Öğretmene şikayet dilekçesi

Bu konuyu okuyanlar

dadaş27

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Arkadaşlar bulunduğum okulda bütün okuldan "spor kolu parası" "top alınacak" gibi bahanelerle bütün okul öğrencilerinden 5tl toplanıyor.

Buna bi' dur demek istiyor, ve söz konusu parayı vermeyen öğrencileri düşük notla tehdit eden bu öğretmen hakkında bir şikayet dilekçesi yazmak istiyorum.

Allah'a şükürler olsun ki o parayı verebilecek durumum var, ancak bu haksızlığa dayanamıyorum ben, sonuçta maddi durumu olmayan, köylerden servisle gelen o kadar öğrenci de var.

Ve düşünün, okulumuzda binlerce öğrenci var, bu kadar öğrenciden kişi başı 5 lira alınsa ortaya muazzam bir para çıkıyor.
Ben bu paranın istenmesinin durdurulması, para isteyen öğretmenler, yönetim kadrosu hakkında gerekli soruşturmanın açılması, ve o paranın geri dağıtılması hakkında elimden gelen her şeyi yapmak istiyorum.

Ancak nereden başlayacağım hakkında bilgim yok, bu şikayet dilekçesi nasıl olmalı, nereye hitaben yazılmalı gibi..

Yardımlarınızı bekliyorum.

temren

Asistan
Reaksiyon puanı
3
spor malzemeleri için para toplamak yasal
2-5 tl gibi bir aralığı vardı galiba

Kurşun Kalem

Profesör
Reaksiyon puanı
58
Devlet okullarında, öğrenci veya velilerden herhangi bir ad altında para talep edilmesinin hiç bir yasal dayanağı yoktur. [MENTION=325419]nikney[/MENTION] Alo 147 MEB hatıını arayarak durumu anlatabilirsin. Öğrenci olduğun için yazdığın dilekçeyi bağlı bulduğun kurumun amirine vermen gerekir ki bu da okul müdürü demek, kararı da idare aldığı için dilekçen işleme konmaz büyük ihtimal. Eğer MEB hattından bir sonuç çıkmaz ise velin bulunduğun ilçenin milli eğitim müdürlüğüne şikayet dilekçesi yazsın. Oradan da sonuç çıkmazsa kademeli olarak il milli eğitim müdürlüğü ve bakanlığa dilekçelerinizi yazabilirsiniz. Dilekçelerin kopyaları elinizde olsun ki protokolü takip ettiğinizi kanıtlayabilesiniz. Ama büyük ihtimal 147'den sonuç alırsınız.

dadaş27

Profesör
Reaksiyon puanı
7
spor malzemeleri için para toplamak yasal
2-5 tl gibi bir aralığı vardı galiba
Kesinlikle yasal değil, kanun olarak biz "ücretsiz eğitim" görüyoruz.
Devlet okullarında, öğrenci veya velilerden herhangi bir ad altında para talep edilmesinin hiç bir yasal dayanağı yoktur. @nikney Alo 147 MEB hatıını arayarak durumu anlatabilirsin. Öğrenci olduğun için yazdığın dilekçeyi bağlı bulduğun kurumun amirine vermen gerekir ki bu da okul müdürü demek, kararı da idare aldığı için dilekçen işleme konmaz büyük ihtimal. Eğer MEB hattından bir sonuç çıkmaz ise velin bulunduğun ilçenin milli eğitim müdürlüğüne şikayet dilekçesi yazsın. Oradan da sonuç çıkmazsa kademeli olarak il milli eğitim müdürlüğü ve bakanlığa dilekçelerinizi yazabilirsiniz. Dilekçelerin kopyaları elinizde olsun ki protokolü takip ettiğinizi kanıtlayabilesiniz. Ama büyük ihtimal 147'den sonuç alırsınız.
Çok teşekkürler, dediğiniz hattı arayacağım. Bunun yanında burada bi' dilekçe örneği yazabilir misiniz? Ben yazdım ama bir daha bakayım yanlış olmasın.

