AKP, vatan toprağını satışta...

Bu konuyu okuyanlar

barttao

Asistan
Reaksiyon puanı
0
BAYINDIRLIK Bakanı Nafiz Özak’ın, DSP’li Hasan Macit’in soru önergesine verdiği cevap, yağmanın dehşet verici boyutlarını ortaya koydu. AKP son 5 yılda, 80 yıllık satışı 2’ye katladı. Yağmacıların başında ise Yunanistan geliyor.

Yabancıya satış 80 yılı ikiye katladı
AKP Hükümetlerinin göreve geldiği 2002 yılından bu yana, yabancılara toprak satışı oranları, 1923’ten 2002 yılına kadar olan miktarı katladı. Son 5 yıllık AKP iktidarında 40 bin 26 taşınmaz, 48 bin 314 kişiye satıldı. Buna karşın, 1923-2002 yılları arasında 20 bin 843 taşınmaz 23 bin 44 kişiye satılmıştı. Bayındırlık ve İskan Bakanı Nafiz Özak’ın, DSP İstanbul Milletvekili Hasan Macit’in, yabancılara toprak satışıyla ilgili soru önergesine verdiği yanıt çarpıcı rakamlar ortaya koydu. Bakan Özak’ın, 40 sayfalık yanıtında 1923’ten 2002 ve 2002’den 2007yılı arasındaki satış rakamları açıklandı. Buna göre, 1 Ocak 1923 tarihinden, AKP’nin iktidara geldiği 3 Kasım 2002 tarihine kadar, toplam 20 bin 843 ana taşınmaz yabancılara satıldı. Bu alanların toplam alanı ise metrekare cinsinden 11 milyon 961 bin 595 oldu. 1923’ten 2002 yılına kadar 23 bin 44 kişiye toprak satışı gerçekleştirildi. 3 Kasım 2002 seçimlerinin ardından göreve gelen AKP Hükümetleri döneminde ise yabancılara yapılan toprak satışları, 1923 yılından 2002’ye kadar olan miktarın iki katını geçti. Son beş yıllık dönemde 25 milyon 350 bin 361 metre karelik, 40 bin 206 taşınmaz 48 bin 314 kişiye satıldı.

Para karşılığı işgal
DSP İstanbul Milletvekili Hasan Macit, 2003 yılından 2008 yılına kadar 5 yıllık dönemde 1923 yılından 2003 yılına kadar yapılan toprak satışı alan olarak miktarının yaklaşık olarak yüzde 250 arttığını söyledi. Macit ANKA’ya yaptığı değerlendirmede, bu durumun üzüntü verici olduğunu söyledi ve toprak satın alan kişi sayısında da artışın yüzde 100’ü geçtiğine dikkat çekti. “AKP Hükümeti, şehit kanıyla sulanmış topraklarımızı para karşılığı satıyor” diyen Macit, Türkiye’nin parayla işgal edildiğini savundu. Macit, toprak satışlarının sonuçları konusunda da AKP Hükümetini uyardı. (ANKA)

1923-2002 yılları arasında 20 bin 843, son 5 yıllık AKP iktidarında ise 40 bin 26 taşınmaz yabancıya satıldı

İzmir’de de 2.3 milyon hektar elden çıkarıldı
Aydın da İngilizlerin tercih ettiği iller arasında bulunuyor. Aydın’da 7 bin 415 yabancı, toplam alanı 3 milyon hektarı aşan 5 bin 413 emlak satın aldı. Bunun 3 bin 271’i İngilizler’e ait. 4 bin 824 İngiliz’in sahip olduğu gayrimenkulün toplam alanı da yaklaşık 1 milyon metrekare. İzmir’de 4 bin 145 yabancıya, 2,3 milyon hektarın üzerinde gayrimenkul satıldı. 1496 Alman’ın 1 milyon 95 bin 418 metrekare gayrimenkulü, 1144 Yunan uyruklunun da 284 bin 801 metrekare gayrimenkulü bulunan kentte, 344 İngiliz 166 bin 156 metrekare, 256 İtalyan 92 bin 538 metrekare, 154 Fransız 220 bin 347 metrekare gayrimenkul satın aldı.

