ATM'ler Nasıl bir yazılım Kullanır?

Bu konuyu okuyanlar

mahinho

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Konunun yeri burası mı bilmiyorum ama ATM' ler nasıl bir yazılım kullanır, hangi yazılımı kullanır. Yardımcı olur musunuz? Teşekkür Ederim.

vimjunon

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Bilgim yok bu konuda ama yazınızı ilk okuduğumda aklıma gelen, böyle şeyleri biz bilmeyelim diye bankaların -güvenlik gerekçesiyle- açıklamayacağı, kapalı bir sistem olacağı şeklinde oldu.

bykonfizik

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Ben bir çok ATM'nin mavi ekran verdiğini gördüm. Bunun neticesinde Windows kullanma ihtimalleri oldukça yüksek.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Bir çoğu windows xp.. PAra çekmek için gittiğimde çoğu kez makinenin restart ettiğiyle karşılaşmıştım. Hatta 512mb ram olanı kadıköyde mevcut :)

shucru

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

watchers

Doçent
Reaksiyon puanı
9
Bende bir çok kez mavi ekran gördüm xp genellikle birde nt2000 görmüştüm birkere :)

mahinho

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlaröncelikle cevaplarınız için teşekkürler. ATM' lerin kullandıkları işletimsistemi Windows XP veya LINUX olabilir ancak benim öğrenmek istedeğim hangiprogramlama dili ile yazılıyor. C++ ve Java vs. varya tam olarak bilgim yok.Bununla ilgili ayrıntılı bilgileri bulabileceğim bir yer var mıdır acaba?Kaymakam Bey' in üzerinde çalıştığı bir proje ile ilgili olarak ön bilgimahiyetinde bu bilgilere ihtiyacım var. #shucru kardeşim http://en.wikipedia.org/wiki/Automat...chine#Softwareburası yararlı olabilir. Türkçeye çevirmeye çalışayım. Teşekkürler.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Devlet Bankaları NT Özel Bankalar XP Kullanıyor .. Linux Kullanan Hiç Duymadım ..

Theurer

Doçent
Reaksiyon puanı
2
işine yarar mı bilmem ama facede nasıl yapılır diye bi sayfada bununla illgili videolar vardı

Neutral

Profesör
Reaksiyon puanı
179
Zamanında çalıştığım bankanın tüm ATM'leri XP kullanıyordu.

semih61

Profesör
Reaksiyon puanı
43
Arkadaşlaröncelikle cevaplarınız için teşekkürler. ATM' lerin kullandıkları işletimsistemi Windows XP veya LINUX olabilir ancak benim öğrenmek istedeğim hangiprogramlama dili ile yazılıyor. C++ ve Java vs. varya tam olarak bilgim yok.Bununla ilgili ayrıntılı bilgileri bulabileceğim bir yer var mıdır acaba?Kaymakam Bey' in üzerinde çalıştığı bir proje ile ilgili olarak ön bilgimahiyetinde bu bilgilere ihtiyacım var. #shucru kardeşim http://en.wikipedia.org/wiki/Automat...chine#Softwareburası yararlı olabilir. Türkçeye çevirmeye çalışayım. Teşekkürler.

bize yüzde kaç hakediş düşecek :)

yasko0o

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Tesadufen vakif bank in atm sinin onunden gectiydim , hatta video bile cektiydim duruyormu bakmam lazim gercide. makine da windows xp vardi ...

S

SDN Okuru

SDN Okuru
bankaların atm leri xp kullanıyor içindeki yazılımlar imaj lı diskler ilke teknik servis elemanına geliyor oda bu diskten imaj dönüp gerekli network ayarlarını yaptıktan sonra kullanıma sunuluyor önemli olan yazılımın sağlamlığından ziyade vpn kullandıkları ıcın herhangi bir sızma olmuyor.

MasterFather

Profesör
Reaksiyon puanı
59
örnek.
DeLaRue_ATM_Crash.jpg

Mirack1907

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
57
Eski ATM teknik servisi olarak olaya müdahale edeyim :D

Bankaların anlaşmış olduğu firmalar var.

Verifone ve İngenico gibi.

Bunların banka anlaşmasına bağlı olarak kullandığı 3 sistem var.

Linux, Microsoft Windows Xp-7 ve Java(Verifone kendi yazılımı)

Ne için lazım dı ? İllegal bir şey ise sakın bulaşma :p

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Milletin içi fesat adam bir soru sordu bazıları atladi yok soygun ya merak ettiği için soramazmi belliki bulamamis ki yazmış buraya belki bankacılık sektörü için yazılım hazırlayıp pazarlayacak.

abidn

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Vay be demek XP imiş bir çoğu. Ben hepsi Linux kullanır diye düşünüyordum :D

xyz1234

Profesör
Reaksiyon puanı
13
Dışarıdan müdahele imkanı olmayan, proğram vs yüklenmeyen gömüldü tip işletim sistemleri kullanıyorlar. Her banka kendi ihtiyaçları doğrultusunda modifiye ettirip kullanıyor.

wolkhy1903

Profesör
Reaksiyon puanı
79
çoğu xp kullanıyor dostum açılırken ekranda bir kac kez denk geldım

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
Benim gördüğüm Windows NT kullanıyordu. Herkes farklı bir şeyler görmüş. : ) kısıtlamamak gerekli. Modele yıla göre değişim gösterebilir. Aynı şekilde uygulamanın yazıldığı dilde farklılık gösterebilir.
Yalnız ARM sistemlerin katkısıyla Linux un piyasaya hakim olacağını düşünüyorum.

djvietnam

Profesör
Reaksiyon puanı
8
benim için önemli olan atminin kasasında ne kadar var o daha önemli :)