Halı saha yapım maliyeti ?

Bu konuyu okuyanlar

Bekçi

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Yaklaşık 1300 metrekare bir halı saha yapımı tahmini ne kadara patlar. Arsayı dahil etmeden. Bir yere sordum açık olana 120 000 kapalı olana 200 000 tl dediler.

Berke_

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Halı saha dediğin açık olunca keyfi çıkar birde hangi şehir ?

adrasa

Müdavim
Reaksiyon puanı
37
Şehir önemli. Bi ara tanıdıklar arasında bir konuşma geçti de en az 70.000 Tl'ye geleceğini duydum. Ama Nerede olduğu önemli tutarsa fena iş yapıyor.

Jason Brody

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Ticari amaçlı mı kullanım için mi açılacak o kadar para var mı bu halısaha işinde :D

adrasa

Müdavim
Reaksiyon puanı
37
Ticari amaçlı mı kullanım için mi açılacak o kadar para var mı bu halısaha işinde :D

Ticari amaç için kullanılır yani, kullanım için ağaoğlu yeğeni olmak lazım :D Sahanın yeri iyi olunca, kat kat para çıkartıyorsun, kış ayları biraz azalır ama ilkbahar-yaz-sonbahar da kazandıkların yeter de artar bile yani. Günde 7 8 maç olsa saha 80 90 lira olsa iyi olur. İlgi arttıkça fiyat da ağır ağır artar. Başlangıç için 70 falan iyi olur.

Jason Brody

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Ticari amaç için kullanılır yani, kullanım için ağaoğlu yeğeni olmak lazım :D Sahanın yeri iyi olunca, kat kat para çıkartıyorsun, kış ayları biraz azalır ama ilkbahar-yaz-sonbahar da kazandıkların yeter de artar bile yani. Günde 7 8 maç olsa saha 80 90 lira olsa iyi olur. İlgi arttıkça fiyat da ağır ağır artar. Başlangıç için 70 falan iyi olur.
Tabi bakımıda oluyordur sanırım bizim burda bi halısaha var artık çim kalmamış bildiğin lastik simsiyah :D

michuozawa

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
492
:D iyi para getirir ustam ama maliyeti çok söylemişler sana inanma

WebNick

Müdavim
Reaksiyon puanı
12
Doğru demişler bende bir ara araştırmıştım bu kadardı fiyat. Kullanılan malzemeye ve boyuta göre değişiyor.

michuozawa

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
492
Neye dayanarak söylüyorsunuz bunu ya da bana önerebileceğiniz bir firma mevcut mu ? Ayriyeten hataydayım.
arkadaşımın babası 5 yıl işletti. tek tavsiyem ortak değil kendin gir bu işe.
son olarak kendisine ulaşıp daha detaylı bilgi veririm size.

Berke_

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hatayda değilde izmir ve istanbulda çok iş yapar yada Ankarada boşa girme derim

Bekçi

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Hatayda değilde izmir ve istanbulda çok iş yapar yada Ankarada boşa girme derim
Niye hatay ıssız ada mı ? Olum burada da insanlar var burada da hayat var. Düşünce anlayışınıza ediyim sizin.

Berke_

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hatayda yaşadım o yüzden , yardım etmekte suç oldu açabilirsin bu arada yazıların kaydedildi düşünce anlayışıma ettiğin laf kaydettim

Bowen32

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Hakkaten yeri güzel olursa iyi para getirir bizim burda var ( İstanbul-Şişli) boş görmek imkansız

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Herkese Merhaba,

2003 yılından beri bu işi yapan birisi olarak cevap yazmak istiyorum, bu yaziyi yazmadan once cok dusundum yazip yazmamaktada cok tereddut ettim ama forumun amacı bilgiyi paylaşmaksa bende tecrübelerimi paylaşmanın en doğrusu olacağına karar verdim.