Ha birde ablamın bulunduğu okulda da 3-4 sene önce aidat parası toplanıyordu, yanlış hatırlamıyorsam kişi başı 20 liraydı, şikayet etmişlerdi okula polis gelip birkaç öğrenciyi sorgulamıştı doğru mu böyle bir şey var mı diye, ve o öğretmenler hakkında yasal işlem yapılmıştı.

Kurşun Kalem

Profesör
Reaksiyon puanı
58
[MENTION=325419]nikney[/MENTION] dilekçe yazma işi size Türkçe derslerinde öğretilmiştir. Sen yazdığın dilekçeyi aktar buraya, varsa bir hata düzeltiriz.

goodtornado

Profesör
Reaksiyon puanı
4

Basbakanlik iletisim merkezi telefon no'su olan Alo 150 bimer hattini ara , durumu izah et. Unvanlarinin getirdigi yukumluluklere ragmen, gorevini suistimal eden ve bu gibi konulari goz ardi eden cok insan var ortalikta. Bu nedenle kim gorevi suistimal ediyorsa en ust unvana ulasabilirsen ulas. Sen ogrencisin.astin ustun yok. Calisan degilsin, hizmet alansin.ogrencisin.senden onemli lsi yok bana gore. Dedigim hatti ara durumu duzgun bir sekikde izah et. Sikayet etmezsek bu yanlislar düzelmez.

mazruf

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
1,117
Öğretmen ceza aldı diyelim çok mu sevineceksin, merak ediyorum.

Öyle bir yazmışsın ki sanki kendi cebine istiyor gibi. Notla korkutarak blöf yapmış olamaz mı veya para getirmediği için 1 alan bir şahidin var mı?

dadaş27

Profesör
Reaksiyon puanı
7
@nikney dilekçe yazma işi size Türkçe derslerinde öğretilmiştir. Sen yazdığın dilekçeyi aktar buraya, varsa bir hata düzeltiriz.
.... Lisesi müdürlüğüne
(şehir)/(ilçe)
okulunuzun ... sınıfından ... nolu öğrencinizim. Okulunuzdaki ... beden eğitimi öğretmeni, okul öğrencilerinden "spor kolu parası" adı altında ücret taleb edip, bu ücreti vermeyenleri ise düşük not vermekle tehdit etmektedir. Bu yapılan, ve istenen bu para yasal olarak suçtur.
Bu konuda gereğinin yapılmasını arz ederim.

ad soyad
imza
Basbakanlik iletisim merkezi telefon no'su olan Alo 150 bimer hattini ara , durumu izah et. Unvanlarinin getirdigi yukumluluklere ragmen, gorevini suistimal eden ve bu gibi konulari goz ardi eden cok insan var ortalikta. Bu nedenle kim gorevi suistimal ediyorsa en ust unvana ulasabilirsen ulas. Sen ogrencisin.astin ustun yok. Calisan degilsin, hizmet alansin.ogrencisin.senden onemli lsi yok bana gore. Dedigim hatti ara durumu duzgun bir sekikde izah et. Sikayet etmezsek bu yanlislar düzelmez.
Haklısın, yalnız yukarda arkadaş meb bakanlığı hattı olan 147'yi aramamı tavsiye etti, siz ise başbakanlık hattını tavsiye ettiniz. Sizce meb yerine direk başbakanlığı mı aramalıyım?
Öğretmen ceza aldı diyelim çok mu sevineceksin, merak ediyorum.

Öyle bir yazmışsın ki sanki kendi cebine istiyor gibi. Notla korkutarak blöf yapmış olamaz mı veya para getirmediği için 1 alan bir şahidin var mı?
Ne alaka?

Durumu anlamadınız galiba, birileri bir şey yapmazsa koyun gibi devam edersek bu böyle geldi ve böyle gitmeye devam eder. O kadar fakir insan var, belki ben bu dilekçe sayesinde bir şeyler yapabilirsem diğer okullardaki öğrenciler de benden ilham alıp aynı şeyi yapıp buna engel olabilirler.
Not meselesini de söyliyim sana, beden dersinde hoca bizi sözlü yapıyordu, herkes aynı şekilde oldu; not yerime 85 yazdı ama parayı vermediğim için 45 diye girdi notu, parayı verirsem 85 olarak düzelteceğini söyledi, ygs-lys sınavında diploma notunun önemi büyük, ve ben şuan 1 puanın hesabını yaparken bu hocanın ben 45'te bırakmasının bir açıklaması olamaz.

