Ygs Birincisi

Bu konuyu okuyanlar

dadaş27

Profesör
Reaksiyon puanı
7
İnternette çok beğendiğim bi' yazıyı paylaşmak istedim. Yeri bura sanırım.

"YGS Birincisi

4 bölümden 40'ar tane, toplamda 160 soruyu 160 dakika içinde çözmüş öğrencidir. Heyecan yapmamış, stres yapmamış, tek bir tane soruyu bile yanlış okumamış, her bir soruyu 1 dakika içinde yanıtlamış, 160 dakika boyunca şöyle bir gerinip vücudunu esnetmemiş, hatta burnunu bile kaşımamıştır. Türkçe bölümünde 30-35 adet paragraf sorusunun hepsini 1'er dakika içinde okumuş, anlamış, doğru cevaplandırmıştır.

İstisnasız!

Ve bu çocuk 18 yaşındadır. Günde 18 saat ders çalışabilecek kadar beyni boştur. Hiçbir düşünce beynini işgal etmemiş, hiçbir konuda kafasında merak uyanmamış, bilgisayar oyunlarını bırakınız internete bile girmemiştir. Hatta sınıftan bir kıza bile aşık olmamıştır ki konsantrasyonu bozulsun...

Hiçbir düşünce akımına ilgi duymamış, hiçbir düşünce üretmemiştir. Sadece ve sadece test çözmüştür! 18 yaşında dünyayı yeni tanıyan bir gencin dünyasını işgal edecek hiçbir şey onun hayatına girmemiştir. Ve bu çocuk Türkiye birincisidir.

İstediği üniversiteye girerek akademik kariyer yapabilecek, meslek kazanabilecek, iş bulup hayatını geçindirebilecek imkana sahiptir şu anda. İsterse bilim, isterse sanat, isterse düşünce adamı olabilir...

Peki, hangi beyinle?

Bir robotla mı karşı karşıyayız? Yoksa belli çevreler tarafından seçilmiş sıradan bir çocukla mı? Normal bir çocuğun bu şekilde hayatının baharını hiçe sayarak çalışması mümkün müdür? Peki yüzbinlerce kişinin hayal kırıklığı yaşadığı bir sınavda en ufak bir gerilim bile yaşamaması?

Bu şekilde bir sistemle ülkenin yetenekli ve idealist yüzbinlerce gencini hayata küstürdükleri ve böyle zavallı gençleri makineleştirerek geleceğin önemli adamları diye yutturdukları için, bu sistemi kuranlar da, uygulayanlar da bu ülkeye ihanetin en büyüğünü yapmaktadırlar.

Ve yapmaya da devam edeceklerdir."

Çok iyi bence.

MasterFather

Profesör
Reaksiyon puanı
59
ezberci zihniyetin dayatması ne yapacan.biz bireyler olarak bir şey yapmamız lazım.maalesef kimsenin umrunda değil.annelerin ,babalarında işine geliyor.

LaWa

Profesör
Reaksiyon puanı
47
Dediklerinin doğru tarafları var ama tamamen değil.Doğrudur bu kişiler tamamen sınava odaklanmış ama düşünce üretmedikleri anlamına gelmez.Şunu kabul etmek gerekir bu kişilerin zeka ve bilgi düzeyleri yüksektir.Ki üniversitede veya daha sonra üretim yapabilecek zamanları çoktur.Dediğin gibi internete girmemiş,oyun oynamamış olabilir;hayat bir seçim birini seçer birini kaybedersin.Seçtiğin şeyi hakkıyla yerine getireceksin.YGS LYS savunulur bir tarafı yok ama başka alternatifi de yoktur.
Son olarak gelecekte adam gibi bir meslek ve rahat bir hayat istiyorsan zamanında çok çalışmalısın.
Çok az kısmına hayat çalışmadan fırsatlar tanır tabi ama orası piyongo gibidir,işi oraya bırakamzsın.

dadaş27

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Dediklerinin doğru tarafları var ama tamamen değil.Doğrudur bu kişiler tamamen sınava odaklanmış ama düşünce üretmedikleri anlamına gelmez.Şunu kabul etmek gerekir bu kişilerin zeka ve bilgi düzeyleri yüksektir.Ki üniversitede veya daha sonra üretim yapabilecek zamanları çoktur.Dediğin gibi internete girmemiş,oyun oynamamış olabilir;hayat bir seçim birini seçer birini kaybedersin.Seçtiğin şeyi hakkıyla yerine getireceksin.YGS LYS savunulur bir tarafı yok ama başka alternatifi de yoktur.
Son olarak gelecekte adam gibi bir meslek ve rahat bir hayat istiyorsan zamanında çok çalışmalısın.
Çok az kısmına hayat çalışmadan fırsatlar tanır tabi ama orası piyongo gibidir,işi oraya bırakamzsın.
Neden bilmiyorum ama, Dünya'ya bir kez geleceğiz ve ömrümüzün en güzel yıllarını kitap başında ders çalışarak geçirmemiz ne kadar mantıklıdır..
Ha dersin ki ilerde rahat edeceksin, yine yok.

Gençken = Zaman-enerji var, para yok
Orta yaş = Para-enerji var, zaman yok
Yaşlıyken= Para-zaman var, enerji yok.

MasterFather

Profesör
Reaksiyon puanı
59
Neden bilmiyorum ama, Dünya'ya bir kez geleceğiz ve ömrümüzün en güzel yıllarını kitap başında ders çalışarak geçirmemiz ne kadar mantıklıdır..
Ha dersin ki ilerde rahat edeceksin, yine yok.

