Acronis True Image Home 2013 - Bootable Medya Oluşturmak

Bu konuyu okuyanlar

HRNKC

Müdavim
Reaksiyon puanı
20

backupsolutions.png

Bilgisayar firmaları "FreeDOS" cihazlar hariç tüm makineleri, son kullanıcılara "Recovery" ile sunmaktadırlar. HDD üzerinde fabrikasyon ayarların muhafaza edildiği bu bölüntü, format işleminde bir çok külfetten bizleri kurtarıyor olsa da ne denli başarılı olduğu konusu tartışılır. Zira recovery sonrası pek çok ayar yapılması gerekmetedir. Gereksiz onca programı kaldırmak, kullanıcıya has ince ayarları her defasında yeniden düzenlemek zorunda kalmak vs.

jr8kmc.png

Bugün sizlere bizzat kullanmakta olduğum, piyasadaki en iyi iki yazılımdan birini "Acronis True Image Home 2013" ile bootable medya nasıl oluşturulur bunu anlatacağım. Bir sonraki yazımda ise "Acronis True Image Home 2013 - Sistem Yedeği Alma" başlığı altında, çeşitli görsellerle bootable medya kullanarak sistem yansıması almayı izah edeceğim.

jr8kmc.png

Yazılım ücretsiz olmamasına karşın, kullanıcılara 30 günlük deneme süresi tanımaktadır. Program vasıtasıyla oluşturacağımız önyüklenebilir "Rescue Medya" nın (CD yahut USB ye yazdırılabilmektedir) deneme süresiyle kısıtlı olup olmadığı hakkında bilgim yok zira orjinal sürüm kullanmaktayım.​

• Bilgisayarınızı başlagıçta boot etmenizi sağlayacak "Rescue Medya" oluşturmak için "Acronis True Image Home 2013" resmi sitesinden programın trial versiyonunu indirmeniz gerekiyor. Mail adresinizi vermenizi isteyecektir, herhangi bir mail adresi vererek programı indirin. Mail adresinize bir anahtar kodu gönderilecektir, bunu not alın...​
  • Acronis' i kurduktan sonra "Bootable" medyanızı oluşturmak için şu adımları izleyin;

Tools & Utilities menüsüne tıklayın

60072254.png

Rescue Media Builder seçeneğine tıklayın

29632653.png

İki seçeneğe de tik atabilirsiniz, ikincisi pek gerekli değil

29565938.png

36534442.png

Aşağıdaki seçeneklerden size uygun olanı olanı seçin. Bootable medya verilerini direkt olarak CD yahut USB ye yazdırarak önyüklenebilir Acronis' inizi oluşturabilir yahut ISO dosyası şeklinde kayıt altına alarak, istediğiniz zaman bunu herhangi bir medya üzerine yazdırabilirsiniz.

37915617.png

Seçiminizi yaptıktan sonra Proceed' e tıklayın ve işlemin tamamlanmasını bekleyin

80911336.png

Aşağıdaki bildirimi aldığınız zaman, bootable medyanız hazır hale gelmiş demektir

59053689.png

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, selâmetle...

beyaz gulum

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
ellerine saglik kardesim guzel anlatmisin cok tesekkurederim.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Selam güzel insan çok iyi ve gerekli bir bilgi paylaşımı ancak .. Bunu ben normal back up olarak attım bunuda freedosa atamam zaten değil mi ? her türlü win 7 kurmam gerekicek sanırım .. + diyelim ki bootable media şeklinde yaptım .. Bunun atmak için yine hepsi win 7 olmalı ve hepsine dağıtımı nasıl yapacağım acronis true image i yükleyip .. ordan harici hard diski mi gösteeceğim ?

HRNKC

Müdavim
Reaksiyon puanı
20
Selam güzel insan çok iyi ve gerekli bir bilgi paylaşımı ancak .. Bunu ben normal back up olarak attım bunuda freedosa atamam zaten değil mi ? her türlü win 7 kurmam gerekicek sanırım .. + diyelim ki bootable media şeklinde yaptım .. Bunun atmak için yine hepsi win 7 olmalı ve hepsine dağıtımı nasıl yapacağım acronis true image i yükleyip .. ordan harici hard diski mi gösteeceğim ?

