Artık cep telefonu ve bilgisayara taksit yok !

Bu konuyu okuyanlar

eSa

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
352
22685104.jpg

Vatandaşa, BDDK’dan kötü sürpriz.

BDDK, kredi kartı ve nakit çekimlerinde taksit sayısını 9 ayla sınırlandırırken; altın, pırlanta, cep telefonu, bilgisayar, gıda ve akaryakıtta taksit uygulamasını kaldırdı. Buna göre cep telefonu veya bilgisayar almak isteyenler 1 Şubat 2014'ten itibaren peşin almak zorunda.

Mobilya, beyaz eşya, tatil, araç kiralama dahil olmak üzere hiçbir mal ve hizmet alımında taksit süresi 9 ayı geçemeyecek. Yüzde 30 peşinatı olmayan, araba kredisi çekemeyecek. Bu sınırlamalara takılmadan alışveriş yapmak, araba almak isteyenler için son tarih 2 Şubat 2014.

Hükümetin, hem krediler ve kredi kartlarındaki hızlı büyümeyi hem de cari açığı frenlemek üzere aldığı bankacılık tedbirleri, bugünkü Resmi Gazete’te yayımlandı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun hazırladığı yönetmeliğin taslaktan daha sert olması dikkat çekti.

TATİLDEN, ARAÇ KİRALAMAYA BEYAZ EŞYADAN MOBİLYAYA 9 AY
Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelikte yapılan değişiklikle, kredi kartıyla yapılan mal ve hizmet alımı ile nakit çekiminin taksitlendirme süresi 9 ayla sınırlandırıldı.
BDDK’nin değişiklik taslağında elektrikli ve elektronik eşya ile bilgisayar alımı, araç kiralama, telekomünikasyon ve kuyumculukla ilgili alımlarda taksit süresi 6 ay olarak öngörülmüştü. Ancak Resmi Gazete’de yayımlanan değişiklik çok daha sert bir sınırlama getirdi.

BİLGİSAYAR, CEP TELEFONU, PIRLANTAYA TAKSİT YOK
Telekomünikasyon ve kuyumculukla ilgili alımlarda da gıda ve akaryakıtta olduğu gibi ‘hiç taksit’ olmayacak. Bir başka ifadeyle sevgiliye pırlantayı, çocuğa cep telefonu ve bilgisayarı taksitle alma dönemi kapanıyor. 1 Şubat'tan sonra bu ürünleri taksitle almak mümkün olmayacak.

Bir BDDK yetkilisi, son yapılan değerlendirmelerle telekomünikasyon ve kuyum ürünlerinin de 'taksitsiz' satışa dahil edildiğini belirtirken, bilgisayar, cep telefonu, fotoğraf makinası gibi tüm elektronik eşyaları kapsadığını söyledi.

Yine BDDK’nin taslağında beyaz eşya ve mobilya alımlarında taksit süresi 12 ay ile sınırlandırılması öngörülürken; yeni yönetmelikte bu süre de 9 aya indirildi. Böylece evlenmeyi düşünen, çeyiz planları yapanların beyaz eşya ve mobilyada taksit süresi de ‘ertelemeli dönem dahil’ 9 ayı geçemeyecek.

50 BİNİN ALTINA YÜZDE 30 PEŞİNAT ŞARTI
Konut kredilerinde olduğu gibi taşıt kredilerinde ve finansal kiralama işlemlerinde de vatandaşın cebinde ‘peşinat’ olması gerekecek. Cebinde parası olmayan ne sıfır ne de ikinci el otomobil alacak ya da kiralayacak. Buna göre;
Vatandaş, mevcut sistemde cebinde hiç parası olmadan sıfır ya da ikinci el araba kredisi alabilirken, 1 Şubat 2014’ten itibaren alamayacak.
Alacağı arabanın nihai fatura değeri, yani vergiler dahil satış fiyatı 50 bin lira ve altında ise; vatandaşın cebinde en az bunun yüzde 30’unun bulunması gerekecek. Bir başka ifadeyle 50 bin liralık araba alacak vatandaşın cebinde 15 bin liranın hazır olması gerekecek.

50 BİNİN ÜZERİNDEKİ ARABALAR…?
Peki ama fiyatı 50 bin liranın üzerinde olan arabalarda durum ne olacak? Yine 50 bin liraya kadar olan bölüm için yüzde 70’ine kredi alınabilecek. 50 bin liranın üzeri içinse bu sınır yüzde 50 olarak uygulanacak. Yani 100 bin liralık bir araba almak isteyen vatandaş; ilk 50 binlik bölüm için 15 bin lira; ikinci elli binlik bölüm için de 25 bin lira olmak üzere; toplamda 100 bin liralık araç için cebinde 40 bin lira para bulunduracak. Geri kalan 60 bin lirayı da bankadan kredi olarak çekebilecek.

