Web Sitemi Kurmak istiyorum ama nasıl

Bu konuyu okuyanlar

kral1900

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Uzun süre formu inceledim ama net bir cevap bulamadığım için bu başlığı açtım.

Web sitemi yapmak istiyorum ama bu konuda hiç bilgim yok.

Kendim araştırıp öğreneyim istiyorum bu nedenle A - Z ye bana ne yapmam gerektiğini
hangi kaynaklara bakmam gerektiğini söylerseniz memnun olurum

Öncelikle düşündüğüm ismin müsait olup olmadığını bu ismi kaça nereden ne kadar zamanlığına ve kimden almam gerek

Site bildiğiniz Şahıs sitesi olacak

-Biyografimi koyacağım
-Resim - Video koyacağım
-Gazete-Tv bağlantıları
-Ziyaretçi defteri
-v.s işte geliştirebileceğim bir şeyler olsun

yardımlarınız için şimdiden teşekkür.

RadoN

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
istediğin özelliklere göre (acemi isen) wordpress kullanabilirsin.. benim favorilerimdendir..
hazır sistemdir.. saydığın özellilerin bir çoğnu eklenti kurarak uygulayabilirsin.. dataylar için google amcada arattır bulursun..

kerimsarigul

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşın da bahsettiği gibi yeni başldınsa bu işe ve hemen bir site kurayım diyorsan ücretsiz olan İçerik Yönetim sistemlerini kullanmanı tavsiye ederim. Arkadaş wordpress demiş ama ben sana Joomla'yı kullanmanı tavsiye ederim. İleride daha da geliştirmek, daha çok özellik katmak ve bir çok bileşen, modül ve botları kullanbilmen açısından. Tercih sana kalmış her ikisi de sonuçta işini görür ve yukarıda bahsettiğin konularda yardımcı olur sana.

Joomla için: www.joomlasite.eu

FY2005

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
Domain için ben www.isimtescil.net i tavsiye ederim. Sitenin anasayfasından istediğin domainin uygun olup olmadığını aratabilirsin. Domaini en az 1 yıllık süre ile kiralayabilirsin. Bu süre bitmeden uzatabilirsin. Satın alma diye birşey yok. Hiç bir domain ömür boyu sizin olamaz.

Siteyide senin yapmak istediğin için wordpress yeterli görünüyor. Joomla biraz daha karmaşıktır. İki örnek veriyim. Sen hangisiyle yapmak istiyorsan onunla yap.

kral1900

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Araştırmalarıma göre öncelikle 'Alan Adı' konusunu halletmem gerekiyor ; İyi bir Domainden 1 seneliğine alan kiralıyacağım ondan sonra wordpress veya Joomla sitemi oluşturmaya başlayacağım

Domain şirketinde paketler var sizce hangi paket kişisel web sitesi için yeterlidir
Hayalimdeki web sitesi örneğin reklam amaçlı yazmıyorum örnek olsun

http://www.farukozak.com.tr/

ayrıca bu site söylediğiniz programla yapılabiliyor mu?

RadoN

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
böyle bir siteyi joomlada yapabilirsin.. joomlada istediğin türden site yapabilirsin.. wordpresstede olur ama joomla daha iyidir..
aslında wordpress'ten önce joomla derdim ama joomlanın admin yönetimi zor gelebilir.. wordpress basittir ve ilk başlaman için ideal.. sonra joomlaya geçebilirsin..

sitene videolar, ziyaretçi defteri gibi şeyler koymak istiyosan bu tür eklentiler mevcut onları sitene atarak kurabilirsin..

Be5tE

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
niye blog açmıyorsun ??

-Biyografimi koyacağım
-Resim - Video koyacağım
-Gazete-Tv bağlantıları
-Ziyaretçi defteri
-v.s

Böyle konular demişsin yaa genelde blogda oluyor öle o yüzden söledim.

Hem senin içinde ii bir başlangıç olur orda bir bilgi birikimin olur daha güzel , daha bilgili bir şekilde site açarsın ?? Tabi sen bilirsin ..

ilkercelik1990

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Evinizde kolayca kendi web sunucunuzu yaratın!

Evinizde, üstelik hiçbir ücret ödemeden kolayca bir web sunucusuna sahip olabilirsiniz.

