok çok geniş alanı var ama dezavantajı agırlıkları aynasıza gelirsek ben daha çok seviyorum çünkü kompakt cıhazlar genelde ve makina üzerinden birçok oynama imkanı sağlıyor dezavantajlarına gelirsek pil tüketimi daha fazla ve lens dunyası eğer bi sony almadıysanız kısıtlı bi lens alanınız var