Onur Öymen: Hürriyet kaos peşinde

Bu konuyu okuyanlar

PcMaSTeR

Profesör
Reaksiyon puanı
5
Hürriyet'in haberini yalanlayarak 'ABD basını bana atfen yalan yazdı. Hürriyet de bu yalana sarıldı' diyen CHP'li Öymen Hürriyet'e bunların derdi 'gerilim ve kaos çıkarmak' dedi.

114045.jpg

CHP'li Onur Öymen: "ABD basını bana atfen yalan yazdı. Hürriyet de bu yalana bana sormaya gerek duymaksızın sarıldı. Bunların derdi ülkemizde gerilim ve kaos çıkarmak" dedi.

CHP’nin başörtüsü zaafından yararlanan ABD basını CHP’li Onur Öymen’e mal ederek İslâm’a saldırı niteliğinde sözleri verdi, İslâm karşıtlığı ile ünlü Hürriyet habere anında atladı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Öymen, türbanı, ‘Alman Nazileri’nin kahverengi gömleği ve İtalyan faşistlerinin kara gömleğiyle karşılaştırdı’ haberine yer veren ABD basınına ve Hürriyet’e tepki gösterdi. Asla böyle bir söz söylemediğini savunan Öymen, “Bunların amacı ülkemizde gerilim ve karışıklık meydana getirmek. Çok ayıp ve yanlış” dedi

ABD BASININA VE HÜRRİYET’E KINAMA

ABD basınını ve Hürriyet’i sert sözler ile eleştiren Öymen, Vakit’e yaptığı açıklamada, asla başörtüsü ile ırkçı ülkelerin siyasi simgelerini karşılaştırmadığını aksine ABD’li muhabirin tüm ısrarına rağmen, “Türban bireysel bir özgürlüktür. Türban asla Alman Nazilerin kahverengi gömleği ya da İtalyan faşistlerin kara gömleği olamaz dedim. “Türban takan birçok insanın değişik partilere oy verdiğini hatırlattım. Ancak anlaşılan ülkemizde gerilim meydana getirmek istiyorlar. Türkiye’deki medya grupları ise maalesef bana sormadan çarpıtılan sözlerimi, ‘Türban da faşist gömleği’ başlığı ile yayınlayarak kaos üretiyor. Bu çok ayıptır. Dış basının oyununa gelinmiştir. Hedef gösterildim. Böyle bir haber elinizde ama neden telefon açmıyorlar. Açıkça Hürriyet başlığı ile benim türbanlı insanlara faşist dediğimi iddia etmiş. Asla bu doğru değildir. Sözlerimi de Hürriyet tırnak içinde vermemiş adeta yorumlamış” diye tepki gösterdi.

“VAKİT ARACILIĞIYLA TEKZİP YAPIYORUM”

“Hürriyet bana telefon açma gereğini bile duymuyor” diyen Öymen, “İşte Vakit olarak siz gazeteciliğin gereğini yaptınız ve beni arayarak ‘Sayın Öymen bu sözler size ait mi?’ diye sordunuz. Siz de pekâlâ Hürriyet gibi gazetecilik yaparak bana hücum edebilirdiniz. Gazetecilik mesleğinin saygınlığı için muhataba da söz hakkı vermek gerekir. Ben Hürriyet’e ve ABD basınına tekzip gönderme ihtiyacı hissetmiyorum. Tekzibimi size konuşarak yapmış oluyorum” dedi.

GAZETECİ ISRARLA YÖN VERMEK İSTEMİŞ

“Ülkede birileri bilinçli bir şekilde kargaşa meydana getirmek istiyor” diyen Öymen, “Gazeteci bana geldi. Sorularını sordu ve cevaplarını aldı. Ancak gazeteci özellikle bana sorduğu sorular ile yön vermeye çalışıyordu. Kendi kafasına uygun alamadığı cevaplarda ise sürekli araya giriyordu. Amaç şimdi anlaşıldı” diye konuştu.

“HER YAZILANA İNANMAYIN”

Yabancı gazetecinin amacının ülkede kargaşa meydana getirmeye yönelik haberlere imza atmak olduğunu vurgulayan Öymen, “Siyasi simgelerin sadece otoriter ülkelerde olduğunu vurguladım. Türbana karşı olmadığımı da söyledim. Ancak kes - yapıştır taktiği ile haberi farklı bir hale getirmiş. Siyasi simge konusunda söylediğim tek söz, ‘biz siyasi simge haline getirilmesine karşıyız’ dedim. İnsanların özgürlüğünden yana olduğumu özellikle belirttim. Bu bilinçli bir şekilde yapılmıştır. Birileri kaşıyarak germek istiyor. Söylediğimiz sözleri çarpıtarak farklı bir hale getirmek bunun göstergesidir. Bir insanın sokakta yürüyerek kıyafetinden partisi anlaşılamaz. Bunu ben gazeteciye söyledim. Anlaşılan her zamankinden daha fazla dikkatli olmamız gerekiyor. Bizler yabancı gazetecilere dikkat ederken, okuyucular da her yazılana inanmamalıdır. Bunu ABD basınının yapmasını anlarım ancak Hürriyet’in durumu özellikle manidardır” dedi.

