Hasta olmamak için ne yapmalıyım? :)

Bu konuyu okuyanlar

mustafa1342

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Ya biliyosunuzdur son zamanlarda bi' salgın var.Çevremdeki insanlardan da bu salgına yakalananlar da var.Ben gayet iyiyim.Ama bugün sesim kısılacak gibi oldu ara sıra.Yani hastalanmadan önce böyle olur sonra artar ve sesiniz baya kısılır falan aynen öyle oldu işte.Ben şu an hasta değilim.Olmakta istemiyorum.Ama ne yapmalıyım?Yani hasta olmamama rağmen hastalanmaktan kurtulmak için yapmam gereken bir şey varsa söyleyebilir misiniz? :D şu an çay içiyorum (ıhlamur) iyi gelir diye.Ama şu an için bi' faydası yok.Annem falan da hemen grip ilacı iç,tylol hot iç falan demeye başladı.Ama bu ilaçları hasta olmadan kullanmak biraz saçma geliyor bana.Hatta hasta olunca bile kullanmaktan çekinirim.Sizce ne yapmalıyım?Şimdiden tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.

mr_rain

Müdavim
Reaksiyon puanı
441
Bitki çayları ve bol meyve en iyisidir..

-Hewal-

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
Kapalı alanlarda özellikle insanlarin çok olduğu alanlarda uzun süre kalma dışarı çıkarken iclik giy (yün değil pamukllu yün vücutta kaşıntı yapar) ondan sonra atlet olarak uzun kollu atlet ler var onlardan giy yediklerine dikkat et meyve tüketmeye dikkat et terleyince özellikle dışarıda elbiselerini sıcak bir ortama girmeden çıkarma.

pcwolf

Müdavim
Reaksiyon puanı
33
En basitinden grip olacağım zaman yerim narı kendime gelirim:)
Kivi de çok iyi oluyor.
Benim bu kış favori meyvem bunlar:)
Bisiklet sürdükten sonra akşam eve döndüğümde ter ve soğuk birbirine karışınca hemen hasta ediyor beni, meyveler gayet iyi geliyor ama.

meksus

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bütün söylenenleri kenara at %100 şifa kaynağı olan sarımsak kullan her sabah çiğnemeden evvel günlük hayatına etki etmeyecek şekilde 2 tane yut hiç bir şey olmaz %100 kanıtlandı onaylandı :)

-Hewal-

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
Sarımsak yiyen insanlar dişlerini fırçalasa bile vücududan koku geliyor insanin Uzerime siniyor koku yememek daha faydalı bence.

webrettin

Müdavim
Reaksiyon puanı
49
Hergün sarımsak yerim, domates suyuyla beraber olunca kokmuyor, neredeyse 1 senedir böyle sarimsak ezici kullanıyorum hiç şikayet duymadım özellikle soruyorum ama koku almadiklarini söylüyorlar. Ancak eskisinden daha sık duş almak ve çamaşır elbise değiştirmek gerekiyor :).Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek istiyorsanız protein ağırlıklı beslenin, özellikle şu aralar paça corbasi tüketin.

friendly

Müdavim
Reaksiyon puanı
671
Ne kadar iyi beslenirsen beslen bulaşıcı hastalıktan kaçamayabilirsin.
Sadece soğukalgınlığı hastalıkları için Eczanelerde grip aşısı yapılıyor, en etkili korunma yolu bence.

drsakal

Müdavim
Reaksiyon puanı
23
Öncelikle el yıkayacaksın. El yıkamak gripten, bulaşıcı hastalıklardan korunmanın en etkili yolu...

Daha sonra kalabalık, havasız ortamlardan mümkün olduğunca uzak duracaksın. Durman gerekiyorsa yarım saatte bir havalandırmaya özen göstericeksin. Olmadı çıkıp temiz hava alacaksın.

Beslenme düzenine, vitamin desteğine dikkat edeceksin. Vücut direncin ne kadar fazla olursa, o kadar az hasta olursun.

Son olarak hasta olursan her şey Allah'dan diyip sabredeceksin. Grip olduğunda kullandığın ilaçlar sadece hastalık sürecini daha rahat geçirmeni sağlar. Yoksa iyileşme süreni kısaltmayacağını bileceksin...

mustafa1342

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Öncelikle el yıkayacaksın. El yıkamak gripten, bulaşıcı hastalıklardan korunmanın en etkili yolu...

Daha sonra kalabalık, havasız ortamlardan mümkün olduğunca uzak duracaksın. Durman gerekiyorsa yarım saatte bir havalandırmaya özen göstericeksin. Olmadı çıkıp temiz hava alacaksın.

Beslenme düzenine, vitamin desteğine dikkat edeceksin. Vücut direncin ne kadar fazla olursa, o kadar az hasta olursun.

Son olarak hasta olursan her şey Allah'dan diyip sabredeceksin. Grip olduğunda kullandığın ilaçlar sadece hastalık sürecini daha rahat geçirmeni sağlar. Yoksa iyileşme süreni kısaltmayacağını bileceksin...
Kapalı alanlarda özellikle insanlarin çok olduğu alanlarda uzun süre kalma dışarı çıkarken iclik giy (yün değil pamukllu yün vücutta kaşıntı yapar) ondan sonra atlet olarak uzun kollu atlet ler var onlardan giy yediklerine dikkat et meyve tüketmeye dikkat et terleyince özellikle dışarıda elbiselerini sıcak bir ortama girmeden çıkarma.
Ya dediğiniz kapalı ortamda kalmama olayını hasta olmasam bile yapıyorum her yerde.Özellikle herkesin öksürdüğü,hapşırdığı yerlerde 10 dk. bile zor duruyorum.
Ama okulda,neredeyse herkes hasta-yanımda oturan kişi dahilinde- ve ben derste dışarı çıkamıyorum.İşte benim okulun en sevmediğim yanlarından biridir bu durum. :D

Bumayee

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yeşil çay iç,bol bol meyve ye ,kuşburnu iç eğer boğazın ağrıyosa saf zeytinyağı iç,bol bol pekmez ye,sıkı giyin ağzından burnundan soğuk hava almamaya dikkat et .eğer bu şartlarda da hasta oluyosan çare yok mikrobu almışın

AliA

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
528
Pazartesi akşamından beri fenayım. Zar zor duruyorum ofiste.

ProRat`

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
Sabah sıkı giyinmek, Sık sık ellerimizi su ve sabun ile yıkamak.

Vallaha hastalığa yakalanmamaya çalışın; Devlet hastanesine gidiyorsun acilde 400-500 Kişi bekliyorsun, Özel Hastane'ye gidiyorsun 20 kişi bekliyorsun. :) Devlet hastanelerinin acilleri berbat.