Red Ray - Blue Ray' e Karşı

Bu konuyu okuyanlar

chimera

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
574

Format savaşını henüz kazanan Blu-Ray'in karşısına bu kez çok ciddi bir rakip geliyor: Red-Ray
Blu-ray ve HD DVD formatları arasında süren savaşı bundan aylar önce Blu-ray kazanmıştı. Toshiba, bu yenilgiden fazla bir kaybı olmadığını söylese de, Toshiba'nın HD DVD için ciddi bir yatırımı sözkonusuydu.

Blu-ray cihazları evlere yavaş yavaş girerken, teknoloji meraklıları daha şimdiden Blu-ray'in gelecekteki varisini tartışıyor: Red-Ray.

HD'nin ötesinde, Red-Ray cihazlarıyla ileride 4096x2048 piksel görüntü desteği elde edilebilecek.

Blu-ray cihazları için sıklıkla 'beyond HD' yani 'HD'nin ötesinde' tabiri kulanıllır ve bu şekilde pazarlanır. Bunun nedenini merak ettiniz mi? Aslında bu tanımlama doğru değil. High Definition (HD) yani yüksek çözünürlük 720p, 1080i ve 1080p çözünürlükleri şeklinde tanımlanır. Oysa Blu-ray sadece zaten 1080p'ye ulaşabilmektedir. O halde Blu-ray, kendisini nasıl HD formatının ötesinde görebiliyor?

HD'nin ötesine geçebilmek için, çözünürlük standartlarını oldukça yukarıya çekmek gerekiyor. 4096x2048 piksel görüntü deesteğiyle Red-Ray bunu başarmış gibi görünüyor.
SD ve Compact Flash kartlardan görüntü oynatmayı Blu-Ray ve HD DVD playerlar desteklemiyordu. Red-Ray player'da ise böyle bir sorun sözkonusu değil.

Red-Ray'in 2009'un sonlarına doğru çıkacağı konuşuluyor ancak Red-Ray player'ın fiyatının oldukça yüksek olacağını söylemek yanlış olmaz.

Chip

titanyum

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
evet bu güzel oldu biraz rekabet ile tüketicilere yarar fiyat açısından

Nemesis

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Yakında bizde cıkarıcas :D

Pink-Ray

kullanıcı

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
Elektromanyetik tayfta mavi dalga boyu kırmızı dalga boyundan daha kısa olduğu için daha çok veri saklanabilecekken bu biraz saçma geldi. Hali hazırdakiler zaten kırmızı ışık kullanıyorlar. Ben mi yanlış biliyorum? :S

Not: Resmin boyutu uygun değilse düzenler misiniz? Beceremedim. :(

744px-Spectre.svg.png

titanyum

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
ben blue-ray mavi lazer kullandığını biliyorum çünkü lazeri çıkarıp yakıcı lazer için kullananlar var youtube de izledim maviydi

yok resmin boyutu gayet iyi geldi bana sayfa taşmamış :)

fastuner

Asistan
Reaksiyon puanı
1
4096x2048 mütiş olur snrım :) çıksada hemen alsak :p :)

chimera

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
574
Zamanla red-ray' in fiyatınada alışırız. Sadece biraz beklemek lazım.

tonce

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
14
Bize çok uzak. Daha 5 sene kadar bekleriz buraya gelsin diye sonra 5 sene daha bekleriz fiyatı düşsün de alalım diye.
Bakalım fiyatlar teknolojiye dayanabilecek mi?

chimera

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
574
O zamana kadar başka bir "...-ray" teknolojisi çıkar dimi. :D

technonur

Asistan
Reaksiyon puanı
0
teradiskte yapmışlar israilli bilimadamları bildiğimiz bir cd gibi alete tam 1tb veri depolamışlar bakalım artık bence bu veri depolamada 500gb 1tb vsleri göreceğimize sıkıştırma teknolojisini geliştirmeleri lazım

JuLiuSiuS

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
4096x2048 çözünürlüğü tam verimle izlemek için herhalde iyi bir ekran kartı ve 6 çekirdek falan gerekli :)

Beyond HD tanımlaması banada çok saçma geliyordu Blu-Ray'de.

Asıl bu tanımlama şimdi Red-Ray için kullanılmalı. Yakında internetde warez sitelerinde riplenmiş Red-Ray filmlerini RedRip olarak görmeye başlarız ama, 4096x2048 gibi bir çözünürlükte RedRip olsa ne olurki yine boyut olarak 2 GB falan olur :)

0mrdr5

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
green ray
yellow ray

hayatımız bunlar sayesinde renkleniyor:D

xismailaydin

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
bence en iyisi biz tren ray'ına geri dönelim.

bunlar bizi bozacak.

hem o kadar renklendiler de ne oldu. şuradan şuraya götüremiyorlar bizi.

dediğim gibi en iyisi tren rayı :D

0mrdr5

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
aynen bu sistem bluray in 3 katı bluray 50 gb ise bu 150 gb falan olur:(