Mac OS'a İki Dakikada Hack!

Bu konuyu okuyanlar

Berkin Bozdoğan

Profesör
Reaksiyon puanı
38
Bir yarışma kapsamında Mac OS X 10.5 Leopard'a saldıran uzmanlar, acaba nasıl bir açık buldular da işletim sistemine sızmayı başardılar? Ayrıntıları anlatıyoruz.

Kanada'da yapılan CanSecWest organizasyonunda, sponsorların ortaya koyduğu 10.000 dolar ödül ve bir dizüstü bilgisayar hediyesini gözüne kesitren güvenlik uzmanları Ubuntu, Windows Vista ve Mac OS X yüklü bilgisayarları hack'lemeye çalıştılar. İlk gün sadece ağ üzerinden erişilebilen bilgisayarları kırabilen olmadı; fakat ikinci gün sisteme varsayılan olarak yüklü yazılımlar da devreye girince olanlar oldu.

Önce iPhone, Şimdi Mac OS X

Görünene göre Charlie Miller isimli uzman, daha önce iPhone'u da kırmanın verdiği özgüvenle Mac OS X'in sıfırıncı gün açığını kullanarak sisteme sızmayı başardı. Bu açıktan sadece Apple'ın haberi olduğunu belirtilirken, Charlie yeni bir dizüstü bilgisayarla (MacBook Air) ve birkaç bilgisayar parasıyla evine döndü.

Bilgi için: CanSecWest
SDN - http://shiftdelete.net

mila12

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
255
Sonra hack yapanlara ödülü verildikten sonra hapise mi atıldı :)

JuLiuSiuS

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Peki diğer yazılımlara ne oldu yaw :)

Birde tek o acıgı Apple bileceğine kapatmaya uğraşsalarmış ya ne saçma :D

Tanshaydar

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Windows'a hack yapmaya gerek yok, siz biraz kullanın, o kendi kendine işin içine s..ar zaten.

Mystical

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bende şunu diyorum ozaman; kullanıcı kullanmayı bilmekdikden sonra bütün sistemler s..ar.

tahir2023

Asistan
Reaksiyon puanı
0
hocam iyi güzel diyorsun da herkes de hacker yada uzman kadar bilgi sahibi olamaz daha doğrusu olmak zorunda değil. Genelde insanlar kendilerine yetecek düzeyde bilgi sahibi olmaya çalışıyorlar. Meraklılar haricinde bunların ötesine geçen yok. E Bu da tabi senin dediğin gibi kötü niyetli kişilerin işine yarıyor.

Mystical dedi ki:
bende şunu diyorum ozaman; kullanıcı kullanmayı bilmekdikden sonra bütün sistemler s..ar.

BoSS

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Mystical dedi ki:
+9999999999999

Kullanıcılar bilinçli olmadıktan sonra Fişi çekik sistem bile tehlikede ;)

Mystical

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
tahir2023 dedi ki:
hocam iyi güzel diyorsun da herkes de hacker yada uzman kadar bilgi sahibi olamaz daha doğrusu olmak zorunda değil. Genelde insanlar kendilerine yetecek düzeyde bilgi sahibi olmaya çalışıyorlar. Meraklılar haricinde bunların ötesine geçen yok. E Bu da tabi senin dediğin gibi kötü niyetli kişilerin işine yarıyor.

Mystical dedi ki:

ozaman o arkadaşlar aptallar için tasarlanan mac kullanacaklar =) (mac kullananlara aptal demiyorum sadece mac'in o derece basit olduğunu söylemeye çalışıyorum)

Ahmethz

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
398
maclerde ben doğru dürüst Safariyle gezinemiyorken elin oğlu gelmiş hacklemiş, nerde bu macin kapama düğmesi :^)

Tanshaydar

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Herkesin bir hacker kadar, bir bilgisayar mühendisi kadar PC hakkında bilgi sahibi olmasını bekliyorsunuz galiba? Bugün 7 yaşında çocuktan 60 yaşındaki adamlara kadar her türlü ihtiyaçtan bilgisayar kullanan insan var.

Benim 2 yıl önceki öğretmenim PC'yi sadece mail alıp atmak, bizim derslerimizi takip etmek ve ödevlerin kaydını tutmak için kullanıyordu. Şimdi bu adam sırf bilgisayar bir halt yemesin, çökmesini zırvalamasın diye gidip de hacker düzeyinde bilgi mi öğrenmeli? Bu adam Matematik öğretmeni, işi matematiği öğrenmek ve öğretmek, ne demek bu şimdi?

