[Karşılaştırma] Sony Xperia Z1 mi LG G2 mi?

Bu konuyu okuyanlar

Kadima

Müdavim
Reaksiyon puanı
841
VpmgBAL.jpg

bxJh35C.jpg

8LNEcKn.jpg

1oZyfx5.jpg

Dfl7eEG.jpg

fktVhmE.jpg

LittleMonster

Müdavim
Reaksiyon puanı
33
Xperia Z1 daha iyi kamera + ses + yazılım + güncelleme desteği + malzeme kalitesi + dayanıklılık + tasarım + şıklık vs vs konularda daha üstün
üstelik birde G lens + BIONZ görüntü işleme motoru
Bravia Engine 2 + Triliminos Ekran + X-reality Görüntü Motoru ve OptiContrast var ikisindende pişman olacağını sanmam ama bence Xperia Z1 her türlü daha premium bir cihaz

M.Şamil CAN

Müdavim
Reaksiyon puanı
105
LG G2 fiyatına göre Z1'i tokatlar he Z1'in bazı özellikleri G2'yi sollasada öyle abartılacak kadar fark yok daha doğrusu 590 liralık bir fark göremiyorum ben Z1'de

LittleMonster

Müdavim
Reaksiyon puanı
33
LG G2 fiyatına göre Z1'i tokatlar he Z1'in bazı özellikleri G2'yi sollasada öyle abartılacak kadar fark yok daha doğrusu 590 liralık bir fark göremiyorum ben Z1'de
Samsungun vile plastiği kullanan cihazları yerden yere vurulurken :)) lgnin daha kalitesiz malzemesi açıkçası endişe uyandırıcı :)) su ve toz geçirmezlik çok önemli bir özellik kamerası daha iyi :) arayüzü ve tasarımı samsungtan arak değil özgün :)) . Artırılabilir hafıza =) Daha kolay malzeme-parça bulunması . Daha iyi bir servis . Güncelleme desteği bunlar bence yeterli nedenler :))

blackdown

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
Z1 in fiyatı 1800-1900 olaydı Z1 derdim ama Z1 gibi bir telefona 2200 verilmez ama yinede süper telefon lafım yok G2 ye gelirsek tasarımı Optimus G gibi yapsalardı daha iyi olurdu ekran olarak zaten LG ve hTC dışında piyasada süper ekran kullanan veya yapan marka yok kısacası bu sene beni Note 3 dışında beni cezbeden bir telefon yok

Dea

Müdavim
Reaksiyon puanı
35
Bence Xperia Z1 Ama Drop Testte Ekranı Kırılıyordu O Çok Kötü

mendocino

Müdavim
Reaksiyon puanı
80
İnternette okuduklarımla değil iki telefonu da derinlemesine inceledim öyle fikrimi söyleyebilirim.

Kamera olarak Z1'in megapixel olarak daha büyük olması dışında bir artısı yok, ikisininde kamerası gayet yeterli ve kaliteli, hatta G2nin kamera performansı ve içerdiği modları ince ayarları daha güzel buldum bi tık daha güzel gözüküyor fotoğraflar, ki zaten yabancı kaynaklarda bunu doğrulamış. z1de kağıt üstünde g lens bionz motoru vs deniliyor ama ben çıplak gözle; tamam ya bu özellikler resme yansımış z1 bariz daha iyi diyemedim.

Dış ses G2 de daha yüksek, sonuçta ikisinde de ortalama hoparlörler var ama z1 suya dayanıklı olduğu için hoparlör belli katmanlarla korunmak zorunda buda sesi kesiyor ama çok abartı kısık değil duyuluyor yani yeterli. Kulaklık performansları bana birebir aynı geldi ikisinde de kaliteli kulaklıklar geliyor. Sesi bırakıp müzik yazılımlarına bakarsak walkman bulunan sony tabiki görsel olarak daha iyi.

Kullanılan malzeme ve bu malzemenin elde verdiği his, tasarım vs tartışmasız z1'de daha iyi. Arayüz, menüler, ikonlar, yazılım, verdiği premium hava falan bambaşka. g2 ile yanyana getirince g2 oyuncak gibi kalıyor, rengarenk menüler çizgifilm ikonlar. Bence ne g2 ne iphone piyasadaki en şık telefon z1. Ama g2'nin yazılımınında iyi yönü her tarafı en ince ayrıntısına kadar kişiselleştirilebiliyor.
Z1de alt üst boşlukları sevmeyen olabilir gayet normaldir ama bu boşukların ve yan metal kasanın sağlamlık kattığı su götürmez, z1in ekranını kırmak için özellikle uğraşmak lazım. Su geçirmezlik falan zaten pek rakibi yok.