İKİNCİ EL ARAÇLARDA…
İkinci el araçlarda taşıt değerinin tespitinde ‘kasko’ değeri esas alınacak. Kredilendirmesi ise yine sıfır araçlardaki gibi 50 bin liraya kadar olanlarda yüzde 70; 50 binin üzerinde ise yüzde 50 olarak uygulanacak.

Hürriyet

karacaerc

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
Vatandaş sanki kredi kartıyla alıyor da taksit yapacak. Herkes ihtiyaç kredisi... Ne de olsa bunlar hep ihtiyaç! Masaüstüne rağbet artmasın da yok yere millet parça parça alırmış falan :D

sebastiantr

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
İsabet olmuş.

9 taksit olayı falan bana çok saçma gelmişti ama hakkatten helal olsun adamlara radikal bir karar ile teknoloji çılgınlığının önüne geçmişler.

Telefonunda kontör olmayan adam iPhone 5 kullanır, 800TL asgari ücretle çalışan garson S4 kullanır. Nası gezegen burası böyle???

ErwinSmith

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
344
Cok sacma bir karar olmus bu sefer bankalardan kredi cekip almaya kalkacaklar tamam taksit sayısı en fazla 9-12 ay falan olsun ama olsun ... subata girmeden laptop alsak bari

Kadima

Müdavim
Reaksiyon puanı
841
1 şubattan önce telefonu almam lazım :D

pcwolf

Müdavim
Reaksiyon puanı
33
Evlenmeyi düşünen adamlara beyaz eşya alımında zorluk çıkarıp sonra üç çocuk yapın lafına geleceğime peçeteye yönelirim daha iyi.
Aklını sevdiğimin adamları ne güzel sınırlama getirdiler öyle.
Asgari ücretle elinde telefon, telefonunda tl olmayan adamlara zorluk çıkaracaklarına, tutup kurunun yanında yaşı yakmaya çalışıyorlar.

Cari açığın anasını zırt pırt sıfır araç alanlar ağlattı.
Bizim gibi ikinci el araç alıp 20 sene kullandıktan sonra satıp da 3 yıl arabasız kalanlar değil...

Ay Parçası

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
hisabetli olmuş bende 1 ay önce cep telefonu aldım 12 taksitle tam zamanında kurtarmışım demekki

quantintrntn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
O zaman millet taksitli nakit avansa yönelecek bankaya daha fazla faiz ödeyecek olan vatandaşa olacak yine

Lee Tai

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
İsabet olmuş.

9 taksit olayı falan bana çok saçma gelmişti ama hakkatten helal olsun adamlara radikal bir karar ile teknoloji çılgınlığının önüne geçmişler.

Telefonunda kontör olmayan adam iPhone 5 kullanır, 800TL asgari ücretle çalışan garson S4 kullanır. Nası gezegen burası böyle???

Evlenmeyi düşünen adamlara beyaz eşya alımında zorluk çıkarıp sonra üç çocuk yapın lafına geleceğime peçeteye yönelirim daha iyi.
Aklını sevdiğimin adamları ne güzel sınırlama getirdiler öyle.
Asgari ücretle elinde telefon, telefonunda tl olmayan adamlara zorluk çıkaracaklarına, tutup kurunun yanında yaşı yakmaya çalışıyorlar.

Cari açığın anasını zırt pırt sıfır araç alanlar ağlattı.
Bizim gibi ikinci el araç alıp 20 sene kullandıktan sonra satıp da 3 yıl arabasız kalanlar değil...

3'ümuz daha iyi bir yere getirebiliriz Ülkemizi. Şimdi demeyinki iphone kullanmak benim de hakkım. Paran varsa konuş aga , kredi kartın varsa değil. Gidip de oyun oynamak için 6000 , 5000 , 4000 liralik pc toplayanlar ağlamayın artık benim içim acıyo sizleri gördükçe , üniversitedeyim cebimde kurus para yok olsa son kurusa kadar vericem aglayanlara.

karacaerc

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
İsabet olmuş.