Halı Saha sahibi olmaya karar verdiniz. Peki böyle bir yatırımı gerçekleştirmeden önce neler yapmalı? Nelere dikkat etmelisiniz?

Yer Seçimi, Konum ve Arsa

Her ticari işletme gibi Halısaha içinde yeri ve konumu çok önemlidir. Yer Seçiminde dikkat edilecek hususlar sırası ile;

1-Ulaşım: Halı Sahanız kolay ulaşılabilir bir konumda olmalı, toplu taşıma araçları ile ulaşım kolay olmalıdır. Küçük yerleşim yerlerinde kimi halı sahalar Servis hizmeti vermektedir.

Her ne kadar basta kulağa çok aykırı gelse de şehir merkezindeki yüksek arsa maliyetlerinde kurtaracağı gibi müşteri memnuniyetini de arttırıcı bir etkisi olmaktadır. Maç Sonrası yorgun argın toplu taşıma ile ulaşım derdi olmaması, hatta özel aracı olan müşterilerin dahi zaman zaman servisi tercih ettiği görülmektedir.

2-Müşteri Potansiyeli : Müşteri potansiyeli yüksek bölgeler tercih etmek tesisiniz kârlılığını arttıracaktır. Genç nüfusun yoğun olarak yasadığı veya bölgeler halı sahanızın getirisi acısından verimli olacaktır. Yurtlar, üniversiteler, okullar potansiyel müşterilerinizin yoğun olacağı bölgelerdir.

3-Arsa :Ne büyüklükte bir saha yapacağınızdan kaç adet saha yapabileceğinize kadar her şey arsanıza ve arsanızın ölçülerine bağlıdır.

Arsa size ait olabileceği gibi arsa kiralayarak üzerine halı saha tesisi kurmakta mümkündür. Ancak kiralama esnasında uzun sureli kiralama yapmaya dikkat edin, aksi takdirde daha yatırımınızın tam olarak geri donuşunu almadan sahanızı kapatmak zorunda kalabilirsiniz. Yap işlet devret veya belediyelerden uzun donem kiralama da olasılıklardan bir kaçı.

İdeal olarak adlandırılabilecek bir halı saha ölçüsü bulunmamakla birlikte yaygın olarak karşımıza

20,00m X 40,00m = 800 m² NET OYUN ALANI (6ya 6 mac yapılabilir)

25,00m X 40,00m = 1.000 m² NET OYUN ALANI (6ya 6 mac yapılabilir)

25,00m X 45,00m = 1.125 m² NET OYUN ALANI (7ye 7 mac yapılabilir)

25,00m X 50,00m = 1.250 m² NET OYUN ALANI (7ye 7 mac yapılabilir)

28,00m X 48,00m = 1.344 m² NET OYUN ALANI (8e 8 mac yapılabilir)

30,00m X 50,00m = 1.500 m² NET OYUN ALANI (8e 8 mac yapılabilir)

32,00m X 52,00m = 1.664 m² NET OYUN ALANI (8e 8 ve daha fazla kisi mac yapılabilir)

32,00m X 55,00m =1.760 m² NET OYUN ALANI (8e 8 ve daha fazla kisi mac yapılabilir)

30,00m X 60,00m =1.800 m² NET OYUN ALANI (8e 8 ve daha fazla kisi mac yapılabilir)

32,00m X 62,00m =1.984 m² NET OYUN ALANI (8e 8 ve daha fazla kisi mac yapılabilir)

ölçülerinde sahalar çıkmaktadır. Bunlar arasında secim yapmak tamamen Halı sahanızı yapacağınız yere bağlı olarak karar verilmesi gereken bir konudur.

