Xperia X8 (E15i) Ana Konu & Destek

Bu konuyu okuyanlar

Kurşun Kalem

Müdavim
Reaksiyon puanı
58
Telefonu alalı tam bir yıl oldu. Cihazın ıncığını gıncığını öğrenmiş biri olarak, cihazı halihazırda kullanan veya yeni kullanacak olan arkadaşlarla tecrübelerimi paylaşmak isteyerekten konuyu açmış bulunmaktayım. Cihaz hakkındaki tüm sorularınızı bu başlık altında paylaşabilirsiniz. Elimden geldiğince yardımcı olacağım.

4Xf

Cihazın kod adı Shakira imiş. Telefona yandan baktığımızda, arkasındaki bombeye ithafen bu kod adı kullanılmış diyebiliriz :p
Bilinen adı Sony Ericsson Xperia X8, model numarası E15i.

Fiyatına baktığımızda Bursa'daki satış noktalarında 480₺. Fakat sıfırını bulmak oldukça zor. İkinci el fiyatları ortalama 300₺.

Cihaz Android 2.1 sürümüyle geliyor. Yeni bir güncelleme gelmeyecek, boşuna beklemeyin. Ama bu sizi yıldırmasın; özel romlar imdadımıza yetişiyor ve bu bir problem olmaktan çıkıyor.

Telefon giriş seviyesi kullanıcılar için biçilmiş kaftan. Dokunmatik deneyimi harika. Hızı gayet stabil. Uyumlu ufak tefek oyunları oynayabilirsiniz. Uygulamalar konusunda Android sürümü eski olduğundan biraz sıkıntılı oluyor ama özel rom ile sürümü yükselttiğinizde hemen bütün uygulamaları rahatlıkla kullanabiliyorsunuz. Müzik kalitesi gayet iyi.

Yapı olarak gayet sağlam bir telefon. Milyon kere düşürmüşümdür belki ama banamısın demedi. Yalnız arka kapakta gıcırtı baş gösterebilir. Bunu da ufak bir kağıt parçasıyla halletmeniz mümkün. Kılıfsız kullanırsanız çizilme olayı kaçınılmazdır. Ön tuşlarda da kaplama zamanla soyuluyor.

Rom tavsiyesi olarak biraz eski ama gayet stabil, hatasız bir rom olan Floyo by Ratch V.25 öneririm. Buradan indirebilirsiniz.

Daha aklıma bir şey gelmiyor. Sorularınızı sorun, cevaplarınızı alın.

itsfresh

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Vemis oldugun romu bir ara yuklerim insallah, ilk rom yukleme deneyimim olacak.
Baska boyle stabil calisan romlar denk gelirse paylasimini beklerim.

Acmis oldugun konu icin tesekkurler

Kurşun Kalem

Müdavim
Reaksiyon puanı
58
Malesef böyle stabil çalışan bir roma daha rast gelmedim. Prime HD'nin Xperia S portunu da uzun süre kullandım, çok başarılıydı fakat wi-fi açıkken uyku moduna geçince telefon reset atıyordu ve radyo dışarıya ses vermiyordu. Bu sorunları olmasaydı harika bir romdu aslında.

itsfresh

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Peki bu rom nasil, kullananlar oldukca memnun, senin gorusun nedir?

Floyo by Ratch V.25

forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1101691

itsfresh

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Özel kernel isteyen romları kullanmadım. O yüzden bilgi veremem.

Karnel isteyen romlari kullanmaktan cekiniyorum fakat hangileri bunlar bunu bilmiyorum.

Eski olmasi onemsiz sadece orjinal rom a gore hizli ve sorunsuz olmasi yeterli, gorsellik aramıyorum.

Kullandığınız rom ile Hackdroid Froyo by Ratch V25
rom, aynı midir?

Kusura kalma titik titik ettik ama yukledigim romu uzun sure kullanmayi dusunuyorum.

Suan sizin kullandiginiz hangisi, onerdigin romun eksizklikleri nelerdir? tesekkurler...

Kurşun Kalem

Müdavim
Reaksiyon puanı
58
Karnel isteyen romlari kullanmaktan cekiniyorum fakat hangileri bunlar bunu bilmiyorum.

