Usb flash diskleri virüsten koruma (kesin çözüm)

Bu konuyu okuyanlar

muratsb

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Son zamanlarda virüslerden (musallat.exe ve diğer) etkilenen taşınabilir flash diskleri nasıl koruyacağımız hakkında kesin çözüm. Flash disklere bulaşıp hızla yayılan ve bellekteki dosya/klasörleri gizleyip isimsiz bir (gizli,sistem) klasöre taşıyıp görünmemesine neden olan bu sorunu kalıcı bir şekilde çözmek için aşağıda yapılan tarifi sırasıyla ve dikkatle uygulayın.
5 Adımda flash disklere koruma uygulaması.
1- Mevcut belleğimizdeki (flash disk) bilgileri, bilgisayarımıza yedekleyelim.
Not: Eğer flash bellekteki dosya ve klasörler virüsten etkilenip gizli hale gelmişse, görünmüyorsa yedekleme yapamayacağız demektir. O zaman öncelikle şunları yapmamız gerekiyor. a) Denetim Masası “Klasör Seçenekleri” Görünüm sekmesinden “Gizli dosya, klasör ve sürücüleri göster” seçili olsun. b) Korunan işletim sistemi dosyaları gizle (önerilen) seçili olmasın. Aşağıdaki ekran görüntüsündeki gibi. Uygula ve Tamam diyoruz.
Böylelikle flash disk içindeki dosya ve klasörlerin silik görünümde bile olsa görünmesini sağlarız. [İşlemlerimizi bitirdikten sonra yaptığımız “gizli-göster” ayarlarını eski haline getirmeyi unutmayalım. Yoksa yanlışlıkla sistem dosyaları silinebilir.]
Sonra Attribute Changer programını aşağıdaki linkten indirip kurmalıyız.

Bu program mouse sağ tıklama menüsüne “Öznitelikleri Değiştir…” ekler.
Programın kurulumu bittikten sonra flash disk içindeki silik görünen klasör üzerine fare sağ tuş ile tıklayıp, “Öznitelikleri Değiştir…” seçip Gizli ve Sistem tiklerini kaldıralım.
12-227x300.png

Kutucukları boşaltıp, Uygula ve TAMAM deyip kapatırız.
Böylelikle Flash disk içindeki klasörün normale dönmesini sağlamış oluruz. Bunu, varsa diğer dosya ve klasörlere de tek tek uygulayın. Koruma koyduktan sonra belleğiniz tekrar virüsten etkilenmişse, dosyalarım görünmüyor diye sakın flash belleğinizi biçimlendirmeyiniz yoksa verileriniz kaybolur. Bu uygulamayı daha sonra virüslerden dolayı gizli hale gelen dosya ve klasörler için tekrar uygulayabilirsiniz. *Bu koruma uygulaması windows 7 ve windows 8 işletim sisteminde yapılmıştır.
Şimdi kaldığımız yerden devam edelim.
Belleğimizdeki bilgileri bilgisayarımıza yedekledikten sonra;
2- Belleğimizi Dosya sistemi NTFS olacak şekilde seçip biçimlendirelim.
İşletim sisteminiz XP ise NTFS görünmeyecektir. Bunun çözümü için yazının sonundaki açıklamayı okuyunuz.
14-173x300.png

Biçimlendirme bittikten sonra;
3- Belleğimizin içinde Yeni bir klasör, örneğin SAFE adında bir klasör oluşturun. Bu isim çok önemli değil istediğiniz ismi verebilirsiniz. Bu klasör sizin aktif olarak kullanacağınız kısım olup, belleğin USB root kısmı kullanılmayacaktır. 4- Taşınabilir belleğimize sağ tık ile Özellikler üzerinden Güvenlik sekmesine girip Düzenle… özelliklerini aşağıdaki ekran görüntüsündeki gibi yapalım.
Pencereyi Uygula ve Tamam ile kapatalım.
5- Şimdi de Flash disk içinde oluşturduğumuz klasör üzerine sağ tıklayıp özelliklerden “Düzenle…” deyip güvenlik izin ayarlarını şu şekilde yapıyoruz.
Burada Tam denetim kutucuğu işaretlendiğinde alttaki kutuların hepsinin birden işaretlendiği görülecektir. Pencereleri Uygula ve Tamam ile kapatalım.
Artık root kısmında sağ klik ile yeni bir dosya/klasör oluşturmak istediğimizde Erişim Engellendi uyarısı çıkacaktır. Bu şekilde boot kısmına virüs bulaşması engellenmiş oluyor.
17-300x150.png

Bundan sonra kendimiz de flash diske doğrudan dosya kopyalama veya gönder yapamayacağımızı unutmayalım. Ancak flash disk içerisine oluşturduğumuz SAFE yada ismini verdiğimiz klasör içine kopyala/yapıştır ve dosyalarımızda değişiklik yapabileceğiz. Bilgisayarınızı ve flash disklerinizi etkili bir virüs temizleme programı olan Malwarebytes ile taratmayı da unutmayalım. * * * AÇIKLAMA: BU BÖLÜM XP KULLANANLAR İÇİNDİR.
Windows XP’ de flash diske NTFS olarak biçimlendirme yapabilmek için bir kaç ayarın değişmesi gerekmektedir. 1- Bellek bilgisayara takılı iken Başlat > Çalıştır > devmgmt.msc yazıp, Tamam ı tıklatın. Karşınıza gelen Aygıt Yöneticisi Penceresinde Disket Sürücüleri Sekmesindeki + yı tıklatıp ilgili USB Device bulup, sağ tuş ile özelliklerine girin.
Daha sonra İlkeler sekmesinden “Performans için en iyi duruma getir” seçeneğini seçip, uygulayalım. Bu işlem formatlama sırasında NTFS seçeneğinin oluşması için yapılmaktadır.
2- Denetim masasından yada Bilgisayarım ikonu tıklatıp, açılan pencere üst menüsünden Araçlar > Klasör Seçenekleri > Görünüm sekmesinde “Basit Dosya paylaşımı kullan” önündeki tik işaretini kaldırıp, uygula butonuna basalım. Bu işlem USB bellek ve oluşturulacak kabuk klasör için gerekli izinleri vermemizi sağlayacaktır. Tüm bu adımları bitirdikten sonra yapılan işlemleri isterseniz tekrar geri alabilirsiniz.

Artık XP’de flash belleğinizi NTFS olarak biçimlendirebileceksiniz.
Burada yazdığım bilgiler kısmen alıntıdır. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.

Kaynak

engerex

Müdavim
Reaksiyon puanı
26
1. Adım için; diske sağ tıklayıp kopyala yapıştır derseniz bu adımı hızlıca geçebilirsiniz.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Hocaö meraba bende bitdefender total security var usb disk securityi yüklesem yani her ikisini aynı anda pcye kursam sorun yaratırmı?

muratsb

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Son zamanlarda virüslerden (musallat.exe ve diğer) etkilenen taşınabilir flash diskleri nasıl koruyacağımız hakkında kesin çözüm. Flash disklere bulaşıp hızla yayılan ve bellekteki dosya/klasörleri gizleyip isimsiz bir (gizli,sistem) klasöre taşıyıp görünmemesine neden olan bu sorunu kalıcı bir şekilde çözmek için aşağıda yapılan tarifi sırasıyla ve dikkatle uygulayın.

4 Adımda flash disklere koruma uygulaması.
Konu güncellenmiştir. Usb Flash Disk Kısayol Virüsü Ve Çözümü | Sevimbay.Net