Proxy hakkinda bildiklerinizi yazarmiisiniz

Bu konuyu okuyanlar

mhmt1903

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
VE PROXY ÜCRETSİZ NASIL kullanırım.. yada ücretsiz kullanabilicegim proxy varmı

kpln04

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Proxy sadece farklı bi lokasyonda görünmeni engelleri aşmanı sağlar ücretsiz olmaz

mhmt1903

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
proxy kullanmam için illa ki bi miktar para ödmem gerek öylemi?

mhmt1903

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Kardeşim sana şöyle anlatayım ben kinght online oynuyorum ip sınırlaması oldugu için 6 tane çar açabiliyorum proxy o yüzden lazım ücretsiz dedigim ise kullana bilicegim sorun cıkamıyacak para vermeden alabilicegim bi proxy lazım :)

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Proxy özetle şudur; "Ahmet, abicim benim köşedeki bakkalla pek aram yok, benim için oradan bir çikolata alsana". Burada Ahmet proxy oluyor, bakkal sunucu oluyor, çikolata da girmek istediğin site veya sistem oluyor. Eğer Ahmet çikolatayı senin için aldığını söylerse transparent proxy oluyor, eğer senin için aldığını söylemez de sanki kendisi için alıyormuş gibi yaparsa anonymous proxy oluyor. İnternet üzerinde free proxy olarak arama yapıldığında yüzlercesi bulunabilir.

mhmt1903

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
arkadas anlattı ama ben anlamadım daha acık bi dil ile anlata bilicek varmı

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Sen bir istemci olarak internetteki sunuculardan bir şey istersin. Yani birisi sunar, sen de sunduğu şeyi istersin. Örneğin Microsoft sunucuları Hotmail'i sunar, sen de onu istersin ve böylece Hotmail sitesine girmiş olursun. Senin bir tarayıcıda bir siteye girmeye çalışman, sunucuya bir istek gönderir ve senin tarayıcın o sunucuya der ki "ben sendeki şu bilgiyi istiyorum", böylece sen o siteyi ekranında görürsün.

Proxy ise, o isteği senin yerine gerçekleştiren bir aracıdır. Yani sen direkt Hotmail sitesine girmek yerine, proxy bilgisayara bağlanırsın, dersin ki "ben Microsoft sunucusundan Hotmail'e bağlanmak istiyorum". Böylece sen Microsoft sunucularına bağlanmazsın, senin yerine Proxy oraya bağlanır, istediğin bilgileri alır ve sana getirir.

Eğer transparan bir proxy kullanıyorsan, Hotmail oraya senin istekte bulunduğunu bilir, eğer anonim bir proxy kullanıyorsan, Hotmail kimin bağlandığını bilmez, sadece proxy bilgisayarını tanır, seni tanımaz.

Proxy ne için kullanılır? Genelde bir kaç amacı vardır.

1- Anonim proxyler kimlik gizlemek için kullanılır. Örneğin bir siteye girdiğinin site tarafından anlaşılmamasını istediğin zaman kullanırsın. Yani sen siteye bağlanırsın fakat site bağlanan kişinin sen olduğunu bilemez.

2- Girmek istediğin site senin ülkenden girişleri yasaklamış olabilir. Örneğin Almanya'daki bir siteye bağlanmak istiyorsun, fakat o site Türkiye'den gelen bağlantıları kabul etmiyor. Sen de atıyorum anonim bir Alman proxy buluyorsun ve o siteye Almanya'dan bağlanıyormuş gibi oluyorsun.

3- Girmek istediğin site senin bulunduğun bölgeden yavaş açılıyor olabilir. Anonim veya transparan bir proxy kullanarak o sitenin daha hızlı çalıştığı bir bölgeden bağlanabilirsin. Çünkü sen o siteye değil proxy'e bağlanacaksın ve proxy'nin o siteyle arasındaki bağlantı daha hızlı olursa bilgi de sana daha hızlı gelecek. İşe giderken yaya kalmakla arabayla gitmek arasındaki fark gibi.

4- Bulunduğun ağda proxy kullanımı zorunlu olabilir. Bazen ağ trafiğini kontrol etmek için mecburi tutulur. Böylece ağ üzerindeki tüm trafik daha kolay izlenebilir. Örneğin proxy kullanmadığın takdirde sistem senin bir yere bağlanmana izin vermeyebilir.

vb..

mhmt1903

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
benim istedigim yasaklı sitelere giriş gibisinden degil

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Ama senin istediğini bilemeyiz ki, sen soru sordun, cevabı da o işte :) Sen "proxy nedir" diye sormak yerine, "ben şunu istiyorum nasıl olur" deseydin, cevaplar da ona göre olabilirdi. İkinci olarak, proxy'i "yasak sitelere giriş" diye özetlemek doğru olmaz. Yukarıda o kadar da açıklama yaptım ne işe yarayabileceğine dair.

mhmt1903

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
kardeşim yardım etmeye calıstıgın cok teşekkür ederim dedigin gibi yapabilirdim benim hatam :)