Çok Daha Hızlı İnternet Geliyor

Bu konuyu okuyanlar

Berkin Bozdoğan

Müdavim
Reaksiyon puanı
38
Tabii öncelikle laboratuar ortamında birkaç yıl daha test edilmesi gerekiyor. Zaten var olan sistemin de değişmesi gerekiyordu. Hadi, fiber kabloları döşüyoruz.

Türkçe karşılığıyla Şebeke olarak anılabilecek olan The Grid, şu an için fiber optik kablolarla dünyadaki önemli araştırma merkezlerinin birbirlerine bağlanmasını sağlayan bir sistem. Bu sistem sayesinde, birden fazla araştırma merkezindeki hesaplama çiftlikleri birbirlerine hesaplamalarda yardımcı olabiliyorlar ve dağıtık hesaplama yaparak araştırmalarda zaman kazanıyorlar. Şebeke'nin yapısı itibariyle, belirli merkezler arasında çok yüksek süratli bağlantı sağlayan kablolama ve tamamen yeni routing yapısı sebebiyle çok hızlı şekilde veri iletebiliyor.

Evimizde Görür müyüz?

Bu tür bir bağlantı teknolojisini evlerde görebilmek için daha çok var. Çünkü her makinenin çok çağdaş ekipmanlarla birbirine doğrudan bağlanabilmesini sağlamak için, çok fazla özel kablolama çalışması ve arabağlantı aracına ihtiyaç var. Ayrıca, verimlilik farklarına göre belki kısaca IP olan Internet Protokolü'nün de değiştirilmesi ve geliştirilmesi gerekebilir. Zira bahsettiğimiz teknoloji şu an CERN'de kullanılıyor ve bulunduğu ağda binlerce bilgisayarın gücüne eş hesaplama çiftliklerinden başka bir şey yok.

Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN - http://shiftdelete.net

PylsWeb

Müdavim
Reaksiyon puanı
16
20 Mbit olsa yeter derim :D

kullanıcı

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
2007 yılı içinde evlere kadar fiber optik kabloları döşeyeceklerini beyan etmişlerdi. Yıl 2008 anca. Türk'ün Türk'ten başka dostu yoktura bir örnek sanırım.

BoSS

Asistan
Reaksiyon puanı
0
PylsWeb dedi ki:
20 Mbit olsa yeter derim :D
20 değil bu bağlantı ile 10GB/snyi geçebilirler. Tabi ev kullanıcısı için pekde önemli değil ev kullanıcısına 20mb yeter fazlası iyi olmaz :S (şu an için ileride ne olur bilemeyiz)

myefsane

Müdavim
Reaksiyon puanı
49
Paylaşımlar havada uçuşacak :)

abanoz

Doçent
Reaksiyon puanı
0
ya ilk önce kotamı kaldırsalar fazlasında gözüm yok hız iyi bence

helperman

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Valla internet hızı değil de şu kotalara bir çare bulsalar da bizler de şu internet nimetinden bir yararlanabilsek :S

yuureii

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
İyi bende görüş bildireyim.

Benim 1 Mbit gerçek hızıyla çalışsın yeter.

efe24

Asistan
Reaksiyon puanı
0
kota kökten kaldırsınlar başka bişey istemem her ay korkuyla download yapıyoruz 15 mb den fazlasına bizi bozar diyip indirmeye son verilsin ;D

titanyum

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
sınırsıza geç @efe ben öle yaptım kafam rahat @yuureli nin dediği gibi 1mbit doğru çalışsın yeter

PC MERAKLISI

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
titanyum dedi ki:
sınırsıza geç @efe ben öle yaptım kafam rahat @yuureli nin dediği gibi 1mbit doğru çalışsın yeter

bana yetmez en az 4mbit olması lazım

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
kullanıcı dedi ki:
2007 yılı içinde evlere kadar fiber optik kabloları döşeyeceklerini beyan etmişlerdi. Yıl 2008 anca. Türk'ün Türk'ten başka dostu yoktura bir örnek sanırım.

Ne alaka?

m1903

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
Ahmet Çakar'ın yeni iddiası: Türkiye'ye çok hızlı internet 2050'den önce gelsin bikini giyeceğim :D

titanyum

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
m1903 dedi ki:
Ahmet Çakar'ın yeni iddiası: Türkiye'ye çok hızlı internet 2050'den önce gelsin bikini giyeceğim :D

puhahaha kesin yine kaçar ama uğraşmayın adamla :D

Corbett

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Türkiye'de şu an bakır kablolar kullanılıyor.Çok yavaş ve eski sistem.İlerici arkadaşlara sesleniyorum.Müsadenizle 2 asır geriye gidip sanayi devrimini yapalım ondan sonra tekrar çağ atlayıp uzaya çıkalım, ne dersiniz?

BoSS

Asistan
Reaksiyon puanı
0
shiftpresser dedi ki:
Türkiye'de şu an bakır kablolar kullanılıyor.Çok yavaş ve eski sistem.İlerici arkadaşlara sesleniyorum.Müsadenizle 2 asır geriye gidip sanayi devrimini yapalım ondan sonra tekrar çağ atlayıp uzaya çıkalım, ne dersiniz?
Yani ?