Evinizdeki bilgisayarla büyük olasılıkla sık sık internete giriyorsunuz. İnternet üzerinde sayısız adet web sitesi bulunur. Peki sizin bir web siteniz var mı? Eğer yanıtınız olumsuzsa hiç üzülmeyin, çünkü web sitesi yapmak ve yayınlamak artık gerçekten çocuk oyuncağı. Bir web sitesiyle tüm kişisel bilgilerinizi dünyayla paylaşabilir, web sitenize reklam alabilir, kendinize binlerce okur çekebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Bunun için uzman olmanıza da hiç gerek yok.

Tüm ihtiyacınız olan, bedava web ve FTP server yazılımı ve elbette genişbant internet bağlantısı.

Kendi web sunucunuzu adım adım oluşturun (1)

Bir web sitesini ya da FTP server'ını çalıştırmanız için DNS isim servisine aslında hiç ihtiyacınız yok. Bir DNS, sizin isminizi IP adresinizle eşleştiren bir servistir ve elbette ücretsiz değildir. Böylelikle sitenize girecek kullanıcılar IP adresini bilmese de, sitenin ismini browser'larına girerek web sayfanıza ulaşabilirler. Aynı şekilde, bu yöntemi kullanmak yerine kendi masaüstü bilgisayarını ve gerekli bazı yazılımları kullanarak evinizde kendi web servisinize sahip olabilirsiniz. Örneğin, eğer bir web sitesine sahip olmak ve diğer kullanıcıların bu sayfalara erişmesini istiyorsanız, yapmanız gereken öncelikle web browser'ınızın adres çubuğuna IP adresinizi girmek. (http://xxx.xxx.xxx.xxx) Bu adresten dünyanın her tarafından erişilebilirsiniz. Aynı yöntem FTP server'ında da işe yarayacaktır.

Şimdi server'ı kurmanız için gerek adıma geçebiliriz. Öncelikle daha önce de belirttiğimiz gibi yüksek hızda bir genişbant internet bağlantısına ihtiyacınız var. Bunun dışında Windows XP ve 9x altında çalışabilen, fakat Linux'ta da kullanabileceğiniz yazılımı kullanacağız. Şimdi, web sitenizi ve dosyalarınızın paylaşımı için kuracağınız FTP server'ını kurmak için bir http server (web server) programına ihtiyacınız var. Biz, bu çalışmamızda Abyss Web Server X1 (version 2.5) ve Xlight FTP Server (version 2.835)'i kullandık

Kendi web sunucunuzu adım adım oluşturun (2)

Şimdi Abyss Web Server X1'in free yani ücretsiz olan sürümünü http://www.aprelium.com/abyssws/download.php adresinden indirip kurmakla işe başlayalım. Linkteki yazılımı sisteminize kurun. Bu yazılımın Mac OS X, Linux ya da FreeBSD sistemleri için olan sürümlerine de yine aynı web sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz. Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra size konfigürasyon prosedürleri için hangi dili kullanmak istediğiniz sorulacaktır. Bu kısımda English yani İngilizce'yi seçip bir sonraki sayfaya geçebiliriz. Bu adımda giriş yapabilmek için, sizin belirlediğiniz kullanıcı adı (user name) ve şifreyi (password) girmeniz gerekiyor. Bu şifreyle web siteniz üzerinde değişiklikler yapabilme yetkisine sahip olacaksınız.

Bu noktada web server'ınızın artık gerçekten işlevli bir şekilde çalıştığını görebilirsiniz. Erişmek için, İnternet browser'ınızın adres çubuğuna http://xxx.xxx.xxx.xxx yazmanız gerekiyor(xxx.xxx.xxx.xxx sizin makinenizin IP numarası). Abyss Web server çalışmaya başlayacak ve artık server'ınızın web sayfasını değiştirebileceksiniz. Adobe Dreamweaver ya da Weborama, ASPMaker ve Hapedit gibi freeware olan yazılımları da kullanarak kendi web sayfanızı yaratabilirsiniz.

Kendi web sunucunuzu adım adım oluşturun (3)

Bu adımdan sonra gerekli olan dosyaları basitçe "C:Abyss Web Serverhtdocs"a kopyalayın. Açılış sayfanız "index.htm", "index.html" ya da "default.aspx" şeklinde olmalı.

