F klavye için kanun teklifi

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
10,324
F klavye için kanun teklifi

klavyed188c45b.jpg

CHP'li vekil, F klavyenin ülkeye kazandırılmasında emeği geçenlere, Devlet Üstün Hizmet Madalyası verilmesini öngören kanun teklifi hazırladı.

CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar, F klavyeyi Türkiye'ye kazandıranlara Devlet Üstün Hizmet Madalyası verilmesini öngören kanun teklifini TBMM Başkanlığı'na sundu.
Madalya ve Nişanlar Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi, Kanuna geçici madde eklenmesini öngörüyor.

Buna göre, F klavyeyi Türkiye'ye kazandıran İhsan Yener ve 20 Ekim 1955 tarihinde F klavyeyi standart Türk klavyesi olarak kabul eden Bakanlıklararası Standardizasyon Komitesi üyeleri, Devlet Üstün Hizmet Madalyası ile ödüllendirilecek.

Teklifin gerekçesinde, Öğretmen İhsan Sıtkı Yener'in, 1946'dan itibaren Türk dilinin özelliklerine uygun, standart klavye geliştirilmesi için çalışmalara başladığı belirtilerek, klavyenin 20 Ekim 1955'te Bakanlıklararası Standardizasyon Komitesi tarafından 'Standart Türk Klavyesi' olarak adlandırıldığı kaydedildi.

Son yıllarda, Türkiye'nin kendi standardını korumak yerine, Türkçe'ye uygun olmayan Q klavyenin bilgisayarlarla birlikte yaygınlaşmasına seyirci kalındığı ifade edilen gerekçede, 'Türkçe bir yandan yabancı kelimelerle yozlaştırılırken, çocuklarımıza, gençlerimize Q klavye kullandırılarak bu sürece su taşınması kabul edilebilir değildir. F klavyeyi Türkiye'ye kazandıran İhsan Sıtkı Yener bir çok ödül kazanmıştır. Ancak, böylesine önemli bir başarının devlet tarafından da ödüllendirilmesi gereklidir' denildi.

kaynak

tambjk

Profesör
Reaksiyon puanı
16
Saçmalık :) Adam sanki bilgisayarı icat etmiş, alt tarafı klavye üzerinde harf düzeni. Elin adamı mühendislik, tekonoloji konusunda ne icatlar buluşlar yapıp üretiyor, bizimkiler ise klavye düzenine devlet madalyası vermeye kalkıyor, acınacak halimizi ve az gelişmişliğimizi resmileştirip madalya ile taçlandırmak istiyorlar anlaşılan.

En iyi klavye alıştığın klavyedir. Q klavye kullanmayı yozlaşma ile örtüştürenlerin zekasından şüphe ederim!

Türk standardı denmiş, kabul edilmesinin üzerinden 60 yıl geçmesine rağmen hala standart olamamışsa, halkın %99 u Q klavye kullanmaya alışmışsa artık çok geç kalınmıştır, Q halkın standardı olmuştur bile. Bu dk'dan sonra F klavye öğrenme konusunda zorlama yapılacak bir değişiklik sadece zarar verir, hiçbir artısı olamaz. Q klavye öğrenen 10milyonlarca insan ve yeni yetişen çocuklar arasında nasıl bir uyumsuzlukluk ve fuzuli bir zorluk oluşacağını hesap edin.

deatmania

Rektör
Reaksiyon puanı
62
Milyonlarca sorun var, bunlarla uğraşmazlar. Çıkarılan bir klavye için kanun teklifi hazırlarlar.

Çıkaranlardan biri bu vekilin akrabasıdır.

by_matrix

Doçent
Reaksiyon puanı
3
katılıyorum vekil akrabası olabilir.sanki klavye icat etmiş.

ByEGT

Profesör
Reaksiyon puanı
15
Saçmalık :) Adam sanki bilgisayarı icat etmiş, alt tarafı klavye üzerinde harf düzeni. Elin adamı mühendislik, tekonoloji konusunda ne icatlar buluşlar yapıp üretiyor, bizimkiler ise klavye düzenine devlet madalyası vermeye kalkıyor, acınacak halimizi ve az gelişmişliğimizi resmileştirip madalya ile taçlandırmak istiyorlar anlaşılan.

En iyi klavye alıştığın klavyedir. Q klavye kullanmayı yozlaşma ile örtüştürenlerin zekasından şüphe ederim!

Türk standardı denmiş, kabul edilmesinin üzerinden 60 yıl geçmesine rağmen hala standart olamamışsa, halkın %99 u Q klavye kullanmaya alışmışsa artık çok geç kalınmıştır, Q halkın standardı olmuştur bile. Bu dk'dan sonra F klavye öğrenme konusunda zorlama yapılacak bir değişiklik sadece zarar verir, hiçbir artısı olamaz. Q klavye öğrenen 10milyonlarca insan ve yeni yetişen çocuklar arasında nasıl bir uyumsuzlukluk ve fuzuli bir zorluk oluşacağını hesap edin.