Triliminos Ekran, X-reality vs vs kağıt üstünde güzel özellikler var ama hd ips ekran her türlü daha güzel görünüyor bir kere bakınca anlaşılıyor. LG'de samsung gibi ekranın renklerini biraz patlatmış ki göze hoş görünsün insanların hoşuna gitsin işede yarıyor tabi ama çektiğiniz resim telfonda başka bilgisayarda bambaşka görünüyor.
Ama sonuç olarak telefondaki ekran g2'de daha iyi, ki zaten hd ips ekranın ötesi yok. hemde daha büyük.

Güncelleme olarak iki firmada sabıkalı ben ikisinede güvenmiyorum 1-2 ana versiyon güncellemesi sonrası unutulurlar gibi geliyor. Ayrıca g2'nin mevcut yazılımı daha sorunlu hem kamerada herkesin bildiği sorunlar var hemde ekrana dokunarak kilidi açma vs özellikler tam düzgün çalışmıyor. Daha acil güncellenmesi gereken g2.

CPU/GPU/Chipset aynı olduğu için performans farklı beklemek zaten saçma günümüzdeki her oyunu her programı sorunsuz çalıştırırlar, arka karkaya sentetik test yapılsa bi z1 bi g2 önde çıkar yani kullanıcıya bir getirisi yok.
Son olarak 1 dakikalık videonun 100 küsür mb yer kapladığı telefonlarda artırılabilir hafıza önemli üstelik 16 denilen telefonlara bakmayın size kalan 9,5-10 gb.

Bu kadar yazdıktan sonra gelelim en önemli noktaya g2 1500 lira olmasa yada iki telefonun fiyatları aynı olsa Sony dururken kimse LG'nin yüzüne bakmazdı bu da bir gerçek. Ama iphone da dahil hiçbir telefon 2200 lira etmez. ikisi arasında g2 alınabilir seviyede.

LittleMonster

Müdavim
Reaksiyon puanı
33
İnternette okuduklarımla değil iki telefonu da derinlemesine inceledim öyle fikrimi söyleyebilirim.

Kamera olarak Z1'in megapixel olarak daha büyük olması dışında bir artısı yok, ikisininde kamerası gayet yeterli ve kaliteli, hatta G2nin kamera performansı ve içerdiği modları ince ayarları daha güzel buldum bi tık daha güzel gözüküyor fotoğraflar, ki zaten yabancı kaynaklarda bunu doğrulamış. z1de kağıt üstünde g lens bionz motoru vs deniliyor ama ben çıplak gözle; tamam ya bu özellikler resme yansımış z1 bariz daha iyi diyemedim.

Dış ses G2 de daha yüksek, sonuçta ikisinde de ortalama hoparlörler var ama z1 suya dayanıklı olduğu için hoparlör belli katmanlarla korunmak zorunda buda sesi kesiyor ama çok abartı kısık değil duyuluyor yani yeterli. Kulaklık performansları bana birebir aynı geldi ikisinde de kaliteli kulaklıklar geliyor. Sesi bırakıp müzik yazılımlarına bakarsak walkman bulunan sony tabiki görsel olarak daha iyi.

Triliminos Ekran, X-reality vs vs kağıt üstünde güzel özellikler var ama hd ips ekran her türlü daha güzel görünüyor bir kere bakınca anlaşılıyor. LG'de samsung gibi ekranın renklerini biraz patlatmış ki göze hoş görünsün insanların hoşuna gitsin işede yarıyor tabi ama çektiğiniz resim telfonda başka bilgisayarda bambaşka görünüyor.
Ama sonuç olarak telefondaki ekran g2'de daha iyi, ki zaten hd ips ekranın ötesi yok. hemde daha büyük.

