Ölmeden önce, öldükten sonra +16

Bu konuyu okuyanlar

tugbagaleri

Profesör
Reaksiyon puanı
46
[sup]Ölümün soğuklunu çoğu zaman unutuyoruz şu dünyayı kendimize ve başkalarına zehir etmeden yaşamanın tadına varsak ölüm sınıf ,dil,din kariyer ayrımı yapmadan geliyor en azınından sonuç olarak.. yaşamanın kıymetini bilmeye....[/sup]

Alman Fotoğrafçı Walter Schels’in Londra’da açtığı Life Before Death adlı fotoğraf sergisi tüyler ürpertici. İnsanların yaşarken ve öldükten hemen sonraki portre fotoğraflarından oluşan sergide 24 çalışma bulunuyor

diğer resimler için

Alman Fotoğrafçı Walter Schels’in Londra’da açtığı Life Before Death adlı fotoğraf sergisi tüyler ürpertici. İnsanların yaşarken ve öldükten hemen sonraki portre fotoğraflarından oluşan sergide 24 çalışma bulunuyor. Hastane ve huzurevlerinde çekilen fotoğraflara, portreleri çekilen kişilerle ölümlerinden kısa süre önce Beate Lakotta’nın yaptığı kayıtlar eşlik ediyor.
İngiliz Guardian gazetesine konuşan 72 yaşındaki Schels, çocukluk yıllarında Münih’te yaşanan bombalama olayına tanık olduğunu, bu süreç içinde pek çok parçalanmış ceset gördüğünü ve o zamandan beri ölümden korktuğunu belirtti.
Korkusunu yenebilmek için bu fotoğraf projesine girişen Schels, 24 ayrı insanın ölmeden önce ve ölümden sonraki portre fotoğraflarını çekmiş. 17 aylık bebekten 83 yaşındaki bir adama kadar 24 farklı insanın fotoğrafından oluşan sergi 18 mayısa kadar açık kalacak. “İnsanlar hep bir şeylerin peşinde koşar ama bu resimlerdeki insanların artık böyle bir ihtiyacı kalmadı. Bir fotoğrafçı olarak ben de yalan olan her şeyden sıyrılmış bu yüzlerin resmini çekmek istedim. Sona ulaştığınızda, her türlü yalandan sıyrılıyorsunuz ve daha önce hiç olmadığınız kadar gerçek oluyorsunuz” diyor Schiels. Bu sergiyi ilginç bulanlar kadar karşı çıkanlar da olacaktır. Ortada var olan tek bir gerçek var o da Schelts insanların izniyle deklanşöre basıyor ve yaşamla ölümden sonraki kaderi farklı ama birbirine çok benzeyen iki karede birleştiriyor.

kaynak 1
kaynak 2

bulmeh

Profesör
Reaksiyon puanı
14
....
Nasihat istiyorsan(k) 'ölüm' yeter...(ne güzel bir söz)

Ama işin kötü tarafı bunu (nasihatı) isteyenlerin gitgide azalması :S.
Ne diyelim, Allah sonumuzu hayır etsin. Teşekkürler

GOTHiC

Asistan
Reaksiyon puanı
0
allah aşkına arkadaşalr resimde ne varki değişiklik ?? saçlar taranmış yana surat daha çöok ortaya çıkmış ve ışıuğı üstten vererek suratındaki kırışıklık ve çöküntüleri daha ortaya çıkarmaya çalışmış ve sizlerde yemişsiniz. bende birtek gözleri kapalı başka bi değişiklikte yok resimlerde.

tugbagaleri

Profesör
Reaksiyon puanı
46
National Geographic Fotoğraf Okulu müdür olacak adamsın maşallah gönderelim seni oraya...hazırla evraklarını

kırıkkalp

Asistan
Reaksiyon puanı
0
GOTHiC dedi ki:
allah aşkına arkadaşalr resimde ne varki değişiklik ?? saçlar taranmış yana surat daha çöok ortaya çıkmış ve ışıuğı üstten vererek suratındaki kırışıklık ve çöküntüleri daha ortaya çıkarmaya çalışmış ve sizlerde yemişsiniz. bende birtek gözleri kapalı başka bi değişiklikte yok resimlerde.

+1 sana katılıyorum arkadaşım.

İnsanlar hep bir şeylerin peşinde koşar ama bu resimlerdeki insanların artık böyle bir ihtiyacı kalmadı. Bir fotoğrafçı olarak ben de yalan olan her şeyden sıyrılmış bu yüzlerin resmini çekmek istedim. Sona ulaştığınızda, her türlü yalandan sıyrılıyorsunuz ve daha önce hiç olmadığınız kadar gerçek oluyorsunuz” diyor Schiels.

Bu yazı çok güzel ve çok anlamlıymış...

tugbagaleri

Profesör
Reaksiyon puanı
46
b
kırıkkalp dedi ki:
GOTHiC dedi ki:

+1 sana katılıyorum arkadaşım.

İnsanlar hep bir şeylerin peşinde koşar ama bu resimlerdeki insanların artık böyle bir ihtiyacı kalmadı. Bir fotoğrafçı olarak ben de yalan olan her şeyden sıyrılmış bu yüzlerin resmini çekmek istedim. Sona ulaştığınızda, her türlü yalandan sıyrılıyorsunuz ve daha önce hiç olmadığınız kadar gerçek oluyorsunuz” diyor Schiels.

Bu yazı çok güzel ve çok anlamlıymış...
yani resimlerde iş yok ama konuşmamı güzel olmuş demek istiyorsun kırıpkalp kardeşim...

tonce

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
14
Farklı bir sergi olsa gerek :S

bulmeh

Profesör
Reaksiyon puanı
14
GOTHiC dedi ki:
Evet, sadece fotoğraflara bakarsak böyle yorumlar çıkartılabilir. Ama yazıda bişeyler anlatmaya çalışmış, eğer fotoğrafların yanına yazı da eklendikten sonra böyle yorumların çıkmasına artık 'ne alaka?' diyebilir miyiz ? :)

Jerusalem

Profesör
Reaksiyon puanı
5
Eleştirecez ya, hani inceden de çakalız ya, hani her söyleneni yemiyoruz ya. Neyi sorguluyorsunuz abiler, mesajı alın yeter.

amesfa

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
150
Enteresan bir çalışma.

GOTHiC

Asistan
Reaksiyon puanı
0
abiler msjı alalım da bahane veya kanıt olarak bir iki şık oyunu ile bu resim i bu cümlelerle ilişiklendirmek saçma.. Ben sadece resimden bahsediyorum dediğini anlatabilecek bir resim olmadığından adam fotoğraf üzerindeki en önemli etken ışığın açısını kullanmış sizde msj a bakın diyorsunuz.. bunu bu resim olmadan da bilmiyormuydunuz ? :D

Msj ı aldınızmı arkadaşlar :)

Kriptograf

Profesör
Reaksiyon puanı
0
Resimlerin ne ile alakalı olduğunu bilmeden ölümden önce ve sonra olduklarını anlamak için o kadar uzun uğraş vermeye gerek yok.Farklı bir çalışmaymış...