Windows 8 çok yavaş çıktı!

Bu konuyu okuyanlar

MasterFather

Profesör
Reaksiyon puanı
59
WİNDOWS 8 ÇOK YAVAŞ ÇIKTI! - Windows 8 hakkında açıklanan yeni sonuçlar, yeni Windowsun biraz yavaş kaldığını ispatlıyor!
windows-8-cok-yavas-cikti.jpg

Windows 8 hakkında açıklanan yeni sonuçlar, yeni Windowsun biraz yavaş kaldığını ispatlıyor!

Araştırma firması Net Applicationsın yayınladığı rapor, Windows 8 yüklü bilgisayar sayısının çok yavaş da olsa artmaya devam ettiğini gösteriyor: Şu an kullanımda olan PClerin yüzde 3,31inde Windows 8 yüklü. Bu oran Şubat ayında yüzde 2,79 düzeyindeydi.

Net Applications araştırmayı yürütürken Windows 8in farklı sürümlerini ayrı ayrı ele almış. Buna göre Windows 8 Touch yüzde 0,12, Windows RT ise yüzde 0,02 pazar payına sahip. Araştırma sonuçları halen en yaygın kullanılan işletim sistemi olan Windows 7nin, Windows 8in piyasaya çıkmasına rağmen, çok yavaş bir şekilde de olsa pazar payını arttırmakta olduğunu gösteriyor: Windows 7, Ocak ayında yüzde 44,48, Şubat ayında yüzde 44,55, Mart ayında ise yüzde 44,77 pazar payına sahip oldu.

Windows XP ise gerilemeye devam ediyor: emektar işletim sisteminin Ocak ayında yüzde 39,51 olan pazar payı Mart ayında yüzde 38,73e düştü.

kaynak

Mert Ahmet

Dekan
Reaksiyon puanı
41
kimse gidipte almıyor ki alan varsa bile sayılıdır yani millet yeni bilgisayar alıyor içinden windows 8 çıkıyor bu oranı söylesinler bakalım kaç? %98 düzeyinde falandır

dilek_life

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ben bundan 5 ay önce laptop aldım ve 1 ay önce de garantiye gönderdim harddisk değiştirildi garantiden geldikten sonra da bilgisayarımı açarken samsung yazısından sonra siyah bir ekran çıkıyor sadece mouse imleci gözüküyor biraz bekliyorum parola geliyor ve parolaya da 5-6 saniye yazamıyorum tekrar garantiye göndermek istemiyorum önemli bir sorunu yoksa sizce nedeni ne olabilir yardımcı olursanız çok sevinirim....

muratflash

Rektör
Reaksiyon puanı
510
ben bundan 5 ay önce laptop aldım ve 1 ay önce de garantiye gönderdim harddisk değiştirildi garantiden geldikten sonra da bilgisayarımı açarken samsung yazısından sonra siyah bir ekran çıkıyor sadece mouse imleci gözüküyor biraz bekliyorum parola geliyor ve parolaya da 5-6 saniye yazamıyorum tekrar garantiye göndermek istemiyorum önemli bir sorunu yoksa sizce nedeni ne olabilir yardımcı olursanız çok sevinirim....
İşletim sistemi 64bit ise nedeni kurduğunuz 32bit programlar olabilir.. Özelliklede antivirüs programınız hangi antivirüs programını kullanıyorsunuz??.

dilek_life

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
avast ı kullanıyorum

- - - Mesaj Güncellendi - - -

bir de minitab 15 i kullanıyorum acaba windows 8 i destekliyor mu

- - - Mesaj Güncellendi - - -

bu arada laptop 64 bit

muratflash

Rektör
Reaksiyon puanı
510
Avasttan oluyor muhtemelen çünkü benimkide 64bit ve avast kurduğumda aynısı banada olmuştu.. Avastı kaldırıp AVG internet security kur isterseniz AVG lisansıda verebiliriz..

muratflash

Rektör
Reaksiyon puanı
510
bir de minitab 15 i kullanıyorum acaba windows 8 i destekliyor mu
Minitab hemen hemen windowsun bütün sistemlerinde çalışır. W8 de çalışmaması için bi sebep yok..