Güncelleme olarak iki firmada sabıkalı ben ikisinede güvenmiyorum 1-2 ana versiyon güncellemesi sonrası unutulurlar gibi geliyor. Ayrıca g2'nin mevcut yazılımı daha sorunlu hem kamerada herkesin bildiği sorunlar var hemde ekrana dokunarak kilidi açma vs özellikler tam düzgün çalışmıyor. Daha acil güncellenmesi gereken g2.
Kamera olarak Z1 önde bunu çok rahat söyleyebilirim size megapixel den değil G lens ve BIONZ görüntü işleme motoru muhteşem uyumlu iki parça fakat Sony Xperia Z deki gibi diğer multimedya alanlarındaki cihazlarını mobil alana entegre etmede bu sefer daha başarılı kendi kullandığım g lensli sony fotoğraf makinemden biliyorum o lensin ötesi yok hakkaten :) Carll Zeiss lens ve G lens bu iki lens gerçekten rakipsiz dünya çapında bunun yanısıra kameranın donanımı aşırı güçlü diyaframından yazılımına sensörüne lensine dolayısıyla bir güncelleme ile 4k çekebilecek konuma gelir . Sanırım Sony nin Z1 gönderdiği son güncellemede focus problemini ve birkaç kamera problemini gidermiş yani kamera yavaş yavaş dahada iyileştiriyorlar. Yani demek istediğim şu Z1 in kamerası G2ninkine göre kapasite bakımından daha başarılı sonuçlar elde etmeyi sağlar. Bunun yanında G2nin kamerasına bakma fırsatım oldu 30fps de her üst segment cihaz kalitesinde çekiyor fakat 60fps de o kadar başarılı olmadığını gördüm . Güncellemeye gelirsek Sony bu konuda Lg den her zaman daha başarılı olmuştur. Açıkçası ben LG yazılım ekibini değiştirdi ''cart-curt'' konularına pek önem vermiyorum çünkü Sony güncelleme vereceği zaman illaki bir şekilde bunu öğrenebiliyorsunuz fakat Lg de durum daha sakat en güzel örneği kullandığım Xperia Z 11-12 arası güncelleme geldi aldığım ilk günkü cihazla şimdiki cihaz arasında dağlar kadar fark var cihaz yağ gibi akıyor . Ses e değinmişsiniz birde sanırım Sony nin kulaklığı bir üst gömlek :) Hoparlörde size katılıyorum hoparlörü sudan korumak için kapatmış dolayısıyla normal vermesi gerekenden hemen hemen %40 oranında daha az veriyor sesi ama gsmarena gibi birkaç sitede g2 ile z1 in ses seviyesinin eşit olduğunu vurgulamışlar . hoparlör sesi bakımından ikiside kendini duyurabilir tabiki fakat sony nin ses kalitesi bariz daha iyi :) Fiyat konusunda benide şaşırttı aslında ama sanırım Note 3 ün fiyatı yüzünden Sony Türkiye böyle bir fiyat politikası belirlendi diye düşünüyorum ama bn 2000 e düşünce ilk alacaklardanım :) Birde unutmadan depolama alanı g2 de sıkıntı 16gb da 9gb kullanılabilir 32gbde 25gb kullanılabilir alan var htc gibi bir 25gblık bir dropbox vs gibi birşeyde sunmuyor kullanıcıya dolayısıyla biraz sıkıntı olabilir sonuçta Genişletilemez hafıza 2 kelime değil sadece, bir telefon için hatta Full HD video çeken bir telefon için ölüm sebebi...

seckyn

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
3 gün sonra yenisi çıkacak g2 alın yeni model için para biriktirmeye başlamış olursunuz :D

ProRat`

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
Kasa plastik olduğu için o telefon benim için iyi değildir. Her şeyden önce benim için kasa önemli. Z1'i seçerim her türlü. :)

Asdfghjkl12345

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bu karşılaştırmaya göre telefon alsaydım kesinlikle lg g2 alırdım 32gb dahili hafıza ve daha ii bir işlemci bana daha ağır basıyor

ahmetnazim

Doçent
Reaksiyon puanı
0

TURKER

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
Arkadaşlar öncelikle herkese iyi akşamlar.

Aradaşlar önüne gelen Z1 mi G2 mi diye konu açıyor biraz araştırın biraz forumda diğer konulara bakın hemen önüne gelen konu açmasın.

Ben kısa ve öz bahsedeceğim şimdi şöyle bi değinicek olursak önce fiyattan başlayalım

Fiyat olarak ;
G2 çok daha cazip 1800 TL ye 32 GB versiyonunu alarak çok rahat edebilirsiniz telefon gerçekten çok iyi.
Z1 e bakıcak olursak 2200 TL ye 16 Gb versiyonunu alırsınız + microSD takarsınız ondada rahat edersiniz ama şunu hiç unutmayın herzaman kendi hafızası daha iyidir.

Performans ;
Testlerin birkaçında G2 önce ama genel olarak Z1 biraz daha önde ama bu fark gerçekten çok az çok sıkı takip ediyor G2.

Tasarım;
G2 tasarım olarak pek iyi malzeme kalitesi kullanılmamış ama 0 çerçeve çok hoş duruyor bir kılıfla işi bitirebilirsiniz. Z1 e bakıcak olursak üstte altta çerçevede büyük boşluklar var ama malzeme kalitesi ne laf yok su geçirmez zaten aliminyum kasa bu nedenle hiçbir zaman kolay kolay fiyatı düşmez Z1 in boşuna beklemeyin derim :)
Ekranada bakıcak olursak Z1 in ekranı o kadarda iyi değil arkadaşlar bu yönden G2 önde. Kameradada Z1 önde.

