Sanırım antigüven hastalığına tutuldum

Bu konuyu okuyanlar

biribizidrdrsun

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Son 4 yıldır kimseye guvenmedigimi, her kurulan cumlenin altını aradigimi, olumlu olsa da tatmin olmadgimi farkettim. (Sanki olumsuz cikinca aradigim, rahatlayacak gibi hareket ediyorum)
Cogu zaman mutluluguma kendim golge düşürüyorum. Yapmamam gerektiğini farkedip kendime telkinde bulunsam da sanırım yetersiz kaliyorum. Guven problemi yasadginzda tekrar nasil guvenebiliyorsunuz?

Karargaht

Müdavim
Reaksiyon puanı
112
Sen önce bi kendine güven de gerisi gelir. O nasıl olacak dersen, yaptığın işlerden, söylediğin sözlerden emin ol. Başkalarına güvenmek için onları geçmişleriyle yargılama.

nailasmu

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Guvenmemek veya guvenememek iki tipte olur

1. İstemeseniz bile (buyuk veya kuçuk) yalanlar söylemek başkalarını da böyle görmek.

2. Guven hissini ala bilmemek. Yani herkes o kadar yalan söyler ki inam hissin kırılır.

Ortak çözum şans yaratmak , bu da birden olmamalı. Yani kuçuk-kuçuk şans vermelerle olabilir. Yakınınızdakilere şans vererek buna adım ata bilirsiniz ve sonra çevreyi genişletirsiniz, her şey sizin elinizde, çaba göstermeye uşenirseniz psikologa danışa bilirsiniz

biribizidrdrsun

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sen önce bi kendine güven de gerisi gelir. O nasıl olacak dersen, yaptığın işlerden, söylediğin sözlerden emin ol. Başkalarına güvenmek için onları geçmişleriyle yargılama.

Bunu bi yerde okumustum :) "once kendine guven" peki insanların yaptiklari hatalardan dolayi guvenimi yitirdysem... insanlar cok guvenilmeyi haketmiyorsa. Sanirim ben guvenmek istemiyorum. Yine guvenirsem, yine enkaza dönüştüreceklerini düşünüyorum. Bak bunu itiraf edememistm kendime..

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Guvenmemek veya guvenememek iki tipte olur

1. İstemeseniz bile (buyuk veya kuçuk) yalanlar söylemek başkalarını da böyle görmek.

2. Guven hissini ala bilmemek. Yani herkes o kadar yalan söyler ki inam hissin kırılır.

Ortak çözum şans yaratmak , bu da birden olmamalı. Yani kuçuk-kuçuk şans vermelerle olabilir. Yakınınızdakilere şans vererek buna adım ata bilirsiniz ve sonra çevreyi genişletirsiniz, her şey sizin elinizde, çaba göstermeye uşenirseniz psikologa danışa bilirsiniz

Caba gostermeye usenirsem, psikolog onerilerinde de usenirim. Sorunu bi yerde yakalarsam bence gerisini kendim de halledebilirim. Ne guzel soyledinz iki maddeyi de. Altin kural misali :) peki sonuna kadar guveniyormusum hissi verip yine de hata payi biraksam kendimde onlara, yine guven sarsarlar mi.. zaten güveniyor diye ?

Karargaht

Müdavim
Reaksiyon puanı
112
Şöyle düşün, kimseye güvenmiyorum derken aslında kendini kandırıyorsun.
Annenin yemeğine fare ilacı katabileceğini varsayarak hiç yemediğin oldu mu? sanmıyorum, demek ki ona güveniyorsun.
En yakın arkadaşın seni bu kez farklı bi mekana çağırdı. Hiç seni orada mafyaya dövdürteceği aklına geldi mi? sanmam.

Yani uzun lafın kısacası, senin güvenmeme sebebin muhtemelen çok sevdiğin insanların sana yamuk yapması. Hata sende ki, çok iyi tanıdığını sansan bile tanıyamamış olman. Buda karşı tarafın kişiliği ile alakalı bir durum.

Çözüm basit: güven ver, güven al. Sen bu tedirginlik le etrafa güven vermezsin ki onlardan alabilesin.

nailasmu

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Evet başlangıc için dediğiniz gibi yapa bilirsiniz, bu zaman kendinizi kandırırsınız sadece. Etrafınızdakilerin bundan haberi olmaz, tabi sizi çok iyi tanıyan biri olursa size "kimi kandırıyorsun?" da deye bilir.

Yine de size nasıl kolay geliyorsa öyle yapın, kendinize olan guveni ikinci etapta duzelte bilirsiniz.

webrettin

Müdavim
Reaksiyon puanı
49
Bence herzaman az da olsa güvensizlik tercih etmeyi daha uygun buluyorum. Isime herzaman yaramistir. Ancak karşıdakine bunu hissettirmem. Rahat davransin altın mı gümüş mü yoksa hurda mı zaten kısa zamanda anlaşılıyor. Güvensiz olduğunuzu hissederlerse menfeaatlerinin cakisacagi güne kadar mesafeli davranıp gizleniyorlar. Güvensizlik haddinden fazla ise tamamen güven ve tamamen güvensizlik dışında bir yol izlemek gerek. Az da olsa olmalı :) Sizi uyanık tutar.

biribizidrdrsun

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Şöyle düşün, kimseye güvenmiyorum derken aslında kendini kandırıyorsun.
Annenin yemeğine fare ilacı katabileceğini varsayarak hiç yemediğin oldu mu? sanmıyorum, demek ki ona güveniyorsun.
En yakın arkadaşın seni bu kez farklı bi mekana çağırdı. Hiç seni orada mafyaya dövdürteceği aklına geldi mi? sanmam.

