Öksürüğe ne iyi gelir?

Bu konuyu okuyanlar

djvietnam

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
en bilinen yöntem nane limon derler c vitamini derler bunları biliyoruz mutlaka başka şeylerde vardır evde kendimizin yapabilceği ilaç niyetine önerileri alalım

------------------------------------------------

Öksürüğe ne iyi gelir? İşte öksürüğe çare yolları...

- Öksürük pastilleri ya da ballı çay veya bitki çayları boğazda kuruluk, gıcık ve öksürüğü önler.

- Bir elmanın kabuğunu soyun, bir kaç da çekirdeğini koyun, birazcık ıhlamur, bir iki karanfil, belki bir tarçın kabuğu, bir dilim de limon. Bunların hepsini kaynatıp, isterseniz bal ile tatlandırıp sıcak sıcak içebilirsiniz. Ilık ılık vermek suretiyle çocuklar için de kullanabilirsiniz.

- Bir tatlı kaşığı bala toz zencefili karıştırarak macun yapıp için (yeyin), boğazınıza ve öksürüğe çok iyi gelir. (Çocuklara uygulamayın.)

- İki tatlı kaşığı dut pekmezine uygun miktarda karabiber katıp karıştırın ve günde bir kaşık verin. Bir iki güne kadar öksürük geçecektir. Yetişkin ve çocuk kullabilir.

- 1 çay kaşığı karabiber, 1 tatlı kaşığı bal ile ile karıştırılarak verilir. Ardından da süt. Bu formül yetişkinler için de etkilidir.

- Kabukları ile elma, tarçın, zencefil, ıhlamur, ayva ve kabuklu limonu kaynatıp suyunu içirin. Göğsü yumuşatacak ve öksürüğü geçirecektir.

- Çocuğunuzu uykuya yatırırken oda sıcaklığındaki balı sırtına sürüp, üstüne gazete veya kağıt havlu ile kapatıp, uyumasını sağlayın. 2-3 kez denendiğinde öksürüğü kesecektir.

- Ihlamurla ile ayva yaprağı beraber kaynatılıp içilirse, öksürük geçer.

- Bir miktar kekiği su ile kaynatıp içine bal koyup ılıtılır. Ilıyan karışım bebeklere verildiğinde öksürüğü geçer.

- Nişastayı suyla kaynatıp içine limon yada portakal suyu koyun biraz da tatlandırmak için pekmez ekleyin. Bu karışımı ılık ılık içirin. Çocuğunuzun öksürüğü hemen kesilecektir.

- Biraz zeytinyağını ısıtın, ve içine karabiber atarak pişirin, iyice yansın. Sonra ılınınca öksüren Çocuk veya yetişkin kişinin, sırtına ve göğsüne sürüp ovun. Üzerine, hafif emince sıcak bez örtün ve giyinmesini sağlayın.

-------------

Uzmanlar, sadece hastalıkların değil ev içi ortamının da insanlarda öksürüğe yol açabildiğini belirtmektedirler. Bazı basit önlemlerle öksürüğü kontrol altına almak mümkün olabiliyor, bunlar şöyle sıralanıyor:

Bol sıvı alın:

Akciğerler ve solunum yollarındaki salgılar ne kadar yapışkansa atılmaları o kadar güçleşir. Bol sıvı alındığında bu sıvıların yapışkanlığı azalır ve kolay atılır.

Nemli hava soluyun:

Duş alınması veya odadaki havanın nemlendirilmesi mukus salgılarını yumuşatır.

Boğazınızı yumuşatın:

Öksürük pastilleri ya da ballı çay veya bitki çayları boğazda kuruluk, gıcık ve öksürüğü önler.

Öksürmemeyi deneyin:

Kuru öksürük solunum yollarının tahrişini arttırır. Mümkün olduğunca az ve hafif öksürmeyi deneyin. Yudumlanarak sıvı içilmesi, öksürüğü azaltır.

Gerektiğinde öksürük kesici ilaçları kullanın:

Öksürük ilaçları ya balgamın kolay atılması ya da kuru öksürüğün kesilmesine yönelik olup çeşitli tipleri vardır.

Ev içi ortam da öksürüğe yol açabilir; eğer evden çıktıktan birkaç saat sonra belirtiler hafifliyor ve yeniden eve dönüldüğünde başlıyorsa evin içindeki havada tahriş edici maddeler bulunduğundan kuşkulanmak gerekir. Ev içindeki havanın kalitesini değerlendirmek için şunlar yapılmalı:

Evde yakıtlardan çıkan gazlar:

Doğalgaz, gaz yağı, odun, kömür, tüp gaz gibi evlerde bulunan yakıtların kullanımı sonucunda yeterli havalandırma sağlanmadığında havayı kirleten gazlar oluşur.