goodtornado

Profesör
Reaksiyon puanı
4
ikisi de olur ama bimer sikayetleri objektif ele alir kanisindayim. meb hattini aramak mebdeki birini yine diger bir meb calisanina sikayet etmek gibi bir sey.bu sorunu cozmekten cok dallanip budaklandirir. bimer butun bu sorunlarin onune gecmek icin hizmete girdi.

dadaş27

Profesör
Reaksiyon puanı
7
ikisi de olur ama bimer sikayetleri objektif ele alir kanisindayim. meb hattini aramak mebdeki birini yine diger bir meb calisanina sikayet etmek gibi bir sey.bu sorunu cozmekten cok dallanip budaklandirir. bimer butun bu sorunlarin onune gecmek icin hizmete girdi.
Anladım, çok teşekkürler..

Korpe

Rektör
Reaksiyon puanı
16
mutlaka tarih olsun dilekçe de unutma

Kurşun Kalem

Profesör
Reaksiyon puanı
58
[MENTION=325419]nikney[/MENTION] " Bu yapılan, ve istenen bu para yasal olarak suçtur." Bu ifadeyi kaldırıp, bu ifadeyi destekleyecek yasayı veya numarasını yazman daha iyi olacaktır. Bir de dilekçe altına adres ve telefonunu da ekle.
Ayıca öğrenciyim, hizmet alanım, direk en üst merciiye derdimi anlatırım deme. Bir takım formaliteleri yerine getirmen lazım ki bu da yasayla sabittir. Bir yasayı savunurken diğerini görmezden gelmek saçma olur. Zaten sen protokolü takip etmeden direk en üste başvurursan seni uyarıp, dilekçeni işleme almayacaklardır.

dadaş27

Profesör
Reaksiyon puanı
7
@nikney " Bu yapılan, ve istenen bu para yasal olarak suçtur." Bu ifadeyi kaldırıp, bu ifadeyi destekleyecek yasayı veya numarasını yazman daha iyi olacaktır. Bir de dilekçe altına adres ve telefonunu da ekle.
Ayıca öğrenciyim, hizmet alanım, direk en üst merciiye derdimi anlatırım deme. Bir takım formaliteleri yerine getirmen lazım ki bu da yasayla sabittir. Bir yasayı savunurken diğerini görmezden gelmek saçma olur. Zaten sen protokolü takip etmeden direk en üste başvurursan seni uyarıp, dilekçeni işleme almayacaklardır.
Anladım, bunları da dikkate alacağım, bu hafta okul yok sayılır, haftaya dilekçemi okul müdürüne teslim edip gelişmeleri aktarırım.
Şuan 17 yaşındayım, 18 yaşında olmayışım dilekçe veremeyeceğim anlamına gelmiyor değil mi?

Kurşun Kalem

Profesör
Reaksiyon puanı
58
[MENTION=325419]nikney[/MENTION] açık konuşmak gerekirse işe dilekçeyle başlama. Bu yönetim ya da öğretmenlerin sana karşı tavır almasına sebep olabilir. Sen en iyisi 147 veya arkadaşların dediği gibi (bilgim yok ama) bimer hattını arayarak başla. Sonuç çıkmazsa dilekçeyle ilgili işlemlere başlarsın.

hamza5806

Profesör
Reaksiyon puanı
22
bizden de aidat toplarlardı bir ara..
ara şikayet et kardeşim sen haklısın ve mazlumun hakkını koruyacağına inanıyorum ama dilekçe olayını salla zaten bu işin en büyük payını yönetim alır müdür ve hocalar sana tavır koyar ve dikkate almazlar dilekçeni yırtıp atarlar

mazruf

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
1,117
Okullarda para toplamak yasak ama o "zorunlu" bağışlar olmasa okullar ayakta duramaz. Sözleşmeli hizmetlilerin, kapıdaki güvenlik görevlisinin maaşı o bağışlarla ödenir; tuvaletler o parayla temizlenir, kışın ısınma parasını okul karşılar, suyu okul alır, sınıfları o parayla boyar vs...

Yoksa öğretmenin, müdürün umrunda olur mu senin vereceğin 5 tl..