Yunan’ın gözü Bursa ve İstanbul’da
Toprak alımında Yunan uyrukluların 1920’de işgal ettikleri Mudanya ve İznik’e yakın olduğu için
öncelikle Bursa’yı tercih ettikleri belirtildi

Türkiye’de yabancılara en fazla gayrimenkul satışı yapılan illerden Antalya’ya Almanlar, Muğla’ya İngilizler rağbet ediyor. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü verileri üzerinden yaptığı derlemeye göre, Türkiye’de 73 bin yabancının toplam 38 milyon 419 bin 151 metrekare taşınmazı bulunuyor. Toplam alan açısından bakıldığında yabancıların en fazla gayrimenkul satın aldığı illerin başında 4 milyon 445 bin 258 metrekare ile Muğla geliyor. Onu, 3 milyon 810 bin 118 metrekare ile Antalya, 3 milyon bin 75 metrekare ile Aydın izliyor.

Kilis’e listede yer verilmedi
Gayrimenkul edinen yabancı sayısı değerlendirildiğinde ise Antalya 26 bin 31 kişi ile başı çekiyor. Listede sırasıyla Muğla (12 bin 865), İstanbul (8 bin 830), Aydın (7 bin 415), Bursa (5 bin 241), İzmir (4 bin 145) yer alıyor. Öte yandan, Ağrı, Bitlis, Hakkari, Muş, Siirt, Urfa, Şırnak, Ardahan ve Iğdır’da yabancılara ait hiç gayrimenkul bulunmuyor. Gümüşhane’de yalnızca 1 Özbek’in, Van’da 1 İngiliz’in, Bayburt’ta 2 Alman’ın, Adıyaman’da 1 Alman ve 1 ABD’linin gayrimenkul sahibi olduğu görülüyor. Bu arada belirlenen yasal sınırı aştığı için yabancılara gayrimenkul satışının durdurulduğu Kilis’e listede yer verilmedi.

Resmi rakamlara göre...
Yabancılara en fazla gayrimenkul satışının yapıldığı illerdeki dağılıma bakıldığında, Antalya’da Almanlar, Muğla’da İngilizler öne çıkıyor. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü verilerine göre, Antalya’da yabancılara satılan toplam 3 milyon 810 bin 118 metrekare taşınmazın 1 milyon 254 bin 168’i Almanlara ait. 6 bin 324 Alman vatandaşı, bu kentte 4 bin 890 gayrimenkul edindi. İkinci sırada bulunan İngilizler 777 bin 786 metrekare, Hollandalılar 351 bin 953 metrekare, Danimarkalılar 339 bin 874 metrekare toplam alana sahip emlak satın aldı. Muğla’da 12 bin 865 yabancının, toplam 4 milyon 445 bin 258 metrekare taşınmazı bulunuyor. Bu kente, büyük ölçüde İngilizler rağbet ediyor. Muğla’da, 10 bin 39 İngiliz’in edindiği mülkün toplam alanı 2 milyon 661 bin 624 metrekare olarak ölçüldü. Yüzölçümü açısından bakıldığında Almanlar, Hollandalılar, İrlandalılar ve ABD’liler ilk 5’i oluşturdu.

7 düvelden talep var!
İstanbul’da ise Yunan uyrukluların ağırlığı göze çarptı. 3 bin 807 Yunan uyruklu, kentte 3 bin 804 emlak satın aldı. Bunun toplam alanı da 509 bin 342 metrekareyi buldu. Yabancılara ait 8 bin 830 gayrimenkulün bulunduğu İstanbul’da, 1699 Alman, 391 İtalyan, 350 İngiliz, 345 KKTC’li, 319 ABD’li, 290 Avusturyalı, 266 Fransız’ın taşınmazı yer alıyor. Yunan uyrukluların İstanbul’dan daha fazla Bursa’da gayrimenkulü bulunuyor. Bursa’da 5 bin 241 yabancının satın aldığı 1,5 milyon metrekare taşınmazın 1 milyon 158 bin 940 metrekaresi Yunanlara ait. 4 bin 819 Yunan vatandaşı Bursa’da 4 bin 347 emlak edindi. 239 Alman, 43 KKTC’li, 34 Avusturyalı, 22 ABD’li de bu listenin üst sıralarında yer aldı. Toprak alımında Yunan uyruklular’ın 1920’de işgal ettikleri Mudanya ve İznik’e yakın olduğu için öncelikle Bursa’yı tercih ettikleri
belirtildi. (AA)

http://www.yenicaggazetesi.com.tr/haberdetay.php?hit=6251

abanoz

Doçent
Reaksiyon puanı
0
durmak yok, satmaya devam :D

PRoMeTuS

Profesör
Reaksiyon puanı
5
filistin gibi olmaktan korkuyom yaf.. kanımızla aldık 3 kuruşa satıyoz..