Gençken = Zaman-enerji var, para yok
Orta yaş = Para-enerji var, zaman yok
Yaşlıyken= Para-zaman var, enerji yok.

önerin nedir.

dadaş27

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Hmm..
Yüzeysel konuşacak olursak, "üniversite sınavı" gibi, öğrencileri tek bi' noktaya yönelten, bir kaç saatte hayatı belirleyen bir sistemden kesinlikle uzaklaşılması ve ezbere dayalı olmayıp, tamamiyle yetenek eğitimi-yetenek gelişimi gibi bi' sisteme geçilmesini önerebilirim.

Zor görünüyor ama, gerçekten yapılmayacak bir şey değil. Mecliste saniyeler içerisinde onlarca kanun kabul edilebiliyor.
Her yeni gelen milli eğitim bakanı, kendi kafasına göre eğitim sistemini değiştirebiliyorken, bu, zor görünmemeli sanki ya..?

dadaş27

Profesör
Reaksiyon puanı
7
nikneyyy nerde benim param ? :D
paraneyyy? :D :D

Şu an yüz ifadem ;

obama-drinking-a-drink-from-a-drink-cup1.jpg

Ozgurky

Profesör
Reaksiyon puanı
14
82 Anayasası'nın getirilerinden birisi de depolitizasyon oldu. Gençleri siyasetten uzak tutmak için konulan bu sınavlar silsilesi maalesef hayattan da uzak tutar hâle geldi. Çözüm öğrencileri seçmek yerine çocukluktan doğru yönlendirmelerle her bölümün ihtiyacı kadar mezun vermesini sağlamaktır. Mümkün müdür? Bilmiyorum ama uğraşacaksanız bunun için uğraşmalısınız.

Ahmethz

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
398
öss birincilerinin sırrı anaokulundan beri dershaneye gitmeleri....

oslun

Dekan
Reaksiyon puanı
33
Tamam iyi düşünüyorsun, güzel düşünüyorsun ama bunların şu an sana hiçbir katkısı olmayacak. Bu yazdıklarını bir milletvekili veya bakan okumadığı için hiçbir hükmü olmaz, sadece fikir olarak kalır. Yok ben illa birşeyleri değiştirecem diyorsan siyasete gir, milli eğitim bakanı ol ve sistemi değiştir :)

dadaş27

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Tamam iyi düşünüyorsun, güzel düşünüyorsun ama bunların şu an sana hiçbir katkısı olmayacak. Bu yazdıklarını bir milletvekili veya bakan okumadığı için hiçbir hükmü olmaz, sadece fikir olarak kalır. Yok ben illa birşeyleri değiştirecem diyorsan siyasete gir, milli eğitim bakanı ol ve sistemi değiştir :)
O zaman hiçbir habere yorum atılmamalı, futbol tartışmaları, siyasi tartışmalar, android-ios tartışmaları.
Tümüyle gereksiz.

Sadece itiraflar bölümündeki psikolojik destek konuları, ve teknik destek konuları kalmalı o zaman. :)

XAFER37

Profesör
Reaksiyon puanı
1
@nikney Her şey düşündügün gibi değil malesef meclisten öyle bir kanun geçirmekle olmuyor, planı programı yapılması lazım hocaları yeni sisteme alıştıracaksın alt yapı tamamen değişecek daha değişecek o kadar çok şey varki kolay değil sistemleri değiştirmek, ama yıllara yayılarak yapılabilir tabi. Tabiki bu sistemi savunmuyorum ama bir yerden başlanması lazım elbet.

dadaş27

Profesör
Reaksiyon puanı
7
@nikney Her şey düşündügün gibi değil malesef meclisten öyle bir kanun geçirmekle olmuyor, planı programı yapılması lazım hocaları yeni sisteme alıştıracaksın alt yapı tamamen değişecek daha değişecek o kadar çok şey varki kolay değil sistemleri değiştirmek, ama yıllara yayılarak yapılabilir tabi. Tabiki bu sistemi savunmuyorum ama bir yerden başlanması lazım elbet.
Yani tabiki de, sonuçta eğitim yani, ülkenin geleceği resmen. 5 dakikada yapılacak bir şey değildir, şu an yapıldığı gibi. :)

oslun

Dekan
Reaksiyon puanı
33
O zaman hiçbir habere yorum atılmamalı, futbol tartışmaları, siyasi tartışmalar, android-ios tartışmaları.
Tümüyle gereksiz.

Sadece itiraflar bölümündeki psikolojik destek konuları, ve teknik destek konuları kalmalı o zaman. :)

Gereksiz demiyorum, sana katkısı olmayacak diyorum. Ben de lisedeyken hep böyle şikayet ederdim ama sıfıra sıfır elde var sıfır :)

MasterFather

Profesör
Reaksiyon puanı
59
Gereksiz demiyorum, sana katkısı olmayacak diyorum. Ben de lisedeyken hep böyle şikayet ederdim ama sıfıra sıfır elde var sıfır :)

doğruda artık değişmesi lazım.Bütün eğitim-öğretim sürüsince takdir al. Adam senden 2 soru fazla çözsün.seni geçsin.bu adaletmi böyle nalet bir eğitim sistemi mi olurmu.Millet o yüzden çocugunu okula göndermek istemiyor.Türkiye'de kimsenin okullari iplediği yok.varsa yoksa dershane.