Merhabalar sayın SDN Okuru... Şöyle özetleyeyim;

- Cihazların içinde işletim sisteminin olup olmaması mühim değil
- FreeDOS olmaları da mühim değil, herhangi bir format CD-DVD si ile hiçbir bölüntüye sahip olmayan HDD i bölüntülere ayırdıktan sonra da Acronis ile daha önceden almış olduğunuz backup ı pc ye yükleyebilirsiniz.
- Bu konu içinde anlatmış olduğum bootable CD-DVD yahut USB hiçbir veri içermez, sadece Acronis programını işletim sistemine bağlı olmadan DOS ortamından başlatmaya yarar ki zaten en güzel yanı da budur. PC niz çöktü diyelim, bootable CD-DVD ya da USB niz ile pc yi başlatırsınız... Daha önceden Acronis ile aldığınız yedek de D, E vs. artık hangi bölüntüdeyse Acronis ile onu kullanarak pc yi eski haline getirirsiniz.
- İşletim sisteminizin backup ının pc içerisinde bulunması da zaruri değildir, harici HDD de tutabilir veya USB de saklayabilirsiniz... Bootable Acronis' i kullanarak recovery yapmak istediğiniz zaman, harici HDD nizde bulunan yedekle de recovery yaparsınız...

S

SDN Okuru

SDN Okuru
lütfen yardım et acronis true image hakkında
eğer dediğin gibi yaparsam d: biçimlenir mi? her şey hazır korkudan başlatmıyorum lütfen yardım et.

emre4234

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

merhaba hocam kolay gelsin.

Beni bi dertten kurtarabilirsen sana nasıl teşekkür ederim anlatamam :)

Hocam ben sorunumu elimden geldiğince açıklamaya çalışayım sana.

Benim laaptopta hdd nin gizli bölümünde lenovo backup var.Benim pc çoktü ve ben O rec. yapmadan önce D: ve E: deki verilerimi almak istiyorum.
Ayrıca pc bi kere mavi ekran hatası verdi.LAptopun garantisi dolmadığı halde canım sıkılıp laptopu açıp ramleri kontrol ettim fakat donanımsal bi sorun yok onu anladım.
Ben daha sonra ramleri çıkar tak yaptıktan sonra pc hep başlangıç onarım yapmaya çalışıyor.Gece koydum sabah baktığımda hala devam ediyordu bende onu geçip baştan başlatayım dedim onu geçmeme izin vermedi ve onu yapmaya zorladı kapanmadı.Ben de power düğmesinden kapa aç yaptım yine bios ekranından sonra başlangıç onarım yapmaya çalıştı.Neyse sabahtan bu geceye kadar yani 11,00 dan 00,00 a kadar hala aynı onarımlar yapılıyo dio başka bişey demiyor .

Şimdi ben acronis ile pc yi boot etsem D: ve E: deki verilerimi taşınabilir HDD ye taşıyabilir miyim ? ardından da o lenovonun kendi rec.si ile rec. yapabilir miyim ?
eğer o şekilde rec. yapabiliyorsak hdd bölümlendirmesini kendi isteğime göre yapıp hemen ardından tekrar bi rec. oluşturup eski res. nin yerine koyabilir miyim ?

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
Şimdi bildiğim kadarıyla bu program ücretli. Bootable medyasını kullanmak ücretsiz mi?

HRNKC

Müdavim
Reaksiyon puanı
20
lütfen yardım et acronis true image hakkında
eğer dediğin gibi yaparsam d: biçimlenir mi? her şey hazır korkudan başlatmıyorum lütfen yardım et.

Keşke diğer arkadaşın yaptığı gibi bana bir Ö.M. atsaydınız, yeni gördüm mesajınızı... Acronis işlem safhalarında size adım adım her detayı sorar onay ister, fakat arayüzü sade ve anlaşılır yapısıyla sizi yormaz. Diyelim C yi yedeklediniz, günler geçti bu yedeği geri yüklemek istediniz. Recovery Operations başlatıp yedeğinizi Acronis' e gösterdiğiniz zaman nereye yükleyeceğini dahi otomatik olarak algılar. Algılamazsa ne yapacağım derseniz o da basit, size seçim hakkı tanır. Siz de C yi yani sistemi yedeklemişseniz bu yedeğin yükleneceği bölüntü olarak C bölümünü seçer onay verirsiniz.