Unutmayın metrekare her şey değildir. 10m genişliğinde 110 metre uzunluğunda bir 1100 metrekare bir arsanız olabilir ama bu arsaya yapacağınız halı sahanın eni çok dar olacaktır ve sahanız orantısız bir şekilde dar ve uzun olacaktır. Diyelim ki 40m genişliğinde ve 90 m uzunluğunda bir arsanız var (veya arsa kiralayabiliyorsunuz), öncelikle bazı olmazsa olmazlarınız var. Mesela soyunma odaları, sosyal tesis ve kafeterya gibi bir alana ihtiyacınız var (bu konuya daha sonra detaylı olarak değineceğiz.) Bu alan için ihtiyaç duyacağınız tahmini olarak 100-150 metrekare büyüklüğü düştükten sonra kalan arsaya nasıl bir halı saha yapacağınıza karar verebilirsiniz.

Önemli olan ticari bir işletme olan halı sahanızdan en fazla getiriyi elde edebilmektir. Halı sahanızı en verimli ve en dolu kapasite ile çalıştırmak ise bu basarinin anahtarıdır. Söyle düşünelim sahayı kurmayı düşündüğünüz bölgede hiçbir halı saha yok ise ve halı saha kurmak için yeterli potansiyel müşteriniz var. Burada dikkat etmeniz gereken ayni alana en fazla kaç tane saha yapabileceğinizdir. Unutmayın müşteri potansiyelinizin büyük bir çoğunluğu günün ayni saatlerinde maç yapmak isteyecektir.

Örneğin saat 23:00 da sahanızı kiralamak isteyen 2 müşteri gurubunuz varken saat sabah 09:00 da hiç kimse saha kiralamak istemeyecektir. O nedenle sizin ihtiyacınız olan popüler olan saatlerde size en çok geliri getirecek saha adedine sahip olmaktır. Bir diğer taraftan sahanızı yapacağınız bölgede birden fazla halı saha var ve müşteri potansiyeli yüksek bir bölge, iste burada sahanız konforu tesisinizin konforu, müşterilerinizi size çeken bir unsur olacaktır.

Genellikle tesis sahiplerinin düştüğü en büyük yanılgı bu yatırımı yaparken müşterileri oraya getiren esas unsuru unutmaktır. Unutmayın müşterileriniz oraya maç yapmaya geliyor, Halı sahanızın çimi kötü ise binalarınızın ve tesisiniz güzelliği onları bir daha getirmek için yeterli olmayacaktır.

4-Rakip Sahalar (veya is ortaklarınız): Halı sahalar her ne kadar birbirleri ile rekabet etseler de birbirlerinin is hacmini de arttıran işletmelerdir. İlk etapta kulağa anlamsız gelse de ayni şehirdeki birçok işletme sahibi iyi ilişkiler içerisindedir.

Halı saha olan bir bölgede halı saha açmak basta kulağa rekabet unsuru gibi gelse de bir sure sonra ayni bölgede sahaların toplanmasından ötürü müşteri potansiyelinde de o bölgeye yönelik bir kayma olacaktır. Ulaşım olanakları, ayni anda birden fazla müsait saha bulabilmek gibi etkenler önemli unsurlardır.

Nasıl bir halı saha? Açık / Kapalı ?

Gerekli müşteri potansiyeli araştırmanızı yaptınız ve Arsa Sorununu çözdünüz, simdi sırada nasıl bir saha yaptıracağınıza karar vermek var. Öncelikle tesisinizi yapmak istediğiniz bölgenin iklim koşulları bu kararı vermekte son derece etkendir.

Ağır kış koşulları geçiren bölgelerde kapalı halı sahalar müşteri memnuniyeti ve kullanım suresi acısından avantaj sağlayacaktır. Nispeten daha kısa ve hafif kıs mevsimi geçiren ancak sıcak yaz mevsimi olan bölgelerde ise açık halı sahalar daha akıll ıca yatırımlardır.

