Flashtool Nedir? Nasıl Kullanılır? Flashtool ile Rom Yükleme

Bu konuyu okuyanlar

Kadima

Müdavim
Reaksiyon puanı
841
Flashtool, XDA geliştiricilerinden Androxyde ve Bin4ry tarafından Sony Xperia cihazları için geliştirilmiş bir yazılım yükleme uygulamasıdır.

degrade1.png

Flashtool ile Yapabilecekleriniz:
  • Yazılım yükleme
  • Root yapma
  • Yedekleme ve Geri yükleme
  • Kernel-Boot yükleme
  • Bootloader Kilidi Açma/Kapama
  • Bilgisayar üzerinden telefona uygulama yükleme
  • .Sin dosyalarını düzenleyebilir
  • Pc Companion yada Update Service ile yaptığınız güncellemeleri Paketlenmiş Rom (.FTF) haline getirebilirsiniz

En çok kullanılan özelliği Yazılım yüklemedir. Bu yüzden bu konuda yazılım yüklemeyi anlatacağım :)

Önce Flashtool uygulamasını buradan indirelim. Veya Flashtool Resmi Sitesi

Flashtool Kurulumu

İndirdiğimiz flashtool-0.9.11.0-windows.exe uygulamasını çalıştıralım ve kuruluma geçelim.

i8PMSKv.jpg

Next Diyelim

IO2X2Ns.jpg

Yine Next Diyelim

1NNBKfu.jpg

Install'a tıklayalım

AgSZSHg.jpg

Next diyelim

C1SF2zg.jpg

Finish'e tıklayalım ve kurulumu bitirelim

Driver Kurulumu

Bilgisayarım / C Sürücüsü / Flashtool / Drivers klasörü içerisindeki Flashtool-driver.exe yi çalıştıralım.

JM1LQsW.jpg

ED7tCGl.jpg

Next Diyelim

Ktg3R0t.jpg

Flashmode Drivers, Fastboot Drivers ve cihazınızın bulunduğu kutucukları işaretleyelim ve Install'ı tıklayalım

ImqvnUq.jpg

İleri Diyelim

h29jr.jpg

Bu Sürücü Yazılımını Yine de Yükle (Alttaki) diyelim

LYEhfPT.jpg

Son'a tıklayalım

nHY3If6.jpg

Finish'e tıklayalım ve kurulumu bitirelim.

Not: İşletim sisteminiz Windows 8 ise sürücü imza doğrulamasını devre dışı bırakmalısınız. Bunun için bu konuya göz atın
http://forum.shiftdelete.net/androi...fastboot-driver-kurulumu-resimli-anlatim.html

Şimdi Flashtool Uygulamasını kullanmaya başlayabiliriz :)

Flashtool ile Yazılım (Rom) Yükleme

Öncelikle indirdiğiniz yazılımları C:/Flashtool/Firmwares klasörü içerisine kopyalayın ve yazılımların .ftf uzantılı olmasına dikkat edin. Aksi taktirde Flashtool yazılımı görmez.

m8G6Db2.jpg

Flashtool uygulamasını çalıştıralım

WqA9wow.jpg

Flash (Yıldırım ikonu) butonuna tıklayalım

cxi7ETE.jpg

Flashmode seçip OK diyelim

PdF5c1F.jpg

Sol kısımda Firmwares klasöründeki yazılımlar listelenecektir. Yazılımı seçelim

Contect kısmında yüklenecek olan dosyalar görüntülenir

wNc3HsQ.jpg

Wipe kısmındakileri seçerseniz telefon fabrika ayarlarına sıfırlanır ve Data silinir.

Exclude kısmında ise yüklenmesini istemediğiniz dosyaları seçebilirsiniz.
TA dosyasını yüklerseniz telefonunuz Sim-Lock olabilir. Bu dosyayı her yüklemede seçip yüklenmesini iptal etmelisiniz.
Misc kısmındaki No Final Verification'u seçip doğrulama işlemini de iptal etmelisiniz.