Kısaca şöyle anlatayım LG G2 32 GB = 1800 TL ---- SONY Z1 16 GB = 2200 TL.
Ben 400 TL fark veririm diyen gitsin Z1 alsın ama ben o kadar fark veremem diyen tartışmasız G2 32 GB ı alsın HTC One ve Samsung S4 den çok daha iyi bir telefon.

Ek olarak sormak istediğiniz birşey varsa yorumda bahsedin lütfen.

Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.

ESEN KALIN. [ # Söyleyecek birşeyiniz yoksa lütfen gereksiz yorum yapmayın. ]

ProRat`

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
[MENTION=374275]Bloother[/MENTION] Z1'e çöp demenden belli ettin kullanmadığını, almamakla alakası yok. Git ne alırsan al umurumda bile değil. Tutup da Plastik G2'yi övüp, Z1'e çöp diyemezsin.

LittleMonster

Müdavim
Reaksiyon puanı
33
@Bloother Z1'e çöp demenden belli ettin kullanmadığını, almamakla alakası yok. Git ne alırsan al umurumda bile değil. Tutup da Plastik G2'yi övüp, Z1'e çöp diyemezsin.
Bunlar böyle :) Hangisi ucuzlarsa onun fanboyu oluyorlar
Yazdıklarına baksan bişey biliyo sanırsın ama değil laf olsun diye konuşuyorlar :))

TURKER

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
ben halaa bir karar vermiş değilim :S

Kardeşim kararında yardımcı oluyum Z1 için 2200 TL verebilicekmisin ? [ Online alışverişi bilmem hangi tür alışveriş yapıcaksan söyle ]

- - - Mesaj Güncellendi - - -

@Bloother Z1'e çöp demenden belli ettin kullanmadığını, almamakla alakası yok. Git ne alırsan al umurumda bile değil. Tutup da Plastik G2'yi övüp, Z1'e çöp diyemezsin.

Arkadaş burda çok haklı ama G2 ninde hakkını yememek lazım Z1 den sonra en iyi cihaz G2 dir.
Bende Z1 e 2200 TL verilmemeli fikrine sahip olanlardan biriyim ama telefon gerçekten harika ama pahalı uzun bir sürede fiyatı düşmez malzeme kalitesinden dolayı.

defas59

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
öncelikle şunu söyliyeyim ben z1 e 2200 lira vermem.diğer yandan ben 20-25 gün sonra ya g2 yada z1 alıcam.eğer fiyatı cazip bir fiyata düşerse düşünmeden z1 alırım.ama hangisinin daha iyi olduğuna karar vermiş değilim.iphone 5s te düşünüyorum

TURKER

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
öncelikle şunu söyliyeyim ben z1 e 2200 lira vermem.diğer yandan ben 20-25 gün sonra ya g2 yada z1 alıcam.eğer fiyatı cazip bir fiyata düşerse düşünmeden z1 alırım.ama hangisinin daha iyi olduğuna karar vermiş değilim.iphone 5s te düşünüyorum

Kardeşim Kasım ayından itibaren LG G2 32 GB stoklarda yerini alıyor 1800 TL ye sahip olabilirsin ama şu fikirden artık kurtul Z1 in fiyatı düşmez bende senin gibi pahalı diyenlerdenim ama malzeme kalitesi nin maliyeti fazla olduğu için fiyatı uzun bir süre düşmeyecektir bu olayı HTC One dada gördük 2200 TL veremiyorsan G2 derim. Ayrıca 5S düşünüyorumda ne demek :S bütçen ne kadar Z1 e 2200 vermiyosun ama 5S düşünüyorsun ama Z1 daha iyidir.

defas59

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
peki kardeşim fiyat falan bi yana bana g2 mi daha iyi yoksa z1 mi onu söyle.

Kaya26

Müdavim
Reaksiyon puanı
550
Kıyas.la'ya göre telefonu seçmek gerçekten saçma olur.

TURKER

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
peki kardeşim fiyat falan bi yana bana g2 mi daha iyi yoksa z1 mi onu söyle.

Z1 ekranı pek iyi değil ama G2 den üstün bir telefondur ama pahalıdır. 2200 TL verebiliyorsan Z1 i direk al ama veremiyorsan G2 senin için en iyi tercih olacaktır.

Kıyas.la'ya göre telefonu seçmek gerçekten saçma olur.

Bencede bu kadar basti olamaz.

mendocino

Müdavim
Reaksiyon puanı
80
kıya.sla teknik olarak hangisinde neyin üstün olup olmadığını belirler gerisini de siz karar verin artık, bütçenize önceliklerinize göre.
Şu mu bu mu diye konu açmak kadar saçma bişey yok, bak karar ver al bitti. Zaten almaya niyetlenen adam birini kafasına koymuştur gerisi geyik muabbetinden öteye gitmiyor.