F klavyeyi çıkantan kişinin çalışması dil bilimi sınıfına girer. Türkçe'de kullanılan kelimeleri toplayıp sık kullanılan harfleri çıkartmıştır. Yanılmıyorsam 1980'lerde F klavye ile uluslararası bir yarışmada en hızlı yazan ekip olmuşuz :)

F klavyeyi yaygınlaşmaması devlet politikasındaki bir sorun.

Türk halkının %99'unun Q klavye kullanması işi sadece zorlaştırır, imkansız yapmaz. Okula başlayan çocuklara F klavyeyi aşılarsan nesiller sonra önemli bir aşama katedilebilir. Zamanında türk halkının tamamı Arap harflerine alışkınken kısa sürede Latin harflerine nasıl geçildiğini de unutmayın. :sleep:

tambjk

Profesör
Reaksiyon puanı
16
F klavyeyi çıkantan kişinin çalışması dil bilimi sınıfına girer. Türkçe'de kullanılan kelimeleri toplayıp sık kullanılan harfleri çıkartmıştır. Yanılmıyorsam 1980'lerde F klavye ile uluslararası bir yarışmada en hızlı yazan ekip olmuşuz :)

F klavyeyi yaygınlaşmaması devlet politikasındaki bir sorun.

Türk halkının %99'unun Q klavye kullanması işi sadece zorlaştırır, imkansız yapmaz. Okula başlayan çocuklara F klavyeyi aşılarsan nesiller sonra önemli bir aşama katedilebilir. Zamanında türk halkının tamamı Arap harflerine alışkınken kısa sürede Latin harflerine nasıl geçildiğini de unutmayın. :sleep:

:) Latin harflerine geçildiği sırada Türkiyedeki okur yazarlarık %5-%10 arasındaydı, fark buradan kaynaklı. Geçişteki amaç latin alfabesinin daha kolay öğrenilebilmesi ve batı ile entegrasyondu. Şimdi ise neredeyse dünya standardı haline gelmiş Q klavyeden vazgeçmemiz isteniyor, bir nevi geriye dönüş.

Geçmemiz halinde bir kazancımız da olmayacak, sanki herkes 10 parmak klavye kullanıyor. Tüm olay kamudaki emekliği gelen, F klavye kullanan dinazorların çağı anlayamamasından kaynaklı, insanlara anlamsız yere bir zorluk çıkartacaklar. Artık sadece bilgisayar da yok, başka akıllı cihazlarda devreye girdi; tablet, ceptelefonu, Smart TV vb(gözlük ve saat de yolda) ve bunların birçoğunda F klavye desteği yok. Tüm dünyada Q klavye standartlaşırken akıntının tersine kürek çekmek manasız.

Dünya gittikçe küçülüp, insanlar globalleşiyor, okumak, çalışmak, seyahet ve ticaret etmek amacıyla eskiye göre çok daha sık yurtdışı seyehatlerde bulunuyor. Dünyanın herhangi bir yerine gittiğimizde karşılaşacağımız klavye düzeni genellikle Q olacak(yada ülkemize geldiklerinde F'i kullanamayacaklar) ve bu büyük sıkıntı yaratacaktır.

blgram

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Bu konular benim ilgi alanım. Kendim f klavye kullanıyorum. Derste bilgisayarımı koyuyorum. Hoca'nın tepegözle yazdıklarına bakarak şakır şukur aynılarını yazınca arkadaşlarım şaşırıyor bakmadan nasıl yazıyon l*n diyorlar. F klavyenin getirdiği hız şüphesiz. Bir de şöyle bir şey var q klavyede q x w gibi yabancı dillerde olan bu harfler elimizin dibinde. türkçeyi de bozuyor. f de dipte kıyıda köşede. lazım oldukça kullanıyorum.

Türk dili üzerine büyük bir ilgim vardır. Türk dili üzerine ileride projeler yapmak isterim. devlet işlerinin hızlılığını sağlamak gibi. dil kurallarına uygun bilgisayarlar gibi. aranan belgenin hızlı bulunması. indexleme olayı. türkçenin dil kurallarına göre olunca her şey daha hızlı olur.

efehakan

Doçent
Reaksiyon puanı
0
ihsan sıtkı yener çok güzel bişe yapmış bencede ödüllendirilmeli.tamam bu adam elinden geleni yapmış da gerekli merciler neden yaygınlaştıramamış.kimse halk onu tercih etti demesin çünkü aylarca f klavye aradığımı biliyorum satışı dahi yok halk bunu tercih edememiş, devlet anca böle boş ödül işleriyle uğraşır o adam ödül istemiyodur eminim ki f klavyenin kullanılmasını istiyodur.devlet kendi üzerine düşeni yapsın diyecem ama artık geç.bizim devlet büyükleri diye adlandırdıklarımız kara cahilmiş gün geçtikçe bunu daha iyi anlıyorum hiç bir zaman geleceği görememişler

ByEGT

Profesör
Reaksiyon puanı
15
:) Latin harflerine geçildiği sırada Türkiyedeki okur yazarlarık %5-%10 arasındaydı, fark buradan kaynaklı. Geçişteki amaç latin alfabesinin daha kolay öğrenilebilmesi ve batı ile entegrasyondu. Şimdi ise neredeyse dünya standardı haline gelmiş Q klavyeden vazgeçmemiz isteniyor, bir nevi geriye dönüş.

