10 Whatt'lık Bir Tasarruflu Ampul Bir Ayda Ne Kadar Elektrik Yakar

Bu konuyu okuyanlar

zertuna

Asistan
Reaksiyon puanı
0
10 Whatt'lık Bir Tasarruflu Ampul Bir Ayda Ne Kadar Elektrik Yakar?????

erenberk

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
100
Günde kaç saat açık kaldığına bağlı. Günde 5 saat açıksa; 10watt * 5 saat * 30 gün = 1500Watt yani 1.5 Kilowatt-Saat elektrik tüketir.

Kurşun Kalem

Müdavim
Reaksiyon puanı
58
Öncelikle "What" değildir o Watt'tır.
Ne kadar yakıyor derken, kW olarak mı yoksa TL olarak mı soruyorsun? Komşun elektrikçi, 25 Watt'lık bir ampülün hiç söndürmezsek ayda 2-3 lira bir şey yakacağını söylemişti. Ne kadar doğrudur bilemem.

zertuna

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Günde kaç saat açık kaldığına bağlı. Günde 5 saat açıksa; 10watt * 5 saat * 30 gün = 1500Watt yani 1.5 Kilowatt-Saat elektrik tüketir.

30 gün boyunca yani 1 ay hiç söndürmeden yansa bir ayda kaç lira elektril yakar..tedaşı aradım bana dedilerki birim fiyatı 0.35 dediler artık ne demekse..

Bu soruyu sordum bir ayda ne kadar yakar dedim bilmiyoruz sadece birim fiyatını verebiliriz dedier.ne biçim mşteri hizmetleridir anlamadım.

freewill

Müdavim
Reaksiyon puanı
61
hiç kapatmazsan taş çatlasa 3 tl aylık tüketim olur size söylenen birim fiyatı ile 2,6 tl felan ama sıcaklık koşulları 10 W tan daha fazla çekmesine sebep olabilir o yüzden 3 tl yi geçmemesi lazım.

zertuna

Asistan
Reaksiyon puanı
0
hiç kapatmazsan taş çatlasa 3 tl aylık tüketim olur size söylenen birim fiyatı ile 2,6 tl felan ama sıcaklık koşulları 10 W tan daha fazla çekmesine sebep olabilir o yüzden 3 tl yi geçmemesi lazım.

Sıcaklık koşuları derken tam anlayamadım.zaten bu hani beyaz az uzun tasarruflu ampuller varya onlardan diyorum.armut lambalardan kastetmiyorum.

az uzun tasarruflu ampullerin watt lıklar var.onlardan gece gündüz yanıcak.hem . tl birim fiyat demişsşiniz.hem bana tedaş tan bana birim fiyat 0.35 dediler.oyle demelerine rağmen onların dediklerinden emin olamıyorum...çünki bana bu ampulun ne kadar yakaccağını söyleyemediler..

pcwolf

Müdavim
Reaksiyon puanı
33
Sıcaklık koşuları derken tam anlayamadım.zaten bu hani beyaz az uzun tasarruflu ampuller varya onlardan diyorum.armut lambalardan kastetmiyorum.

az uzun tasarruflu ampullerin watt lıklar var.onlardan gece gündüz yanıcak.hem . tl birim fiyat demişsşiniz.hem bana tedaş tan bana birim fiyat 0.35 dediler.oyle demelerine rağmen onların dediklerinden emin olamıyorum...çünki bana bu ampulun ne kadar yakaccağını söyleyemediler..

Aylık 2.5 lira yakması lazım.
7.2 kw harcayacak, onu da birim fiyatla çarparsanız sonuç çıkıyor.

freewill

Müdavim
Reaksiyon puanı
61

soğuk bir alanda az daha fazla elektrik tüketimi olur :) ampulun içindeki gazın yoğunlaşmasıyla oluşan bir durum kısaca :)

Mert Ahmet

Müdavim
Reaksiyon puanı
41
Sonuçta 2.5 tl gibi birşey yakıyor :) ne işimize yarayacak bu şimdi sizin ?

zertuna

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Sonuçta 2.5 tl gibi birşey yakıyor :) ne işimize yarayacak bu şimdi sizin ?

Hocam benim bir tane papağanım var...Hayvan çok hasta.veterinerlere falan götürdüm...iyileşmesi çok zor dediler.ama yerini sıcak tutarsan vitaminlerini iyi alırsa belki ama bellki düzelir dediler...konuşan hoplayan uçan hayvan şimdi hasta ve üşüyor....sürekli üşüyor.....yuva yaptım dolabı keserek... içinede bu ampulu koyucam.hayvan sürekli üşüyor ve titriyor.... benimde moralim sıfır..çok sevyoruz çok alıştık... gözümüzün önünde ölmesine içim el vermiyor.işi gücü bıraktım bu hayvanla uğraşıyorum.veteriner muayene tahllil film ilaç ve vitamin parası çok ödedim...hatta yeni bir kuş alsam daha ucuza gelirdi... ama gel görki sabah beni işe sesiyle uyandıran kuş sevdirdi kendini....dayanamıyorum hocam... inan duygularımı anlataıyorum.33 yaşında adamım hayvan besleyenleri şimdi anlıyorum...

