Windows 8 Ekran Kartı Sorunu

Bu konuyu okuyanlar

tolunayy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar yaklaşık 8 saattir bu sorunlar uğrasıyorum. Okula gitmedim yemek yemedim deliye döndüm. Lanet gelsin bu win8 e. Bilgisayarımda win7 kuruluydu veönceki aksam Win8 Pro 32 bit sürüm yükledim. Hersey çok iyi gitti gerçekten adamlar harika bir işletim sistemi yapmış.

Daha sonra Pes 13'ü yükledim ve açmaya çalıştığımda video kartı yetersiz dedi ki benim video kartımın yetersiz olmasına imkan yok. amd mobility radeon hd 5000 ekran kartım var harici. Aygıt yöneticisine baktım. İntelin Kendi video kartını kullanıyor. Otomatik olarak harici ekran kartına geçiş yapmıyor. Hatta Aygıt yöneticisin de AMD nin yanında sarı bir ünlem var galiba aygıtın başlatılamadığını gösteriyor.

Ben de AMD ve İntelin ekran kartlarını kaldırdım ve internetten bulduğum driver laı yükledim fakat sonuç yine aynı. İntel aktif AMD devre dışı. Tabiki İntel her oyunu karsılayacak bir ekran karı olmadığından PC yi intel ile kullanmaya devam edemem. Lütfen bilen birisi yardım etsin. Gerçekten başım ağırdı sabaha kadar Bilgisayar başında bu hatayı düzeltmeye çalıştım.

Omerov

Müdavim
Reaksiyon puanı
53
Bilgisayarin hangi markaysa onun sitesine gir.Windows 8 e uygun driveri indir.kur.aygıt yöneticisinden de kontrol et güncel sürüm yuklenmişmi diye.Sorun hallolacaktir.sen büyük ıhtımalle win7 drıverını kurmuş olabilirsin.

tolunayy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

th3sinan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bende de aynı sorun olmuştu radeon hd 5000 ekran kartında. pek çok driveri denedim ama olmadı. sonra casper teknik servisini aradım bios ayarlarıyla ilgili bişeyler dediler ondan oluyordur diye onun güncellemesi çıkıp çıkmayacağı belli değil dediler. ayrıca pc desteklemiyo da olabilir onu da markasına göre internetten bulabilirsin

tolunayy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Anlamadığım şey şu elimde ATİ ekran kartı varken kullanamıcakmıyım ?
O zaman satayım bari ben onu :D

engerex

Müdavim
Reaksiyon puanı
26
@engerex

Dostum tamam bir nevi halloldu galiba sorunum

Şimdi şu şekilde oldu

http://a1302.hizliresim.com/16/l/k81cz.jpg

Yani AMD nin de ekran kartını görüyor artık ama PES i açmaya çalıştığımda

http://a1302.hizliresim.com/16/l/k81hj.jpg

Şeklinde hata veriyor. Bu da demektir ki Bilgisayar hala intelin ekran kartını kullanmakta ısrarcı. AMD nin ekran kartını nasıl aktifleştirebilirim ?

Ama hala çözüme ulaşamadım
Sen verdiğim linkteki sürücüyü indirip kur. Eskisi gibi sorunsuz olacaktır. @th3sinan istersen sende bir dene.
Link: Leshcat’s Catalyst 13.1 WHQL UnifL V2.1 for AMD+Intel Laptops

Omerov

Müdavim
Reaksiyon puanı
53
Sadece doğru driveri yuklemek gerekiyor.Bilgisayarının kendi web sitesine gir.yalnış driveri yuklersen bilgisayarın çöker.sitede BİOS ayarlari yayınlanmışsa onu da indirmen gerekir.Win8 için olmasina dikkat et.Bu ATİ ekran kartlarinin genel sorunu.Bütün firmalar yayınlamış olması lazım.

tolunayy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sadece doğru driveri yuklemek gerekiyor.Bilgisayarının kendi web sitesine gir.yalnış driveri yuklersen bilgisayarın çöker.sitede BİOS ayarlari yayınlanmışsa onu da indirmen gerekir.Win8 için olmasina dikkat et.Bu ATİ ekran kartlarinin genel sorunu.Bütün firmalar yayınlamış olması lazım.