Eski olmasi onemsiz sadece orjinal rom a gore hizli ve sorunsuz olmasi yeterli, gorsellik aramıyorum.

Kullandığınız rom ile Hackdroid Froyo by Ratch V25
rom, aynı midir?

Kusura kalma titik titik ettik ama yukledigim romu uzun sure kullanmayi dusunuyorum.

Suan sizin kullandiginiz hangisi, onerdigin romun eksizklikleri nelerdir? tesekkurler...

Şu an kullandığım rom bu. Gayet stabil, hızlı, pil performansı da çok iyi. Daha 2 gün önce 3. günü gördüm ilk defa. Romun tek eksiği eski bir rom olması. Şu anki cyonogen mod ayarlarını kullanamıyorsun. Mesela ultra brightnes modu bunda yok. Led bildirimleri yeni romlarda renklerini yanıp sönme hızlarını ayarlayabiliyorsun ama bunda o da yok. Floyo by Ratch eski ama bulabileceğin en sorunsuz romdur. Gözü kapalı yükleyebilirsin.

itsfresh

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Telefonu rom yuklenecek sekilde ayarlamistim. Yalnız Recovery uygulamasi sd karta daha onceden attigim romu gormuyor.
Bu durum Recovery nin eski surumu oldugu icin mi olmadi?

Kurşun Kalem

Müdavim
Reaksiyon puanı
58
Telefonu rom yuklenecek sekilde ayarlamistim. Yalnız Recovery uygulamasi sd karta daha onceden attigim romu gormuyor.
Bu durum Recovery nin eski surumu oldugu icin mi olmadi?

Dediğim romu indirdiysen, dosyaları rardan çıkar. Çıkardığın dosyaları sd karttaki xRecovery/Backup klasörüne at. xRecovery'den Restore and Backup'a gelip restore dediğin zaman rom yüklenecektir. Tabi önce Full Wipe deyip hard format atman lazım. Bu rom custom zip olarak yüklenmiyor. Rom yüklenip restart attıktan sonra Hackdroid yazısında bayağı bekletiyor. (Yaklaşık 10 dk) Onun için yazıda takılı kaldı falan diye düşünme, yükleniyor ;)

itsfresh

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Rom yüklendi, ilk açılışta biraz karışık geldi ama kullandıkça hoşuma gitmeye başladı. Şuanda kullanıyorum.

-Gelen smslerde Türkçe karakterler gözükmüyor.

-Ana menüye dijital saat ekleniyor mu ?

-Ana menüler kısmında üç ayrı ana menüden başka ana menü eklene biliniyor mu? (Diğer Widgetleri eklemek için).

Bu sıraladıklarımızın çözümleri var mıdır? Özeliklikle sms ile olanın. Teşekkürler...

Kurşun Kalem

Müdavim
Reaksiyon puanı
58
Rom yüklendi, ilk açılışta biraz karışık geldi ama kullandıkça hoşuma gitmeye başladı. Şuanda kullanıyorum.

-Gelen smslerde Türkçe karakterler gözükmüyor.

-Ana menüye dijital saat ekleniyor mu ?

-Ana menüler kısmında üç ayrı ana menüden başka ana menü eklene biliniyor mu? (Diğer Widgetleri eklemek için).

Bu sıraladıklarımızın çözümleri var mıdır? Özeliklikle sms ile olanın. Teşekkürler...

1- Ayarlar - Dil ve Klavye - Android Klavyesi - Giriş Dilleri'nden Türkçe dilini seç.
2- Default olrarak saat uygulaması gelmiyor romda. Eğer alarmlı dijital saat istiyorsan marketten indirebilirsin. Buradaki iyidir mesela. Yok sadece alarm lazımsa benim kullandığım çok işlevsel bir alarm uygulaması var. Onu da buradan indirebilirsin.
3- Ana ekrandayken soldaki tuşa bas. Preferences kısmından Homescreen setting - Number of screens'ten 7'ye kadar ekleyebilirsin.