wwhirlwind

Profesör
Reaksiyon puanı
2
akp hukumeti maddi manevi ne warsa satmaya devam ediyor ulkeyi yoketmek icin yabancılara tamamen teslim ediyor sormak lazım akp ye oy veren vatandaslarımız bunun icin mi oy werdi hıc sanmıyorum bir ulkenin herseyi olan ekonominin bile neredeyse tamamı yabancıların elinde yolun sonu ucurum artık durmak lazım ...

http://forum.shiftdelete.net/index.php?topic=29803.0

masterdevil

Doçent
Reaksiyon puanı
2
wwhirlwind dedi ki:
akp hukumeti maddi manevi ne warsa satmaya devam ediyor ulkeyi yoketmek icin yabancılara tamamen teslim ediyor sormak lazım akp ye oy veren vatandaslarımız bunun icin mi oy werdi hıc sanmıyorum bir ulkenin herseyi olan ekonominin bile neredeyse tamamı yabancıların elinde yolun sonu ucurum artık durmak lazım ...

http://forum.shiftdelete.net/index.php?topic=29803.0
Ne guzel yazmisin ama,
durmayin saatin bakalim bitince ne yapicaksiniz ?

-BeSTe-

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Sata sata ... Senide yakındır satmaları ... BU topraklar nasıl alındı senin haberin var mı !!! 3-5 kuruşa nasıl satarsın sen yaa !!

RadoN

Dekan
Reaksiyon puanı
3
arkadaşlar bu satımlara özelleştirmelere sinirlenen arkadaşlar ulusa sesleniş programını seyretsinler.. öyle tatlı bir dille öyle lay lay lom ve bu ülkenin hiç bir sorunu yokmuş gibi anlatılıyor ki.. valla bırakın bu satım konularına sinirlenmeyi.. her konudaki bir sinir gerginliğiniz üzerinizden atılıyo..
adeta piskolojik tedavi..!

kullanıcı

Profesör
Reaksiyon puanı
2
masterdevil dedi ki:
Ne guzel yazmisin ama,
durmayin saatin bakalim bitince ne yapicaksiniz ?
Osmanlı tarihini bir daha okumak lazım ne yapılacağını hatırlamak için.

Reallist

Profesör
Reaksiyon puanı
0
YABANCILARA MÜLK SATISI YAPILAN HÜKÜMET DÖNEMLERİ YÜZÖLÇÜMÜ DÖNÜM OLARAK VERİLMİŞTİR

HÜKÜMET DÖNEMİ YÜZÖLÇÜMÜ

Tek Parti Dönemi 1933 ve öncesi 1938 13.037

Tek Parti Dönemi 1939 - 1950 6.264

Menderes Dönemi 1950 - 1960 33.377

1960 Darbe dönemi 1961 - 1965 38.537

(Gürsel, İnönü,

Ürgüplü kabineleri)

Demirel Dönemi 1966 - 1971 13.900

1971 Muhtıra dönemi 1971 - 1974 9.765

(Nihat Erim, Ferit Melen

Ve Naim Talu kabineleri)

Ecevit-Erbakan koalisyonu 1974 - 1974 998

Ve Irmak kabineleri

Milliyetçi Cephe (MC) dönemi 1974 - 1977 8.858

(Demirel,Erbakan,

Türkeş, Feyzioğlu)

Ecevit kabinesi 1978 - 1979 978

Demirel azınlık hükümeti 1979 - 1980 1.020

1980 Darbe Dönemi 1980 - 1983 5.215

(Ulusu kabinesi)

ANAP Dönemi 1983 - 1991 16.959

(Özal,Akbulut,Yılmaz)

DYP-SHP Koaliyonları 1991 - 1995 7.417

(Demirel,Çiller kabineleri)

Erbakan-Çiller Koalisyonu 1996 - 1997 2.918

28 Şubat Dönemi 1997 - 1998 1.565

(Yılmaz ve Ecevit kabineleri)

DSP-MHP-ANAP koalisyonu 1999 - 2002 7.748

Ak Parti Dönemi 2003 - 2006 15.175

NOTLAR:

- Bu bilgiler devlet arşivinden yeniden değerlendirilmiş olup 1980 öncesi yıllara ait ait hisse miktarları aynı taşınmaz olarak değerlenmesinden 2958 mükerrer kayıt tespit edilmiş ve bu kayıtlar ayıklanmıştır.