S

SDN Okuru

SDN Okuru
anladım teşekkür ederim yardımcı olduğunuz için avastı kaldırdım windows defender etkin hale geldi

muratflash

Rektör
Reaksiyon puanı
510
Peki baştaki yavaşlama ve donma normale döndü mü?..

dilek_life

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
evet döndü samsung yazısından sonra siyah bir ekran çıkıyor bir kaç saniye ve hemen açılıyor yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim....

dilek_life

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bu sorun tekrar çıkmaya başladı siyah ekran çıktığında bayağı beklemem gerekiyor açılması için üstelik laptop açıkken de mavi ekran çıkıyor bugünde masaüstüm siyahtı sonra arkaplanı değiştirdim sorun ne olabilr

1ruby1

Profesör
Reaksiyon puanı
37
Windows 8 'i kötüleme olayı nedir anlamadım, ben 8 e geçtim makina 10 saniye'de açılıyor, gayet hızlı..

MasterFather

Profesör
Reaksiyon puanı
59
Windows 8 'i kötüleme olayı nedir anlamadım, ben 8 e geçtim makina 10 saniye'de açılıyor, gayet hızlı..

:D çok basit windows 7 kur.bilgisayarını hazırda beklete al.sonra bir tuşa bas.ve 1 sn açılıyor.microsoft windows 8 'de hemen hemen aynı şeyi yapıyor.o yüzden hızlı açılıyor.
Peki ne değişti?

Değişen şey çok basit aslında; Microsoft mühendisleri bu parçalı ve rastlanstısal veriyi sıralı veriye dönüştürdüler. Bunu da daha önceki Hızlı Başlatma sürümlerinde bulunan Hazırda Beklet modundan yararlanarak yaptılar. Bildiğiniz gibi Hazırda Beklet modunu kullanarak bilgisayarınızı kapattığınızda Windows açık olan oturumu olduğu gibi sabit diskteki hiberfil.sysadı verilen bir alana kaydeder:

Daha sonra bilgisayar tekrar açıldığında sabit disk binlerce farklı yerden dosya toplamak yerine, sadece burada toplu olarak depolanan veriyi belleğe yükler yani sıralı erişim gerçekleştirmiş olur. Tabii bu özelliği bire bir kullanmak mümkün değildi çünkü olmazsa olmazlardan biri, kullanıcının bilgisayarı açtığında temiz bi oturum açması gerekliliğiydi.Hazırda Beklet'in aksine hiberfil.sys alanına kaydedilecek bilgi filtrelenmeli ve genel olanla özel olan ayrılmalıydı. Yani klasik bildiğimiz bilgisayar başlangıcı ile Hazırda Beklet'ten melez bir kapama/açma modu oluşturulmalıydı. Bu ise o kadar basit bir şey değil. Bununla ilgili çok ayrıntılı bilgilere meraklısı buradan ulaşabilir. (Sadece İngilizce)

Özetlersek, Hızlı Başlatma'nın sırrı aslında bilgisayarı başlatmada değil, bilgisayarı kapatmada gizli. Windows 7'de (Ve önceki Windows sürümlerinde) bilgisayar kapatılırken basitçe;

1. Kullanıcı oturumları kapatılır.
  2. Ardından Sistem katmanı, servisler ve donanım kapatılır.

Windows 8'de ise bilgisayar kapatılırken basitçe;

2. Geri kalanlar tek bir dosya halinde diske kaydedilir. (Alttaki resimde turuncukısım)

Bunun (Hızlı başlatma) Hazırda Beklet modundan farkı ise; Kullanıcı oturumunu kaydetmediği, dolayısıyla uygulamalara ait bellek dosyaları elendiği için oluşan tek parça dosya daha küçük boyutlu olur. Bu yüzden de kapatma hızı Hazırda Beklet moduna göre daha hızlı olur. Altta klasik Windows başlangıcı ile Windows 8 başlangıcının aşamalarını görüyorsunuz:

korsan24

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ben windows sekiz kullanıyorum gayet hızlı ve stabil çalışıyor adamlar yapmış abi kral işletim sistemi macos felan hikaye microsoft bu işi çok iyi ve profesyonelce yapıyor makinam oyle abartılacak donanımlarıda yok buna rağmen çok hızlı çalışıyor ben herkese tavsiye ederim windows sekizi

1ruby1

Profesör
Reaksiyon puanı
37
:D çok basit windows 7 kur.bilgisayarını hazırda beklete al.sonra bir tuşa bas.ve 1 sn açılıyor.microsoft windows 8 'de hemen hemen aynı şeyi yapıyor.o yüzden hızlı açılıyor.
Peki ne değişti?