Acronis sizin seçmiş olduğunuz bölüntü dışında kalan hiçbir disk bölümünü silmez, üzerine yazım yapmaz, biçimlendirmez.

merhaba hocam kolay gelsin.

Beni bi dertten kurtarabilirsen sana nasıl teşekkür ederim anlatamam :)

Hocam ben sorunumu elimden geldiğince açıklamaya çalışayım sana.

Benim laaptopta hdd nin gizli bölümünde lenovo backup var.Benim pc çoktü ve ben O rec. yapmadan önce D: ve E: deki verilerimi almak istiyorum.
Ayrıca pc bi kere mavi ekran hatası verdi.LAptopun garantisi dolmadığı halde canım sıkılıp laptopu açıp ramleri kontrol ettim fakat donanımsal bi sorun yok onu anladım.
Ben daha sonra ramleri çıkar tak yaptıktan sonra pc hep başlangıç onarım yapmaya çalışıyor.Gece koydum sabah baktığımda hala devam ediyordu bende onu geçip baştan başlatayım dedim onu geçmeme izin vermedi ve onu yapmaya zorladı kapanmadı.Ben de power düğmesinden kapa aç yaptım yine bios ekranından sonra başlangıç onarım yapmaya çalıştı.Neyse sabahtan bu geceye kadar yani 11,00 dan 00,00 a kadar hala aynı onarımlar yapılıyo dio başka bişey demiyor .

Şimdi ben acronis ile pc yi boot etsem D: ve E: deki verilerimi taşınabilir HDD ye taşıyabilir miyim ? ardından da o lenovonun kendi rec.si ile rec. yapabilir miyim ?
eğer o şekilde rec. yapabiliyorsak hdd bölümlendirmesini kendi isteğime göre yapıp hemen ardından tekrar bi rec. oluşturup eski res. nin yerine koyabilir miyim ?

1- Evet verilerinizi harici bir HDD' ye, USB' ye vs. taşıyabilirsiniz... ( BackUp Files and Folders seçeneğini kullanarak ;) ) Acronis tüm diski klonlama, işletim sistemi yedekleme, sadece seçtiğiniz klasörleri yedekleme hatta bunları şifreleme gibi uzayıp giden tüm ihtiyaçlarınıza cevap verebilecek şekilde tasarlanmıştır. Boot ettiğiniz Acronis, bilgisayarınıza bağlı bulunan HDD, USB vs. algılar. Örneğin ben harici HDD den notebook a defalarca recovery yaptım, Acronis' i boot edip harici diskime sistem yedeği de aldım. Ne isterseniz yaparsınız kısaca...

2- Recovery yapabilirsiniz elbette, Lenovo' nun reco. sistemi nedir ne değildir bilgim yok fakat bu işin standardı 3 ya da en kötü ihtimalle 2 seçenek içerir
ki içermese dahi bu seçenekleri zaten Acronis ile dosyalarınızın yedeğini alacağınız için bu durum sizin açınızdan sıkıntı oluşturmaz. Nedir bu reco. seçenekleri;

Örneğin Asus diyelim;

- Windowsu sadece birinci bölüntüye kurtar: Bu seçenek, sadece birinci bölüntüyü silerek size diğer bölüntüleri koruma imkanı verecek ve sürücü "C" olarak yeni bir sistem bölüntüsü oluşturacaktır.
- Windows'u bütün Sabit Diske kurtarır: Bu seçeneki sabit disk sürücünüzde bulunan bütün bölüntüleri silecek ve sürücü "C" olarak yeni bir sistem bölüntüsü oluşturacaktır.
- Windows'u bütün Sabit Diske 2 bölüntü olarak kurtar: Bu seçenek, sabit diskinizdeki bütün bölüntüleri silecek ve "C" (%60) ve "D" (%40) olmak üzere iki yeni bölüntü oluşturacaktır.

Lenovo' da da buna benzer bir sistemin var olması kuvvetle muhtemeldir, ki bu seçenekler varsa zaten Acronis' e gerek kalmamaktadır. Ama ben yine de işimi sağlama almak isterim dersiniz, Acronis ile de dosyaları yedeklersiniz o da sizin bileceğiniz iştir.