buda resmi

foto11F0raf0035.jpg

mustang

Müdavim
Reaksiyon puanı
34
Ben çocuk iken civciv bakardım evde karton kutu içinde .Civcivker üşümesin diyede konserve kutusunu delerdik bir kaç yerinden,içine ampul koyardım.Civcivler o tenekenin etrafına toplanırdı.
Sizin Papagan içinde böyle bir şey yapılabilir.
Sonuçta Hayvan dersiniz ama insan bir alıştımı ona bir şey olacak korkusu zor gerçekten.
Arkadaşların dediği gibi fazla bir şey yakmaz o lamba.

SedoRKinG

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Selamlar

Öncelikle geçmiş olsun sizi çok iyi anlıyorum benimde en küçük kedim rahatsız yarın veterinere gideceğiz şimdi 10 watt demek saatte 10 watt güç harcıyor demek birim fiyattan kasıt 1000 watt güç için söylenen değerdir yani 10 watt bir ampul 24 saat*10 watt = 240 watt yani 24 satte 240 watt güç harcayacak demektir buda 31 günden hesaplasak 240*31=7440 watt yani 31 gün günde 24 satten yani bir ay boyunca hiç sönmeden yandığında harcayacağı güç 7440 watt bunu da 7440/1000=7.44kw demektir bunuda 0,35 kuruş ile çarparsak sadece elektrik tüketim bedeli 2,604TL eder ama tabi bunun içine vergi vs. daha bilmediğimiz pek çok kaçak bedeli gibi şeyi eklersek ayda 3TL gibi bir bedel yansıması olacaktır faturanıza. Ancak hayvanın sağlığı açısından tasarruflu ampul kesinlikle önermiyorum flouresan lambalar dahil bu tür lambalar 1 buçuk metreden daha yakın mesafelerden sağlıksızdır. Uzun süre çok yakın mesafede kalmak kanser yapıcı etki gösterebilir Amerika'da yapılan bir araştırmada hastanelerde sürekli gece çalışan personelde bu tarz ışıklar yüzünden kanser riskinin %60 arttığı kanıtlandı. Zaten bünyesi zayıf durumda olan bir hayvana bu epey ağır gelecektir ampulun etrafına metal bir kutu koymanız belki bunu en aza indirgeyecektir ancak tasarruflu ampul içinde bulunan devre aşırı ısınacak ve muhtemelen kondansatörü patlayacaktır. Bu sebeple en iyi çözüm yine büyükçe bir konserve kutusu içine klasik flamanlı bir ampül koymanız çok daha iyi olacaktır tabii elektrik tüketimi artacak ama en azından sağlığı bozuk bir hayvanın daha da sağlıksız bir duruma maruz kalması önlenecektir. Bu arada son tavsiyem kuşunuzun esas doğal ortamı nedir. Yani tropikal iklim ise odanın ne ve ısısını o dereceye getirmeniz iyi olacaktır. Çeşitli nem ölçer aletler veya kağıtlar piyasada bulunmaktadır. Tekrar geçmiş olsun diyorum ve umarım yardımcı olabilmişimdir.

Mert Ahmet

Müdavim
Reaksiyon puanı
41
[MENTION=191083]zertuna[/MENTION] takdire şayan bir çabanız var,
Şimdi tasarruflu olsun isterseniz led lamba öneririm; [MENTION=216632]SedoRKinG[/MENTION] 'in açıkladığı gibi tasarruflu ampulun ömrü bu bir ay içinde sona erecek gibi gözüküyor. Ledlerde böyle bir problemle karşılaşmazsınız fakat siz bunu anladığım kadarıyla biraz da sıcak ortam olması için istiyorsunuz. Yanlış anladıysam lütfen kusura bakmayın küçükken biz civcivleri elimize alır bi' sıkardık "cırk" ederdi hayvanlar. 3-4 yaşındayız işte o zaman bilmiyoruz bu hayat ne kadar değerli, önemli... Eğer bu ampul sıcak olması içinse led lambalar ısı yaymıyor bunu göz önünde bulundurmanız lazım :)

erenberk

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
100
[MENTION=216632]SedoRKinG[/MENTION] her şeyiyle gayet güzel açıklamış :thumbup1:

-Hewal-

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
hayvan iyileşene kadar şöyle bir şey tavsiye edebilirim ;hayvanın yeri geniş ise 2.5 lt lik yada bir kaç küçük boş bir pet şişeyi sıcak şu ile doldur ,ama kaynar değil pet şişenin dayanabilecegi kadar ondan sonra yuvasının içine koy hayvan üsudüğü zaman kendisi pet şişeye yanaşır biz evde civcivleri soğuktan korumak için öyle yapıyoruz .Geceleri pet şişenin üstünde yatıyorla civcivler.Ayrıca belirli periyotlar ile değiştirmeyi unutma .