Değişen şey çok basit aslında; Microsoft mühendisleri bu parçalı ve rastlanstısal veriyi sıralı veriye dönüştürdüler. Bunu da daha önceki Hızlı Başlatma sürümlerinde bulunan Hazırda Beklet modundan yararlanarak yaptılar. Bildiğiniz gibi Hazırda Beklet modunu kullanarak bilgisayarınızı kapattığınızda Windows açık olan oturumu olduğu gibi sabit diskteki hiberfil.sysadı verilen bir alana kaydeder:

Daha sonra bilgisayar tekrar açıldığında sabit disk binlerce farklı yerden dosya toplamak yerine, sadece burada toplu olarak depolanan veriyi belleğe yükler yani sıralı erişim gerçekleştirmiş olur. Tabii bu özelliği bire bir kullanmak mümkün değildi çünkü olmazsa olmazlardan biri, kullanıcının bilgisayarı açtığında temiz bi oturum açması gerekliliğiydi.Hazırda Beklet'in aksine hiberfil.sys alanına kaydedilecek bilgi filtrelenmeli ve genel olanla özel olan ayrılmalıydı. Yani klasik bildiğimiz bilgisayar başlangıcı ile Hazırda Beklet'ten melez bir kapama/açma modu oluşturulmalıydı. Bu ise o kadar basit bir şey değil. Bununla ilgili çok ayrıntılı bilgilere meraklısı buradan ulaşabilir. (Sadece İngilizce)

Özetlersek, Hızlı Başlatma'nın sırrı aslında bilgisayarı başlatmada değil, bilgisayarı kapatmada gizli. Windows 7'de (Ve önceki Windows sürümlerinde) bilgisayar kapatılırken basitçe;

2. Ardından Sistem katmanı, servisler ve donanım kapatılır.

Windows 8'de ise bilgisayar kapatılırken basitçe;

2. Geri kalanlar tek bir dosya halinde diske kaydedilir. (Alttaki resimde turuncukısım)

Bunun (Hızlı başlatma) Hazırda Beklet modundan farkı ise; Kullanıcı oturumunu kaydetmediği, dolayısıyla uygulamalara ait bellek dosyaları elendiği için oluşan tek parça dosya daha küçük boyutlu olur. Bu yüzden de kapatma hızı Hazırda Beklet moduna göre daha hızlı olur. Altta klasik Windows başlangıcı ile Windows 8 başlangıcının aşamalarını görüyorsunuz:

doğrudur ancak neyi nasıl yaptığının bir önemi yok, benim için hızlı açılması önemliydi ki açılıyor.

engin_er

Asistan
Reaksiyon puanı
1
ben win 7 kullanıyorum benim makinada 10 sn de açılıyor. samsungun kendi perogramı var kurdum makina açılırken açılıştaki programları geciktiriyor ve makina 10 sn de açılıyor. win 8 de de aynı şey
ben şahşen elimdeki pro lisanslı win 8 i kullanmıyorum tam 3 kez çöktü ve win7 ye geri döndüm.

MasterFather

Profesör
Reaksiyon puanı
59
ben windows sekiz kullanıyorum gayet hızlı ve stabil çalışıyor adamlar yapmış abi kral işletim sistemi macos felan hikaye microsoft bu işi çok iyi ve profesyonelce yapıyor makinam oyle abartılacak donanımlarıda yok buna rağmen çok hızlı çalışıyor ben herkese tavsiye ederim windows sekizi

:D tamam hızlı açılıyorda.başlat menüsü yok.işin güçün yok sağa sola mouse savur.bir programı bulup yönetici olarak çalıştırmak için 10 takla atıyon.media center paralı.

muratflash

Rektör
Reaksiyon puanı
510
:D tamam hızlı açılıyorda.başlat menüsü yok.işin güçün yok sağa sola mouse savur.bir programı bulup yönetici olarak çalıştırmak için 10 takla atıyon.media center paralı.
Sen çayı demle ben w8 dvd sini alıp geliyorum.. Senin makinaya bi w8 kuralımda Windows 98 den kurtul.:D Farkı farket..:D

S

SDN Okuru

SDN Okuru
adam haklı gayette gec acılıyor bende yenı aldım ama sıkıntı cıkarıyor. sen bılgısayarı aktıf kullanma bebek gıbı bak sonra yoruma bak yuh arkadas

Son mesajlar