Bloother

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,327
Çerçevesiz görüntü istiyorsan G2 al, tablet görüntüsü seviyorsan Z1 al. Çok suya düşürüyorum yağmur altında konuşmaya bayılırım diyorsan Z1 al, ben telefonu kılıflara sarıp özenle dikkatli kullanıyorum diyorsan G2 al. Bana 25GB bile yetmez diyorsan Z1 al, fazlasıyla yeter diyorsan G2. Telefonun inciğini boncuğunu sürekli değişirim, animasyonlara bayılırım diyorsan G2 al, sade düz ciddi bir arayüz severim hiç kurcalamam diyorsan Z1 al. Ağır telefon severim, elimde bi ağırlığı olsun cebime koyunca telefonu hissedeyim diyorsan Z1 al, ben hafif severim ağırlığını çekemem, elimden düşürmem kendimi kasamam diyorsan G2 al. Parlak capcanlı cafcaflı ekran seviyorsan G2 al, ağır duruşu olan fazla parlamayan ekran seviyorsan Z1 al. Z1 ekranı boşlukludur. Telefonu bükersen iç camı çatlayabilir. Z'ye göre fazla bükülmüyor ancak yine de bükülüyor. Aralarında en ciddi farklar bunlar. Gerisine sen karar ver.

sevket_19

Doçent
Reaksiyon puanı
0
1ekran ; Lg g2de 5.2"lik full hd ips ekran kullanılmış ama boyut 5"lik s4 kadar buda zerafetin ortaya çıkışı z1de 5"lik ekran kullanılmış ama zden bile büyük sağlam olsun diye o ekran hiçte hoş durmamış.Burda benim tercihim lg g2den yana sonuçta telefona sonradan sağlamlık kazandırılabilir ama ekran çerçevesi aynı kalır.Ayrıca lg g2nin ekranı her yönden fazla renk kaybı olmadan görülebiliyor z1de ise soluklaşma gözleniyor.
2=donanım ;Donanım yönünden aynı diyebiliriz.
3=ses ; Ses kalitesi olarak 2side aynı.
4=kamera ; Gündüz çekimlerinde lg g2 yeterli bir deneyim sunuyor z1de öyle gece z1 daha iyi çekiyor bu konuda z1 1 adım önde diyebiliriz.Video çekimlerinde lg g2 60 fps video çekim imkanı sunuyor ayrıca oıs desteği gene g2de z1de oıs yok ve 30 fps video çekiyor.
5=pil ; Pil konusunda lg g2 bariz önde.
6=Tasarım ; Her 2 cihazında kendine özgü tasarımı var ama lg g2nin tuşlarının arkada olması bir avantaj kullanım kolaylığı sağlıyor.
7=Malzeme kalitesi ;Malzeme kalitesi olarak dayanıklı cam kullanan z1 daha dayanıklı lg g2yi kılıfla kullanmak şart.Ayrıca z1 su geçirmiyor.
8=Hafıza ;Z1de 16 gb hafıza sunulmuş hafıza kartı desteği var ancak g2de dahili 16/32gb ile yetinmek zorundasınız.
Bunlar genel özellikler bunun dışında gelelim yazılımda bize neler sunduğuna ;
Lg g2de ;
Bildirim çubuğundaki ;
Wifi,bluetooth gibi kısayollar düzenlenebiliyor
Q Slide uygulamalar zevkinize göre düzenlenebiliyor
Parlaklık ayarlanabiliyor
Ayarlara gidilebiliyor
Gayet kullanışlı bir bildirim çubuğu var kısacası.
Misafir modu gene bu telefonda farklı kilit deseni koyuyorsunuz biriyle normal biriyle de misafir modu açılıyor misafir modunda max 30 tane istediğiniz uygulamayı seçebilirsiniz ve o modta sadece onlar görünür.
Ses yakınlaştırma gene bu telefonda video çekerken yakınlaştırdığınız nesnenin sesi daha net çıkar.
Knock on özelliği ile ekrana 2 kez tıklayınca açılma böylece tuşa gerek kalmadan ekranı açıp kapayabilirsiniz.
Text link özelliği ile Size gelen kısa mesajdaki bilgilerden faydalanarak, etkinlikleri ajandanıza kaydedebiliyor, internette araştırma yapabiliyor veya haritadan adresi bulabiliyor.
Tak başlat özelliği ile de kulaklığı takınca size bazı uygulamalar önerir onları da düzenleyebilirsiniz.Mesela kulaklık takınca ilk işiniz youtubeye girmek ise onu ilk sıraya alabilirsiniz.
