Haftada kaç gün spor yapılmalı ?(program önerisi)

Bu konuyu okuyanlar

jeliboncocuk

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Mrb arkadaşlar ben ocak 2013 ten beri spor yapıyorum ve sürekli program değiştiriyorum ama genelde 2 gün gidip 1 gün dinleniyordum. Sizce aşağdaki programlardan hangisi daha uygun olur ?

İLK PROGRAM
1.gün(göğüs-omuz-karın)
2.gün(sırt-arka kol-karın)
3.gün(kol-bacak-karın)
4.gün dinlenme
5.gün program tekrarı

İKİNCİ PROGRAM
1.gün(göğüs-omuz-karın)
2.dinlenme
3.gün(kol-bacak-karın)
4.gün dinlenme
5.gün(sırt-arka kol-karın)
6.gün dinlenme
7.Gün program tekrarı

ÜÇÜNCÜ PROGRAM
1.gün(göğüs-omuz-karın)
2.gün(sırt-arka kol-karın)
3.DİNLENME
4.gün(kol-bacak-karın)
5.DİNLENME
6.gün program tekrarı

sonicar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
program, boy, kilo ve vücut yapısına göre düzenlenir. hangi spor salonuna gidiyorsan seni çalıştıracak olan hocanın tavsiyelerine göre hareket etmen gerekir. en doğrusu budur. öyle internetten millete sorarak olmaz. hoca sana çalışma programı yanında beslenme programı da tavsiye eder. sağdan soldan duyduklarına, kulaktan dolma bilgilere sakın itibar etme. genel olarak : başlangıç aşaması haftada iki gündür. kasların piştikten sonra günaşırı periyoduna geçilir ve kasların da hareketleri hafızasına almaya başlar. ileriki aşamada 2 gün idman 1 gün dinlenme olur. ama bu periyodlar kesin değildir, genellemedir.... en başta belirttiğim gibi boy, kilo ve vücut yapısına göre düzenlenir. en doğru program seni çalıştırcak olan hocanın programıdır gerisi hikayedir.
idmanlarda en önemli husus hareketi doğru şekilde yapmandır. mesela 50 kiloluk dambılla, yarım yamalak hareketlerle pazu çalışırsan sonunda yamuk kaslara sahip olur gülünç duruma düşersin. önemli olan hareketi doğru yapmandır bu bir, ikincisi düzenli idmandır, üçüncüsü ise düzenli uykudur. çünkü kaslar uyurken gelişir. spor salonunda çalışırsın o anda kasların şişer, aynada kendine bakarsın rambo gibisindir, 1 saat sonra eve gidip duşa girersin, dur bir de şimdi kendime bakayım dersin ve aynada woody allen gibi sönmüşsündür :) "nereye gitti lan benim edelelerim" diye bunalıma girersin :) bu hep böyle olur. çünkü kasların idman yaparken değil uyurken gelişir ve düzenli idman yanında düzenli uyku programı da yaparsan kaslarının ne kadar cabuk geliştiğini görürsün...
umarım yardımcı olmuşumdur.
önemli not : sakın aceleci olma, bu iş sabır işidir. 1-2 ayda vin diesel gibi olayım dersen çuvallarsın.
ayrıca sakın kas geliştirici ilaçlar alma (steroid vs) sakın ama sakın. doğal haliyle geliştiği kadar gelişsin. olduğu kadarıyla idare et. ilaçlarla geliştirirsen, ilerleyen yıllarda şekilsiz birisi olursun ve gülünç duruma düşersin.
şimdiden hayırlı olsun edelelerin :D

michuozawa

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
492
boy kilo yazmamışsın ancak
program tarzını beğenmediğimi söylemeliyim.
bunun dışında programlarına uyarken hafif protein takviyesi almanı öneririm.

jeliboncocuk

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Cevaplarınız için teşekkürler arkadaşlar. Aslında bulunduğum ülkede hoca ile çalışmak biraz zor çünkü buradaki hocalar saat başı para alıyor , türkiyede öyle birşey yok bende sağda solda çalışanlara bakarak hareketleri düzgün yapmaya çalışıyorum.

Spora başlamadan önceki kilo: 58 :))
Spora başladıktan sonra kilo: 67
Boy: 1.84
evet biliyorum benim baya kilo almam lazım ama spor yaparak yavaş yvaş alıyorum.
Program önerinizi bekliyorum hep aynı programdan gitmek insanı bıktırıyor bir süreden sonra...

RedDevil

Müdavim
Reaksiyon puanı
19
Cevaplarınız için teşekkürler arkadaşlar. Aslında bulunduğum ülkede hoca ile çalışmak biraz zor çünkü buradaki hocalar saat başı para alıyor , türkiyede öyle birşey yok bende sağda solda çalışanlara bakarak hareketleri düzgün yapmaya çalışıyorum.

Spora başlamadan önceki kilo: 58 :))
Spora başladıktan sonra kilo: 67
Boy: 1.84
evet biliyorum benim baya kilo almam lazım ama spor yaparak yavaş yvaş alıyorum.
Program önerinizi bekliyorum hep aynı programdan gitmek insanı bıktırıyor bir süreden sonra...

Aynı program mı ? Sen evdemi çalışıyorsun :) Çalıştığın salonu değiştir bence aynı program ile kaslar gelişmez bir süre sonra o harekete bağışıklık kazanır kasların. Haftada 3 gün ideal. Örneğim;Pazartesi-Çarşamba-Cuma iyi bir program çalışma zamanı. Pazar günleri genellikle telafi olur. Siz salonu değiştirin. Hocalarınızın bir işe yaradığı yok. Ocak ayından beri aynı programlamı çalışılır. Hangi şehirdesiniz acaba ?

ariakas

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
haftada 3 gün 1 saat calısman yeterli cok abartmaya gerek yok