Kurşun Kalem

Profesör
Reaksiyon puanı
58
Okullarda para toplamak yasak ama o "zorunlu" bağışlar olmasa okullar ayakta duramaz. Sözleşmeli hizmetlilerin, kapıdaki güvenlik görevlisinin maaşı o bağışlarla ödenir; tuvaletler o parayla temizlenir, kışın ısınma parasını okul karşılar, suyu okul alır, sınıfları o parayla boyar vs...

Söylediklerinde haklısın fakat bir yerde yanlışa düşüyorsun; zorunlu bağış. Milli eğitim Bakanlığı her okula bu gibi işler için ödenek gönderiyor. Evet bu ödenek hiç bir zaman yetmez. Burada yönetimin yapacağı iş, bu paraları yok fotokopi parası, yok spor parası başlığı altında toplama değil, velileri okul eksikleri, ihtiyaçları konusunda detaylı bir şekilde bilgilendirerek zorunlu(!) demeden bağış istemek. Daha sonra yine yapılan harcamaları tek tek belgeleriyle yine velilere bildirmek. Bunu okul aile birlikleri yapıyor ama zorla isteniyor. Ha diyeceksin ki kimse gönüllü olarak bağış vermez. Eğer bu şekilde olup da vermediği zaman aksaklıklar öğrenciye yansıyınca, o zaman aklında hiç bir şüphe olmadan verecektir. Zorla olmamalı ve şeffaf olmalı bu iş.

dadaş27

Profesör
Reaksiyon puanı
7
@nikney açık konuşmak gerekirse işe dilekçeyle başlama. Bu yönetim ya da öğretmenlerin sana karşı tavır almasına sebep olabilir. Sen en iyisi 147 veya arkadaşların dediği gibi (bilgim yok ama) bimer hattını arayarak başla. Sonuç çıkmazsa dilekçeyle ilgili işlemlere başlarsın.
Olur öyle yaparım ama hocaların tavır alması konusunda pek umrumda olmaz, sınavıma çalışır notumu aldıktan sonra bana bir şey yapaz kimse. Ancak yardımın için tekrar teşekkürler..

Yüzde yüz haklısın, ama üzgünüm ki bu benim sorunum değil.
Burada mesele 5tl değil, ayrıca "ben" değil, "biz". Ayrıca bak tekrar söylüyorum, ben şuan 1 puanın hesabını yaparken hocanın ben para vermedim diye notumu 85ten 45e düşürmüş olmasının hiçbir açıklaması olamaz.
Söylediklerinde haklısın fakat bir yerde yanlışa düşüyorsun; zorunlu bağış. Milli eğitim Bakanlığı her okula bu gibi işler için ödenek gönderiyor. Evet bu ödenek hiç bir zaman yetmez. Burada yönetimin yapacağı iş, bu paraları yok fotokopi parası, yok spor parası başlığı altında toplama değil, velileri okul eksikleri, ihtiyaçları konusunda detaylı bir şekilde bilgilendirerek zorunlu(!) demeden bağış istemek. Daha sonra yine yapılan harcamaları tek tek belgeleriyle yine velilere bildirmek. Bunu okul aile birlikleri yapıyor ama zorla isteniyor. Ha diyeceksin ki kimse gönüllü olarak bağış vermez. Eğer bu şekilde olup da vermediği zaman aksaklıklar öğrenciye yansıyınca, o zaman aklında hiç bir şüphe olmadan verecektir. Zorla olmamalı ve şeffaf olmalı bu iş.
Aynen öyle, çok iyi hatırlıyorum lisede değilken okuduğum ilkokulda böyle zorunlu para istenmiyordu, veli toplantısına çağrılan velilere detaylı olarak açıklamalar yapılıyordu şunları şunları yaptık bu parayla gibisinden, herkes de bayağı kendi isteğiyle parayı veriyordu ve herkes durumundan gayet de memnundu..