Yeni bir TV, buzdolabı, çamaşır makinası aldığımızda kullanma kılavuzunu okuduktan sonra hemen her özelliğini bozmadan kullanacak kadar bilgiye sahip oluruz. Absürt durumlar(mikrodalgada kedi kurutmak gibi) dışında, makine ya yıllandığı için bozulur, ya kireçten veya yine benzer durumlardan.

Ne demek aptallar için Mac, biraz saygılı olalım. İşletim sistemi dediğin biraz kullanıcı dostu olmalı.

Şimdi şöyle düşünün, Mac, Linux, Solaris, Windows vs vs işletim sistemlerinde hemen hemen aynı düzeyde bilgi sahibi olan bir insan hangisini korumak için daha çok çaba harcar? Korkudan internet explorer bile kullanamadığımız günlerde siz SDN okurlarının daha mantıklı şeyler söylemesini beklerdim.

Windows için yazdığım sadece espri mahiyetinde, içimde kalmış bazı durumlardı. Saygı çerçevesinde kalalım lütfen.

Saygılarımla

harmonix

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Mystical dedi ki:
tahir2023 dedi ki:

Mystical dedi ki:

ozaman o arkadaşlar aptallar için tasarlanan mac kullanacaklar =) (mac kullananlara aptal demiyorum sadece mac'in o derece basit olduğunu söylemeye çalışıyorum)

türkçe'nin genel yapısı itibariyle kurmuş olduğunuz cümle -maalesef- mac kullananların aptal olduğu sonucuna varıyor, talihsiz bi demeç olmuş.

öte yandan, azıcık mac kullanın bence, görün, deneyimleyin, mac o derece basit değil.

sanaluyelik

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba arkadaşlar. Bir kaç saat mac kullanmış biri olarak ben Mac' i çok sevdim. Çünkü adamlar öyle donanımlar yapmışki işlemcisinden yüzde yüz faydalanıyorsunuz. Ama bizim findowsumuz yada ona uygun yapılan donanımdan asla yüzde yüz verim alamıyoruz. elimde 2 Gb ram ve 320 Gb harddiskli bir hp dizüstü var. Vista yı zaten çöpe attım xp bile bu donanıma göre iş yapmıyor. Fotoşopta bir resmi 3mx2m boyutlarında render etmeye kalkınca bilgisayarım bir abartmıyorum yarım saat kilitlendi ama işlem yapamadım dedi bıraktırdım. Ama bir mac bilgisayar 30 saniye de bunu yaptı. Acaba findows kullananlar Mac kullananların yanında ne oluyor diye düşünmeye başladım. Ayrıca safarinin findows sürümünü kurdum bir web sitesinde hangi resim kaç milisaniyede inmiş onu bile gösteriyor. Varın gerisini siz düşünün.

BoSS

Asistan
Reaksiyon puanı
0
sanaluyelik dedi ki:
Merhaba arkadaşlar. Bir kaç saat mac kullanmış biri olarak ben Mac' i çok sevdim. Çünkü adamlar öyle donanımlar yapmışki işlemcisinden yüzde yüz faydalanıyorsunuz. Ama bizim findowsumuz yada ona uygun yapılan donanımdan asla yüzde yüz verim alamıyoruz. elimde 2 Gb ram ve 320 Gb harddiskli bir hp dizüstü var. Vista yı zaten çöpe attım xp bile bu donanıma göre iş yapmıyor. Fotoşopta bir resmi 3mx2m boyutlarında render etmeye kalkınca bilgisayarım bir abartmıyorum yarım saat kilitlendi ama işlem yapamadım dedi bıraktırdım. Ama bir mac bilgisayar 30 saniye de bunu yaptı. Acaba findows kullananlar Mac kullananların yanında ne oluyor diye düşünmeye başladım. Ayrıca safarinin findows sürümünü kurdum bir web sitesinde hangi resim kaç milisaniyede inmiş onu bile gösteriyor. Varın gerisini siz düşünün.

Tabi Macler öyle aynı olay konsollarda da var sonuçta donanim belli sistem belli driverler buna göre en optimize edilmiş şekilde yazılıyor. Windows sistemlerde ise çeşit çeşit donanim var (yani mesela bir PCde Ati hd3870 var diğerinde Geforce 9600 GT yani pcden pcye donanimlar değişiyor) O yüzden hiçbir zaman windows sistemler konsollar yada Macler kadar performanslı olamayacaklar