Windows 8 İşlemci PAE, NX ve SSE2 desteğini açmak

Bu konuyu okuyanlar

EnverYigit

Profesör
Reaksiyon puanı
11
86xfj.png

Merhaba arkadaşlar,

Malum windows 8 kullanıma sunuldu. Bununla birlikte windows 8 sorunları elbette çıkmakta.

Windows 8 kurulum & yükseltme aşamasında işlemciden PAE, NX ve SSE2 destekli olup olmadığını kontrol ediyor.

Samsung R522-JS01TR modelinde ki denemelerimde yukarıda ki hatayı vermişti.

Bunun çözümü gayet basit arkadaşlar. Bios'ta resimde gösterilen EDB yi "disabled" konumundan "enabled" konumuna alıyoruz.

İşlemimiz bu kadar, bios değişikliklerini kaydetip çıkıyoruz.

Önemli: Anakartınızın çeşidine bağlı olarak aşağıdaki menülerden herhangi bir tanesi olabilir.

Bios > Advanced > EDB (Execute Disable Bit) > Enabled

Bios > Security Settings > NX ( No Execute Bit) > Enabled

Bios > Security Settings > Equi valent XD (Execute Disable bit) > Enabled

Bios > Advanced Setup > CPU Options > Processor Execute Disable Bit > Enabled

65411755.png

İşlemcinizin PAE, NX ve SSE2 destekli olup olmadığını kontrol edebiliriz.

Bunu AIDA64 Extreme Edition adlı programdan yararlanacağız.

Programın kurulumunu yapıp donanım raporu alıyoruz.

Rapor işlemi bittikten sonra CPUID sekmesinden

* Veri Çalıştırma Koruması (DEP, NX, EDB)

* Physical Address Extension (PAE)

Desteklenip desteklenmediğini kontrol edebilirsiniz.

ss1oj.png

ss2szl.png

PAE, NX ve SSE2 nedir ve Windows 8 çalıştırmak için bilgisayarım neden bunları desteklemelidir?

Fiziksel Adres Uzantısı (PAE), NX işlemci biti (NX) ve Akışlı SIMD Uzantıları 2 (SSE2), işlemcinin özelliklerini ifade eder. PAE, 32 bit işlemcilerin uygun Windows sürümlerinde 4 GB fiziksel belleğe erişmesini sağlar ve NX için bir önkoşuldur. NX, işlemcinin bilgisayarı kötü amaçlı yazılım saldırılarından korumasına yardımcı olur. SSE2 (uzun süredir işlemcilerde standarttır) ise üçüncü taraf uygulmalar ve sürücüler tarafından giderek artan şekilde kullanılan bir yönerge kümesidir. Windows 8 işletim sisteminde kötü amaçlı yazılıma karşı savunma özelliklerinizin güvenilir şekilde çalışması için işlemcinizin NX'i desteklemesi gerekir.Windows 8 ile çalıştırılan üçüncü taraf uygulamaların ve sürücülerin güvenilirliğini artırmak için SSE2 de gereklidir. Bilgisayarınız PAE, NX ve SSE2'yi desteklemiyorsa Windows 8 yükleyemezsiniz. İşlemciniz PAE ve SSE2'yi desteklemiyorsa Yükseltme Yardımcısı bir hata iletisi verir. Ayrıca, işlemci NX'i desteklemiyorsa veya bilgisayar BIOS'unda NX kapalıysa bir uyarı görürsünüz. Windows 8 Kurulumu yükleme sırasında NX'i etkinleştirmeye çalışır ve çalıştıramazsa bilgisayarınızı geçerli işletim sistemine döndürür.
Bilgisayarınızın BIOS'una giderek, işlemcinizin NX'i destekleyip desteklemediğini denetleyebilir ve kapalıysa açabilirsiniz. BIOS erişimi, bilgisayar üreticinize bağlı olarak değişir. Genellikle, bilgisayarınızı açtıktan hemen sonra, Windows başlatılmadan önce bir tuşa (örneğin, F2, F12, Delete veya Esc) veya tuş bileşimine basmanız gerekir. Daha fazla bilgi için bilgisayarınızla gelen belgelere bakın veya bilgisayar üreticisinin Web sitesini ziyaret edin. BIOS'a girdikten sonra, NX desteğini açmak için Güvenlik sekmesi altındaki NX veya XD ayarlarına bakın. NX desteği seçeneğinin BIOS ayarı bilgisayarınızda mevcut değilse, BIOS güncellemesi hakkında bilgi almak için bilgisayarı üreticisiyle iletişim kurabilirsiniz. Bilgisayarınızda BIOS'a erişme veya NX'i açma hakkında yardıma ihtiyacınız olursa, destek ile iletişim kurabilirsiniz.

Kaynak: http://windows.microsoft.com/tr-TR/windows-8/what-is-pae-nx-sse2

Yazan: EnverYigit
SDN - ShiftDelete.Net

cahid öz

Asistan
Reaksiyon puanı
0
benim bilgisayar PAE'yi destekliyor. NX'i desteklemiyor. ne olacak şimdi...?

EnverYigit

Profesör
Reaksiyon puanı
11
[MENTION=13164]cahid öz[/MENTION] benimde öyleydi biostan açtım anlattığım şekilde.

cahid öz

Asistan
Reaksiyon puanı
0
ana kartım asus P5VD2-VM SE. sürümü 503 idi. güncelledim şimdi 507 görünüyor. yine de söylediğiniz yerleri biostan bulamadım.

bios güncellemesinden sonra tekrar rapor aldım. veri çalıştırma nx'i yine desteklemiyor çıktı.

cahid öz

Asistan
Reaksiyon puanı
0
biosta güvenlik sekmesinde sadece iki seçenek var. onlar da şifre değiştirmeyle ilgili. yardımcı olabilecek varsa sevinirim.

