İşte Avrupa'da İnternetin Hali

Bu konuyu okuyanlar

Berkin Bozdoğan

Profesör
Reaksiyon puanı
38
AB içinde yapılan bir araştırmaya göre, bilgi ve iletişim teknolojileri konusunda oldukça ilerlemiş olan Avrupa,internet kullanımında çok iyi değil.

Avrupa Birliği içinde yapılan ve teknolojik ilerlemeyi konu alan araştırma raporunda verilen bilgilere göre, Avrupa Birliği vatandaşlarının %40'ı hiç internet kullanmıyor. Ayrıca Avrupa'daki hanelerin %46'sında internet erişimi bulunmuyor. Bunlara rağmen geniş bant internet erişimi konusunda da Avrupa'nın eli çok güçlü. Özellikle İskandinav ülkeleri ve Hollanda geniş bant internet konusunda dünya sıralamasında tepelerde olduklarından, ortalamayı oldukça yükseltiyorlar.

Yeni Üyeler, Türkiye'ye Yakın

AB'ye yeni katılan Doğu Avrupa ülkeleri ve eski üye Yunanistan'daki internet kullanım oranları ülkemizdeki manzarayı çağrıştırıyor. Ülkemizde geniş bant internet abonesi sayısı 5-6 milyon civarında; kullanıcı sayısı ise 20 milyon (~%30) olarak tahmin ediliyor. Ayrıntılı bir tabloyu bu adreste bulabilirsiniz.

Bilgi için: Commission of the European Communities Raporu (İngilizce belge, PDF, 215 KB)
Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN - http://shiftdelete.net

m1903

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Demek ki adamların ihtiyacı yok :)

GurenGursel

Profesör
Reaksiyon puanı
3
Ülkemizde insanlar genelde işyerlerinde kullanıyor interneti. Eve gidince dizi izlemekten vakit kalmadığı için internet ihtiyacı ortadan kalkmış oluyor. Avrupa'ya yetişsek de birşey olacağını düşünmüyorum. Interneti sadece Facebook ve MSN için kullanan bir topum olduğumuz sürece bu veriler pek bir şey ifade etmiyor.

gelpcpc

Asistan
Reaksiyon puanı
0
GurenGursel dedi ki:
Ülkemizde insanlar genelde işyerlerinde kullanıyor interneti. Eve gidince dizi izlemekten vakit kalmadığı için internet ihtiyacı ortadan kalkmış oluyor. Avrupa'ya yetişsek de birşey olacağını düşünmüyorum. Interneti sadece Facebook ve MSN için kullanan bir topum olduğumuz sürece bu veriler pek bir şey ifade etmiyor.

gelde bu yruma + 1 verme

Wolker

Profesör
Reaksiyon puanı
2
üstüne birde zırt pırt youtube kapanıyor ne olacak bizim halimiz :p

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
SDN'nin görüşleri mi bunlar? Öyle ise ilk defa SDN'ye katılmıyorum. Çünkü istatistiklere ters açıdan bakılmış. Örneğin "Avrupalının %40'ı internet kullanmıyor" denilerek kullanmayanların büyüklüğüne dikkat çekilerek kullananların çokluğunun üstü örtülmüş. Çünkü %40'ı kullanmıyor demek, %60'ı kullanıyor demektir-ki bu da büyük bir rakamdır. Hele Türkiye ile karşılıaştırılırsa. %60 yeterlidir de. Zaten %60 interneti kullanabilecek nufüsun neredeyse tamamını ifade ediyor. Geriye kalan %40 belirli bir yaşın üstündekiler ve çocuklardır. Yani anlayacağınız Avrupalı interneti az kullanmak şöyle dursun, yediden yetmişe herkese kullandırıyor, haddinden fazla kullanıyor demektir.

Aynı şekilde hanelerin %46'sında internet yok denilmiş ki bu da bir ters açı. Nitekim demek ki hanelerin %56'sında internet erişimi var-ki bu da oldukça büyük bir rakam.

Ayrıca Türkiye'de %30 oranında kullanıcı olduğunu zannetmiyorum.

webdelisi

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Türkiyede internet kullanımı için bir neslin atlaması lazım.Annem teknolojiden hiç anlamaz babam çok az pc bilir.

Biz büyüyüp anne-baba olduğumuzda o zaman internet kullanımı Türkiyede müthiş olacağını düşünüyorum.

Edit: : Troyun "Troy Amca" webdelisinin "webdelisi abi " olduğu zamanlardır :p ;D