Bu işlemleri yaptıysak sonraki adıma geçebiliriz

Flash butonuna tıklayıp yükleme işlemi için programı hazırlayalım

bSSWhqO.jpg

Bu ekran karşınıza geldiğinde Telefonu bağlayacaksınız.
Telefonu kapatıp 30 sn bekleyin.
2011 ve önceki modellerde Geri tuşuna, 2012 ve sonraki modellerde ise Ses Kısma tuşuna basılı tutup telefonu bilgisayara kablo ile bağlayın.

mcmGx9R.jpg

Flashing Finished yazısını gördüğünüzde işlem tamamdır. Kabloyu çıkartıp telefonu açabilirsiniz :)

Anlatım tamamen bana aittir.
Shiftdelete.net - Android3

Elusive

Müdavim
Reaksiyon puanı
260
Çok açıklayıcı ve güzel bir yazı olmuş . Ellerine sağlık hocam :)

jack bauer

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
ellerine sağlık gayet yararlı bir anlatım olmuş bilmeyenler için :)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
bende driver yüklerken hata veriyor sürekli sebebi ne olabilir

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Bendede geri tuşuna basıp usb yi taktığımda error veriyo sürekli yardımcı olurmusun ya

S

SDN Okuru

SDN Okuru
TA dosyasını yüklerseniz telefonunuzSim-Lock olabilir. Bu dosyayı her yüklemede seçip yüklenmesini iptal etmelisiniz.

Yani TA nın yanındaki tick i kaldırmalı mıyız?

ProRat`

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
[MENTION=130683]android3[/MENTION], Hocam ses kısmaya başlama işleminden sonra aygıtı Windows 8.1'de tanımıyor, "USB aygıtı tanınamadı" diyor. Sürücüler yüklü.

Kadima

Müdavim
Reaksiyon puanı
841
TA dosyasını yüklerseniz telefonunuzSim-Lock olabilir. Bu dosyayı her yüklemede seçip yüklenmesini iptal etmelisiniz.

Yani TA nın yanındaki tick i kaldırmalı mıyız?

TA seçili olacak. resimdeki gibi

@android3, Hocam ses kısmaya başlama işleminden sonra aygıtı Windows 8.1'de tanımıyor, "USB aygıtı tanınamadı" diyor. Sürücüler yüklü.

8.1 de fastboot driverları da sorunlu diyorlar daha deneme şansım olmadı :) sürücü imzalamasını devre dışı bırakıp driverları yükledin değil mi?

ProRat`

Müdavim
Reaksiyon puanı
11

8.1 de fastboot driverları da sorunlu diyorlar daha deneme şansım olmadı :) sürücü imzalamasını devre dışı bırakıp driverları yükledin değil mi?

Öyle denemedim hocam, bir de öyle deneyeyim sonucu yazarım. :)

- - - Mesaj Güncellendi - - -

u3n8m.png

Olmuyor, sonuç pasif hocam. :(

Ay Parçası

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
hocam birde yapılan güncellemelerin üzerine tekrar nasıl eski güncellemenin geri yükleneceğini anlatırsan flashtolla çok makbule geçer

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Teşekkür ederim, eline sağlık. Sayende telefonu açtım.

Kadima

Müdavim
Reaksiyon puanı
841
hocam birde yapılan güncellemelerin üzerine tekrar nasıl eski güncellemenin geri yükleneceğini anlatırsan flashtolla çok makbule geçer

hocam bunun tek yolu istediğin sürümü bulup onu yükleyeceksin. Güncelleme geri alma gibi bi seçenek yok malesef :)

bu arada [MENTION=329764]ProRat`[/MENTION] bende denedim ama olmuyor malesef :) sanırım sırf bu yüzden win8 e geri dönücez :)

ProRat`

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
hocam bunun tek yolu istediğin sürümü bulup onu yükleyeceksin. Güncelleme geri alma gibi bi seçenek yok malesef :)

bu arada @ProRat` bende denedim ama olmuyor malesef :) sanırım sırf bu yüzden win8 e geri dönücez :)

Hallederler herhalde hocam o driverları. Yeni driverlar gelene kadar laptop'da hallederim işimi. :devil:

Kadima

Müdavim
Reaksiyon puanı
841
Hallederler herhalde hocam o driverları. Yeni driverlar gelene kadar laptop'da hallederim işimi. :devil:

benim 8 yedeği bunda olmadı. mecbur 8 e dönücem yani :mrgreen:

ileride yüklerim belki tekrar :)

TURKER

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
Merhabalar,

Ben Sony Xperia Sola kullanıcısıyım artık arayüz kasılmalar vs den sıkıldım root ve rom olaylarını @sevket_19 arkadaşımın sayesinde öğrendim ama tam nasıl yapılır bilmiyorum ve root ve rom yaparken en kötü ihtimal ne olabilir veya fabrika ayarlarına döndürme imkanım varmıdır? Sanırım senin gösterdiğin root dan sonraki rom yükleme olayı. Çok açıklayıcı yazmışsın teşekkür ediyorum ama Xperia Sola root nasıl yapılır onu nerden öğrenebilirim forumda konusu varsa link atarmısınız ?