Bilgisayarım Casper Nirbana NB 15.6 Ben sitede uygun güncellemeyi bulamadım sana zahmet bulabilirmisin ?

vetteron

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Hocam bu seninki de nvidianin ki gibi optimus gibi bir şey oluyor heral de enerji tasarrufu acısından. şunu dene belki biliyorsundur dirver kurduktan sorna halen geçmiyorsa "Pes2013" simgesinin üstünde >>> sağ tuş >>>Grafik işlemciyle çalıştır >>>AMD sec >> dene

tolunayy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hocam bu seninki de nvidianin ki gibi optimus gibi bir şey oluyor heral de enerji tasarrufu acısından. şunu dene belki biliyorsundur dirver kurduktan sorna halen geçmiyorsa "Pes2013" simgesinin üstünde >>> sağ tuş >>>Grafik işlemciyle çalıştır >>>AMD sec >> dene

Hocam Pes Simgesine tıkladığımda sadece

http://c1302.hizliresim.com/16/l/k86w2.jpg

şeklinde seçenekler çıkıyor

- - - Mesaj Güncellendi - - -

http://support.amd.com/us/gpudownload/windows/Pages/radeonmob_win7-32.aspx
Bu amd nin kendi sitesinden Birde bunu dene.

Olmazsa Casperin sitesinden Teknik kısmından win 8 e uygun sürücüyü bulabilirsin.

Hocam o da olmadı ya deliricem artık AMD'yi görüyor ama hala tercihi intel deli oldum

engerex

Müdavim
Reaksiyon puanı
26
Sanırım sürücüyü yükleyen olmadı.

Omerov

Müdavim
Reaksiyon puanı
53
aygıt yöneticisinde ekran kartini ve sürücüsünü aktif olarak görüyormu oradan kontrol etdinmi?bi de verdiğim linkteki 2 dosyayıda denedinmi?

tolunayy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
aygıt yöneticisinde ekran kartini ve sürücüsünü aktif olarak görüyormu oradan kontrol etdinmi?bi de verdiğim linkteki 2 dosyayıda denedinmi?

Hocam [MENTION=39332]engerex[/MENTION] arkadasın dediği sürücüyü kurdum bir değişiklik olmadı. Ben İntelin kendi ekran kartını devre dısı bırakmıstım engerexin dediğini kurunce intel tekrar geri geldi. ve amd nin yanında sarı bir ünlem işareti var

engerex

Müdavim
Reaksiyon puanı
26
Siteden farklı sürücüleri deneyin. O site bu sorunlar için var.

Omerov

Müdavim
Reaksiyon puanı
53
Ünlem işareti varsa sürücü yüklenmemiş olabilir.Aynı sorunu bende yaşamıştım.dediğim gibi çözmüştüm.Bende sürücüyü yükleyince ünlem işareti kaybolmuştu.istersen Casper müşteri hizmetlerini ara bi sor.

Buldum galiba http://support.amd.com/us/kbarticles/Pages/AMDCatalyst1211betadriver.aspx buradan indire bilirsin.senin indirdiğin radeon 5000 serisiyle uyumlu değil galiba.bu sayfadaki ilk sürücüyü indir.SDN de haberi de var http://shiftdelete.net/amd-ve-nvidia-windows-8-beta-suruculerini-yayinladi-40751.html

byndr

Asistan
Reaksiyon puanı
6
Driver yüklerken Control Center uygulamasını da yükle.
Uygulamayı aç Menüden Oyun + 3D ayarları + üçlü ara belleğe alma kutuçuğunu işaretle.
Oyun oynamıyorum ama Photoshop ve 3DMAX programlarında çok faydalı oluyor.
Belki senin problemine yardımcı olur

oho

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bios ayarlarından dahili ekran kartını iptal edebilir ve direkt ati yi kullandırabilirsin, ancak hdmi dan v.s tvye bağlıyorsan hata alman muhtemel. yine bios güncellemesi bulmanı önericem ama bulamazsan biostan default ekran kartını ati seçmelisin. tüm bu söylediklerim bahsettiğin sarı ünlemi kaldırdıktan sonra kullanılabilir.