Sigara dumanı:

Sigara, pipo ve puronun dumanı akciğerlere zarar verebilir. Öksürüğe ne iyi gelir

Evdeki kimyasal maddeler:

Klorlu çamaşır suları, amonyak gibi uçucu maddeler içeren temizlik solüsyonlarından, çözücü solüsyonlardan ve boya kutularından zehirli gazlar çıkabilir.

Toz ve nem:

Toz böcekleri (ev tozunda bulunan mikroskobik canlılar) teknik anlamda kirletici değildir ama bunlar nem ile birlikte şiddetli alerjik reaksiyonlara neden olabilirler.

Dekorasyon:

Yeni döşenen halılar ve yeni boyanan duvarlardan tahriş edici gazlar çıkabilir.

Öksürük İçin Doğal İlaç:

Soğukalgınlığı hastalıklarına karşı ballı soğan iyi gelmektedir.

Bir büyük soğanı iri iri dilimleyip orta boy bir bal kavanozuna ilave edin. İyice karıştırıp 1 gün bekletin.

Sabah ve akşam olmak üzere 1 çorba kaşığı yiyin.

craftingMaterial

Müdavim
Reaksiyon puanı
188
Aklıma niyeyse şu video geldi :D

[video=youtube;bqbPrxmMK9Y]http://www.youtube.com/watch?v=bqbPrxmMK9Y[/video]

oslun

Müdavim
Reaksiyon puanı
33
levopront öksürük şurubu

murat709

Asistan
Reaksiyon puanı
0
videoyuda izledim yarıldım gülmekten yafff .D

clients

Müdavim
Reaksiyon puanı
36
limon zeytinyagi birlesimi iyi gelir. kizimda denedik hemen kesti

Snipertr

Müdavim
Reaksiyon puanı
6
kardesim karabiber ve sut ve icine istege bagli bal da koyabilirsin ve sutte sicak olacak bu iyi gelir. sana kesin cok kisa ve etkili biyontem daha diyecem ama ben onu sevmem demiyeceksin
bir kasik pekmeze iki uc damla limon damlat ve isit/ kaynama balonu gorunce de atesten al. yanmayacagin kadar bekle ve bunu ic en fazla sabaha bir daha yaparsin ogleyin oksuruk gecmezse gel yuzume oksur :)

djvietnam

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
levopront öksürük şurubu

şuruptu haptı asla içeçemem evde kendi hazırlayabilceğim doğal bir şeyler olmalı

limon zeytinyagi birlesimi iyi gelir. kizimda denedik hemen kesti

deniycem miktarı ne kadar olcak hocam onuda bir söylermisin sana zahmet gerçi içinde zeytin var tüylerim diken diken oldu ama napalım öksürükten kurtulmak için deniycez

kardesim karabiber ve sut ve icine istege bagli bal da koyabilirsin ve sutte sicak olacak bu iyi gelir. sana kesin cok kisa ve etkili biyontem daha diyecem ama ben onu sevmem demiyeceksin
bir kasik pekmeze iki uc damla limon damlat ve isit/ kaynama balonu gorunce de atesten al. yanmayacagin kadar bekle ve bunu ic en fazla sabaha bir daha yaparsin ogleyin oksuruk gecmezse gel yuzume oksur :)

iyi güzel allah razı olsun hocam ama pekmez varyaa başka bir şey koysak limonun içine olmazmı pekmez asla içemem :(

Snipertr

Müdavim
Reaksiyon puanı
6
şuruptu haptı asla içeçemem evde kendi hazırlayabilceğim doğal bir şeyler olmalı

deniycem miktarı ne kadar olcak hocam onuda bir söylermisin sana zahmet gerçi içinde zeytin var tüylerim diken diken oldu ama napalım öksürükten kurtulmak için deniycez

iyi güzel allah razı olsun hocam ama pekmez varyaa başka bir şey koysak limonun içine olmazmı pekmez asla içemem :(

valla hocam tarif bana ait degil maalesef. buyuklerimizden bunu ogrendik. sanirim onlarda yillarca denemis ve dogrusu olarak bunu bulmuslar bundan fayda gormuslerdir. keske benim bi alternatifim olsaydi ama maalesef. bu sana onerdigim her iki seyi bende yaptim ve dedigim gibi ilkinin etkisi biraz uzun sursede ikincisi fevkalade etkili. bende zamaninda sevmememe ragmen oksurmekten o kadar yoruldum ki seve seve sevdim :)

topalsolucan

Müdavim
Reaksiyon puanı
555
bende de 20 gündür var. sebepleri kendime bağlamıştım ama duydum ki çevrede baya kişide varmış bu problem. salgın falan olmalı. yarın doktora gideceğim.