Yine aynı şey olacak, bu önlem tüketim çılgınlığını engellemek için değil. Millet yemez içmez yastık altında biriktirir yine. Nedeni bankaya olan borçların artık çok komik rakamlar olması. Yoldan geçen herhangi bir kişinin bankaya 200.000TL borcu olur mu? Türkiyenin iç hacminde bankaya olan borç kadar para yok. Yani oldukça kısır bir döngüye girmiştik. Bu şekilde yeni nesili biraz ıslah etmeye çalışıyorlar sanırım. Amerikadaki sistem örnek alınmış anladığım kadarı ile

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Kesinlikle sana katılıyorum, zenginleri vergilendirsinler, ayakkabı kutularına baksınlar, gemiciklere el koysun ve vatandaşa eziyetten uzak dursunlar artık...

pcwolf

Müdavim
Reaksiyon puanı
33
3'ümuz daha iyi bir yere getirebiliriz Ülkemizi. Şimdi demeyinki iphone kullanmak benim de hakkım. Paran varsa konuş aga , kredi kartın varsa değil. Gidip de oyun oynamak için 6000 , 5000 , 4000 liralik pc toplayanlar ağlamayın artık benim içim acıyo sizleri gördükçe , üniversitedeyim cebimde kurus para yok olsa son kurusa kadar vericem aglayanlara.
Şu ağlamayı bana mı diyorsun bilmiyorum ama o 4000 liralık sistemlerden ben de toplayacaktım, baba parasıyla değil tabi. Babamdan tek istediğim seneler önce KLAVYELİ ATARİ istemekti, onda da bilgisayar alacam demişti o bilgisayarı da 8 sene kullandım. Daha sonra değiştirdik 5 senedir kullanılan p4lü sistem var şu an.
Yani bu iş benim için tam bir zorluk. Kafanda yer eder mi bilmiyorum 5 senelik dediğim bilgisayarda xpress 200 ekran kartı var. Oyun diye mario oynanır yani. Laptopta da xpress 1200 var. Çoğu kişi babaaa şu çıkmış alalım der alır, ben öyle birşey hiç istemedim. O pcyi de almaya hakkım var, çalışıp kazanan ben olduktan sonra kimse alma diyemez. Aile bakmıyorum birşey yapmıyorum, eve ek gelir getirmenin yanında kendime de harcama yapacaktım..

O

Lee Tai

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
Şu ağlamayı bana mı diyorsun bilmiyorum ama o 4000 liralık sistemlerden ben de toplayacaktım, baba parasıyla değil tabi. Babamdan tek istediğim seneler önce KLAVYELİ ATARİ istemekti, onda da bilgisayar alacam demişti o bilgisayarı da 8 sene kullandım. Daha sonra değiştirdik 5 senedir kullanılan p4lü sistem var şu an.
Yani bu iş benim için tam bir zorluk. Kafanda yer eder mi bilmiyorum 5 senelik dediğim bilgisayarda xpress 200 ekran kartı var. Oyun diye mario oynanır yani. Laptopta da xpress 1200 var. Çoğu kişi babaaa şu çıkmış alalım der alır, ben öyle birşey hiç istemedim. O pcyi de almaya hakkım var, çalışıp kazanan ben olduktan sonra kimse alma diyemez. Aile bakmıyorum birşey yapmıyorum, eve ek gelir getirmenin yanında kendime de harcama yapacaktım..

O

Yo sana demedim. Elbet de toplayabilirsin , bende istiyorum toplamayı ama para yok eldekiyle idare ediyorum. Kredi kartiyla alanlara sozum , alipda konusanlara. Bende param olursa alirim. İse girsem biriktirp aticam kenara

pcwolf

Müdavim
Reaksiyon puanı
33
Yine aynı şey olacak, bu önlem tüketim çılgınlığını engellemek için değil. Millet yemez içmez yastık altında biriktirir yine. Nedeni bankaya olan borçların artık çok komik rakamlar olması. Yoldan geçen herhangi bir kişinin bankaya 200.000TL borcu olur mu? Türkiyenin iç hacminde bankaya olan borç kadar para yok. Yani oldukça kısır bir döngüye girmiştik. Bu şekilde yeni nesili biraz ıslah etmeye çalışıyorlar sanırım. Amerikadaki sistem örnek alınmış anladığım kadarı ile
9 taksit beyaz eşya ve mobilya alımında çok az, adam yeni evlenecek kredi alacak mobilyayı felan alacak ama sonradan ne kadar öder Allah bilir.
Bazıları elinde para olur gider taksit yapar bir yandan kazanırken diğer yandan biriktirdiğini takside yatırabilir.
Elinde fazla parası olmayan veya durumları sıfıra yakınken evinde buzdolabı felan bozulan ne yapsın 9 taksitle ne alabilecek merak ediyorum.
Mobilya tamam öyle zırt pırt bozulan birşey değil ama konu teknoloji ve elektrikle çalışan ürün olunca işler değişir. Bir elektrik dalgalanmasına bakar.
Millet krediye yönelip daha çok borçlanacak, olacağı bu.

