Darboğaz yapar mı?

Bu konuyu okuyanlar

Zuni

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar merhaba. Şu şekilde bir sistem toplamak istiyorum.

http://www.vatanbilgisayar.com/core-i3-4330-soket-1150-35ghz-4mb-cache-22nm-islemci.html

http://www.vatanbilgisayar.com/h81m...r3-1600mhz-sata-30-usb-30-dvivga-anakart.html

http://www.vatanbilgisayar.com/r7-2...amd-radeon-dx112-ekran-karti.html#genel-bakis

http://www.vatanbilgisayar.com/4gb-ripjaws-ddr3-1600mhz-cl9-15v-tek-modul-ram.html#genel-bakis

Ve bu sistemi 1366x768 çözünürlükte VGA monitöre bağlayacağım.Sorun çıkarır mı? Ayrıca hangi oyunları hangi ayarda oynatır bu sistem?

Not: Psu 500w 12V kanalından 408W verebiliyor.

basbeLası

Dekan
Reaksiyon puanı
47
O işlemci o ekran kartıyla darboğaz yapmaz. Ancak Crysis 3 ve benzeri oyunlar da monitörün çözünürlüğü düşük olduğu için bir miktar darboğaz olayı yaşanır.

tahir40

Asistan
Reaksiyon puanı
19
Ekran çözünürlüğünün düşük olması darboğaz oluşturmaz, bilakis düşük çözünürlükte oyun oynamak sisteme daha az yük bindirir... Bu sistemle 1366x768 çöz. güncel oyunları oynarsın, yeter ki grafikleri fazla yükseltme, özellikle köşe yumuşatmayı düşük tut.

basbeLası

Dekan
Reaksiyon puanı
47
Sen yenisin galiba :)

Sen darboğaz olayını çok yanlış anlamışsın. Darboğazın oyun grafiklerinin düşürmekle falan bir ilgisi yok.

Darboğaz dediğimiz olay işlemcinin düşük ekran kartının ise yüksek olduğu durumlarda ortaya çıkar. Bu durumda işlemci ekran kartını besleyemediği için o ekran kartından hiçbir zaman tam verim alınmaz. Çözünürlük yükseldikçe darboğaz azalır çünkü çözünürlük yükseldiğinde işlemciye olan yük azalır ve GPU üzerindeki yük artar.

Burada farklı laptoplar da aynı ekran kartı kullanılmış. işlemci ise farklı. AMD işlemci performansı bir hayli yüksek olan HD7970M ekran kartını besleyemediği için darboğaz oluşmuş.

Darboğaz olayı bu.

56086.png

Ɲevermore

Profesör
Reaksiyon puanı
249
Çözünürlük arttıkça sistem yükü artar bu böyledir yukarıdaki grafik ne alaka ben onu çözemedim biri enthusiast diğeri mainstream ayrıca ikisi de farklı oyunlar

tahir40

Asistan
Reaksiyon puanı
19
Yenisin galiba derken? Üyelik tarihim açık, sizden eski üyeyim. Ha çok ziyaret ettiğim bir site değil o ayrı. Darboğaz olayına gelince; evet çözünürlük düşünce işlemcinin önemi artar, daha güçlü işlemci ile daha fazla frame artışı olur. Ama "Crysis 3 ve benzeri oyunlar da monitörün çözünürlüğü düşük olduğu için bir miktar darboğaz olayı yaşanır." derseniz vatandaş iyi o zaman darboğaz olmasın yüksek çözünürlüklü monitör alayım der. Mantıksız. Benim söylediğim net, düşük çözünürlükte oyun oynuyorsanız sisteme daha az yük biner, arkadaşın sistemi de söylediğim gibi bu çözünürlükte köşe yumuşatma olayına girmezse güncel oyunları sorunsuz oynatır.
Bu arada verdiğiniz grafiklerin konuyla ne alakası var anlamadım? Full HD ayarda i7 yerine A10 işlemci kullanırsanız batırırsınız diyor bu grafikler...

/xo/

Dekan
Reaksiyon puanı
226
[MENTION=2140]tahir[/MENTION] ; Senden eskiyim diyorsun ama pek de anladığın yok bu işten anlaşılan. Verdiği grafiğe bak arkadaşın tekrardan. HD 7970M ve A10 kombinesinde A10 düşük bir işlemci olduğu ve grafik Kartı güçlü olduğu için darboğaz olurken I7 3720QM ve HD 7970M kombinesi 20 fps fark atmış.

Ayrıca şurada yanlışın var: ne kadar düşük çözünürlük, o kadar yüksek performans.

Darboğaz konusunda yanlıştır bu. İşlemci yerine yükü grafik kartına bindirmek (kart güçlü ise) darboğaz sorununu bie nebze çözecektir. Yani söyle örnek vereyim:

İntel Pentium işlemci ve Gtx 7xx kartı aynı kasaya koydunuz diyelim, Crysis 3 ü high ta attığınız zaman, lowda açtığınız zamandan daha çok fps alırsınız. Nedeni gücü grafik kartına bindirmek.