3- Acronis ile dosyalarınızın yedeğini alıp, Lenovo Recovery aracı ile format attığınızı kabul edelim.

- Windows 7 ve 8 de diskleri bölümlere ayırmak oldukça basittir, format işlemi bittiğinde netten araştırın işletim sistemi açıkken istediğiniz zaman yeni bir disk bölümü oluşturabilir, bölümün boyutunu küçültebilir-büyütebilir, bölümü silebilir, sildiğiniz bölümlerin tümünü C ye dahil edip tek bir disk bölüntüsüne sahip olabilirsiniz.

- Gelelim Acronis ile alınan yedeğe, formattır vs. tüm ayarlarını yaptığınız kullanıma hazır hale gelen sorunsuz pc nizi Bootable CD nizden Acronis ile boot edersiniz, Recovery işlemine geçer, aldığınız dosya yedeğinizi bahsi geçen o harici HDD nizden bulursunuz, Acronis size sorar PC nin HDD bölümlerinden nereye çıkarayım bu yedeği diye, artık D olur E olur F olur hangi bölüme bunları çıkarmasını istiyorsanız seçersiniz çıkarır. İşlem bitince pc yi yeniden başlatırsınız, işletim sisteminiz açıldığında nereye yükleme komutu vermişseniz o dosyalarınızı orada bulursunuz.

Şimdi bildiğim kadarıyla bu program ücretli. Bootable medyasını kullanmak ücretsiz mi?

Oluşturulan bootable diskin kullanımı sağlanabiliyor olmasına rağmen, belirli bir süre kısıtlamasına tâbi olup olmadığına dair kesin bilgim yok, yazı içerisinde onu belirtmiştim.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Şu an elimde bir Lenovo Z580 var ve Acronis backup and recovery 11 ile açmaya kalkınca şu mesajı veriyor...

Öncelikle "secure boot" penceresi açılıyor...
altında da "image failed to verify with *access denied".
diyor...

Bunun bir yolu var mı ?

nopanickk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
HRNKC Selam güzel insan

Kardeşim öncelikle ellerine sağlık paylaşımından dolayı..Ben uzun zamandır acronis kullanıcısıyım fakat boot cd oluşturmadım hiç benim şöyle bi sorunum var sistem windows xp fifa 2014 ile uyumsuz oldu yani açılmadı ben buna istinaden windows 7 kurmayı düşünüyorum ki kurdumda ama masaüstü gelir gelmez 1 dk olmadan donma ve mavi ekran yapıyordu sonrasında ben yine xp kurdum yedeğimide aldım şimdi kafamda windows 7 var yine güvenli moddan sürücüleri manuel yüklücem belki olur düşüncesiyle eğer yine olmazsa windows 7 kurduğum sisteme xp boot cd yedeğim işlermi ? tekrarndan uğraşmak istemiyorum güncelleme vs

HRNKC

Müdavim
Reaksiyon puanı
20
Kardeşim öncelikle ellerine sağlık paylaşımından dolayı..Ben uzun zamandır acronis kullanıcısıyım fakat boot cd oluşturmadım hiç benim şöyle bi sorunum var sistem windows xp fifa 2014 ile uyumsuz oldu yani açılmadı ben buna istinaden windows 7 kurmayı düşünüyorum ki kurdumda ama masaüstü gelir gelmez 1 dk olmadan donma ve mavi ekran yapıyordu sonrasında ben yine xp kurdum yedeğimide aldım şimdi kafamda windows 7 var yine güvenli moddan sürücüleri manuel yüklücem belki olur düşüncesiyle eğer yine olmazsa windows 7 kurduğum sisteme xp boot cd yedeğim işlermi ? tekrarndan uğraşmak istemiyorum güncelleme vs

İyi akşamlar, selamlar @nopanickk,

Dikkat etmeniz gereken bir nokta var, XP' yi yedeklerken BackUp aşamalarında "BackUp Sector By Sector" diye bir seçenek var, ona tik atın. Alacağınız bu yedek, boyut olarak daha büyük olacaktır. Yedeğinizi de HDD' in farklı bir bölüntüsünde tutarsınız, C: hariç herhangi bir bölüntü olabilir tercih size kalmış.