Çift kamera kaydı ile aynı anda 2 kamera ile kayıt özelliği.
Görüntü takip özelliği ile seçtiğiniz hedefe zumlama yapar ve arka plandaki videonun üzerine binen ayrı bir çerçevede bu hedefin hareketlerini takip eder.
Yakınlaştır ve izle yeniden oynatma sırasında bir hedefe seçici yakınlaştırma yapmanızı sağlayarak, videolarınızı G2'nizde daha interaktif ve eğlenceli şekilde izlemenizi sağlar.
Capture Plus ile internette gezinirken büyük resmi görün. Capture Plus, sınırlı bir ekran çekimi yerine, bir web sayfasının kesin sınır kontrolleri olan tam bir ekran görüntüsünü çekmenizi sağlar.
Clip tray ile ekranın alt kısmındaki hareketli bir panoda birden çok öğeyi kopyalamanızı ve depolamanızı sağlayarak görsel bir bilgi porföyü oluşturur.
Akıllı ekran teknolojisi ile ön kamera yüzünüzü algıladığı sürece ekran kapanmaz.
Akıllı video sayesinde videoya baktığınız sürece oynatır bakmadığınız zaman durur.
3 parmak ile sola doğru kaydırınca uygulamaları hafızaya alır sonra 3 parmakla geri sağa çekince kaldığı yerden devam eder.
Quick remote ile her türlü cihazı kumanda edebilirsiniz.Eğer desteklenen modelse direk algılar eğer o model yoksa kendiniz orjinal kumanda ile ona öğretebiliyorsunuz.
Cihazı yatay olarak tablet gibi kullanabilirsiniz.
Simgeleri istediğiniz gibi düzenleyebilir play storeye girmeden de kaldırabilirsiniz.
Ön dokunmatik tuşları nasıl alışmışsanız ona göre ayarlayabilirsiniz.
Genel arayüz temasını klavye temasını yazı tipini ve boyutunu ve ekran efektlerini kaydırma efektlerini ekran açılıp kapanma efektlerini değiştirebilirsiniz.
Answer me özelliği ile telefonu kulağınıza götürünce direk cevaplıyor.
Quickwindow özelliği ile uyumlu kılıf aldığınızda kılıfı açmadan müzik değiştirebilir yada arama yanıtlayabilirsiniz.
Q slide ile bazı uygulamaları küçük pencerede açabilirsiniz.
Quickmemo ile ekran görüntüsü üstüne hızlıca not alabilirsiniz.
Ayrıca hangi uygulamada olursanız olun bildirim çubuğu iniyor buda ufak ama önemli ayrıntı şahsen çok işime yarıyor.
Tek elle kullanma özelliği de mevcut.
Miracast ile kablosuz cihaza bağlanma özelliği mevcut.
Wifi hotspot özelliği ile interneti paylaştırma var.
Lg g2 bize bunları sunuyor ancak z1i kullanmadım o yüzden neler sunuyor bilemem ama bu kadar yazılımsal özellik sunmadığı kesin.
Bildiğim kadarıyla facebooktan 10dklık canlı yayın özelliği var kamerayı tuttuğunuz yeri tanıma gibi özellikleri var birde sonylerde de küçük pencerede bazı uygulamalar açılıyor track id ile müzik tanıma var walkman gibi kaliteli müzik uygulaması var stamina modu var.
Kısacası donanımlar aynı yazılımda lg g2 bariz üstün ekran ve tasarım kişiden kişiye değişir dayanıklılık olarak z1 bariz önde kamera olarak z1 bir tık önde ses konusunda aynılar pil konusunda lg önde z1de ekstra olarak su geçirmezlik var.İşin özü lg günlük hayatta işimizi kolaylaştıracak daha fazla yazılım sunuyor donanımda da geri kalmıyor ayrıca çok daha kullanışlı bir arayüzü var ve taşınabilirliği daha kolay ayrıca hem daha büyük ekran hem de daha küçük boyutlar ve buna rağmen daha ucuz olması lg g2yi üstün kılıyor.Benim tercihim lg g2den yana oldu ama alacak olanlara 32 gb beyaz rengini öneriyorum.İyi forumlar herkeze.

