Marmara Üniversitesi ile Doğu Akdeniz Üniversitesi Ortak Tıp Eğitimi

Bu konuyu okuyanlar

Aksunguuur

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Türkiye Cumhuriyeti Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi ile Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Dr. Fazıl Küçük Tıp Fakültesi tarafından yürütülecek ve İngilizce eğitim verecek olan “Marmara Üniversitesi – DAÜ Uluslararası Ortak Tıp Programı” konusunda iki Üniversite arasında Protokol, 9 Kasım 2012 tarihinde İstanbul’da imzalanarak yürürlüğe girdi. Söz konusu protokole Marmara Üniversitesi adına Rektör Prof. Dr. M. Zafer Gül, DAÜ adına ise Rektör Prof. Dr. Abdullah Y. Öztoprak imza koydular. 2012 – 2013 Akademik Yılı’ndan itibaren eğitim hayatına başlayan “Marmara Üniversitesi – DAÜ Uluslararası Ortak Tıp Programı”nın müfredatı Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen kriterler de dikkate alınarak Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yürütülen programla uyumlu olacak şekilde belirlendi.

manset-567.jpg

22 Ocak 2010 tarihinde iki kurum arasında imzalanan Akademik İşbirliği Protokolü ile ortak çalışmalar yapmaya başlayan iki eğitim kurumu, bu kez hedefi yükselterek Uluslararası Ortak Tıp Programı konusunda protokol imzaladılar. Söz konusu program için her Akademik Yıl 55 öğrenci alınacaktır.

3 + 3 şeklinde İngilizce dilde eğitim verecek olan Uluslararası Ortak Tıp Programı’nı kazanan öğrenciler İngilizce Hazırlık Okulu ve ilk üç yıllık temel tıp eğitimlerini K.K.T.C. Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin Dr. Fazıl Küçük Tıp Fakültesi’nde, klinik çalışmalarının ağırlık kazanacağı sonraki üç yıllık eğitimlerini ise T.C. Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde alacaklar. Mezun olacak adaylar ise iki üniversite tarafından hazırlanacak ortak diplomayı almaya hak kazanacaklar.
2010 – 2011 Akademik Yılı’nda Sağlık Bilimleri Fakültesi, 2011 – 2012 Akademik Yılı’nda Eczacılık Fakültesi’ni hayata geçiren DAÜ, Uluslararası Ortak Tıp Programı’nın açılmasıyla sağlık alanında önemli bir adım daha atmış oldu.

http://sosyalmedya.emu.edu.tr/?p=763

Son mesajlar