Sosyal Tesis: Halı Saha Maçı sosyal bir hadisedir ve müşterileriniz tamamı sadece spor yapmak için değil ayni zamanda sosyalleşmek için tesislerinize geleceklerdir. Bunu göz önünde bulundurarak halı sahanızın yanına yapacağınız soyalı tesis binasının soyunma odaları, duşlar ve kafeterya hatta mümkünse restoran gibi bolümler içermesi sizin tesisiniz tercih edilirliğini arttıran unsurlardır.

İnsanlar sadece spor yapmak ve futbol oynamak için gitmezler. Maç öncesi sosyalleşmek, bir şeyler atıştırmak maç izlemek, ulusal futbol maçlarını TV’den seyretmek gibi birçok aktiviteyi de gerçekleştirirler. Bu nedenle sosyal tesisiniz halı sahanızın hem ek gelir elde etmesini sağlar hem de tercih edilirliğini artırır.

Sentetik Çim Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Halı Saha Yatırımcılarının en çok yanılgıya düştüğü nokta sentetik cim seçimidir. Hangi çim sorusunun ne yazık ki bir tek doğru cevabi yoktur ama cevabin ortak bir noktası vardır. Oda kaliteli bir sentetik çim. Piyasada birçok çim üreticisi ve bunların doğrudan veya dolaylı olarak ürünlerini satan firmalar bulunmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken öncelikle kiminle muhatap olduğunuzdur. Karşınızdaki firma kim? Fabrika mi? Fabrikanın Yetkili Bayisi mi? Tali Bayi mi? Bu konuda en güvenilir firmayı bulmak uzun vadede yaşayacağınız olası problemlerin önüne geçecek ve isin sonunda muhatapsız kalmanızı engelleyecektir. Piyasada bu alanda faaliyet gösteren birçok firma vardır. Öncelikle hangi üreticinin hangi ürününü aldığınızdan emin olun, Birçok üreticinin bir çok farklı beklentiler için ürettiği farklı ürünler vardır.

Karşınızdaki sizi doğru ve ihtiyaçlarınıza gerçek anlamda karşılayacak bir ürüne yönlendiriyor mu? Birçok halı sahanın yıllardır faaliyet gösterdiği bir bölgede yeni açmayı düşündüğünüz yeni bir tesise en eski ve en klasik cimi sadece fiyatı birkaç sent daha ucuz diye yönlendirmek, sizi ve işletmenizi daha en başından rekabet edemez bir noktaya sürükleyebilir. Kalite buradaki diğer en önemli unsurdur. Bugün ucuz diye tercih etme eğiliminde bulunduğunuz bir çimi kullanım süresi sonunda 1 yıl daha eken değiştirmenin size maliyeti en az %20 gelir kaybı ve maliyet artışı olacaktır.

Alırken metrekarede sırf 1 Euro ucuz olduğu için 6 yıl yerine 3 yıl kullanabildiğiniz bir Sentetik çim size iki kati daha pahalıya mal olmuş demektir. Satın aldığınız urunun arkasında fabrika desteği olup olmadığını mutlaka öğrenin, Merdiven altı tabir edilen, arkasında iyi bir üretici garantisi bulunmayan ürünler sonrasında çok can sıkıcı olaylar yasamanıza sebep olabilir.

Piyasada uzun garanti koşulları vaat eden birçok cim markası is gerçek garanti koşullarına gelince yetkili olmayan bir firma tarafından yapılan montaj ve uygun olmayan yan malzeme gibi gerekçelerle, garantisiz kalmaktadır. (Reklam olmasi diye ismi kaldiriyorum) tercih ettiğinizde sentetik çiminden Yan malzemesine hatta montajına varıncaya kadar komple tek muhatabınız ve tedarikçiniz olduğu için garanti noktasında açıkta kalan hiç bir şey yoktur. Önemli olan size bu güveni ve garantiyi verebilecek bir firma ile çalışmaktır.

Gelelim Maaliyetlere Hali saha yatiriminda Sosyal tesis binasini haric tutar isek sadece sahanin metrekare maaliyeti ortalama 30 ile 40 Euro arasinda degismektedir.

