Programcılığa giriş

Bu konuyu okuyanlar

PC MERAKLISI

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
arkadaşlar programaya başlamak istiyorum ama nerden başlayacagımı bilmiyorum nerden nasıl başlamalıyım

HapS

Müdavim
Reaksiyon puanı
63
tam burdan başlamalısın

Tanshaydar

Doçent
Reaksiyon puanı
0
İlgilendiğin dal nedir. Web Programlama mı? Yoksa kendi çapında küçük programcıklar mı?
Visual Basic ile başlarlar genelde. Eğer ciddiysen ve sağlam bir programlama dili öğrenmek istiyorsan C ve/veya Java ile başlayabilirsin.
Web programlama için PHP veya ASP, tabi daha öncesinde az da olsa bir HTML bilmek gerekir.

Sonuç olarak Programcılığa başlamak istiyorum biraz(?) havada kalan bir cümle. Bu konuda biraz araştırma yapmak, mail guruplarına üye olmak, programlama sitelerinde gezmek iyi bir başlangıç olur bence.

RadoN

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
web programlama ile uğraşacaksan hakkı öcal'ın web programlama kitapları mevcut..
internette aratırsan bulabilirsin..

HapS

Müdavim
Reaksiyon puanı
63
PC MERAKLISI dedi ki:
arkadaşlar programaya başlamak istiyorum ama nerden başlayacagımı bilmiyorum nerden nasıl başlamalıyım

yanlış yerde yanlış soru sormuşsun sana burda visual basic c c# derler bana sorarsan git python, ruby, lisp, öğren derim bunların hepsi çekiç gibidir her görtüğünü çiviye benzetir ve çakar ister web programcılığında kullan ister masaüstü ister veritabanı programcılığı yap ama asıl soru şu sen n yapmak istiyorsun ? 1

PC MERAKLISI

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
arkadaşlar ben kendi çapımda küçük programlar yapmak istiyorum şimdi nerden başlıyımvisual basic mi yoksa c# mı

RadoN

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
bence visual basic ile başla bende ordan başlamıştım.. gayet basit geldi..
ama biraz öğrendikten sonra delphi'de çalıştım..

PC MERAKLISI

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
şimdi visual basic indiriyorum hadi bakalım nasıl olacak acaba

sakin_insan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bence önce algoritmadan başlamalısın. Algoritma sayesinde programlama mantığını öğrenirsin. Algoritmayı öğrenirken diller hakkında da bilgi edinirsin.
sonra istediğin programlama dilini seçersin.

mdkbet

Müdavim
Reaksiyon puanı
86
PC MERAKLISI dedi ki:

haydi bakalım hayırlısı diye başlamasan iyi edersin elinde kaynak olabilecek bir kitap vardır umarım
yoksa sen ona bakarsın o sana bakar
visual basic word gibi kurcalayarak öğrenebileceğin bir program değil.

PC MERAKLISI

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
mdkbet dedi ki:
PC MERAKLISI dedi ki:

haydi bakalım hayırlısı diye başlamasan iyi edersin elinde kaynak olabilecek bir kitap vardır umarım
yoksa sen ona bakarsın o sana bakar
visual basic word gibi kurcalayarak öğrenebileceğin bir program değil.

yanlışlıkla visual c# 2005 indirmişim neysen devam

aynen dedigin gibi ben ona bakıyorum o bana bakıyo :D
bunun için e kitap yokmu + tr yama

egkhan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
kesinlikle sakin_insan a katılıyorum. Algoritma dan başlamalısın evvela.
Visual Basic çok iyi bir başlangıç seçimi olur.yanlış yönlendirme olmasın, her dil spesifik bir alan için ortaya konduğundan o alanda çok yüksek performans verirken bazı başka kollarda zayıf olabilir. İyi dil kötü dil yoktur, amaca uygun olan,olmayan vardır ;)

Ayrıca Visual Basic sadece başlangıç seviyesi olarak algılanmasın.VB artık çok boyutlu bir dildir. İlerlettiğin zaman VB 6.0 ile taş gibi veri tabanı programları hazırlarsın uzmanların genel kanısı bu alanda en başarılısı hala VB 6.0 ortamı. VB yi çözersen VBscript sana çerez gelir, onunla oturur paşalar gibi ASP yazarsın ;) Web tabanlı programlama geleceğin de açık olur ;)
VB de ısrar eder kendini paralar, VB.Net i de çözersen artık seni tutabilene aşk olsun. .net platformu her ne kadar Java nın fikrinin çalınmasıyla ortyaa konulmuş olsa da şu anda en geniş amaca hizmet eden ortamdır ;)
Diğer birçok dili de .net bünyesinde çalıştırabilirsin.

VB ilk göz ağrım olduğundan biraz hakkını teslim etmek istedim :)
Ayrıca, muhakkak C bilgisine sahip olmalısın ;) O da latince gibi bir şey :) Dillerin atası :)

Ama ısrarla sakin_insan a katılıyorum, kod yazmaya başlamadan evvel algoritma mantığını çok iyi sindirmelisin ;)
küçük programcıklar için de devasa programlar için de önce ALGORİTMA :)