Galaxy Ace 5830i 3 dosyalı ROM yükleme rehberi

Bu konuyu okuyanlar

fahrenheit

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Arkadaşlar merhaba;

Haftasonu bir arkadaşımın Samsung Galaxy Ace 5830i marka telefonuna ODIN ile version güncellemesi yaptım. Uzun süredir Galaxy S ve Galaxy S2 kullanmama ve onlarca offical ve custom rom yüklememe rağmen bu telefon kadar zorlayanı olmamıştı :) Bu sebeple deneyimlerimi paylaşmak istedim.

Öncelikle telefonun 5830 'la ilgisi yok bu sebeple 5830 romları ve yükleme şekli bu telefona uymuyor. Telefonlar donanımsal olarak farklı. 5830 rom 'larını bu telefona yüklemeye çalışmayın. Büyük ihtimalle hard-brick olur telefonunuz.

5830i için sammobile'daki rom'lar gördüğüm kadarıyla hep tek dosya formatında. Çoğu insan bu tek dosya ile update yapabilse bile büyük çoğunlukta tek dosya işe yaramıyor ve update işlemi "BcmCP.img" dosyasında FAIL ediyor.Bende ki telefonda aynı şekilde hangi rom'u denersem deneyeyim hep BCMCP.img dosyasında takılıyordu.Bununla ilgili yaptığım aramalar sonucunda bir kişinin SplitFUS2 isminde bir program yazdığını öğrendim. Programın yaptığı iş bu tek dosya Rom 'u alıp 3 dosya haline getirmek.Bende sammobile 'da bulunan S5830IXXLH3 kodlu ispanya rom'unu alarak 3 parçalı hale getirdim ve başarılı bir şekilde telefona yükleyebildim. Bu rom'dan önce son tarihli gözüken Hindistan Rom unu denedim ancak onda ciddi şekilde şebeke problemi olduğu için ispanya romunu yükledim ve şu ana kadar sıkıntısız çalışıyor.Burada aklınıza gelecek soruyu cevaplayayım : evet Rom'da Türkçe var :) Bu arada işlemler boyunca kullandığım program ODIN v1.84 idi.

Hazırladığım bu 3 parçalı rom dosyalarını faydalı olabileceğini düşündüğüm için paylaşıyorum. Hazırladığım bu dosyalar Wipe özelliklidir yani yüklediğinizde bütün kullanıcı datalarını siler. Ayrıca rom'un içinde sbl.bin dosyası yok bu sebeple sbl güncellenmeyecek. Major bir update olmadığı için herhangi bir sıkıntısı olmayacaktır. Zaten programı hazırlayan kişide sbl.bin dosyasının eklenmemesini tavsiye ediyor.

Telefonu tek dosya ile güncelleyen bir ODIN v3.07 versiyonu var ancak yaptığım denemelerde tek dosya ile rom güncellemesi yapıldığında anabant(MODEM) güncellemsi yapmadığını gördüm. Android versionu güncellensede anabant aynı kalıyor. Faydalı olabilir diye onuda paylaşıyorum. Bu ODIN ile tek dosya romları yükleyebilirsiniz.

3 dosya yüklerken odin ekranı aşağıdaki gibi olmalı.Normalde i9000 ve i9100 için dosyalı romlarda pit kullanırım.Bu telefonda neden pit dosyası kullanmıyoruz derseniz açıkçası bende bilmiyorum :) Bulduğum sayfalarda kullanmayın diyorlardı.Telefon arkadaşımın olduğu içinde risk almak istemedim.

29o02no.jpg

Tek dosya rom'lar için ise aşağıdaki gibi olmalı.

33ylwf9.jpg

Buraya kadar anlattılarımı sadece aşağıdaki maddeleri tam olarak anlıyorsanız deneyin
1- Anlatılanlar sadece Galaxy Ace 5830i modeli için geçerlidir.
2- Bu işlem telefonunuzu garanti dışı bırakacaktır. Sammobile'da bu telefon için Türkiye ROM'u yok bu sebeple bu işlemden önce
ROM'un backup'ını almanızı tavsiye ederim.
3- Benim bu ROM'u başarıyla yüklemiş olmam sizde de başarılı olacağı manasına gelmiyor :)
4- ve son olarak yaptıklarınızın sorumluluğunu alamayacaksanız telefonu kurcalamayın :)

Dosyalar :

Odin v1.84 : http://www.4shared.com/rar/DSAW6G-J/Odin3_v184.html
PDA : http://www.4shared.com/file/nWT2L2V-/PDA_S5830i_XXLH3tar.html
CSC : http://www.4shared.com/file/PdZWyxEl/CSC_S5830i_OXXLH1tar.html
MODEM : http://www.4shared.com/file/LOfMNQl_/MODEM_S5830i_XXLH3tar.html
Odin v3.07 : http://www.4shared.com/rar/1lyC-m5K/odin_v307.html

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Arkadaşımın telefonu bendeyken aniden takıldı ve bir daha açılmadı. İnternette hangi romu ve yöntemi denediysem olmadı. Sayenizde telefon açıldı. Size nasıl teşekkr etsem azdır.

fahrenheit

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Arkadaşımın telefonu bendeyken aniden takıldı ve bir daha açılmadı. İnternette hangi romu ve yöntemi denediysem olmadı. Sayenizde telefon açıldı. Size nasıl teşekkr etsem azdır.

