Facebook üzerinden hakaret davası ve bunu yayınlayan adminin suçu nedir ?

Bu konuyu okuyanlar

by.ulubatli

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar buraya güvendiğim için buraya yazıyorum. Şimdi son günlerde çok revaçta olan "İtiraf" sayfalarından bir tane de ben kurdum.Okulumla ilgili kurdum.İtiraflar gelmeye başladıktan sonra bazılarında öğretmenlere ve idarecilere karşı hakaret içeren cümleler vardı. Bunları da paylaştım, fakat okulumuz öğretmenlerinden biri görüp idareye göstermiş. Ve idare hakkımızda dava açmış. Sorum ise şu, şimdi orası bir itiraf sayfası olduğu için geleni paylaştım. Onları itiraf edenler ne ceza alır ? Ve admin olarak ben ne ceza alırım ? Eğer yardım ederseniz gerçekten çok sevinirim.

by.ulubatli

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bir Allah'ın kulu yok mu yardım edecek ? Bir tavsiye falan verecek ?

cheleby

Profesör
Reaksiyon puanı
227
Şu anda bilişim hukuku dersi alıyorum.Fazla bilgim yok ama aklımda kalanları söyleyeyim.Sen şuanda içerik sağlayıcı konumundasın.Yazılan yazılardan sen sorumlu değilsin ama ortada yapılan bir hakarete sen izin vermişsin.O mesajı yayınlamak ve yayınlamamak senin elinde.Bu yüzden sende suçlu durumuna düşüyorsun.Ceza kısmına birşey diyemeyeceğim.

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Sitenin adresini versene koskoca internette hocalar nasil bulmuş o sayfayı.

arla

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Basitçe anlatayım hakaret suçunun cezası 3 ay- 2 yıl arasında hapis cezası veya para cezasıdır. Şayet bu suç basın yayın yoluyla işlenmişse ceza 3 de 1 oranında arttırılır. Daha da kötüsü hakaret edilen kişi bir kamu görevlisiyse ve bu kamu görevine istinaden hakaret edilmiş ise ceza en az 1 yıl olur. Yani hakaret eden arkadaşın için geçerli konular bunlar. Yalnız bunların yanında bildiğim diğer konu Suçu ve Suçluyu övme. Bu nereden çıktı dersen beğenen kişiler için bile sorun olabilir bunun cezası da en az 2 yıl hapistir. Senin olayını ise tam anlayamadığımı belirtmek isterim. Faile yardım konusuna giriyor mu girmiyor mu bilemedim ? İstersen bunu bi araştır. "Faile yardım ve yataklık"
Bir de sana tavsiyem sakın onları silmeye kalkma suç delillerini yok etmekle yargılanabilirsin.

by.ulubatli

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ya sayfa facebookta. Zaten şu an yayından kalkmış durumda, fakat şöyle bir olay var. Sayfada iki admindik fakat boş vakitten dolayı paylaşımların çoğunu yapan benim. Olay ise şu, birisi sayfaya müdür yardımcısına yönelik bir hakaret ediyor ve birisi de okuldaki öğretmenlerin tümüne küfür ediyor. Bunların mesaj olarak geldiğine yemin ederim. Fakat şu an sayfada sadece müdür yardımcısına gelen hakaret var, diğer mesaj yok ortalıkta. Ve son öğrendiğime göre henüz dava açılmamış fakat açabilirler. Ki eğer açmazlarsa disiplin suçu olarak ne alırım ? Ve aldığım bu disiplin suçu ileride önüme nasıl ve ne şekilde çıkar ?

tatar59

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Senin yaptıgın biliniyormu ? Facebook her seferinde ip paylaşımı yapmıyor die biliyorum çok ciddi suclar olmadıkça girmiyor bu işe sonuçta senin ip adresin kişisel bilgin vermemesi bence doğru. Konuya gelirsek işin ip tespitine kaldıysa çabuk sonuçlanmaz bilgisayarına el koyup inceleme yapabilirler bunlar tabi internette paylaşılan ve bilinen teoriler pratikte ne olur kesin bişey söylenmez. Suç duyurusunda bulunmuşlar ise davadan vazgeçseler bile kamu davası açılma gibi bir durum var bu işler ile uğraşan birinin yardımı daha iyi olucaktır.

by.ulubatli

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Evet gidip bizzat kendimiz itiraf etmek zorunda kaldık ve paylaşımları ben yaptığım için ve o öğretmenlere yönelik olan küfür ortalıklarda olmadığı için ipin ucunda olan benim. İp adresinden paylaşımları yapanın ben olduğumu bulmuşlar sadece. Okuldan atarlar mı ?

by.ulubatli

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hiçbir kurtuluş yolu yok mu ? Daha 16 yaşına yeni girdim. Sayfanın kuruluş amacı gelen itirafları yayınlamak zaten. Nolur bi çıkış yolu gösterin ya ?

by.ulubatli

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sen şuanda içerik sağlayıcı konumundasın.Yazılan yazılardan sen sorumlu değilsin ama ortada yapılan bir hakarete sen izin vermişsin.O mesajı yayınlamak ve yayınlamamak senin elinde.

Peki durum yaklaşık olarak şöyle; sayfaya belli bir süre erişim sağlayamadım.Bugün tekrar sağladığımda öğretmenlere küfür edilen mesaj ortalıkta yok. Fakat o mesajın daha önceden olduğuna adım gibi eminim. Sorum şu; bu mesaj tekrar bir şekilde bulunabilir mi, yoksa bu gönderinin cezasını ben mi çekerim ?

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Itiraf etmeden önce pc yi elden çıkarıp yada imha etse idin olaylar çok farklı olurdu disiplin şucu veremezler sonuçta okulda işlediğın bir kabahat yok olay okul dışında gerçekleşiyor yani yapacak ları tek şey mahkeme yada öğretmenlere baskı kurarak sizi sınıfta bırakma gibi tavsiyem kaydınızı başka okula aldırın bir an önce .

by.ulubatli

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Şu an disiplin kuruluna sevkedilmiş durumdayız. Disiplin yönetmeliğini inceledim, ve okuldan tasdikname ile uzaklaştırılma ihtimalim var. Bu işten nasıl yırtabilirim Allah aşkına ?

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Milli eğitime şikayet edebilirsin disiplin lik bir suçun yok olay okulda işlenmiş bir olay değil.

by.ulubatli

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Disiplin yönetmeliğinde yaklaşık olarak şöyle diyor; "Okul içinde veya dışında herhangi bir okul personeli, öğretmeni, yöneticisi veya öğrencisine hakaret okuldan kısa süreli uzaklaştırmayı" gerektiriyormuş. Fakat işin içine bilişim terimini de katarsak tasdikname ile diyor ?

erasmus

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
eğer konu davaya dönüşürse bilişim davası için bilişim avukatı ile çalışmak gerek.

Son mesajlar