Yani uzun lafın kısacası, senin güvenmeme sebebin muhtemelen çok sevdiğin insanların sana yamuk yapması. Hata sende ki, çok iyi tanıdığını sansan bile tanıyamamış olman. Buda karşı tarafın kişiliği ile alakalı bir durum.

Çözüm basit: güven ver, güven al. Sen bu tedirginlik le etrafa güven vermezsin ki onlardan alabilesin.

Evet aslında dediginiz gibi. Zaten o boyuta gecmis olsam guven konusunda sizofreniye gider olay. Peki cok net bi soru sorayim. Kanitiniz olmayan bi sey gördünüz. Sadece mesaj , duyum ya da benzeri seyler. Karsinizdaki bu durum icin hayir boyle bir sey yok diyor. Hatta yemin de ediyor. Guvenmenizi saglamaya calisiyor. Buna tepkiniz ne olur? Dobra konustgunuz icin sizin uzerinzden sordum. Empati kurmak kolay olur diye

Evet başlangıc için dediğiniz gibi yapa bilirsiniz, bu zaman kendinizi kandırırsınız sadece. Etrafınızdakilerin bundan haberi olmaz, tabi sizi çok iyi tanıyan biri olursa size "kimi kandırıyorsun?" da deye bilir.

Yine de size nasıl kolay geliyorsa öyle yapın, kendinize olan guveni ikinci etapta duzelte bilirsiniz.

Teşekkür ederim ; )

:) guvensiz oldgunu hissederlerse menfaatlerinin cakisacagi güne kadar... cevap verenler olarak size cok tesekkur ederim. Cnku benim goruslerm disinda da gorusler var . Ben merkezli değilim. Aksine fikir icin istisarede bulunmayi cok seviyorum. :) tecrubeli konusuyorsunz tek tek. Sayenizde asabilirim bence. Yeter ki cesaretim olsun guvene :)

Karargaht

Müdavim
Reaksiyon puanı
112
Evet aslında dediginiz gibi. Zaten o boyuta gecmis olsam guven konusunda sizofreniye gider olay. Peki cok net bi soru sorayim. Kanitiniz olmayan bi sey gördünüz. Sadece mesaj , duyum ya da benzeri seyler. Karsinizdaki bu durum icin hayir boyle bir sey yok diyor. Hatta yemin de ediyor. Guvenmenizi saglamaya calisiyor. Buna tepkiniz ne olur? Dobra konustgunuz icin sizin uzerinzden sordum. Empati kurmak kolay olur diye

Şöyle diyim sana, belki ters bi öneri olacak ama: benimde başıma çok geldi, yalanını yakaladım üstüne gittim böyle mi? hayır, böyle mi? hayır, böyle mi? hayır... derken üsteledikçe gerçeği söyledi. Ama gerçeği söylememe nedenine de bakmak lazım. Seni kaybetmek için yapılmışsa diyecek bişeyin kalmaz. Güvenmemekte haklısın o kişiye ancak zamana bırakıp güvenmeye çalışman gerekiyor. Yoksa sonu yok bu işlerin.

biribizidrdrsun

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Şöyle diyim sana, belki ters bi öneri olacak ama: benimde başıma çok geldi, yalanını yakaladım üstüne gittim böyle mi? hayır, böyle mi? hayır, böyle mi? hayır... derken üsteledikçe gerçeği söyledi. Ama gerçeği söylememe nedenine de bakmak lazım. Seni kaybetmek için yapılmışsa diyecek bişeyin kalmaz. Güvenmemekte haklısın o kişiye ancak zamana bırakıp güvenmeye çalışman gerekiyor. Yoksa sonu yok bu işlerin.

Dobra insanlari seviyorummm :) size güvenilir iste :) :)

goodtornado

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
Bunu bi yerde okumustum :) "once kendine guven" peki insanların yaptiklari hatalardan dolayi guvenimi yitirdysem... insanlar cok guvenilmeyi haketmiyorsa. Sanirim ben guvenmek istemiyorum. Yine guvenirsem, yine enkaza dönüştüreceklerini düşünüyorum. Bak bunu itiraf edememistm kendime..

Caba gostermeye usenirsem, psikolog onerilerinde de usenirim. Sorunu bi yerde yakalarsam bence gerisini kendim de halledebilirim. Ne guzel soyledinz iki maddeyi de. Altin kural misali :) peki sonuna kadar guveniyormusum hissi verip yine de hata payi biraksam kendimde onlara, yine guven sarsarlar mi.. zaten güveniyor diye ?
Hic kimseye guvenmek zorunda degilsin. Futbolda kural hatasi var mi var bu gercek yasamda da boyle. Ailene guven gerisini bosver.[emoji3]

Karargaht

Müdavim
Reaksiyon puanı
112
EyvAllah, İnşAllah tabularını yıkarsın tez vakitte :)

nailasmu

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Rica ederiz :)

ne sorun olursa elimizden geldiği kadar yardım etmeye çalışırız

biribizidrdrsun

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bazen tarafsiz yorumlar okumak , algilamak gercekten keyfli oluyor. :) tokat gibi geldiğinin onemi yok. Mutlu eden yalanlardansa , mutsuz eden gercekler olgun insanlarin karşılayacagi en asil yol bence :)

7.43

Müdavim
Reaksiyon puanı
332
Antigüven nedir ya? Güvenememe ya da güvensizlik de şuna.

biribizidrdrsun

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Teşekkür ederim. Yeni itirafta gorusmek uzere.
Not: dediklerinizi uygulycam ve en yakin zamanda bu baslik altinda alinti yaparak sonucu soylycem inşallah :) olumsuzsa ; #karargaht dobra dobra soylenirsinz artik :)