İlk defa root ve rom yapacağım.

Elusive

Müdavim
Reaksiyon puanı
260
Merhabalar,

Ben Sony Xperia Sola kullanıcısıyım artık arayüz kasılmalar vs den sıkıldım root ve rom olaylarını @sevket_19 arkadaşımın sayesinde öğrendim ama tam nasıl yapılır bilmiyorum ve root ve rom yaparken en kötü ihtimal ne olabilir veya fabrika ayarlarına döndürme imkanım varmıdır? Sanırım senin gösterdiğin root dan sonraki rom yükleme olayı. Çok açıklayıcı yazmışsın teşekkür ediyorum ama Xperia Sola root nasıl yapılır onu nerden öğrenebilirim forumda konusu varsa link atarmısınız ?

İlk defa root ve rom yapacağım.
http://forum.shiftdelete.net/sony/304922-xperia-sola-4-0-4-6-1-1-b-1-54-root.html

TURKER

Müdavim
Reaksiyon puanı
11

Fotoğraflarla yazmadığı için pek anlayamadım Xperia Sola Root için başka bir konu yoksa ordan anlamaya çalışacağım belki ben anlamıyorumdur çünkü ilk defa root ve rom yapacağım.

uctx5.png

FLASTOOL Driver yüklerken fotoğraftakileri seçmişsiniz ve cihazınızın bulunduğu kutucuğu işaretleyin demişsiniz ben Xperia Sola kullanıcısıyım ama öyle bir seçenek göremedim ?

ProRat`

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
Fotoğraflarla yazmadığı için pek anlayamadım Xperia Sola Root için başka bir konu yoksa ordan anlamaya çalışacağım belki ben anlamıyorumdur çünkü ilk defa root ve rom yapacağım.

uctx5.png

FLASTOOL Driver yüklerken fotoğraftakileri seçmişsiniz ve cihazınızın bulunduğu kutucuğu işaretleyin demişsiniz ben Xperia Sola kullanıcısıyım ama öyle bir seçenek göremedim ?

Xperia P, U And Sola,yı seçeceksin.

TURKER

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
p-u-sola seçeneklerde var aynı driver.

Teşekkür ederim şöyle bi sıkıntı çıktı şu arkadaşın açtığı konuda bootloader kilidi kapalı diyor.
http://forum.shiftdelete.net/sony/304922-xperia-sola-4-0-4-6-1-1-b-1-54-root.html

Ama rom yüklenmesi için o kilidin açık olması lazım galiba nasıl yapacağım.
Diğer sorunlar ise yine arkadaşın konusunda Ayarlardan USB hata ayıklama modu nu aç diyor ama açınca bilgisayarda Aygıt sürücüsü yüklenemedi yazdı açtığımda Android - Yüklenemedi gibi birşey gördüm bu bir sorun olurmu ?

ProRat`

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
Teşekkür ederim şöyle bi sıkıntı çıktı şu arkadaşın açtığı konuda bootloader kilidi kapalı diyor.

Ama rom yüklenmesi için o kilidin açık olması lazım galiba nasıl yapacağım.
Diğer sorunlar ise yine arkadaşın konusunda Ayarlardan USB hata ayıklama modu nu aç diyor ama açınca bilgisayarda Aygıt sürücüsü yüklenemedi yazdı açtığımda Android - Yüklenemedi gibi birşey gördüm bu bir sorun olurmu ?

Rom yüklemek istiyorsan Root etme. Direk Bootlader'ı aç, sonra CWM'li, rootlu kernel yüklersin.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
X. İon tel. ses kısma tuşuna basarak tel. i bağlıyorum yeşil ışık yanıyor hiç bişey olmuyor 15-20 sn sonra tel şarj olmaya başlıyor hiç bir ilerleme yok :S...

S

SDN Okuru

SDN Okuru
kardeş eyvallah aylardır uğraştığım şeyi sayende yaptım anlatım mükemmel ama xperia s i jellybean e yükseltmek isteyenler için söylüyorum öyle bi şey yapmasınlar telefonun pil süresi zaten sıkıntıydı dahada düştü 3-4 dakkada yüzde 2-3 kayıp oluyor o derece aklı olan oldugu gibi kullansın telefonu