Umarim Faydali olmustur.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
ben açacam yerim ve konum olarak en güzel bölgede ve çok kazandırma garantisi var 5 dönüm arazi içine 2 kapalı halı saha yüzme havuzu düyün alanı kafetarya hamam restran çocuk parkı tam anlamıyla sosyal bi hayat sunmak umarım allah utandırmaz

erkaann

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
1000 m2 bi halısahanın maliyeti nedir biri tam olarak soyleyeblirmi ortalama bi fiyat antalyada arsa ve tesis binası hariç

S

SDN Okuru

SDN Okuru
yani sadece yardim amacli bukadar emek harcaman taktir edilecek bir durum senin gibiler varolsunlar sagol
l

omeryesiltas

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
fiyatlar doğrudur, ancak kullanılacak malzemeye ve sahanın boyutuna, sahanın yapılacağı yere göre bile değişklik göstermektedir.
10 yıldır yurt içi ve yurt dışı binlerce saha yaptım. sahanın yapılacağı yerde oluşacak %1 lik bir eğim bile fiyatları fazlasıyla değiştirmektedir.
ancak nacizane önerim saha yaptırırken, anlaştığınız firmaya mutlaka ürünlerini test ettireceğinizden bahsedin. yoksa sizlerin haberi olmadan o işte neler döner neler :)

Düşünen arkadaşlara yardımcı olmak isterim. bana direk buradan mesaj atarak ulaşabilirler... merak ettiğiniz her türlü bilgiyi sizlerle paylaşabiliriz.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

1000 m2 bi halısahanın maliyeti nedir biri tam olarak soyleyeblirmi ortalama bi fiyat antalyada arsa ve tesis binası hariç

yaklaşık bedellerle konuşmakta fayda var, yeri görmeden sizin ne istediğinizi bilmeden tam olarak söyleyemeyiz. ancak birşeyler duymak istersen bu ölçü için yaklaşık kapalı bir saha 120-160bin TL açıkta ise 50-70bin TL arası olur.
unutmayın aslında burada fiyatları belirleyen aslında biraz siz biraz da yerin durumu olur.

marasli84

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
sayın omeryesiltas 160 000 lira para çıkarabiliyorum anca arsayı da kiralayacağız. girelim mi bu işe yoksa hiç başlamayalım mı? kışları çok kar yağmıyor maraşta daha çok yağmur yağıyor. açık yapabiliriz de biz kapalıyı daha çok istiyoruz.

Bepob

Müdavim
Reaksiyon puanı
302
Hocam benim tanıdık abim de var halı saha işletiyor hani çok büyük yer değil ama 2 tane halısahası var genede iyi güzel yeri park yeri vs. bulundugu konumda güzel ve haliyle temiz para çıkartıyor yani her türlü çıkartırsınız parasını ama yeri önemlil

dobusiness

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
halı saha maliyeti ve işletmesi ile ilgili sorusu olan varsa bütün detaylarıyla cevaplayabilirim. eğer gerçekten açmayı düşünen arkadaşlar varsa tabi. kolay gelsin

mazruf

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
1,116
Boş arsaları apartmanlara kaptırmadan halı sahaların sayısını artırmak lazım. Çocuklar mahalle aralarında araçlardan top oynayamaz hale geldi.

Polat Soydan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
selamlar değerli arkadaşlar.Hepinize değerli görüşleriniz için teşekkür ederim.Bende halı saha işine girmek istiyorum.İstediğim halı saha 1600m +/- %10 civarı omurgalı monofilamnet en az 55mm düşünüyorum.Kapalı olacağından çelik konstrüksiyon olacak bu konuda teknik verileri hazırlayacam proje ve çelik değerleri.Açıkçası kendim yapmak istiyorum bir firmaya yaptırmak istemiyorum.Öneri ve görüşlerinizi bekliyorum.