PHP ile site nasıl yapılır?

Bu konuyu okuyanlar

unattended

Asistan
Reaksiyon puanı
8
Merhaba. php ile site yapmak istiyorum. En başından ve en detaylı öğrenebileceğim bir yer biliyormusunuz ?

RadoN

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
htmlden başla..
php coder olmak kolay değil.. :)

unattended

Asistan
Reaksiyon puanı
8
html ile site yaptım. :) reklam olmassa www.baydarlikuyumculuk.com ama HTML artık kesmiyor :) mesela içerik olarak 50 sayfa içerikli bir site yapıyorsun HTML ile. Bir link eklemek yada çıkarmak istediğinde olay patlıyor. Satır içi çerçevelerde bi yere kadar.
RadoN dedi ki:
htmlden başla..
php coder olmak kolay değil.. :)

RadoN

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
hmm.. baştan html biliyorum php'ye geçmeyi karar verdim.. deseydin.. html'den başla demezdim.. ^^ :)

hakkı öcal'ın php-asp kitapları var.. içinde uygulamalı anlatımları var.. onları dene.. php'ye başlamıştım ama asp daha kolay geldi.. coder olarak asp üstünde çalışmaya karar verdim.. :)

unattended

Asistan
Reaksiyon puanı
8
RadoN dedi ki:
hmm.. baştan html biliyorum php'ye geçmeyi karar verdim.. deseydin.. html'den başla demezdim.. ^^ :)

hakkı öcal'ın php-asp kitapları var.. içinde uygulamalı anlatımları var.. onları dene.. php'ye başlamıştım ama asp daha kolay geldi.. coder olarak asp üstünde çalışmaya karar verdim.. :)
asp yi 1 ay araştırdım. işe yarar hani html de çalıştığımız gibi anlayacağımız cinsten olayı anlayacağımız şekilde anlatan kimseyi bulamadım. Kitap değilde şöyle video şeklinde görüntülü anlatım olan bi yer olsa, asp-php vız gelecekte :) bi yerden başlayamadım. Aslında bana deneme olarak asp yada php ile yapılmış 3-5 sayfalık bi sitede çok işimi görür. neyin nerde olduğunu görebilir, kodları kurcalayabilirim.

RadoN

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
asp dersleri ogren.tv sitesinde videolu bir şekilde anlatılıyor.. orayı bi incele..

unattended

Asistan
Reaksiyon puanı
8
RadoN dedi ki:
asp dersleri ogren.tv sitesinde videolu bir şekilde anlatılıyor.. orayı bi incele..
teşekkürler. hemen bi bakayım

-
bu arada eğer bu php yi öğrenirsem, söz veriyorum. bilipte öğretmeyenlere inat, kolay bir ders hazırlayacağım. ahada buraya yazıyorum :)

Not: Ard Arda mesaj atmak yasaktır.

RadoN

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
hadi inşallah.. :)
bende geçicem php'ye.. sonuçta linux'cuyuz.. asp kalsın bi köşede.. :D

n0aX

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Alfa yayincilik in bir turkce php kitabi olacak SAMS'dan ceviri. Veya google kullanarak ingilizcen varsa bir cok php kitabi bulabilirsin apress/php|architect ya da O'Reilly nin.

Saygilarimla
n0aX

weber

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Kardeş Gorsel Eğitim CD Leri var orada gayet güzel anlatmış. Bence onlara bi Göz at derim ben.

unattended

Asistan
Reaksiyon puanı
8
İlginize teşekkürler.. Kitap açıkçası gözümü korkutuyorda, :* Görsel eğitim CD lerini araştırıcam.

HapS

Müdavim
Reaksiyon puanı
63
php 5 seneye kadar tarih olacak gibi ruby ve python gibi diller php nin tahtını elinden alacağa benziyor 8 sene sonra php varolabilir ama sadece dinazorlar tarafından kullanılır diye düşünüyorum :)

weber

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bigbigbird dedi ki:
php 5 seneye kadar tarih olacak gibi ruby ve python gibi diller php nin tahtını elinden alacağa benziyor 8 sene sonra php varolabilir ama sadece dinazorlar tarafından kullanılır diye düşünüyorum :)
8 senede neler değişir. Bence PHPden başlamak lazım. Nasıl olsa temel programlama mantığı değişmez.