İşinize yaramasına sevindim :)

fahrenheit

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Arkadaşlar,5830i için sammobile 'da son ROM olan ve Sırbistan'a (Serbia) ait görünen ROM'u 3 dosyalı hale getirerek upload ettim.Aşağıdaki liskten ulaşılabilir. Bir kerede indirilebilmesi için tek bir zip dosyası olarak yükledim. ZIP 'in içinde gerekli 3 dosyayı bulabilirsiniz. ROM wipe özelliklidir yani yükleyince telefondaki tüm datalarınız silinir.

Not: Dosyaları telefon üzerinde test etmedim. Programla daha önce böldüğüm Rom'larda sıkıntı çıkmadı. Bunda da sıkıntı olacağını sanmıyorum.

http://www.4shared.com/zip/nPIu83Xo/S5830i_XXLK3_OXFLK1_XXLK1_wipe.html

fahrenheit

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
galaxy ace 5830i kullanan arkadaşlara bir güncelleme daha gelsin benden :) hazır cygwin bilgisayarımda yüklüyken son çıkan "spain" rom'unu da 3 dosyalı hale getirdim. aşağıdaki linkte 2.3.6 version numarasına sahip ispanya rom'unu bulabilirsiniz.

http://www.4shared.com/zip/p8ET6e5D/S5830i_XXLL2_PHELL2_XXLK1_wipe.html

Not: Hazırladığım dosyaları test etmedim. Sadece esas dosyayı sammobile'dan indirip SplitFUS2 ile 3 dosyalı hale getirdim. Kullanırken bunu göz önünde bulundurun.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
kardeşim bana yollarınıda anlatsan !!! resimdeki gibi yaptım şuan tel kapalı ama açılmıyo belli bi yerde donuyo bunu düzeltmem gerek tel arkadaşımın yardım edersen sevinirim !!

S

SDN Okuru

SDN Okuru
kardeşim bana yollarınıda anlatsan !!! resimdeki gibi yaptım şuan tel kapalı ama açılmıyo belli bi yerde donuyo bunu düzeltmem gerek tel arkadaşımın yardım edersen sevinirim !!Sad

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Allah razı olsun 2 saat araştırdım arada seni görüp geçmiştim en son aklıma geldin işe yaradı valla. Telefonun sahibi daha yüksek sürüm istiyo ben kurtardığıma şükrediyorum. fahrenheit senin koyduğun romu yükledim çalışıyor.

fahrenheit

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Allah razı olsun 2 saat araştırdım arada seni görüp geçmiştim en son aklıma geldin işe yaradı valla. Telefonun sahibi daha yüksek sürüm istiyo ben kurtardığıma şükrediyorum. fahrenheit senin koyduğun romu yükledim çalışıyor.

Aynı derdi bende yaşamıştım bu telefonla :) Baktım bu telefonun kullananı çok ve rom yüklemesi dert,en iyisi bir konu açayım dedim ve görüyorum ki iyi ki de açmışım. Yardımcı olabildiğime sevindim.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Aynı derdi bende yaşamıştım bu telefonla :) Baktım bu telefonun kullananı çok ve rom yüklemesi dert,en iyisi bir konu açayım dedim ve görüyorum ki iyi ki de açmışım. Yardımcı olabildiğime sevindim.

Telefonun sahibi illa ics istiyor hiç ihtimal var mı ?

fahrenheit

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Telefonun sahibi illa ics istiyor hiç ihtimal var mı ?

Resmi olarak i5830 'a ICS çıkmadı. Ancak Custom ROM'lar ile ICS ye geçiş yapılabilir. Tabi Custom ROM olduğu içinde arayüz Touchwiz olmayacak. Yani o Custom Rom 'da hangi arayüz varsa onu kullanacak.

Ben arkadaşın telefona custom rom olan "AceCream" yüklemiştim. Ancak alışamadığı için tekrar samsung'un orjinal GB sürümüne geri döndük. Custom ROM'lar ile ilgili bilgiyi XDA froumda bulabilirsin. Her custom rom'un yüklenme şekli farklı olduğu için şöyle veya böyle yapılır diyemiyorum. Aşağıdaki linkte farklı bir çok custom rom bulabilirsin.

http://forum.xda-developers.com/forumdisplay.php?f=1730

S

SDN Okuru

SDN Okuru
AceCream yüklemeyi denerim bi ama orada yazdığı gibi mi yapayım odin le mi uğraşayım.

fahrenheit

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Custom Rom'lar ODIN ile yüklenmiyor. Telefonun Recovery 'sini değiştirmen ve Custom Rom 'un zip dosyasını recovery arayüzünden yüklemen gerekiyor.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
peki bu güncellemeyi yaptığımızda android sürümü kaç oluyo arkadaşım ben telefonu yeni aldım orjinalde sürümü kaç bunların

S

SDN Okuru

SDN Okuru
allah razı olsun çok teşekkürler. ama hocam kernel sürümü custom romun kerneli duruyor ne yapmalıyım garantiye böyle girer mi teşekkürler:clap:

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Teşekkür ederim kardeşim. İlk mesajdaki linkler hala sağlam durumda, başka bir forumdan buraya geldim. Telefonumda açılıştan tekrarlı resetleme sorunu vardı. İlk baktığım forumdaki dosyalar ile yaptığım yüklemede sonuç alamadım sorun devam etti. Fakat buradaki ilk mesajdaki dosyalar ile odinde yaklaşık 38 saniye içinde işlemler tamamlandı. Telefon açıldığı zaman dili almanca oluyor :D Onuda zaten ayarlardan değiştirdim. Tekrar teşekkür ederim kardeşim.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Teşekkürler Fahrenheit gerçektende 1 saattir açamadığım telefon düzeldi.