Bootable Acronis' iniz ve yukarıda bahsettiğim şekilde alacağınız bir yedek ile, geriye dönüş mümkündür. Kolay gelsin

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Çok teşekkür ederim ilginden dolayı...Anladığım kadarıyla bu işlem sayesinde boot cd oluştarmaya bile gerek yok dimi f11 olayı ile çözebiliriz gibi geliyor win 7 kurarken sadece c ye işlem yapmak kaydıyla tabiki...Yinede cd oluşturmakta artı yarar var seninde belirttiğin gibi teşekkür ederim tekrardan...

HRNKC

Müdavim
Reaksiyon puanı
20
Çok teşekkür ederim ilginden dolayı...Anladığım kadarıyla bu işlem sayesinde boot cd oluştarmaya bile gerek yok dimi f11 olayı ile çözebiliriz gibi geliyor win 7 kurarken sadece c ye işlem yapmak kaydıyla tabiki...Yinede cd oluşturmakta artı yarar var seninde belirttiğin gibi teşekkür ederim tekrardan...

İçinde Acronis yüklü boot CD-DVD niz mutlaka olsun, zira C:' ye Windows 7 kuracağınız için F11 konusunda sıkıntı çıkabilir. Gerçi sistem yedeğiniz olduğu müddetçe, F11 sıkıntı çıkarsa da sorun olmaz. Bootable CD-DVD niz yoksa, yeni bir bootable CD-DVD oluşturursunuz bu bootable CD-DVD ile PC yi başlatırsınız, almış olduğunuz yedeği Acronis' e gösterir ve geriye dönüşü sağlarsınız.

İyi günler, iyi forumlar.

nopanickk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İçinde Acronis yüklü boot CD-DVD niz mutlaka olsun, zira C:' ye Windows 7 kuracağınız için F11 konusunda sıkıntı çıkabilir. Gerçi sistem yedeğiniz olduğu müddetçe, F11 sıkıntı çıkarsa da sorun olmaz. Bootable CD-DVD niz yoksa, yeni bir bootable CD-DVD oluşturursunuz bu bootable CD-DVD ile PC yi başlatırsınız, almış olduğunuz yedeği Acronis' e gösterir ve geriye dönüşü sağlarsınız.

İyi günler, iyi forumlar.

Bir çok konuda beni aydınlattın teşekkür ederim fakat kafama takılan bir kaç husus var..Öncellikle ben acronisi kurdum ve bootable medya oluşturdum boyutuda 270 mb çıktı buraya kadar sorun yoktur umarım buna ek olarak sistem backupunu alacağım (BackUp Sector By Sector) bu şekilde fakat boyutu seninde belirttiğin gibi epey fazla çıkıyor 52 gb kadar malesef o denli büyük alanda c haricinde mevcut değil sorum şöyle olacak harici harddiske atsam aynı işlevi görürmü ? yoksa sadece d veya e sürücüsündemi kayıtlı olmalı yedek d sürücüm 40 gb e sürücümede 20 gb ayırmıştım şimdiden yardımların için teşekkür ettim...

HRNKC

Müdavim
Reaksiyon puanı
20
Bir çok konuda beni aydınlattın teşekkür ederim fakat kafama takılan bir kaç husus var..Öncellikle ben acronisi kurdum ve bootable medya oluşturdum boyutuda 270 mb çıktı buraya kadar sorun yoktur umarım buna ek olarak sistem backupunu alacağım (BackUp Sector By Sector) bu şekilde fakat boyutu seninde belirttiğin gibi epey fazla çıkıyor 52 gb kadar malesef o denli büyük alanda c haricinde mevcut değil sorum şöyle olacak harici harddiske atsam aynı işlevi görürmü ? yoksa sadece d veya e sürücüsündemi kayıtlı olmalı yedek d sürücüm 40 gb e sürücümede 20 gb ayırmıştım şimdiden yardımların için teşekkür ettim...

Acronis, pc ye takılan tüm harici depolama cihazlarını görebilir, bu cihazlara yedekleme yapabilir. Alınan yedek her nereye kaydedilirse edilsin çok rahat taşınabilir, kopyalanabilir. Bir müzik yahut resim dosyasını kopyalamaktan hiçbir farkı yoktur.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
acronis kurduktan sonra dvd sürücüm görünmez oluyor nedeni nedir acaba casper nirvana notebook