Linux ile ilgili sorular sorucağım cevapyayan olursa sevinirim

Bu konuyu okuyanlar

brkyerydn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Şuanda Win7 64 bit kullanıyorum.Sorucağım sorular;
-Linux'ta windows 7 de kullandığım her program çalışır mı ? (Çalışmaz ise her programın linuxa uyarlanmış versiyonları varmı ? )

-Foruma baktığımda linuxta çok fazla sorunları olan insanlar var çözme bla bla bunlar çok kurcaladıkları içinmi olur yoksa durduk yere olurmu ?

-Ve windowsla arasındaki önemli farklar nelerdir.( eksileri ve artıları)

-Windows 7 kadar kolay bir arayüze sahipmi ? ve çoklu kullanıcı ( oturum) var mı ?

-ve en son olarak nasıl kurulur ? windows kuruyor gibi iso içindekileri dvd ye yazıp mı kuruluyor ? ve bir sorunum var bu önemli biosta 1st boot cd rom olmasına ragmen "cd den ön yükleme yapmak için bir tuşa basın" gibi bir uyarı almıyorum bunun için windowsu hep windowsun içinden başlattım kurmayı sonrasında görüyor tabi . bunu nasıl düzeltebilirim.

Şimdiden teşekkür ederim

brkyerydn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
2 tane daha

- ubuntu felan gibi sürümleri var gördüğüm kadarıyla bunlar arasındaki farklar neler ve standard bir kullanıcı için önerdiğiniz hangisidir?

- ve eklemek istediğiniz şeylerde varsa eklerseniz sevinirim linux hakkında pek hatta hiç bilgim yok

altacbori

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
-Linux'ta windows 7 de kullandığım her program çalışır mı ? (Çalışmaz ise her programın linuxa uyarlanmış versiyonları varmı ? )
Windows'ta neler kullandığınızı söylememişsiniz fakat evet, şu an aklıma alternatifi olmayan bir program gelmiyor.
Hiç olmazsa Linux üzerinden Wine ile çalıştırabilirsiniz.

-Foruma baktığımda linuxta çok fazla sorunları olan insanlar var çözme bla bla bunlar çok kurcaladıkları içinmi olur yoksa durduk yere olurmu ?
Linux dünkü çocuk değil. Tıpkı MacOS gibi Unix tabanlı bir işletim sistemi.
"If you have any trouble sounding condescending, find a Unix user to show you how it's done." Scott Adams
Windows sık sık hata verir. Ben Linux dağıtımlarını çok kullandım, ciddi bir hata mesajı hatırlamıyorum. Linux ta insanlar hata değil yapamadıkları şeylerle karşılaşırlar.

-Ve windowsla arasındaki önemli farklar nelerdir.( eksileri ve artıları)

Windows Alman kurduysa Linux vahşi kurttur. Kontrol etmek zor, gücü kesindir. Ancak "Kurt nasıl beslenir?" sorusunu sorabileceğin çok az kişi var. Bu kısımda görebildiğim tek eksi oyunlar için verilen yazılım desteği. Üretken açıdan bakacak olursak açık kaynak kodlu pek çok program ücretli rakiplerini rahatsız etmeye başladı ve bunlar en iyi Linux altında çalışıyor.

-Windows 7 kadar kolay bir arayüze sahipmi ? ve çoklu kullanıcı ( oturum) var mı ?

Çoklu oturum desteği var. Arayüz dağıtımdan dağıtıma değişir ve Linux'ta arayüz Windows'takinden farklıdır. Arayüzünü sen indirirsin. Kendine göre ayarlarsın. Windowstan sonra Ubuntu'ya alışmakta zorlananlar için benzer arayüzlü Kubuntu var mesela. Arayüzünün üzerinde bir iki saat uğraşırsan kendini Zeus gibi hissedebilirsin.

-ve en son olarak nasıl kurulur ? windows kuruyor gibi iso içindekileri dvd ye yazıp mı kuruluyor ? ve bir sorunum var bu önemli biosta 1st boot cd rom olmasına ragmen "cd den ön yükleme yapmak için bir tuşa basın" gibi bir uyarı almıyorum bunun için windowsu hep windowsun içinden başlattım kurmayı sonrasında görüyor tabi . bunu nasıl düzeltebilirim.

Aynı şekilde kuruluyor. Sadece dosya sistemi farkı söz konusu. Yedek dosyalarını en garanti yol olarak başka bir hdd'ye kopyala ve sök. Yoksa sürücü isimlerini değil de boyutlarını göz önünde bulundurarak kur. Bir tuşa basın durumu da cd'den boot'un bir parçası. Kurulum cd'lerinde genellikle bu özellik kullanılır. İkinci açılışta boot edilmemesi gerektiği ve herkes tüm işlem boyu pc başında kalmak istemeyeceği için bence.

- ubuntu felan gibi sürümleri var gördüğüm kadarıyla bunlar arasındaki farklar neler ve standard bir kullanıcı için önerdiğiniz hangisidir?