-Yabancılar adına yıllar itibariyle en yoğun tapu tescilin yapıldığı dönem 1961-1965 arasındaki dört yıllık dönemde Merhum İsmet İnönü’nün başbakanlığı sırasında olmuştur.

-Ak Parti döneminde yapılan satışların büyük çoğunluğu konut/daire ve büro satışlarıdır.Arsa satışı çok azdır.

-Ülkemizden taşınmazın alanların çoğunluğu turistik yöreleri tercih etmektedir.

-İstatistikler devamlı değişmektedir. Çünkü mülk alan yabancılardan bir iki yıl içinde aldıkları mülkleri T.C.vatandaşlarına satanların sayısı da bir hayli fazladır.

Stratejik maden, petrol ve benzeri alanları yabancıla satın aldı mı?

Maden kanunun 4.maddesine göre madenler devletin hüküm ve tasarrufu altında olup üzerinde bulunan arazinin mülkiyetine tabi değildir. (Yani tapu toprağın altı için geçerli değildir. Maden devlete aittir) Dolayısıyla madenlerin mülkiyetinin yabancılar tarafından edinilmesi söz konusu değildir.

Bizim vatandaşlarımıza diğer ülkelerde kısıtlama var mı?

Bizim ülkemizde bir yabancının mülk edinme şartı, o ülkede bizim vatandaşımızın da mülk edinme şartına bağlıdır. Yani karşılıklı olmak kaydı vardır. Eğer anlaşması olan bir ülke bu hakkı kullandırmıyorsa bizde o ülke vatandaşına mülk satmıyoruz. Bu konu Büyükelçiliklerimiz tarafından takip edilip hemen Dışişleri bakanlığına bildirilir.

erol_1982

Profesör
Reaksiyon puanı
0
Ülkenin topraklarını sattı, şimdi ülke ormanlarını kestiriyor belli bir fiyata çıkarılan kanunla, çiftçiyi batırdı.

Bize lisede dünyada kendi kendine yetebilen 7 ülkenden birisi olduğumuz öğretilirdi.çiftçimiz ne hallere düştü daha ne diyelim yazık bu partiye oy atan insanlara yazık bunları savunanlara , ülke elden gidiyor.

bulmeh

Profesör
Reaksiyon puanı
14
@erol_1982, bir önceki Reallist'in mesajındaki verilere göre - ki uyduruk olduğunu sanmıyorum, çünkü buna daha önceden de bir bakan (ismini hatırlayamıyorum) açıklamasında 'bu arazi satımının sadece kendi hükümet döneminde değil,daha önceki hükümetlerde de zaten yapılageldiğini' kanıtlayarak anlatmıştı - sadece bu hükümete ait olan bir satış söz konusu değil!.
Senden rica etsem , şu satılan ormanları bizle de paylaşsan, bizde burada kendimzi yemesek diyorum. bu hükümet haksız/nedensiz/saçma bir sebeple orman arazisi satacak ve kartel medyasının bundan haberi olmayacak ve gerekirse dava açmayacaklar, öyle mi ??? (hele hele şu ergenekon sürerken)
Benim anlayamadığım neden ikide bir gelip gelip bu AKP'ye sataşıyorsunuz (AKP yanlısı değilim, sadece daha objektif bakmaya çalışıyorum). Satış diyorsunuz, adamlar anlatıyorlar , bir kanun çıkartılıyor 'aha! ülkemiz/haklarımız/laikliğimiz elden gidiyor, yetişin' psikolojisine giriyorsunuz.
Nedense, içimizdeki nefreti atmak için mi, orta bir günah var ona bir keçi bulmak için mi bilemem ama, yine kendimize karanlık gelen yerelere küfrediyoruz. |)