Server'ınızın ayarları

Abyss kullanması kolay olan bir yazılımdır. Şimdi Abyss Web Server ikonu üzerine sağ tıklayın ve 'Show Console'ye tıklayıp yükleme esnasında girmiş olduğunuz kullanıcı adı ve şifrenizi girin. Bu adım, sizi varsayılan konfigürasyon sayfasına götürecek. Örneğin, Aliases özelliğiyle, web sayfanızın bir FTP server'ı gibi çalışmasını sağlayabilirsiniz(ancak dosyaları buraya upload edemezsiniz, ancak indirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz). Kullanıcıların bilgisayarınızdan dosyaları indirebilmesi için, önce linkiniz için bir isim belirleyin ve uzaktaki insanlara görünmek istediğiniz sürücü ya da klasörü seçin.

Kendi web sunucunuzu adım adım oluşturun (4)

Mesela dosyalarınızı bilgisayarınızdaki "D:Software" üzerinden paylaşmak ve ziyaretçilerin bu klasöre erişmesini isityorsanız, URL kısmına "http://xxx.xxx.xxx.xxx/download" yazmanız yeterli.

Bundan sonra yapmanız gereken sanal ve gerçek isimleri kullanan 'aliases'leri eklemek. Diğer ayarlara 'Users and Groups', 'Index files', 'Directory listing', 'Logging', 'URL Rewriting' ve diğer seçeneklerden ulaşabilirsiniz. Her bir fonksiyonun ne işe yaradığı hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız konfigürasyon sayfasındaki 'Help' seçeneğine tıklamanız yeterli. Bunun yanında Web sayfanızın kaç hit aldığını, hataları, indirilmiş data miktarını ve bunun gibi pek çok istatistiki bilgiye 'Statistics' linkinden ulaşabilmeniz mümkün.

Kendi web sunucunuzu adım adım oluşturun (5)

Sitenizin ismini kullanarak arkadaşlarınızın web sayfanızı ziyaret etmesini istiyorsanız, bunun için Windows'taki "hosts" dosyasını kullanabilirsiniz. "xxx.xxx.xxx.xxx" IP adresiniz için eğer web sitenizim ismini www.abcdxyz.com olarak kullanmak isterseniz, tüm yapmanız gereken "xxx.xxx.xxx.xxx www.abcdxyz.com" u Not defteriyle açılabilen 'C:Windowssystem32driversetc'deki 'hosts' dosyasının sonuna eklemek. Bu adımdan sonra "www.abcdxyz.com" ı browser'ına girenlerde sizin sayfanız görüntülenecektir. Bu şekilde ne zaman www.abcdxyz.com yazarlarsa yazsınlar, onların sistemleri önce bu dosyayı araştıracak, ardından makinenizin IP adresini bylup direkt sitenin bulunduğu yere yönlendirilecekler.

FTP Server (Yükleme)

Kendi FTP server'ınızı kurmanız artık hiç de zor değil. 426 KB boyutundaki "Xlight FTP Server C2.835" uygulamasını http://www.xftpserver.com/download adresinden yükleyerek yükleme yapılmaksızın direkt olarak uygulamayı çalıştırabilirsiniz. Çalışır durumda olduğunda, sistem çubuğunda çalışır durumda olduğunu belli eden bir göstergeyi bulabilirsiniz.

Server'ınızı konfigüre ederken

Yazılıma "New Virtual Server" ikonuna tıklayarak girin. Ardından IP adresinizi seçin ve port number kısmını "21" olarak ayarlayın. Bir sonraki adımda OK'a basın ve oluşturduğunuz yeni server'ın üzerine sağ tıklayarak sonrasında 'Start Server'ın üzerine klikleyin.

Server'ınız şu an çalışır durumda ve bağlantıları bekliyor. Ancak arkadaşlarınız ya da bu adrese erişim hakkı olan her kimsenin hangi dosyaları buradan indirebileceğini ayarlamanız gerekiyor. Bunun için, önce bir kullanıcı ismi yaratmanız ve ardından FTP server'ına ulaşmak için bir şifre belirlemeniz gerekiyor. 'User list' ikonuna klikleyin ve açılan sayfada 'add user'ı seçin. Burada onların FTP server'ınıza girerken kullanacağı isim ve şifreleri ekleyebilirsiniz.

FTP client uygulamaları da kullanışlı olabilir

Ayrıca her bir kullanıcının kişisel dosyalarını kişisel kullanıcılara sunması için klasörler oluşturabilirsiniz. Bu işlem yapıldıktan sonra server'ınız kullanıma hazır demektir. Browser'ınızın adres çubuğuna ftp://xxx.xxx.xxx.xxx:21 yazın ya da herhangi bir FTP client uygulamasını da kullanabilirsiniz.