Buroteknik

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Ampul ne kadar yanarsa o kadar yakar :D şimdi 1 saat yakmakla 10 saat yakmak aynı fiyata gelse normal olur mu ?

sebastiantr

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
[MENTION=191083]zertuna[/MENTION] halen ihtiyacın varmı bilmiyorum ama tasarruflu ampül ile çözülmez o iş.Tasarruflu ampüller heleki 10w lıklar çok düşük ısı yayar.Senin akkor flaman dediğimiz klasik ampül kullanmak gerekir.Bunlar ısı yapar, tasarruflular çok az yaparlar.Küçük E14 duy dediğimiz yapıda genelde avize ve baş ucu lambalarına takılan 10-20W arası ampüller var onlar iyi ısı yapar.Yada 12V 50W spot lambalar var onlarca güzel ısı verir.

zertuna

Asistan
Reaksiyon puanı
0
@zertuna halen ihtiyacın varmı bilmiyorum ama tasarruflu ampül ile çözülmez o iş.Tasarruflu ampüller heleki 10w lıklar çok düşük ısı yayar.Senin akkor flaman dediğimiz klasik ampül kullanmak gerekir.Bunlar ısı yapar, tasarruflular çok az yaparlar.Küçük E14 duy dediğimiz yapıda genelde avize ve baş ucu lambalarına takılan 10-20W arası ampüller var onlar iyi ısı yapar.Yada 12V 50W spot lambalar var onlarca güzel ısı verir.

Değerli @sebastiantr kardeşim....

İlgin için teşekkür ederim.....

10w lık ampül belki ısıtmayabilir haklısın...Ama Antalya da yaşadığım için 10 w lık lamba aslında yuvayı iyi kötü ısıtmaya yetti...

Bu konuyu açtığım dönemde kuş çok hastaydı ve yuvadan çıkmıyordu.. Sürekli üşüyordu ve elektrikli soba yakınca sobanın yanından hiç ayrılmıyordu....odanın diğer bir ucuna götürsek hemen kuş sobanın yanına geliyordu....

Şimdi ALLAH CC şükürler olsunki kuş iyileşti... Çok veterinerlere götürdüm.çok ilaç içirdim...çok soba ve yuvada lamba yaktım ve düzeldi...

Şimdi ise ne yuvaya giriyor nede elektrikli sobanın yanına geliyor.. Hatta soba görse kaçıyor :D.... Yuvasını görünce nasıl uçarak kaçtığını anlatamam....

Şimdi kuş yani sultan papağanım hem uçuyor hemde ötüyor şükürler olsun....Ağzından şırıngayla 1.5 ay besledim.... Çok mama yapıp verdim.Antibiyotik ve yemler verdim...

Buda bir hafta önce çektiğim videosu :D

[video=youtube;qPM2weczX_c]http://www.youtube.com/watch?v=qPM2weczX_c[/video]

sebastiantr

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Değerli @sebastiantr kardeşim....

İlgin için teşekkür ederim.....

10w lık ampül belki ısıtmayabilir haklısın...Ama Antalya da yaşadığım için 10 w lık lamba aslında yuvayı iyi kötü ısıtmaya yetti...

Bu konuyu açtığım dönemde kuş çok hastaydı ve yuvadan çıkmıyordu.. Sürekli üşüyordu ve elektrikli soba yakınca sobanın yanından hiç ayrılmıyordu....odanın diğer bir ucuna götürsek hemen kuş sobanın yanına geliyordu....

Şimdi ALLAH CC şükürler olsunki kuş iyileşti... Çok veterinerlere götürdüm.çok ilaç içirdim...çok soba ve yuvada lamba yaktım ve düzeldi...

Şimdi ise ne yuvaya giriyor nede elektrikli sobanın yanına geliyor.. Hatta soba görse kaçıyor :D.... Yuvasını görünce nasıl uçarak kaçtığını anlatamam....

Şimdi kuş yani sultan papağanım hem uçuyor hemde ötüyor şükürler olsun....Ağzından şırıngayla 1.5 ay besledim.... Çok mama yapıp verdim.Antibiyotik ve yemler verdim...

Buda bir hafta önce çektiğim videosu :D

[video=youtube;qPM2weczX_c]http://www.youtube.com/watch?v=qPM2weczX_c[/video]

Ben 10w lık lamba ısıstmaz dememiştim, 10w lık tasarruflular ısı yapmaz demiştim. Klasik akkor flaman denilen, edison ampülü denilen ampüllerden kullanman gerekirdi.

Neyse geçmiş olsun.

onurryazgann

Öğrenci
Reaksiyon puanı
38
hala yaşıyor mu kuşunuz merak ettim :D
Mesaj otomatik birleştirildi:

@zertuna umarm hala yaşıyodur cevap vermen beni mutlu eder hala aktifmişsin sanırım en son temmuzda buradaymıyşın