LittleMonster

Müdavim
Reaksiyon puanı
33
Çerçevesiz görüntü istiyorsan G2 al, tablet görüntüsü seviyorsan Z1 al. Çok suya düşürüyorum yağmur altında konuşmaya bayılırım diyorsan Z1 al, ben telefonu kılıflara sarıp özenle dikkatli kullanıyorum diyorsan G2 al. Bana 25GB bile yetmez diyorsan Z1 al, fazlasıyla yeter diyorsan G2. Telefonun inciğini boncuğunu sürekli değişirim, animasyonlara bayılırım diyorsan G2 al, sade düz ciddi bir arayüz severim hiç kurcalamam diyorsan Z1 al. Ağır telefon severim, elimde bi ağırlığı olsun cebime koyunca telefonu hissedeyim diyorsan Z1 al, ben hafif severim ağırlığını çekemem, elimden düşürmem kendimi kasamam diyorsan G2 al. Parlak capcanlı cafcaflı ekran seviyorsan G2 al, ağır duruşu olan fazla parlamayan ekran seviyorsan Z1 al. Z1 ekranı boşlukludur. Telefonu bükersen iç camı çatlayabilir. Z'ye göre fazla bükülmüyor ancak yine de bükülüyor. Aralarında en ciddi farklar bunlar. Gerisine sen karar ver.
Neye alakası var su geçirmeyen telefonu illa suya çok düşürenmi alması gerekiyor yağmur altında konuşmaya bayılmak falan ne alaka ?
Böyle güzel bir özelliği ancak böyle kısıtlı gibi gösterbilirdiniz
İç camının çatlaması çok zor .
G2 kullandığı Gorilla firmasının camlarına göre 8 kat daha dayanıklı DragonTrail Glass var çünkü yani diğerleri çatlamıyorsa bu hiç çatlamaz dolayısıylada bükülmez. Ayrıca ekranında fazla parlamaması diye birşey yok arkadaki tema sadece karanlık koyu bir tema tercih edilmiş dolayısıyla Z ile Z1 arasındaki ekran geliştirmelerini anlayamıyorsunuz sanırım bundan dolayı :))

