7 Günde Einstein Gibi Olmanın Yolları

Bu konuyu okuyanlar

DarkLady

Müdavim
Reaksiyon puanı
12
Hangimiz bir gün yataktan kalkıp da daha akıllı olduğumuzu görmek istemeyiz ki? Bu dilek her ne kadar ütopik olarak görülse de bir bilim adamının yöntemi, 1 hafta gibi kısa bir sürede, zekayı yüzde 40 oranında artırmanın mümkün olduğunu ortaya koydu. Beynin herhangi bir kas gibi olduğunu ve egzersizlerle güçlenebileceğini öne süren İskoçya’daki Edinburgh Üniversitesi’nin Biyomedikal Bölümü’nden Prof. Mark Lythgoes’in 1 hafta süren programı BBC’de yayınlandı. Programa katılan 100 kişinin IQ’larında, yüzde 40 oranına varan artış görüldü. Bu artış katılımcıların programa katılmadan önce girdikleri testle, programdan sonra uygulanan test sonuçları karşılaştırılarak elde edildi.

İşte bir haftalık program

Cumartesi: Dişinizi her zaman kullandığını elinizle değil, diğeriyle fırçalayın. Ve gözünüzü kaparatak duş alın.

Pazar: Sabah saatlerinde bulmaca çözün. Ve kısa yürüyüşe çıkın.

Pazartesi: Akşam yemeğinde yağlı balık yiyin. İşe ya yürüyerek ya bisikletle ya da daha önce kullanmadığınız bir araçla gidin.

Salı: Sözlükten bilmediğiniz sözcükleri öğrenin. Ve bunları günlük konuşmanızda kullanmaya çalışın.

Çarşamba: Yoga, Pilates ya da meditasyon derslerine katılın. Daha önce tanımadığınız bir insanla konuşun.

Perşembe: İşe daha önce kullanmadığınız bir yoldan gidin. Televizyondaki ciddi bilgi programlarını izleyin.

Cuma: Alkol ve kafein tüketmekten kaçının. Alışverişe çıkarken listeyi ezberlemeye çalışın

vatan gazetesi

Ana Kaynak: The Guardian-Men’s Health

se7en

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
tuhaf :D :D du bu hafta ilk adimi atayim :p :D

Kriptograf

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
Vatan gazetesi bu haberi son günlerde verdi ise gerçekten yazık,yazacak başka bir şeyi kalmamış olsa gerek yaklaşık 1.5 yıl önce okudum bunu,yuh demek istiyorum.Sanırım duyarlar,duyarlarda yaptıklarının ne olduğunu anlayan bir kaç kişi olduğunun farkına varırlar.
Neyse Einstein in dişlerini fırçalamadığını ve yağlı balık yiyecek kadar ağız tadının olmadığını biliyorum.Kim neresinden uydurduysa o da ayrı bir muamma...

DarkLady

Müdavim
Reaksiyon puanı
12
Kriptograf dedi ki:
Vatan gazetesi bu haberi son günlerde verdi ise gerçekten yazık,yazacak başka bir şeyi kalmamış olsa gerek yaklaşık 1.5 yıl önce okudum bunu,yuh demek istiyorum.Sanırım duyarlar,duyarlarda yaptıklarının ne olduğunu anlayan bir kaç kişi olduğunun farkına varırlar.
Neyse Einstein in dişlerini fırçalamadığını ve yağlı balık yiyecek kadar ağız tadının olmadığını biliyorum.Kim neresinden uydurduysa o da ayrı bir muamma...
vatan gazetesini eleştirme derim çünkü bunu gazeteden değilde başka bir siteden aldım.orda kaynak olarak gösterildiği için bnde öyle gösterdim.

armess

Asistan
Reaksiyon puanı
0
tam bi fiyasko
saçmalık bu...
diyet listesi gibi olmuş... :D :D :D

titanyum

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
hepsini yaparım ama bu beni bozar ;

Çarşamba: Yoga, Pilates ya da meditasyon derslerine katılın. :D

kullanıcı

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
Hmm beynimizin %5'ini kullanırken %7'sini kullanmaya başlayacağız he? o_O İyi deneyelim. :p

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Ziraatçi, daha dün alkol faydalı diyordun şimdi tüketmekten kaçının diyordun. Hangisini yapalım?

m1903

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
Elmacik dedi ki:
Ziraatçi, daha dün alkol faydalı diyordun şimdi tüketmekten kaçının diyordun. Hangisini yapalım?
Ama cuma günü diyor diğer günler için sınırlama yok :D

Kriptograf

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
Pazartesi: Akşam yemeğinde yağlı balık yiyin. İşe ya yürüyerek ya bisikletle ya da daha önce kullanmadığınız bir araçla gidin.

İşe yürüyerek gitme ihtimali 0 yol yaklaşık 15 km bisikletle gidilmez İzmir sabah trafiğinde yayan bile bir yere varılmıyor.(Hafta içi)Daha önce kullanmadığım bir araç denemek de neyin nesi anlamadım gitti neye binip gidecem hep otobüse binerdim taksiye dönsem 15 km de 1 aylık mutfak masrafı yazar taksimetre.Metro desen daha inşaatı sürüyor.
Ufak prüzler dışında uygulanabilir ama...