Karargaht

Müdavim
Reaksiyon puanı
112
Normal bi öksürük bi kaç güne geçer. Daha fazlasında doktora görünmekde ciddi bi fayda var.

djvietnam

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
valla hocam tarif bana ait degil maalesef. buyuklerimizden bunu ogrendik. sanirim onlarda yillarca denemis ve dogrusu olarak bunu bulmuslar bundan fayda gormuslerdir. keske benim bi alternatifim olsaydi ama maalesef. bu sana onerdigim her iki seyi bende yaptim ve dedigim gibi ilkinin etkisi biraz uzun sursede ikincisi fevkalade etkili. bende zamaninda sevmememe ragmen oksurmekten o kadar yoruldum ki seve seve sevdim :)

şuan pekmez bana bakıyor ben ona bakıyorum o bana bakıyor ben ona bakıyorum :) yapacak bir şey yok içeçez ucunda ölüm yok ya ya bismillah

djvietnam

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
bende de 20 gündür var. sebepleri kendime bağlamıştım ama duydum ki çevrede baya kişide varmış bu problem. salgın falan olmalı. yarın doktora gideceğim.

doktor napıyorki aaaaa de aaaaa reçete yaz yolla gitsin :) bide şu var atlet iyice sıvanır derin nefes al bırak derin nefes al bırak şimdi öksür öhö öhö

murat709

Asistan
Reaksiyon puanı
0
doktor napıyorki aaaaa de aaaaa reçete yaz yolla gitsin :)
Aynen dediğin gibi geçen gittim doktora geçen derken yani yaz mevsimi idi. dediğin gibi yaptı. bende sordum ki acaba klimadan mı oluyor Hocam dedim. oda dedi aa evet klimadan olabilir dedi. en çok dikkatimi çeken de bizim gelir kaymağımız klima ve dolap dedi :D:D:

topalsolucan

Müdavim
Reaksiyon puanı
555
doktor napıyorki aaaaa de aaaaa reçete yaz yolla gitsin :)

yok daha neler. daha bir hastalıktan dolayı doktora gidipte şifa bulamadığım olmadı. nane limonla hastalık mı iyileştirilirmiş.

benim dedem de zamanında prostat sorunu yaşıyordu. doktora gitmemekte inat edip, otla kökle tedavi etmeye kalktı kendini, prostat kanserinden öldü. :p

murat709

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Gitme demiyoruz ama sağlam bi doktora gitmek gerek benim bahsettiğim doktor emekliği gelmiş hala çalışıyordu sanırım :)

topalsolucan

Müdavim
Reaksiyon puanı
555
Aynen dediğin gibi geçen gittim doktora geçen derken yani yaz mevsimi idi. dediğin gibi yaptı. bende sordum ki acaba klimadan mı oluyor Hocam dedim. oda dedi aa evet klimadan olabilir dedi. en çok dikkatimi çeken de bizim gelir kaymağımız klima ve dolap dedi :D:D:

nasıl doktormuş onlar. :)

ben özel sağlık sgortasından dolayı medical park ve acıbadem den başkasına gitmiyorum. yarın doktora öksürüyorum der demez rontgen ve kan tahlili garanti. :)

murat709

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Aynen anlattığım gibi Eksiği var fazlası yok. Umarım bi şey çıkmaz hocam. Şimdiden geçmiş olsun..

djvietnam

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
10 dakka icinde iyiyim mesaji atmazsan ariyorum :)

şişenin dibinde az bi şey kalmış onuda dolabın derinliklerinden buldum içine limon sıkayım derken bardağa yanlışlıkla kolumu çarptım olduğu gibi yere döküldü :) :) ilahi bir güç olmalı :)

plaksan

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Kardeş hakiki kestane balına limon sıkıp yolla mideye yatmadan önce sabah kalktığında dua edersin artık :)

topalsolucan

Müdavim
Reaksiyon puanı
555
doktorun bana yazacağı reçeteyi yazarım buraya. alırsın o ilaçları :)

spybot

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
629
kendime bağladığım sebeplerden biri buydu. 3 haftadır sigara içmiyorum, değişen bir şey olmadı.

3 haftada değişmez o işler babam 1993 yılında sigarayı bıraktı hala arada sırada öksürüğü başlıyor..