Ayrıca Launcher Pro Widgetlar da çok kullanışlı, özellikle people widgeti çok iyi.

itsfresh

Asistan
Reaksiyon puanı
3
1- Ayarlar - Dil ve Klavye - Android Klavyesi - Giriş Dilleri'nden Türkçe dilini seç.
2- Default olrarak saat uygulaması gelmiyor romda. Eğer alarmlı dijital saat istiyorsan marketten indirebilirsin. Buradaki iyidir mesela. Yok sadece alarm lazımsa benim kullandığım çok işlevsel bir alarm uygulaması var. Onu da buradan indirebilirsin.
3- Ana ekrandayken soldaki tuşa bas. Preferences kısmından Homescreen setting - Number of screens'ten 7'ye kadar ekleyebilirsin.

Ayrıca Launcher Pro Widgetlar da çok kullanışlı, özellikle people widgeti çok iyi.

supersin...

S

SDN Okuru

SDN Okuru
merhabalar bende xperia x8 bulunmakta yaklasik 1 senedir felan kullanmaktayim simdi stornmix diye bi rom kullanmaktayim öncedende kuyadroid yüklüydü ama her 2 sindede donarak islem yapiyor menu gecislerinde donaklayrk geciyor yani anlicaniz telefonun hizi düstü biraz ne yapmayi onerirsiniz task manager felan yükledim ama onlarda hic bi işe yaramadi.

Kurşun Kalem

Müdavim
Reaksiyon puanı
58
Önerdiğim romu kullanmanı tavsiye ederim sayın SDN Okuru. Böyle problemlerle karşılaşmayacağını garanti ederim.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
telden yüklemeyi deneyince desteklenmiyor dedi bilgisayardan nasıl yapacagım ?

S

SDN Okuru

SDN Okuru
merhaba arkadaşlar benim x8 e15i model telefonumda bir problem var ve telefonu kullanamıyorum. Kapanıyor açıyorum sonra tam açılıp ana ekranı görüğünüz anda tekrar kapanıyor. Telefondan anlamam neden kaynaklı bilmyorum düüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim şimdiden teşekkürler

Platon

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Tüh ya adam uçmuş. Xperia soul romu yükledim, güzel fakat ana klavye uygulaması touchpal. uygulama güzel de gmail uygulamasında çalışmıyor klavye. nasıl çözeriz bunu. belki uçtuğu yerden cevap verir :p

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Floyo by ratch v.25 i nasıl kullanıcaz yani telefona attım ama nasıl güncellicem :/

selim752

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
x8 telefonuma rom attıktan sonra açılırken sony ericsson yazısı takılı kalıyordu bir kere pc combanion ile onardım düzeldi ancak daha sonra dahada düzeltemedim flashtool ile fln denedm 15/032/2013 08:32:27 - INFO - Now unplug the device and power it on
15/032/2013 08:32:27 - INFO - Then go to application settings
15/032/2013 08:32:27 - INFO - turn on Unknown Sources and Debugging
böyle bi hata veriyor heralde usb hata ayıklamayı aç diyor ama tel açılmıyorki onu nasıl açayım her türlü yolu denedm ama olmadı yardımcı olursanız çok makbule geçicek...

S

SDN Okuru

SDN Okuru
merhaba, aynı sorun benim telefonda da var .bir kere kapandı daha da açılmadı .kendi kendine açılıyor kapanıyor. ne yapmam lazım bilmiyorum format da atamıyorum. en sonunda telefoncuya götüreceğimsanırım :(

S

SDN Okuru

SDN Okuru
selam arkadaşlar şuan benim xperia x8 de zencefil v18 rom var ve ben bunu orjinal olan 2.1 update sürümüne geri yüklemek istiyorum pcc ile yükleme yapayım diyorum şu an telefonunuz için güncel yazılım yok diyor nasıl eski olan sürümü 2.1 updateye düşürücezgiz?

S

SDN Okuru

SDN Okuru
:thumbup::thumbup::thumbup:kardes cok tesekkurler ama bu rom nasıl yuklenıyor

S

SDN Okuru

SDN Okuru
slm cihazı yeni aldım biraz acemiyim wi-fi nasıl açılıyor bulamadım