RadoN

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
weber dedi ki:
Kardeş Gorsel Eğitim CD Leri var orada gayet güzel anlatmış. Bence onlara bi Göz at derim ben.
görsel eğitimde hiç öğretici değil.. sadece kodların ne işe yaradığını söylüyo..
basit bi uygulama yapıyo ama onu sitene nasıl, nerede, neyin önüne neyin arkasına vs kullanacaksın söylemiyo..
görsel eğitim uygulamalı olması gerek.. acaba uygulamalı varmıdır ?..

unattended

Asistan
Reaksiyon puanı
8
Aslında piyasadaki bilgilendirme amaçlı kaynaklar gerçekten sağ kulağı sol elle gösteren cinsten. Forumlarda araştırdım, güzel anlatıyorlar uzun uzun, ama ben php yi hiç bilmiyorum, onun için yabancı tabirlerde tıkanıp kalıyorsun. Gerçekten uygulamalı görsel eğitim olsa hem hızlı öğrenilir, hemde kesin sonuç alınır bence..

PylsWeb

Müdavim
Reaksiyon puanı
16
bigbigbird dedi ki:
Django, Zope uygulama sunucuları, YouTube ve orjinal BitTorrent istemcisi Python kullanan önemli projelerden bazılarıdır. Ayrıca Google ve NASA gibi büyük kurumlar da Python kullanmaktadır.

B.I.G

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bigbigbird dedi ki:
php 5 seneye kadar tarih olacak gibi  ruby ve python gibi diller php nin tahtını elinden alacağa benziyor 8 sene sonra php varolabilir ama sadece dinazorlar tarafından kullanılır diye düşünüyorum :)

Merhaba, Bende asp ile php arasında kalmıştım, hangisine başlayacağımı bilmiyordum, php tıpkı sizin söylediğiniz gibi şimdilerde yok olması gerekiyordu, bakınız 15-20 milyar dolarlık bir site Facebook php kullanılarak hazırlandı.
Bu arada php konusunda kendini geliştirmek isteyenlere alfa yayınlarının kitabını tavsiye ederim. Hernekadar php ile ilgili sınırsız kaynağı internette bulabilsenizde elinizin altında bir kitap olmasında her zaman bir fayda vardır.

n0aX

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
php tarih olmaz cunku arkasinda Zend var.. Certification programlari da ciktiktan sonra php oldukca buyuk bir ticari ortam haline geldi. Bu nedenle ruby ya da phyton un php yi yerinden etmesi gibi bir durum soz konusu degildir. - bu diller konusunda olumsuz bir yorum yapmiyorum yalniz $u an php dili, bu dillerden daha rahat ogrenilebilen ve kavranabilen bir dildir karsilastirmaya gittiginizde. kaynak kod ya da ogrenebileceginiz kaynak material - website/book/cd - bakimindan da ornek verilen dillerden daha genis bir secenege sahiptir.

Egitim cdleri olarak Lynda.com un php egitim cdlerini (2 cd) onerebilirim, uygulamali ve gayet anlasilir bir sekilde anlatilmistir. Yalniz temel olarak deginmisler, function kullanimlarini ayrintili bir sekilde gostermisler uygulamali olarak ama Smarty template engine anlatmalarini beklemeyin..

Ogrenme acisindan yararli olabilir ama ben gene de acin TextPad i kendiniz deneyerek php manual ve guzel bir kitap/ebook ile ogrenin derim [ alfa yayinlarinin turkce bir kitabi vardi, SAMS dan ceviri - profesyoneller icin php kilavuzu muydu neydi adi oyle bir$ey ]. Kendiniz uygulamadan anlamazsiniz..

Saygilarimla
n0aX

FY2005

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
Eğer para sorun değil diyorsan www.TurkEkip.com 'un hazırladığı 50 YTL ye PHP ve mySQL görsel eğitim videoları var. 3 CD şeklinde. İlk CD eğitim amaçlı. Diğer iki CD 'de ise sıfırdan bir portal kodluyor. Şiddetle tavsiye ederim.

keyloger

Müdavim
Reaksiyon puanı
233
Denizhan Dakılır dedi ki:
<?php>

al başla :)

:D başına bunu ekle sayfalarıda .php olarak kaydet al saana php site :D :D ahh deniz ahh yine yapmışsın yapacağını :D

Reaksiyon puanı
23

RadoN

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
işin suyu çıktı .. :p küsecek şimdi.. :D

unattended

Asistan
Reaksiyon puanı
8
Bilgi paylaşımınıza teşekkürler.. Süper dalga geçiyorsunuz. Forum moderatörlerininde katılımıyla tamamen renkli bişey olmuş. Bu kadar uğraşacağınız yere 2-3 sayfalık php ile hazırlanmış kalıp bir site hazırlayıp buraya atsaydınızda 3-5 kişi faydalansa hem sizin, hemde konuyla ilgilenenler açısından daha iyi olacağı kanaatindeyim. Hiç birşey yazmasanız daha hayırlı olurdu...

Yunus ÖZCAN

Doçent
Reaksiyon puanı
9
örnek

değişken atayıp değerine göre sayfa çağırıyoruz

linke tıklandığında page=galeri oluyor galeri.php sayfası çağırılıyor

Stone

Müdavim
Reaksiyon puanı
10