rmznbzn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
öncelikle kolay gelsin benim de hp model laptop vardı düne kadar bu sorunla mücadele ediyordum...(lcd tv'me görüntü vermiyordu)
win 8 kurunca ekran kartı sadece intele geçiyordu ati mobility 5000 kartım driveri yüklenmemiş görünüyordu...
bir çok şey denedim... sitesinden driver kurdum... atiden kurdum....ve dahası... uzun lafın kısası hiç bir şekilde sonuç alamıyordum...
hp istanbul ile görüştüm... ama olmuyordu... sonra sitelerine yazdığım mail'ime cevap geldi...win 8 ile uyumluluk yokmuş dediler...
kestirip attılar...ve iş başa düştü...
Bir kaç denemeden sonra olmaz deyip win 7döndüm win 8 parayla aldığım için (29 tl) ne yapabilirim diye düşünürken...
win 7 driverlarını kurdum... daha sonra win 8 usb me kurdum setup tıkladım ve kişisel dosyalarımı koru diyerek win 8 yükselttim...
Sonuç olarak
sorunsuz bir şekilde kullanıyorum sağ tıklayıp istediğim ekran kartını seçmeme de izin veriyor... hem lcd ekrandada sorun yok artık...

NOT: yükseltme olduğu için hiç bir yavaşlama yoktur...
şimdi win 8 akıcılığını kullanıyorum... saygılar

tolunayy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaslar cevaplarınızı esirgemeyip cevap verdiğiniz için minnettarım. En son http://support.amd.com/us/kbarticles/Pages/AMDCatalyst1211betadriver.aspx adresindeki driver i yükledim ve bilgisayarımın ekranı karardı yarım saat açılmadı sonra da kendisini kapattı. Tekrar Açtığımda ürün kurtarma CD nizi yerleştirin şeklinde uyarı aldım. Yerleştirdim ve Bilgisayar ilk özelliklerine döndü. Şimdi tertemiz hiçbir program bulunmayan WİN8 e sahibim. Aygıt Yöneticisinde ekran kartı olarak sadece İntel görünüyor ve AMD nin yanında sarı bir kutucuk var. şimdi sizlerden istediğim adım adım bana yol gösterip yardımcı olmanız, teşekkürler.

Omerov

Müdavim
Reaksiyon puanı
53
Kardeş senin elkran karti radeon 5000 serisi ona uygun driveri yüklemen lazim.üstte verdiğim adresden yükle.sdn deki haberi de kontrol et.

Kardeş senin elkran karti radeon 5000 serisi ona uygun driveri yüklemen lazim.üstte verdiğim adresden yükle.sdn deki haberi de kontrol et.

tolunayy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

Dostum bayağ bi araştırdım galiba o sarı ünlemin kalkması için biosu güncellemem gerekmiş. Ve ya Hiç AMD yi karıştırmasam da İntelin sürümünü yükseltsem altarnatif bir çözüm olabilir mi ?

Omerov

Müdavim
Reaksiyon puanı
53
AMD yine devre dışı kalacaği için bazı oyunlari oynayamazsın.BİOS güncellemesinin de Üreticinin sitesinde olmasi gerekiyor.Yoksa müşteri hizmetlerini ara sor bence.

esawq

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Windows 7 driverı var ise. Bunu uyumluluk modunda windows 7'ye göre kurarsan sorun yaşamazsın. Benim de başıma aynı sorun geldi. Kurman gereken driver dosyasını sağ tuş ile uyumluluk modunda değiştir. En güzel yöntem bu.

tolunayy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
AMD yine devre dışı kalacaği için bazı oyunlari oynayamazsın.BİOS güncellemesinin de Üreticinin sitesinde olmasi gerekiyor.Yoksa müşteri hizmetlerini ara sor bence.
Anladım hocam en iyisi uygun driverin çıkmasını beklemek amd için

Windows 7 driverı var ise. Bunu uyumluluk modunda windows 7'ye göre kurarsan sorun yaşamazsın. Benim de başıma aynı sorun geldi. Kurman gereken driver dosyasını sağ tuş ile uyumluluk modunda değiştir. En güzel yöntem bu.
Hocam sağ tıklayıp 'bu programın çalışacağı uyumluluk modunu' seçinin yanında win 7 yapıyorum olmuyor. Zaten İntel yetersiz sıkıntı PC nin AMD i görmemesi. Artık umudumu leştim bende defalardır uğraşıyorum ama bir türlü aktif edemedim şu amd yi