Bowen32

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Eskiden 3 lira bizdende toplanıyordu ama ne top alınıyordu nede birşey :(

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Ben ilkokula giderken istenilen parayı vermediğimizde hocalar derse almayıp yok yazıyorlardi ta parayı getirene kadar yok yazılıyorduk.

dadaş27

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Ben ilkokula giderken istenilen parayı vermediğimizde hocalar derse almayıp yok yazıyorlardi ta parayı getirene kadar yok yazılıyorduk.
Ne kötü. :)
Anlamıyorum yav, kimse mi sesini etmez bu duruma..

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Ne kötü. :)
Anlamıyorum yav, kimse mi sesini etmez bu duruma..

benim bahsettiğim doksanlı yıllar da o zaman şimdiden daha beterdi bilmem kime yardım Parası falan diye zarf verirler boş götüremez din tabi o zamanlar hak hukuk diye birşey kim hangi öğrenci dilegetirebilirdi.

dadaş27

Profesör
Reaksiyon puanı
7
benim bahsettiğim doksanlı yıllar da o zaman şimdiden daha beterdi bilmem kime yardım Parası falan diye zarf verirler boş götüremez din tabi o zamanlar hak hukuk diye birşey kim hangi öğrenci dilegetirebilirdi.
O zamanlar lise çıkışlarında polis her zaman varmış..

dadaş27

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Dilekçenin ciddiye alınmayacağını düşündüm ve başbakanlık iletişim merkezine şikayet başvurusu yaptım arkadaşlar. Yarın sınıfımızın çok büyük çoğunluğu da aynı başvuruyu yapacak.

dadaş27

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Bugün derste müdür beni yanına çağırdı, elinde bi' çıktı vardı.. Milli eğitimden sanırım dilekçe mi ne gelmiş bu yolladığım mesaj hakkında.. Elindeki kağıtta, bimere yaptığım şikayet mesajının tamamı yazıyordu..
Alınan paraların okul için alındığını, istersem, nerelere harcandığının tamamını görebileceğini söyledi ama ben tekrar tekrar, amacımın para olmadığını, sırf 5 tl için 85 olan notumun 45e düşürülmesinin zoruma gittiğini söyledim.. Yarın babamın gelmesini istedi, muhtemelen ona da aynı şeyleri söyleyecek sonra beden hocası asıl notumu girecek.. :)

RotE

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

biraderler de demişler okula zaten bu konuda ödenek ayrılır ama yetmez asla fakat ben lisede okurken şu yapılırdı davetler her dönem veliler bir yemeğe davet edilirdi ve durumunun maddi olarak yeterli olduğunun farkında olan ebeveynler bu davet de okul yönetimine kendi belirledikleri miktarlarda destek de bulunurlardı ama şu yine bir gerçektir ki toplananların tamamı okula harcanmazdı asla bunu fark edebiliyorduk o nedenle sistemi değiştirdik ve maddi yardımlar artık yönetime değil okul aile birliğine verilir oldu okul aile birliğinde benim de velim vardı o zamanlar ve okul yönetimi ne gerekiyorsa birliğe bildirirdi birlikte toplanan paradan bunu karşılardı ve daima para artardı o parayla durumu kötü öğrencilere yeni giyim malzemeleri almaları için anlaşılan mağazalardan giyim çeki verilirdi ki bu sistemden de ne ben zarar gördüm ne de yardım yapan başkaları fakat durumu kötü öğrenciler ve okul kat kat yararını gördü ki kardeşimin lisesinde de kesinlikle gönüllü bağış yapanlar vardır bu para yetiyordur da sadece kontrol edilmesi gerekir

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Okulumuzda işlem yapılsın hocalar bize tokat+hakaret yaparla

cuhadar

Doçent
Reaksiyon puanı
13
Valla devlet de haklı öğretmen de haklı çocuklar da haklı. Şimdi 5 lira vermedin bulunduğun kat pis pis kokacak. Okulunda güvenlik görevlisi olmayacak, klimalar çalıştırılmayacak. ( Bu hafta sonu aöf sınavında klimayı açan hoca müdür bizden klima parası istemesin demişti )

Aşağı tükürsen sakal yukarı tükürsen bıyık hesabı. Çok büyük paralar gibi görünen o meblağlar yeri geliyor 1 aylık su kullanım ihtişyacını bile karşılamıyor.

Neyse mevzuu derin. Para toplamak yasal değil. Ancak işin içinden para toplamadan da çıkmak ç.ok zor.