FTP server penceresindeyken logları durdurabilir, ara verebilir ya da görüntüleyebilirsiniz. Settings sayfasındayken 'server messages'ı ve ardından IP adresini seçin.

Son olarak...

Bunların dışında her bir kullanıcın FTP server'ınıza dosya upload etme ya da server'ınızdan dosya indirme hızının sınırlarını da belirleme şansınız var. Daha fazla bilgi almak istediğinizde Help ikonuna tıklayarak uygulama hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bu yöntemler dışında, internet üzerinde bulunan ve freeware olan başarılı uygulamalar da var. Buraya kadar adımları sorunsuz geçtiyseniz artık kendinize ait bir server'ınız var demektir. Şimdi adres çubuğunuza sitenizin ismini yazın ve kendi eserinizi görün.

Sen iyisi blogcu.com kullan

Kaynak: Mail

keyloger

Müdavim
Reaksiyon puanı
233
senin daha çook yolun var kardeşim eleştirmek amaçlı demiyorum sakın yanlış anlama ama bence önce blogger gibi bir siteden blog açarak işe başlamayı deneyebilirsin?..

NymO

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Arkadasım az cok bilgin varsa
al bi alan adı en fazla 7 ytl alan adınıda ([maksat reklam degil yardım] --> www.who.is <-- burdan alan adın musaitmi ögren)
al bi 20 mb alan 1mb=1ytl
sonra otur pc nin basına indir macromedia dreamweaver.(mx 2004 tavsiye ederim turkce yamasıda var ilk basta onu kullan)
free templateler var html için (google yaz free html template)
Sonra Dreamweaver da ac template ni oyna yaz boz ıstedıgını yap zamanla ogrenıyorsun zaten..
ama su var ben yapamıyorum bunu yada yapamam dersen hec ugrasma!
Site işi zamanını alır ama ortaya bısıler cıkıncada haz alırsın!Kalkmazsın Pc basından..
zamanlada kendini asarsın iş almaya baslarsın :}
ben sahsen site yapmaya boyle basladım.
Ama öncelik hiçbisey bilmesende ben bu işi yapıcam demek bol bol arastırmak hazıra konmamak. ;)
Google amca'da cok bilgi var bununla ilgili.

Byones

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
En kolayından şunuda yapabilirsin. Blogger.com sitesinden kendine bir blog alırsın. Örnek olarak abc.blogger.com gibi. Daha sonra kendine bir alan adı alırsın. Blogger kendi blog sistemi üzerinde kendi domain adınızı kullanabilmenize imkan tanıyor. Gerekli ayarlamaları yapınca (alan adınızın site.com olduğunu farzedelim) abc.blogger.com adresi yerine site.com adresini kullanabilirsiniz. Örnek istersen bu adrese bakabilirsin. Sadece sitende örnek sitede görüldüğü gibi bir bar çıkıyor sanırım onuda bir kod vasıtasıyla gizleyebiliyorsun. Kullanım şartlarına uygun içerik sunduktan sonra yer vs. sorunu olmaz. Blogger hakkında çok bilgim yok ama internette çeşitli temalarda mevcut. Bir süre böyle kullanıp tecrübe edindikten ve wordpress hakkında daha fazla bilgi edindikten sonra bir wordpress blog kurarsın. Wordpresste sana ait olan çeşitli blog sistemlerindeki içeriği sitene aktarmaya imkan tanıyan bir bölüm var. Oradan bloggerdaki siteni yeni sitene rahatlıkla aktarabilirsin.
Bu konular hakkında Google da daha fazla bilgi bulabilirsin.

akif87

Asistan
Reaksiyon puanı
0
İçerik yönetim sistemlerinden drupalı tavsiye edebilirim hatta gecen sene baya ödül filan almış...

Bu arada bir blog sitesi aracılıgıyla işe başla ama deneme yanılma bu tarz siteler vasıtası ile site kurmayı ogrenirsin ve senin isteğine en iyi cevab verecek cozum içerik yonetim sistemleridir...

nicknametr

Asistan
Reaksiyon puanı
6
alan adı host wordpress hakkında r10'dan biraz bilgi edin. Kolaylıkla siteyi açabilirsin..