barttao

Asistan
Reaksiyon puanı
0
FATİHİ SULTAN MEHMET’İN DUASI
Çağlar açan İstanbul fatihi Sultan Mehmet Han, Bizanssı fethettikten sonra imparatorluk sarayını gezerken bir ara mahzene iner ve zindanda yaşlı bir papaza rastlar.”Bu halin nedir niye buraya hapsedildin ?” diye sorar. Papaz şu cevabı verir:
-Arz eydim sultanım. Kuşatma başladığında imparator beni huzura çağırdı ve İstanbul’un düşüp düşmeyeceğini sordu. Ben de ilmime dayanarak bunun son muhasara olduğunu, şehrin elimizden çıkacağını söyledim. Çok kızdı, bana eziyet edip buraya attırdı.
Bunun üzerine Fatihi Sultan Mehmet Han bir an düşünür ve o papaza şu soruyu sorar:
-Peki bu şehir bir gün olur bizin de elimizden çıkar mı?
Papazın cevabı düşündürücüdür.
-“ Ne zaman ki içinizde fesat artar, ahaliniz kendi menfaatlerine teslim olur, mülklerini yabancılara satanlar çoğalır, yabancılardan medet umanlar artar, şehir sizden çıkar.”
Fatih orada diz çöküp ellerini açar ve şöyle dua eder.
“Ya Rab! Böylelerini kahrına ve gazabına uğratmanı dilerim” (Tercüman Gazetesi. 24.Ekim 2004 S. 13).

BaRY

Profesör
Reaksiyon puanı
12
Az satılmış, yetersiz bu satışlar, hatta ucuza verip sürümden kazanmalı.

Reallist

Profesör
Reaksiyon puanı
0
Burda hiç kimse vatan toprağını satılmasından yana değildir. Sadece açılan başlıkta bir partiye suç atılması sonucu; diğer partilerinde toprak satışı yaptığını vurgulamak istedim.

Bundan sonraki hükümetlerin toprak satmayacağını zannediyorsunuz!!!!Keşke satılmasa!!!!

erol_1982

Profesör
Reaksiyon puanı
0
barttao dedi ki:
FATİHİ SULTAN MEHMET’İN DUASI
Çağlar açan İstanbul fatihi Sultan Mehmet Han, Bizanssı fethettikten sonra imparatorluk sarayını gezerken bir ara mahzene iner ve zindanda yaşlı bir papaza rastlar.”Bu halin nedir niye buraya hapsedildin ?” diye sorar. Papaz şu cevabı verir:
-Arz eydim sultanım. Kuşatma başladığında imparator beni huzura çağırdı ve İstanbul’un düşüp düşmeyeceğini sordu. Ben de ilmime dayanarak bunun son muhasara olduğunu, şehrin elimizden çıkacağını söyledim. Çok kızdı, bana eziyet edip buraya attırdı.
Bunun üzerine Fatihi Sultan Mehmet Han bir an düşünür ve o papaza şu soruyu sorar:
-Peki bu şehir bir gün olur bizin de elimizden çıkar mı?
Papazın cevabı düşündürücüdür.
-“ Ne zaman ki içinizde fesat artar, ahaliniz kendi menfaatlerine teslim olur, mülklerini yabancılara satanlar çoğalır, yabancılardan medet umanlar artar, şehir sizden çıkar.”
Fatih orada diz çöküp ellerini açar ve şöyle dua eder.
“Ya Rab! Böylelerini kahrına ve gazabına uğratmanı dilerim” (Tercüman Gazetesi. 24.Ekim 2004 S. 13).

Söylenecek söz kalmamış :)

HapS

Profesör
Reaksiyon puanı
63
memleketinizin toprağını konserve yapın ileride bakar bakar anarız :D :#

erol_1982

Profesör
Reaksiyon puanı
0
Espiri yapılacak bir konu olduğunu sanmıyorum.

-BeSTe-

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Söylemek istemiyordum ama söylücem şimdi akp kapatılmasın o çok iyi bir hükümet benzeri şeyler söyleyenler artık bu konuyu açarak fikirleri değiştirirler herhalde ??

souris46

Profesör
Reaksiyon puanı
5
-BeSTe- dedi ki:
Söylemek istemiyordum ama söylücem şimdi akp kapatılmasın o çok iyi bir hükümet benzeri şeyler söyleyenler artık bu konuyu açarak fikirleri değiştirirler herhalde ??

ben hiç sanmıyorum

çünkü halen

ile olaylara bakanlar var (benzetme yanlış anlaşılmasın o türkçede kullanılan bir deyimdir hakaret içermez)

