2040 yılında Türkiye çöl olacak

Bu konuyu okuyanlar

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,324
NASA uyardı: 2040 yılında Türkiye çöl olacak

40142_08052013154103_1.gif

NASA uzmanlarının yaptığı araştırma sonuçlarına göre, Türkiye'de toprakların bilinç dışı kullanımıyla 2040 yılında çölleşme tehlikesi yaşanacağı uyarısında bulunuldu.

Ege Üniversitesi (EÜ) Ziraat Fakültesi Tarım Makineleri öğrencileri tarafından topluma hizmet uygulamaları dersi kapsamında 'Erozyon, Küresel Isınma ve Biyoçeşitlilik' konulu konferansta konuşan TEMA Vakfı Temsilci Yardımcısı ve Eğitimci Merih Yücel, çölleşmenin arttığını söyledi.

Yücel, NASA uzmanlarının yaptığı araştırma sonuçlarına göre, Türkiye'de toprakların bilinç dışı kullanımıyla 2040 yılında çölleşme tehlikesi yaşanacağı uyarısında bulunduğunu açıkladı. Konuşmasına, amaçlarının kamuoyunu doğa ve doğanın korunması konusunda bilgilendirmek ve bilinçlendirmek olduğunu söyleyen Yücel, gelişen teknolojiyle birlikte insanların doğaya verdiği zararın arttığı uyarısında bulundu.

Küresel ısınmayla birlikte çölleşmenin de arttığına dikkat çeken Yücel, şöyle konuştu: ''NASA bilim adamlarının yaptığı araştırmalara göre, Türkiye toprakları bu şekilde kullanılmaya devam ederse 2040'da çöl olacak. Çölleşme Ege ve Akdeniz'den başlayacak. Doğanın korunması amacıyla yenilenebilir enerjiye geçilmesi gerekiyor. Fişi güneşe, rüzgara takacağız elektriğimizi oralardan alacağız. Köylüler, toprağın verimli kullanımına yönelik yeterli bilgiye sahip değil. Köylüler bu konuda acilen bilgilendirilmeli.''

kaynak

RedDevil

Müdavim
Reaksiyon puanı
19
Bence doğruluk payı çok. Hep yeşil alanları katledip yerlerine ev ve fabrikalar yapıyoruz.

friendly

Müdavim
Reaksiyon puanı
671
O tarihte ben hayatta olamayacağım için sorun değil. :)

hidoriumen

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Köy enstitülerini kapatırsanız,kapatırda köylüyü eğitecek ve bir standart yakalayacak kurum kurmazsanız herşey olur.

friendly

Müdavim
Reaksiyon puanı
671
öyle deme allah uzun ömürler versin bende hesap yaptım şimdi 1 yaşındayım :) 2040ta 41 yaşında olcam sende 75 yaşında olcan :)

Ben senin yaşını hatırlıyorum sanki.
Ya 22 idin ya da 24 :)
Allah herkese uzun ömür versin de...
Benim hissiyatım o tarihleri göremeyeceğim yönünde...

Eğer görürsem o tarihi burdan yazarım gene.. :)

Ahbârî

Müdavim
Reaksiyon puanı
345

bir yandan yeşillendirme çalışmaları var. inş faydasını görürüz.
@friendly o zamana kim öle kim kala:) site bile kalmayabilir:)

djvietnam

Müdavim
Reaksiyon puanı
8

hocam dur şimdi yaa yaşı hatırlama 1 yaşındayım ben :) takipçilerim var aman diyim

djvietnam

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
[MENTION=63117]friendly[/MENTION] hatrıladığın gibi :)

engerex

Müdavim
Reaksiyon puanı
26

Torununa miras bırak. Dedem bu zamanları göremedi diye yazsın buraya. Bizde bizimkilere miras bırakalım, onlarda okusunlar. :)
Desinler ne umursamaz atalarımız varmış. Bu günü 40 yıl önce görmüşler sallamışlar.

Ozgurky

Müdavim
Reaksiyon puanı
14
Gidişat sıkıntılı gözüküyor lakin çölleşmenin Güneydoğu Anadolu'dan başlaması gerekmez mi, en kurak bölge orası diye biliyorum. Ayrıca yenilenebilir enerji ise sorun ilk çölleşen Sinop olur bu gidişle.

Ali TEMEL

Müdavim
Reaksiyon puanı
92
27 yılda bir ülke çöl oluyorsa Türkiye çoktan çöl olmalıydı. İnanmıyorum bu habere..

Bu yıl 150 ceviz fidesi diktik, benim etrafım yeşillik olur hacılar :p :D

neskalii

Profesör
Reaksiyon puanı
23
O kadar kısa sürmez belki fakat pekte uzun sürmeyeceği aşikar bu boşvermişlikle 53 yaşında olacam ya la :D

Nemre

Müdavim
Reaksiyon puanı
29
Hiç birşey olmaz, Türkiyede kesilen ağaçtan çok fidan dikiliyor.Araştırıp yorum yapın accuk :)

django

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Hiç birşey olmaz, Türkiyede kesilen ağaçtan çok fidan dikiliyor.Araştırıp yorum yapın accuk :)

dikilen fidanlar seneye daha çok ağac kesmek için çekmeköy ormanının sahibi ali ağaoğlu istanbuldaki çoğu ormanın sahibi artık şahıslar veya şirketler diksen ne olacak kaç sene sonra orman olacak :)

hidoriumen

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Çöl ağaçsızlıktan değil toprağın fidan yetiştirecek değerlerini kaybetmesinden olur.Yani fidan yetişemeyecek diksen ne olur?

orcnd

Müdavim
Reaksiyon puanı
255
bu yüzden nükleer'e geçiş şart. nükleer enerjiye geçmediğimiz süreye ya fosil yakıtlara muhtacız yada barajlara. temiz ve yeterli enerji kaynağı olarak bir tek geriye nükleer enerji kalıyor.

MasterFather

Müdavim
Reaksiyon puanı
59
bizimkiler bırak Türkiye'yi su zengini zannetsin.En komiği birde açıklama yapıyorlar 2050 kadar yetecek suyumuz yeterli.2 yıl kuraklık olsun millet susuzluk'dan ölür.

hamza5806

Müdavim
Reaksiyon puanı
22
rahmetlide öyle derdi
şuan ülkemizdeki ağaçlandırma çalışmaları dünyaya oranla oldukça yüksek ayrıca son yıllarda orman alanı olarak %1 lik bir artış yaşandı tabi bunları nerden biliyorsun derseniz
cevap:coğrafya dersi
yalan bunlar nasaya güven olmaz

hidoriumen

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Nükleer :)Bence bize güneş ve rüzgar yeter.Ama tabi bizde birşeylerden vazgeçip özveride bulunursak.Bu yaşam bi yerde bitecek,dinlerde bundan bahseder...Ben nükleer faciasıyla yok olmak istemem.Dünya ya bi bakmayı öğrensek,nasıl kendi kendine yettiğini görüp,ders alabiliriz aslında ama,açgözlülük ve vazgeçememe bizi bu noktalara getirdi.ALLAH sonumuzu hayr etsin...

Artvincenter

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
Bilinçsiz kullanımda zirveyi kimseyi vermeyiz 2040 Çok uzakta bana göre 2030 a kalmaz.