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
[MENTION=30724]tahir40[/MENTION]

Yenisin derken bu siteye üyeligini degil, bilgisayar islerinde yeni oldugu kastetmis.

tahir40

Asistan
Reaksiyon puanı
19
Çok anlarım diye bi iddiam yok ama senden çok anladığım kesin. Güçlü bi ekran kartıyla dandik bi işlemci kullanmak performansı etkiler, i7 ile a10 kıyaslanmaz. Burda da vatandaş i3 ile r7 265 kullanmak istiyor, a10 ile 7970m değil. Zaten üstte grafikler veren arkadaş da yanlışını anlamış olacak ki apar topar grafiklerin birini kaldırmış, diğer grafiğin de konumuzla alakası yok. Yanına gider düşük çözünürlükte performansın düştüğü bi grafik ekleyebilirse o başka...

Ayrıca şurada yanlışın var: ne kadar düşük çözünürlük, o kadar yüksek performans.
demişsin yanlışı olan sensin. Ben söylediğimi destekleyen tonla grafik site incelemesi yığarım buraya. Çözünürlüğü düşürürsen frame artar! Aksini söylüyorsan; aynı oyun, aynı ayarda çözünürlüğü düşürüp daha az frame aldındığını gösteren bi çalışma, bir site, grafik, herhangi bir şey var mı söylediğinizi destekleyen?

Reaksiyon puanı
16,118
Kavga etmeyin ayirmam ha! Ekran kartini besleyemeyen cpu kullanan ureticinin ... Versin Allah ...

Ɲevermore

Profesör
Reaksiyon puanı
249
[MENTION=30724]tahir40[/MENTION] yanındayım kardeş dediklerine katılıyorum bunların dedikleri saçmalık azcık pc bilgisi olsa bunu bilirlerdi ne demek ya çözünürlük artınca yüksek fps almak bunların kafası mı güzel?

basbeLası

Dekan
Reaksiyon puanı
47
Çözünürlük arttıkça FPS oranıda paralel olarak düşer dolasıyla yüksek performans değil performans kaybı olur Burada kimse bunun aksini söylemiyor. Yukarıda verdiğim grafiği eleştirmişsiniz ama nette daboğaza örnek verilecek en iyi resim o. Nette HD7970M ve HD8970M darboğaz ya da bottleneck diye araştırırsanız bu kartı ve o işlemciyi kullanan laptopların darboğaz yaptığını göreceksiniz. Hem yerel hemde birçok yabancı inceleme ve kullanıcı yorumları mevcut. Özellikle HD8970M ekran kartlı laptoplarda kullanılan AMD işlemci bu yüksek kartın FPS oranını yerlerde sürdürüyor. Bu kart GTX780M ile hemen hemen aynı hatta i7 işlemci ile bazı oyunlarda GTX780M yi geçiyor ama kullanılan işlemcisi yüzünden performans alınamıyor.

sithicus

Asistan
Reaksiyon puanı
1
peki vsync açılıp 60 hz kitlenince işlemciye yünen bik azalınca darboğaz sıkıntısı devam eder mi ?

Reaksiyon puanı
16,118
Malesef amd a serisi cpular fiyasko cikti bunu beklemeyenler a10 apu ve hd8790m olan notebook alip gordu...

basbeLası

Dekan
Reaksiyon puanı
47
peki vsync açılıp 60 hz kitlenince işlemciye yünen bik azalınca darboğaz sıkıntısı devam eder mi ?

Vsync'nin darboğaz ile bir ilgisi yok. Vsync oyundaki kırılma ve çiziklerin önüne geçer. Eğer 60 Hz bir monitörünüz varsa ve ekran kartınız oynadığınız oyunu 60 FPS üzerinde oynatıyorsa Vsync açılır ve FPS sabit tutulur buda oyundaki kırılmaların önüne geçer. FPS monitörün tazeleme oranını geçtiği zaman kırılmalar meydana gelir Vsync bu kırılmaları önlemek için var. Oynadığınız oyunda ekran kartınız 60 FPS'nin üzerinde FPS vermiyorsa Vsync açsanızda FPS sabitlenmez.

erkanus

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ya sizin hiç mi Türkçeniz yok? adamın dediği şu:

yani çözünürlük düşürülürse FPS artar. yüksek FPS ekran kartının iyi performans verdiğini gösterir. Bu kadar basit bi ifadeyi nasıl anlamıyorsunuz?

tahir40

Asistan
Reaksiyon puanı
19
Ya sizin hiç mi Türkçeniz yok? adamın dediği şu:

yani çözünürlük düşürülürse FPS artar. yüksek FPS ekran kartının iyi performans verdiğini gösterir. Bu kadar basit bi ifadeyi nasıl anlamıyorsunuz?

Ciddi misiniz şaka mısınız anlamıyorum ki, yoksa mesajın tamamını okumadığınız için mi böyle konuşuyorsunuz... Çözünürlük düşünce performans daima artar diyen benim. Vatandaş da yanlışsın deyip bi paragraf yazı yazmış, yok işlemci kötüyse böyle olmaz, sen yanlışsın, bak böyle kötü işlemcili sistemin varsa ayarları düşürünce yüksek ayarlarda aldığından daha az performans alırsın vs diye iddialarda bulunmuş...