Reallist

Profesör
Reaksiyon puanı
0
barttao dedi ki:
Son 5 yılda 8 bin 635 orman yangını cıktı ve bu arazilerin hiç biri agaçlandırılmadı 2 b yasasını bekliyor

Ekinlik Adası'nda çıkan yangında yanan 20 hektarlık ormanlık alanın temizlenerek ağaçlandırıldığını ifade eden Karel, "2007 yılı içerisinde biri Ekinlik Adası'nda olmak üzere, diğer 6'sı da Kapıdağ Yarımadası'nda toplam 7 orman yangını meydana geldi. Yaşanan orman yangınlarıyla ilgili Kapıdağ Yarımadası'ndaki 2 yangının faili bulunarak adli makamlara teslim edildi. Erdek Orman İşletme Şefliği olarak Ekinlik Adası'nda çıkan yangında 20 hektar orman arazisi yanmış ve bu yanan arazi kurumumuz tarafından yeniden ağaçlandırılmıştır. Kapıdağ Yarımadası'ndaki 6 orman yangınında da 20 hektar ormanlık arazi yandı. Yine bu alanların temizliği yapılarak ağaçlandırma safhasına getirildi. 2008 yılı içerisinde bu arazinin de ağaçlandırma çalışmaları yapılacak" dedi.

http://www.kenthaber.com/Arsiv/Haberler/2007/Aralik/27/Haber_308838.aspx

Antalya'nın Alanya ilçesinde son 3 yılda yanan 375 hektar ormanlık alana 75 bin adet fidan dikildi. Söğüt Yaylası'ndan başlanan ağaçlandırma çalışmaları, Demirtaş beldesinde sona erdi.

http://www.haberler.com/alanya-da-yanan-375-hektar-ormanlik-alana-75-bin-2-haberi/

Üzümlü Beldesi’nde geçen yıl yanan ormanlık alan, Üzümlü İlköğretim Okulu öğrencileri tarafından yeniden ağaçlandırıldı.
İlçeye bağlı Üzümlü beldesi Göçyolu Mevkii’nde bulunan gençleştirme sahasında kaçak meşe kömürü yapanlarca geçen yıl Temmuz ayında çıkarılan orman yangınında 3 hektarlık kızılçam kül olmuştu.
Yanan arazinin ağaçlandırılması için Gediz Orman İşletme Müdürlüğü ile elbirliği eden Üzümlü İlköğretim Okulu öğrencileri kolları sıvayarak bölgede fidan dikimi yaptılar.

http://www.gediz.tv/showarticle.asp?id=1242

Elbette çıkar unsunları yasaların boşluğundan yararlanarak yer sahibi olma derdindeler. "Son 5 yılda 8 bin 635 orman yangını cıktı ve bu arazilerin hiç biri agaçlandırılmadı" demen abesle iştigal olmuştur.

Okuduğunuz haberleri sadece bir kaynaktan geçmeyin. Diğer kaynakları da okuyun... Evet bende souris46 katılıyorum hala at gözlüğü ile bakanlar var...

kullanıcı

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Arkadaşlar yapmayın etmeyin. Araziler satılsa bile daha satılacak yerler var. Demir yolları, kara yolları, hava yolları, su işleri, elektrik işleri, banka, vb yönetimleri de satmalıyız demokrasi gereği. Bakınız Osmanlı Devleti tarihi.

BaRY

Profesör
Reaksiyon puanı
12
Bu orman yangınlarını ergenekoncular çıkarıyor, hatta kibriti de üretenler.Ergenekoncular çek ellerini ormanlardan.

Reallist

Profesör
Reaksiyon puanı
0
Osmanlı devletinde Yahudilerin toprak satın alması yasaktı.

1896 yılında Osmanlı İstihbaratının Avrupadaki ajanlarından Newlinski ile İstanbula gelerek II.Abdülhamit'le görüştü.Yirmi milyon altın karşılığında Filstin'e yahudi göçünün serbest bırakılmasını yani Filistin'i satınalmak istedi.Abdülhamit şiddetle Teodor Herzl'in teklifini reddetti.