Amerikadaki sistem böyleyse onlar gibi para alalım takside başvurursam namerdim.

bölge34

Doçent
Reaksiyon puanı
12
Ayda yılda dedim ki adam akıllı taksitle bir laptop alıyım. Kardeşim ne mantıksız bir olay taksitle alacam ama yine ben ödeyecem. Kurunun yanında yaşı da yakıyorlar.

pcwolf

Müdavim
Reaksiyon puanı
33
Yo sana demedim. Elbet de toplayabilirsin , bende istiyorum toplamayı ama para yok eldekiyle idare ediyorum. Kredi kartiyla alanlara sozum , alipda konusanlara. Bende param olursa alirim. İse girsem biriktirp aticam kenara
Kredi kartını kullanmayı bilen olduğu kadar bilmeyen de var.
Adam nasıl olsa kredi kartı var deyip aldıkça alıyor, ay sonu bir geliyor bütün maaş taksitlere gidiyor.
Yav ben bu zıkkımı kullanmadan biliyorsam(yanlış bildiğimi sanmıyorum, taksitler her ay çekildikçe toplam taksit maaştan gider) kullanan adam nasıl kendine zulmediyor anlamıyorum.
Ben de kredi kartıyla alacaktım ve sırf ekstra 200 lira 12 taksit isteyince kart almayı düşündüm. Ama kartı sırf onu almak için kullanacaktım, bütün taksidi bitirmeden birşey almayacaktım. 1 sene sabredecektim, hepsi bu.
Ben telefonla bilgisayar parçasıyla beyaz eşyayla cari açığın arttığına kesinlikle inanmıyorum.
Girilsin forumların araba bölümlerine o zaman cari açık nasıl artıyor görülsün. Herkes 0 araba alma derdinde, herkes elinde araç kullanılabilir durumdayken 2 sene binip satarım diyerek kredi çekiyor.
Hem kendini sarsıyor hem ülkeyi, ondan sonra benzin menzin artınca laf yapıyorlar. Hiçbir zama kontak kapatarak tepki vermezler, sen sürekli harcarsan sürekli alman kısıtlanır işte.

ProRat`

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
Kredi kartını tamamen kaldırsınlar o zaman. :p Telefon alıcaktım vaz geçtim anasını satim.

Jomolocco

Doçent
Reaksiyon puanı
5
cokta iyi cokta guzel olmus hangi ulkede bu kadar bonkor kullanim varmis , bu kadar taksit yapan varmis?
yalanci zenginlerde boylelikle kalkmis oldu iyi oldu guzel oldu.

DumDumaq

Müdavim
Reaksiyon puanı
9
türkiyenin teknoloji konusunda gelişmemesi işte bu yüzden , eskiden en iyi en teknolojik telefon 1000tl ye alınabilirken şimdi 2.000 tl leri geçti , aslında telefon üreticileri uygun fiyata sunuyor ama bizim bu lanet olası KDV devletin koymuş oldugu vergi

2tl lik şekeri 200 tl ye kakalıyor tüketiciye sonrada vay efendim tüketiciyi koruma hakkı hadi len ordan , karşınızda dangalak mı var , soygun ya keşke başka bi ülke vatandaşı olsaydım türkiye tamamen teknoloji cahili bir ülke , %99 değil %100

pilger

Doçent
Reaksiyon puanı
11
türkiyenin teknoloji konusunda gelişmemesi işte bu yüzden , eskiden en iyi en teknolojik telefon 1000tl ye alınabilirken şimdi 2.000 tl leri geçti , aslında telefon üreticileri uygun fiyata sunuyor ama bizim bu lanet olası KDV devletin koymuş oldugu vergi

2tl lik şekeri 200 tl ye kakalıyor tüketiciye sonrada vay efendim tüketiciyi koruma hakkı hadi len ordan , karşınızda dangalak mı var , soygun ya keşke başka bi ülke vatandaşı olsaydım türkiye tamamen teknoloji cahili bir ülke , %99 değil %100