1ekran ; Lg g2de 5.2"lik full hd ips ekran kullanılmış ama boyut 5"lik s4 kadar buda zerafetin ortaya çıkışı z1de 5"lik ekran kullanılmış ama zden bile büyük sağlam olsun diye o ekran hiçte hoş durmamış.Burda benim tercihim lg g2den yana sonuçta telefona sonradan sağlamlık kazandırılabilir ama ekran çerçevesi aynı kalır.Ayrıca lg g2nin ekranı her yönden fazla renk kaybı olmadan görülebiliyor z1de ise soluklaşma gözleniyor.
2=donanım ;Donanım yönünden aynı diyebiliriz.
3=ses ; Ses kalitesi olarak 2side aynı.
4=kamera ; Gündüz çekimlerinde lg g2 yeterli bir deneyim sunuyor z1de öyle gece z1 daha iyi çekiyor bu konuda z1 1 adım önde diyebiliriz.Video çekimlerinde lg g2 60 fps video çekim imkanı sunuyor ayrıca oıs desteği gene g2de z1de oıs yok ve 30 fps video çekiyor.
5=pil ; Pil konusunda lg g2 bariz önde.
6=Tasarım ; Her 2 cihazında kendine özgü tasarımı var ama lg g2nin tuşlarının arkada olması bir avantaj kullanım kolaylığı sağlıyor.
7=Malzeme kalitesi ;Malzeme kalitesi olarak dayanıklı cam kullanan z1 daha dayanıklı lg g2yi kılıfla kullanmak şart.Ayrıca z1 su geçirmiyor.
8=Hafıza ;Z1de 16 gb hafıza sunulmuş hafıza kartı desteği var ancak g2de dahili 16/32gb ile yetinmek zorundasınız.
Bunlar genel özellikler bunun dışında gelelim yazılımda bize neler sunduğuna ;
Lg g2de ;
Bildirim çubuğundaki ;
Wifi,bluetooth gibi kısayollar düzenlenebiliyor
Q Slide uygulamalar zevkinize göre düzenlenebiliyor
Parlaklık ayarlanabiliyor
Ayarlara gidilebiliyor
Gayet kullanışlı bir bildirim çubuğu var kısacası.
Misafir modu gene bu telefonda farklı kilit deseni koyuyorsunuz biriyle normal biriyle de misafir modu açılıyor misafir modunda max 30 tane istediğiniz uygulamayı seçebilirsiniz ve o modta sadece onlar görünür.
Ses yakınlaştırma gene bu telefonda video çekerken yakınlaştırdığınız nesnenin sesi daha net çıkar.
Knock on özelliği ile ekrana 2 kez tıklayınca açılma böylece tuşa gerek kalmadan ekranı açıp kapayabilirsiniz.
Text link özelliği ile Size gelen kısa mesajdaki bilgilerden faydalanarak, etkinlikleri ajandanıza kaydedebiliyor, internette araştırma yapabiliyor veya haritadan adresi bulabiliyor.
Tak başlat özelliği ile de kulaklığı takınca size bazı uygulamalar önerir onları da düzenleyebilirsiniz.Mesela kulaklık takınca ilk işiniz youtubeye girmek ise onu ilk sıraya alabilirsiniz.
Çift kamera kaydı ile aynı anda 2 kamera ile kayıt özelliği.
Görüntü takip özelliği ile seçtiğiniz hedefe zumlama yapar ve arka plandaki videonun üzerine binen ayrı bir çerçevede bu hedefin hareketlerini takip eder.
Yakınlaştır ve izle yeniden oynatma sırasında bir hedefe seçici yakınlaştırma yapmanızı sağlayarak, videolarınızı G2'nizde daha interaktif ve eğlenceli şekilde izlemenizi sağlar.
Capture Plus ile internette gezinirken büyük resmi görün. Capture Plus, sınırlı bir ekran çekimi yerine, bir web sayfasının kesin sınır kontrolleri olan tam bir ekran görüntüsünü çekmenizi sağlar.
Clip tray ile ekranın alt kısmındaki hareketli bir panoda birden çok öğeyi kopyalamanızı ve depolamanızı sağlayarak görsel bir bilgi porföyü oluşturur.
Akıllı ekran teknolojisi ile ön kamera yüzünüzü algıladığı sürece ekran kapanmaz.
Akıllı video sayesinde videoya baktığınız sürece oynatır bakmadığınız zaman durur.
3 parmak ile sola doğru kaydırınca uygulamaları hafızaya alır sonra 3 parmakla geri sağa çekince kaldığı yerden devam eder.
Quick remote ile her türlü cihazı kumanda edebilirsiniz.Eğer desteklenen modelse direk algılar eğer o model yoksa kendiniz orjinal kumanda ile ona öğretebiliyorsunuz.
Cihazı yatay olarak tablet gibi kullanabilirsiniz.
Simgeleri istediğiniz gibi düzenleyebilir play storeye girmeden de kaldırabilirsiniz.
Ön dokunmatik tuşları nasıl alışmışsanız ona göre ayarlayabilirsiniz.
Genel arayüz temasını klavye temasını yazı tipini ve boyutunu ve ekran efektlerini kaydırma efektlerini ekran açılıp kapanma efektlerini değiştirebilirsiniz.
Answer me özelliği ile telefonu kulağınıza götürünce direk cevaplıyor.
Quickwindow özelliği ile uyumlu kılıf aldığınızda kılıfı açmadan müzik değiştirebilir yada arama yanıtlayabilirsiniz.
Q slide ile bazı uygulamaları küçük pencerede açabilirsiniz.
Quickmemo ile ekran görüntüsü üstüne hızlıca not alabilirsiniz.
Ayrıca hangi uygulamada olursanız olun bildirim çubuğu iniyor buda ufak ama önemli ayrıntı şahsen çok işime yarıyor.
Tek elle kullanma özelliği de mevcut.
Miracast ile kablosuz cihaza bağlanma özelliği mevcut.
Wifi hotspot özelliği ile interneti paylaştırma var.
Lg g2 bize bunları sunuyor ancak z1i kullanmadım o yüzden neler sunuyor bilemem ama bu kadar yazılımsal özellik sunmadığı kesin.
Bildiğim kadarıyla facebooktan 10dklık canlı yayın özelliği var kamerayı tuttuğunuz yeri tanıma gibi özellikleri var birde sonylerde de küçük pencerede bazı uygulamalar açılıyor track id ile müzik tanıma var walkman gibi kaliteli müzik uygulaması var stamina modu var.
Kısacası donanımlar aynı yazılımda lg g2 bariz üstün ekran ve tasarım kişiden kişiye değişir dayanıklılık olarak z1 bariz önde kamera olarak z1 bir tık önde ses konusunda aynılar pil konusunda lg önde z1de ekstra olarak su geçirmezlik var.İşin özü lg günlük hayatta işimizi kolaylaştıracak daha fazla yazılım sunuyor donanımda da geri kalmıyor ayrıca çok daha kullanışlı bir arayüzü var ve taşınabilirliği daha kolay ayrıca hem daha büyük ekran hem de daha küçük boyutlar ve buna rağmen daha ucuz olması lg g2yi üstün kılıyor.Benim tercihim lg g2den yana oldu ama alacak olanlara 32 gb beyaz rengini öneriyorum.İyi forumlar herkeze.
Daha fanboy tarzı bir anlatım olamazdı heralde

Bloother

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,327
Ya he tamam z1 kral. Dış ekran değil iç ekrandan bahsettim ve telefonu bizzat kendim büktüm. Telefon elinde değil mi kardeşim bükmeye gücün yoksa konuşma. Ben de ekranı karanlık derken kalitesiz demedim zaten G2 daha cafcaflı görüntüye sahip dedim. Sırf muhalefet olmak için muhalefet oluyorsun git kardeşim başımdan.