Ubuntu en yaygın olanı ve kullanışlı, stabil bir sürümüdür.
Pardus, Tübitak'ın Yerli işletim sistemi projesidir. İsmi nesli tükenen anadolu parsından gelir.
Çok fazla dağıtımı mevcut. Bence Ubuntu güzel.

- ve eklemek istediğiniz şeylerde varsa eklerseniz sevinirim linux hakkında pek hatta hiç bilgim yok

Komut satırı her işletim sisteminin iskeletidir. Onu bilirsen, "hatageçirmez"(errorproof?) olabilirsin.
"Ben açarım Blender'ımı, Gimp'imi, açık kaynak diye bir şey var, açık açık yaşarım bilgisayarlı yasal hayatı." diyorsan Linux doğru yol.
"Oyun konsoluna para veremem, elimde alevli bir kırbaçla 3 (üç) milyar ineği kızarmış pilice çevireceğim daha." diyorsan Windows.

shakal

Profesör
Reaksiyon puanı
29
her ikisininde kendine has güzelligi var ,yani ikiside pc olmasi güzel

brkyerydn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
[MENTION=367791]altacbori[/MENTION] Sagolun mint dagitimini kullaniyorum memnunum sadece yazicimi tanimadi bir turlu kurarken gs-esp diye birsey istedi onu kurmak icin terminalden gerekli komutu verdim E: unable lication gibi bir hata verdi linux mint tr forumunda paylastim yazilim kaynaklarinda bulunamadigini soyluyormus az cok anliyorum artik kaynaklara eklemem lazim onun kaynak linkini sanirim ama bilmiyorum. Yardim etmek isteyen okursa linux mint tr yeni kullanicilar kisminda konuyu actim ayni baslikta .. canon lbp2900 yazicim tekrar tesekkur ederim :)

seckyn

Profesör
Reaksiyon puanı
18
@altacbori Sagolun mint dagitimini kullaniyorum memnunum sadece yazicimi tanimadi bir turlu kurarken gs-esp diye birsey istedi onu kurmak icin terminalden gerekli komutu verdim E: unable lication gibi bir hata verdi linux mint tr forumunda paylastim yazilim kaynaklarinda bulunamadigini soyluyormus az cok anliyorum artik kaynaklara eklemem lazim onun kaynak linkini sanirim ama bilmiyorum. Yardim etmek isteyen okursa linux mint tr yeni kullanicilar kisminda konuyu actim ayni baslikta .. canon lbp2900 yazicim tekrar tesekkur ederim :)

Canonun zaten kendi linux sürücüsü varmış :D Link Onu indir. Daha sonra arşivi aç sistemin 32 bit ise 32 bit driver 64 ise 64 bit driver ->Debian a gir oradan dosyalara tek tek tıkla yazılım kurucusu mu neydi öyle bir zımbırtı açılacak ondan kuru seç şifreni yaz o kendi kuracaktır :D

brkyerydn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Canonun zaten kendi linux sürücüsü varmış :D Link Onu indir. Daha sonra arşivi aç sistemin 32 bit ise 32 bit driver 64 ise 64 bit driver ->Debian a gir oradan dosyalara tek tek tıkla yazılım kurucusu mu neydi öyle bir zımbırtı açılacak ondan kuru seç şifreni yaz o kendi kuracaktır :D

Evet sagol onu bende buldum kurdum simdide yaziciyi goruyor fakat yazdira bastigimda hic birsey olmuyor:confused:

viceroygri

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
....
Linux dünkü çocuk değil. Tıpkı MacOS gibi Unix tabanlı bir işletim sistemi...

Öncelikle Linux bir işletim sistemi değildir sadece bir çekirdektir, ayrıca Unix tabanlı değil Unix-benzeridir.*
Linux'un masaüstü, sunucu gibi ortamlarda çeşitli arayüz ve komut programları ile işlev görmesini sağlayan GNU (ve benzeri projelerle) desteklendiğinde ortaya bir işletim sistemi çıkar. Bu yüzden işletim sistemi olan Linux değil GNU/Linux'tur.

GNU projesinin dahilinde HURD çekirdeği de geliştirilmektedir, yeterli olgunluğa ulaştığında açık kaynak kullanıcıları sadece Linux'u seçmek zorunda kalmayacak. **

Ayrıca günlük kullanım için uygun bir işletim sistemi arayanlara öncelikle Fedora sonrasında openSuse, Debian ve Ubuntu öneririm.
Şunu da unutmamak gerekir ki Ubuntu işletim sistemi Debian tabanlıdır ve bu işletim sistemine çeşitli noktalarda bağımlıdır. ***

Uzun süreli ve sorunsuz bir kullanım için bağımsız işletim sistemlerini (Fedora, openSuse, Debian vs) kullanmanızı tavsiye ederim.

* http://tr.wikipedia.org/wiki/Linux_çekirdeği
** http://tr.wikipedia.org/wiki/HURD
*** http://en.wikipedia.org/wiki/Ubuntu_(operating_system)