Geçmemiz halinde bir kazancımız da olmayacak, sanki herkes 10 parmak klavye kullanıyor. Tüm olay kamudaki emekliği gelen, F klavye kullanan dinazorların çağı anlayamamasından kaynaklı, insanlara anlamsız yere bir zorluk çıkartacaklar. Artık sadece bilgisayar da yok, başka akıllı cihazlarda devreye girdi; tablet, ceptelefonu, Smart TV vb(gözlük ve saat de yolda) ve bunların birçoğunda F klavye desteği yok. Tüm dünyada Q klavye standartlaşırken akıntının tersine kürek çekmek manasız.

Dünya gittikçe küçülüp, insanlar globalleşiyor, okumak, çalışmak, seyahet ve ticaret etmek amacıyla eskiye göre çok daha sık yurtdışı seyehatlerde bulunuyor. Dünyanın herhangi bir yerine gittiğimizde karşılaşacağımız klavye düzeni genellikle Q olacak(yada ülkemize geldiklerinde F'i kullanamayacaklar) ve bu büyük sıkıntı yaratacaktır.

Çanakkale Savaşı'nda okur-yazarlarımızın önemli bir kısmını kaybettik. Bu sayı, o savaştan sonraki sayı. Ayrıca %10 olan okur-yazarlık, Latin harflerine geçince %0'a düşmek durumunda kaldı.

İsrail, Latin harflerinden İbrani harflerine geçti. Çünkü çıkarttıkları sesleri o harfler karşılayabiliyordu. Milli düşünce de bunda etkili tabii. Süper güçlerden biri olan Rusya da Kiril alfabesini kullanmakta.

leonfrt

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Çok saçma adam sanki icat etmiş klavyeyi..

Ozgurky

Profesör
Reaksiyon puanı
14
F klavyenin yaygınlaştırılması mucidi için en büyük ödül olacaktır zaten.

tambjk

Profesör
Reaksiyon puanı
16
Bu konular benim ilgi alanım. Kendim f klavye kullanıyorum. Derste bilgisayarımı koyuyorum. Hoca'nın tepegözle yazdıklarına bakarak şakır şukur aynılarını yazınca arkadaşlarım şaşırıyor bakmadan nasıl yazıyon l*n diyorlar. F klavyenin getirdiği hız şüphesiz. Bir de şöyle bir şey var q klavyede q x w gibi yabancı dillerde olan bu harfler elimizin dibinde. türkçeyi de bozuyor. f de dipte kıyıda köşede. lazım oldukça kullanıyorum.

Türk dili üzerine büyük bir ilgim vardır. Türk dili üzerine ileride projeler yapmak isterim. devlet işlerinin hızlılığını sağlamak gibi. dil kurallarına uygun bilgisayarlar gibi. aranan belgenin hızlı bulunması. indexleme olayı. türkçenin dil kurallarına göre olunca her şey daha hızlı olur.

Devlet işlerinin hızlılığını sağlamak için önce o pozisyonlara kalifiye ve kendini geliştirmiş insanlar getirmeliler :) Git devlet kurumlarına bir bak, özellikle bankalara. Özel bankada 5 dk'da hallettiğin için devlet bankasında 10dk'da hallediyorsun, annanem gibi bilgisayar kullanan vasıfsız insanları doldurmuşlar kurumlara. Bu adamlara değil F klavye, tuşlara dokunmadan sadece düşündüklerini kağıda döken bir sistem getirseler nafile, düşünme hızları malum!

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Q W X Harfleri ile pankart davetiye yazanlara mahkemeye verip Q klavyeyi kaldırmayan zihniyet beyin eriten tartışmalar cidden saçma saçma sussalar daha değerli olacaklar gözünüzde konuştukça batıyorlar.

cka

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
ben de taa 6 yaşımdayken okuma yazmayı öğrendim ve millet için tercüman oldum. ben de Devlet Üstün Hizmet Madalyası istiyorum.

django

Doçent
Reaksiyon puanı
0
ne kadar saçma yorumlar var F klavye diyoruz adamlar icadından bahsediyo messi futbolumu icat ettide her sene ödül alıyo mantıksız kardeşlerim

tambjk

Profesör
Reaksiyon puanı
16
ne kadar saçma yorumlar var F klavye diyoruz adamlar icadından bahsediyo messi futbolumu icat ettide her sene ödül alıyo mantıksız kardeşlerim

:) Biz klavye diyoruz, sen messi diyorsun. Mantık akıyor maşallah...