BBP: AHLAKSIZLIK KİMİN ESERİ?

Diğer taraftan BBP Genel Sekreteri Yalçın Topçu, ortada büyük bir ahlaksızlık ve vicdansızlık olduğunu belirterek, “Öymen kullanıldığını iddia ederken, ABD’li muhabir ise haberini savunuyor. Bir başka gazete ise haberi eş zamanlı ülkemizde yayınlıyor. Burada biz kimseyi suçlamak istemiyoruz ancak ‘bu ahlaksızlık kimin eseri?’ diye sormak durumunda kalıyoruz” dedi.

“KİMSE BİR HAKKI HOR GÖREMEZ”

Deneyimli bir siyasetçinin bu sözleri söylediğine inanmak istemediklerini vurgulayan Topçu, “Öymen, bu sözleri söylediyse kabul etmemiz söz konusu olamaz. Ancak başörtü konusunu çıkmaza sürükleyen parti de CHP’dir. Bu tartışmaları sürdürmek milletin hayrına değildir. Toplumun büyük bir kesiminin gerekçesi ne olursa olsun savunduğu bir konuya muhalefet etmek ve hor görmek kimsenin hakkı değildir” diye konuştu.

“ÖYMEN HAKLIYSA, NEDEN CHP SEÇİLDİ?

Öymen’in ‘ülkemizde gerginlikler meydana getirmek istiyorlar’ sözlerini de değerlendiren Topçu, “Ülkemizdeki kartel ve ABD basınının ülkemizin genetiğini bozma çabası yıllardır olan bir şeydir. Öymen bunu başına gelen olaydan sonra anladıysa çok geç kalmıştır. Bu oyunun bir parçası olarak neden CHP değil de bir başka parti kullanılmıyor? Bu da çok manidardır. CHP’yi kullandılar çünkü zeminleri ve ideolojileri buna müsait. Başörtüsü konusunda ise görüşlerini bilmeyen yok. Yasakçılıkta dünyaya nam olmuş bir parti… Biz ülke çıkarlarımız adına CHP’yi milletin değerleri ile çatışmamaya davet ediyoruz” dedi.

[size=7pt]Haber;[/size] [size=7pt]Haber7.com[/size]​

bulmeh

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Öymen’in ‘ülkemizde gerginlikler meydana getirmek istiyorlar’ sözlerini de değerlendiren Topçu, “Ülkemizdeki kartel ve ABD basınının ülkemizin genetiğini bozma çabası yıllardır olan bir şeydir. Öymen bunu başına gelen olaydan sonra anladıysa çok geç kalmıştır. Bu oyunun bir parçası olarak neden CHP değil de bir başka parti kullanılmıyor? Bu da çok manidardır. CHP’yi kullandılar çünkü zeminleri ve ideolojileri buna müsait. Başörtüsü konusunda ise görüşlerini bilmeyen yok. Yasakçılıkta dünyaya nam olmuş bir parti… Biz ülke çıkarlarımız adına CHP’yi milletin değerleri ile çatışmamaya davet ediyoruz” dedi.
Sayın Yalçın Topçu, çok güzel özetlemiş. Teşekkürler paylaşım için

Reallist

Profesör
Reaksiyon puanı
0
Hürriyetin misyonu germek zaten . Bu sefer adres şaştı. Ne oldu anlamadım.. Hayırlara gelsin :)

PcMaSTeR

Profesör
Reaksiyon puanı
5
Reallist dedi ki:
Hürriyetin misyonu germek zaten . Bu sefer adres şaştı. Ne oldu anlamadım.. Hayırlara gelsin :)

İngiltere'nin Kurtuluş Savaşı zamanlarında Ünlü bir lafı vardır.

"İngilterenin Dostları Yoktur, Çıkarları Vardır..."

Doğan Grubu da İngiltere Gibi Düşünüyor galiba :)

Reallist

Profesör
Reaksiyon puanı
0
Olan vatandaşa oluyor . Kandırılıyorlar, kullanılıyorlar..

PRoMeTuS

Profesör
Reaksiyon puanı
5
sadece hürriyet mi.. milliyetle sabahı unutuunuz..