Neye göre %100 cahil ? Herkesin hayalini süsleyen telefonlar 2bin tl diye mi ? Yada kdv vb oranların fazla olması dolayısıyla mı ? Şu ülkede kaç kişi ihtiyacına göre teknolojik alet alıyor ? Adamın işi sadece arama yapmak ama gidip 2bin tl ye telefon alıyor daha kamerasını kullanmayı bilmez. 2bin tl lik telefonda ne ihtiyaç arıyorsun sen ? Önceki telefonlarda kamera bile yoktu ama telefon ihtiyaçtı sonra kamera eklenince resim çekmek ihtiyaç mı oldu ? Kusura bakma sırf gösteriş ve benim var demek için milyarlarca harcama yapan bu vatandaşa bu fiyatlar az bile.

DumDumaq

Müdavim
Reaksiyon puanı
9
Neye göre %100 cahil ? Herkesin hayalini süsleyen telefonlar 2bin tl diye mi ? Yada kdv vb oranların fazla olması dolayısıyla mı ? Şu ülkede kaç kişi ihtiyacına göre teknolojik alet alıyor ? Adamın işi sadece arama yapmak ama gidip 2bin tl ye telefon alıyor daha kamerasını kullanmayı bilmez. 2bin tl lik telefonda ne ihtiyaç arıyorsun sen ? Önceki telefonlarda kamera bile yoktu ama telefon ihtiyaçtı sonra kamera eklenince resim çekmek ihtiyaç mı oldu ? Kusura bakma sırf gösteriş ve benim var demek için milyarlarca harcama yapan bu vatandaşa bu fiyatlar az bile.

Bilir bilmez orası ayrı konu üretici ne fiyat koyuyorsa fiyat o olcak ben onu bunu bilmem

eSa

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
352
Satıcılar da bankalar ile anlaşıp, ürün fiyatı kadar "kefilsiz 1 günde kredi" kampanyası yaparlar. Olur biter :)

Sen onlardan peşin alıp, eşya kredisi ödersin. Değişen birşey olmaz..

ikspi

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
Kullanmasını bilmeyenler var ise kullanmasını bilenlerin suçu nedir? Kredi kartlarını tamamen ortadan kaldır daha iyi.

jack bauer

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
Taksit sayısını indirmeleri güzel ama kalkıpta direk peşin alınması zorlar adamı. Öyle bir noktaya gelmiş ki parası olan konuşur.

sebastiantr

Müdavim
Reaksiyon puanı
13

Alsın kimse kimseye almasın demiyor ki.
Yeme, içme, biriktir istediğini al.

Ben öğrenciyken öğlen yemeği yemiyordum biriktirdiğimle kontür, telefon vs alıyordum.
O zamanlar kredi kartı falan yoktu.
20 yıl önce insanlar para biriktir bişey alırdı şimdi öyle değil.
Canım sıkıldı dur şunuda alayım... Yaa öff 24 ay taksit yaparım şunuda alayım gözüm kalmasın (gözün çıksında kurtul!) diyenlere engel olmak için yapılıyor.

Bir ülke sanayisi kadar güçlüdür.
BU laf eskidendi, sanayi falan eskide kaldı. Artık her ülkenin sanayisi var bak Çin siyahı, beyazı, uzunu, kısası insan gözetmeksizin herkese üretiyor.
Yeterki sen paradan bahset.
Artık bir ülke bankaları kadar güçlüdür.

Bu yasa ve kanunlarda emin olun vatandaşı değil bankaları korumak için alınıyor. Çünkü bankalar battığı zaman ülkenin bir ayağı düşüyor. 2.ci bir darbede devriliyor.
Bugün Türkiye ekonomisinde de dünya ekonomilerinde olduğu gibi en büyük hareket bankalarda oluyor.
Her önüne gelen bankaya 3000-5000 takarsa bu bankalar bir batmaya başladımı daha bu ülkeyi kimse kurataramaz.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
alacan verecen ekonomi canlansın diye vtr yapmasını bilirler şimdi taksitli satışı kaldırıp esnafın kafasına sıkma anlamına gelen bişey yapıyor...

tridinebandiyum

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Ulan verecen bunu hazirlayanlara asgari ucreti yasasinlar bi bakayim boyle. O adamlarin hic biseye hakki yok tabi ama kendileri ye babam ye.. bu sistemle de senetler baslar elden taksit olur bisey olur vatandas neye pratik çözüm uretememiste buna da uretemesin

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
aha buldum taksitleri kredi kartından manuel çekerler her ay mağza ziyareti demek bu da yeni satış demek olur sanıyorlar...