Buna rağmen Teodor Herzl mücadeleyi bırakmadı.Osmanlının mali kriz (Kriz çıkartanları iyi bilmek gerekir.Hala içimizde duruyorlar) içinde olmasını fırsat bilerek Filistin karşılığında mali yönden yardım etmeyi düşündü.Avrupa para piyasasasını elde tutan yahudi bankerlere ve en başta Rochild lere güveniyordu.'Yahudi Devleti' isimli kitabında şunu yazdı : 'Eğer Sayın Majesteleri bize Filistin'i verirse, biz de karşılık olarak Türkiye maliyesini düzeltiriz' Herzl daha sonra hem İngiltere'ye hem Osmanlı'ya çalışan çift yönlü ajan macar yahudisi Arminius Vambery'e beşbin altın vererek Sultan Abdülhamit'le bir kere daha görüşebildi. 19 Mayıs 1901 de yapılan bu görüşmede Herzl Türkiye ekonomisini Batının vesayetinden kurtarabileceklerini söyledi. Abdülhamit ondan Osmanlı borçlarının ödenmesi için bir plan hazırlamasını istedi. Herzl bu planı hazırladı ve mektupla Abdülhamit'e bildirdi. Tek şart Yahudilere Filistin'e yerleşme ve özerk idare hakkının tanınmasıydı. Abdülhamit planı reddetti

Filistin İngilizlerin idaresine geçince Yahudilere arazi satış yasağı kaldırıldı.

http://www.benimblog.com/muratkaral/12839/Filistin+Topraklar%FD+Nas%FDl+%DDsrail+Oldu.html

BaRY

Profesör
Reaksiyon puanı
12
Reallist dedi ki:
Osmanlı devletinde Yahudilerin toprak satın alması yasaktı.

1896 yılında Osmanlı İstihbaratının Avrupadaki ajanlarından Newlinski ile İstanbula gelerek II.Abdülhamit'le görüştü.Yirmi milyon altın karşılığında Filstin'e yahudi göçünün serbest bırakılmasını yani Filistin'i satınalmak istedi.Abdülhamit şiddetle Teodor Herzl'in teklifini reddetti.

Buna rağmen Teodor Herzl mücadeleyi bırakmadı.Osmanlının mali kriz (Kriz çıkartanları iyi bilmek gerekir.Hala içimizde duruyorlar) içinde olmasını fırsat bilerek Filistin karşılığında mali yönden yardım etmeyi düşündü.Avrupa para piyasasasını elde tutan yahudi bankerlere ve en başta Rochild lere güveniyordu.'Yahudi Devleti' isimli kitabında şunu yazdı : 'Eğer Sayın Majesteleri bize Filistin'i verirse, biz de karşılık olarak Türkiye maliyesini düzeltiriz' Herzl daha sonra hem İngiltere'ye hem Osmanlı'ya çalışan çift yönlü ajan macar yahudisi Arminius Vambery'e beşbin altın vererek Sultan Abdülhamit'le bir kere daha görüşebildi. 19 Mayıs 1901 de yapılan bu görüşmede Herzl Türkiye ekonomisini Batının vesayetinden kurtarabileceklerini söyledi. Abdülhamit ondan Osmanlı borçlarının ödenmesi için bir plan hazırlamasını istedi. Herzl bu planı hazırladı ve mektupla Abdülhamit'e bildirdi. Tek şart Yahudilere Filistin'e yerleşme ve özerk idare hakkının tanınmasıydı. Abdülhamit planı reddetti

Filistin İngilizlerin idaresine geçince Yahudilere arazi satış yasağı kaldırıldı.

http://www.benimblog.com/muratkaral/12839/Filistin+Topraklar%FD+Nas%FDl+%DDsrail+Oldu.html

Bu konu çok daha farklı bir durumun sonucu.Ama diğer yabancılar, Örn: İngiliz, Fransız italyan.... vs. serbestçe alabiliyorlardı.Hatta birçok büyükşehirin tarihini incelerseniz, karşınıza bu topraklar çıkabilir.Bunu osmalıyı sevip sevmemek olarak algılamayın, ya da birilerini desteklemek için yazmıyorum.

Reallist

Profesör
Reaksiyon puanı
0
Osmanlı İmparatorluğunda birçok ırktan ve dinden insanlar vardı. Hiç bir şekilde azınlıkları mağdur etmedi. Şehirlerde yaşayan diğer ülke vatandaşları istedikleri toprak aldılar ve sattılar. Osmanlı Imparatorluğunda her din eşitti (sadece bir Siyonizm eşit değildi onunda emelleri olduğu içindir). Diğerlerine de yasak gelseydi adaletsizlik olurdu..