DarkLady

Müdavim
Reaksiyon puanı
12
m1903 dedi ki:
Elmacik dedi ki:
Ama cuma günü diyor diğer günler için sınırlama yok :D
saol yaa açıklaman içinn

elmacıkk ben demiyorm bilim adamları dior.ben sözümün arkasındayım şarap konusunda :)

UgurABA

Müdavim
Reaksiyon puanı
15
7 günde 800 kilo verin gibi bi diyet önerisi koysunlar daha gerçekçi olur :D

Berkin Bozdoğan

Müdavim
Reaksiyon puanı
38
Değerli dostlar,

İşin yüzde kırk falan gibi öranı saçma fakat beyninizi daha önce kullanmadığınız şekilde kullanmanız sizi zihinsel olarka daha esnek yapar. Çünkü yeni alışkanlıkları öğrenme sürecine girersiniz ve bu da önemli bir zihinsel idmandır.

Tabii Türkiye'deki gazetecilik sebepleri değil sonuçları odağa aldığı için bu haberde bu anlatılmıyor.

Örneğin gitar çalmaya başladığınızda bir süre boyunca sürekli tökezlersiniz ve herşey beyninizi meşgul eder. Ondan sonra kas hafızanız ve refleksleriniz oturur ve çok fazla işlem gücü harcamazsınız. Bir başka çalgıyı öğrenmeye çalıştığınızda zihniniz biraz daha genişler. Müzikal anlamda yeni şeyler öğrenmeseniz bile yeni çalgı beyninizi yine zorlar ve yine potansiyeliniz artar.

Yani sürekli farklı birşeyler yaptıkça daha zeki olmak mümkün. Ama zekâ, biçimsel olmasa da mantıken bir kas gibidir. Zorlandıkça gelişir.

Ama gazetenin yaptıklarını sürekli tekrarlarsanız, bir süre sonra Beşiktaş'taki işinizden İstinye'deki evinize gitmek için Bağcılar'dan geçmek zorunda kalabilirsiniz. Çok fazla zorlamayın derim. :)

Güzel günler dilerim.

tonce

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
14
Berkin hocma mantıklı bir açıklama yapmış ama gazetedeki haber saçmalık.

findukfaresi

Müdavim
Reaksiyon puanı
73
kullanıcı dedi ki:
Hmm beynimizin %5'ini kullanırken %7'sini kullanmaya başlayacağız he? o_O İyi deneyelim. :p
beynimizn çok küçük bi kısmını kullanıyoz yalanını da kim uyduruyooo. nöronlar kadar çalışkan hücreler görmedim ben.snaptk plastisite denen bişe var

Alengirli

Müdavim
Reaksiyon puanı
23
Ben böyle haberleri görünce elimde kötek sokağa çıkmak istiyorum.
Beş yıldır fizik bölümündeyim ve Einstein'ın daha genç toyken bile düşünüp gerçekleştirdiği zihin deneyleri dudak uçuklatacak cinsten. Yani görünce "bunu nasıl daha önce bir akıl etmemiş ki" diyorsunuz ama arkasında deha inanılmaz. Böyle bir haftada Einstein olun falan denmesin yahu, bir zeka ölçütü olarak kullanılamaz ki o adam. Bir haftada Pilates olun desinler :D

PC MERAKLISI

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
corpuscallosum dedi ki:
kullanıcı dedi ki:
beynimizn çok küçük bi kısmını kullanıyoz yalanını da kim uyduruyooo. nöronlar kadar çalışkan hücreler görmedim ben.snaptk plastisite denen bişe var

haydi zorluyoruz hadi5-6-7-8 devam devam... :D

DarkLady

Müdavim
Reaksiyon puanı
12
yorumlarr konudan daha güsel bilhassa Berkin hocanın ki

findukfaresi

Müdavim
Reaksiyon puanı
73
o kadar çok dedikodu war ki onun hakkında.yok ilkokulda öğretmeni ona salak demiş lisede matemakten kalmış falan.bide temporal lobda glial hücrelerinn sayısı normal insanlarınkinin 3 katıymış

yuureii

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
corpuscallosum dedi ki:
o kadar çok dedikodu war ki onun hakkında.yok ilkokulda öğretmeni ona salak demiş lisede matemakten kalmış falan.bide temporal lobda glial hücrelerinn sayısı normal insanlarınkinin 3 katıymış

İlkokulda öğretmeni okuyamayacak aptal demiş ama Einstein'in öğretmeni değil. Edison'un öğretmeni. Diğer yazdıklarını ilk defa duydum.

ulash

Doçent
Reaksiyon puanı
10
ya beyninim kullandığım kısmı beni delirtiyor. herhalde diğer kısmı da kullanmaya başladam bu da sizi delirtir. :p

kullanıcı

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
Einstein için küçük yaşlarda iken matematikten kötü not aldı diye duymuştum. Herhalde matematik için gerekli olan beyin hücreleri fazla gelişmiş olmasına borçlu bunu. :p

@corpuscallosum
%5 diyorlar ya genelde. Ondan dedim. Yoksa bence de %100'ü çalışıyordur. Yoksa çalışmayan birşey niye gelişsin ki ???