@tahir ; Senden eskiyim diyorsun ama pek de anladığın yok bu işten anlaşılan. Verdiği grafiğe bak arkadaşın tekrardan. HD 7970M ve A10 kombinesinde A10 düşük bir işlemci olduğu ve grafik Kartı güçlü olduğu için darboğaz olurken I7 3720QM ve HD 7970M kombinesi 20 fps fark atmış.

Darboğaz konusunda yanlıştır bu. İşlemci yerine yükü grafik kartına bindirmek (kart güçlü ise) darboğaz sorununu bie nebze çözecektir. Yani söyle örnek vereyim:

İntel Pentium işlemci ve Gtx 7xx kartı aynı kasaya koydunuz diyelim, Crysis 3 ü high ta attığınız zaman, lowda açtığınız zamandan daha çok fps alırsınız. Nedeni gücü grafik kartına bindirmek.

Vikings

Dekan
Reaksiyon puanı
91
Çözünürlüğün fps arttırıcağını sanmıyorum.

FPS'yi ekran kartı ve işlemci belirler.

Ben oyunda sabit 60fps alıyorum, monitörüm 60hzyi destekliyor AMD catalyst control center'dan hzyi 75 yapıp gelişmiş ayarlardan 75hzyi aktif ettiğimde görüntüler titreşmeye vs başlıyor, facebook'un arka tarafı beyaz yerine biraz pembe oluyor ve oyunlarda donma yaşıyorsunuz.

Kısaca vynscyi açınca sizin monitörünüze ve işlemci ekran kartınıza göre en uygun fpsyi sabitler görüntünün kırılmasını bozulmasını önler.

Çözünürlük ile grafik ile fps artmaz '' artar ama şöyle '';

Ben League of Legends'de sabit 60fps alıyorum, çözünürlük ve grafikler ultrada Takım savaşına girdiğimizde toplamda 10 kişi oluyor ve o kullandığımız beceriler ışıklar görseller vs hepsi fpsye yansıyor, 45 50fpsye kadar düşüyor.

Şimdi ben çözünürlük ve grafikleri kısarsam takım savaşlarında fps öyle çok düşmeyecek 45 yerine 55 'e düşücek mesela.

Yani çözünürlük ve grafik kalitesini düşürürseniz pc zorlandığında düşen fpsyi en aza düşmeye yardımcı olursunuz, grafik ve çözünürlüğü arttırırsanız pcyi zorladığınızda fps cok daha fazla düşecektir.

Ben en son kalitede oynuyorum 45fps'ye düşüyor ama onun haricinde yani takım savaşları olmadığı sürece 58 ve 60'da sabit takılıyor.

45fps'de takım savaşlarında bana yetiyor yeterki görüntü donmasın yoksa takım savaşını kaybederiz.

Zuni

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
''Arkadaşlar konumuz i3 4150 ve R7 265 ile 1366x768 çözünürlükte nasıl performans alırdım?'' dı.Birbirinize laf anlatmak için verdiğiniz çabayı benim sorumu cevaplamak için verseydiniz şuan aklımda soru işareti kalmayacaktı.Lütfen konunun açılma amacına uygun olarak cevapları bana verin sadece.

bmw m3

Asistan
Reaksiyon puanı
0
arkadaş fiyatı vatanda fx6300 den daha pahalı ben olsam 2çekirdekli İ3 alcagıma 6çekirdekli fx 6300 alırım ekrean cozunurlugu nekadar kuculurse ekran kartındakı olan yuk azalıp işlemciye biner yani işlemci iyi olursa daha çok veri gonderir ekran kartına anlatailmişimdir umarım ama bunu dedim diyede gidip 4770 ayarında işlemciye gerek yok bence fx6300+r7 265 veya muadili ekran kartı yeterde artar kolay gelsin

Kaya26

Profesör
Reaksiyon puanı
550
''Arkadaşlar konumuz i3 4150 ve R7 265 ile 1366x768 çözünürlükte nasıl performans alırdım?'' dı.Birbirinize laf anlatmak için verdiğiniz çabayı benim sorumu cevaplamak için verseydiniz şuan aklımda soru işareti kalmayacaktı.Lütfen konunun açılma amacına uygun olarak cevapları bana verin sadece.

Hiç bir sorun olmaz o çözünürlükte de bir sıkıntı yaşamazsınız.

Zuni

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
arkadaş fiyatı vatanda fx6300 den daha pahalı ben olsam 2çekirdekli İ3 alcagıma 6çekirdekli fx 6300 alırım ekrean cozunurlugu nekadar kuculurse ekran kartındakı olan yuk azalıp işlemciye biner yani işlemci iyi olursa daha çok veri gonderir ekran kartına anlatailmişimdir umarım ama bunu dedim diyede gidip 4770 ayarında işlemciye gerek yok bence fx6300+r7 265 veya muadili ekran kartı yeterde artar kolay gelsin

Ooo hadi bakalım bunu hiç düşünmemiştim diğer arkadaşlar ne diyor buna?