EnverYigit

Profesör
Reaksiyon puanı
11
ana kartım asus P5VD2-VM SE. sürümü 503 idi. güncelledim şimdi 507 görünüyor. yine de söylediğiniz yerleri biostan bulamadım.

bios güncellemesinden sonra tekrar rapor aldım. veri çalıştırma nx'i yine desteklemiyor çıktı.

Anakart eski bir model bakalım işlemcinde eski mi? işlemci modelini yazar mısın kardeş. Cpu-z veya everest programıyla bakabilirsin..

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26

Senin anakartın için Security sekmesinde değil Advanced sekmesine bakmalısın.

Bios
> Advanced > EDB (Execute Disable Bit) > Enabled

Eğer göremiyorsan işlemcin desteklemediğinden olabilir.

cahid öz

Asistan
Reaksiyon puanı
0
win 8den vazgeçeceğiz her halde... sorunumuza çözüm bulan olmadı anlaşılan...

S

SDN Okuru

SDN Okuru
arkadaşlar büyük ihtimalle pentium 4 win 8 ile uyumsuz özellikle socket 478 imkansız gibi ama diğerleri için çözüm olabilir ama socket 478 içinde çözüm varsa lütfen söyleyin

cahid öz

Asistan
Reaksiyon puanı
0
bu kadar usta bir çözüm bulamadı mı bu soruna? hayret ediyorum. hani win 7 yüklü her bilgisayara win 8 kurulabilecekti? ne oldi...?:((

HYuksel

Profesör
Reaksiyon puanı
22
Lenovo N200 kullanıyorum Core 2 Duo T5250 işlemcili, win 8 yükeltme asistanı nx kapalı diyor, bios'tan açma seçeneği de yok. Kurulum başlıyor belli bir noktadan sonra hata alıyor ve kurulamıyor. Ama aldığım hata nx ile alakalı değil galiba, bakalım artık biraz daha deneyelim..

musidrili

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yardımınız için teşekkürler. Ben de R522 kullanıyorum. Sayenizde bu sorunu başlamadan hallettim. Şu an bilgisayarımda win8 yüklü ve sorunsuz çalışıyor...

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Arkadaşlar ben biostan disable olan partı enable yaptıgım halde upgrade yöneticisi bilgisayarınızda nx uyumsuzlugu var diyor. gerekli programlar ile de baktıgımda nx destekliyor gozukuyor. ben simdi windows 8 satın alsam pesine uyumsuz dese işime yaramayacak. ne yapmam gerekiyor?

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Benim bilgisayar SSE2 yi destekliyor, PAE yi de destekliyor ancak açamıyorum. NX i ise desteklemiyor. BIOS ta bununla ilgili bir şey de yok. Ne yapabilirim?

Pentium 4 Mobile 2,00 GHz 478-pin
Compaq BIOS F.1C
1 GB RAM
64 MB Ekran Kartı (ATI Mobility Radeon 7500)
40 GB Sabit Disk
Compaq Evo N800v

kacaksevgilim

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Öncelikle şunu söyeleyeyim TNCTR'den tamamen alıntılıdır..Windows 8 için uğraşmaya değer mi bilmiyorum

n3fm.png

1.1 ci şart live bir sistem şartı vardır hiren boot cd deki win7 port. oneririm..
2.win7 portable modunda açılıp win8 isosu mount edilip temiz kurulum yapılır bittiğinde resstart atar ..
3.0*00000xxx li bir işlemci hatası geliyo haliyle...
4..win7 portable modunda tekrar açıp pc yi jan patchi çallıştırıyoruz..
5.sırayla 2 3 4 6 seçenekleri yapıyoruz işlemci pae destekli değilsede 1 cide yapıyosunuz ama çopu p4 de pae vardır..(windows system 32 içindeler)
6.win8 isosunu yine mount edip install ekranında sift+f10 basıyoruz cmd ekranına bu komutu giriyoruz...
7.bcdedit /set {default} NoIntegrityChecks Yes
8.resstart atıp kuruluma devam ediyoruz keyifle.....

patch linki...
http://forums.mydigitallife.info/attachment.php?attachmentid=22943&d=1375563637

Alperen5561

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
MIxv
MIxv
Beyler NX Açık Gözüküyo (Baktım Biostan Açık) Ama Windows kurulumu açtığımda nx yüklü değil diyor ? (Ekran Kartı:ASUS EAH5450 SERİES 1750 MB İşlemci:İntel Core Duo CPU E4500 @ 2.20GHz 2.0 GB RAM Yazarsanız sevinirim

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
İşlemcinizin PAE, NX ve SSE2 destekli olup olmadığını kontrol edebiliriz.

Bunu AIDA64 Extreme Edition adlı programdan yararlanacağız.

Programın kurulumunu yapıp donanım raporu alıyoruz.

Rapor işlemi bittikten sonra CPUID sekmesinden

* Veri Çalıştırma Koruması (DEP, NX, EDB)

* Physical Address Extension (PAE)

Desteklenip desteklenmediğini kontrol edebilirsiniz.​
Çok yararlı bilgiler. Konu için teşekkürler @EnverYigit

Malum Windows 7'nin desteği 2020'de sona erecek, kullanıcılar artık arayış içinde; eski donanıma sahip olup Windows 8.1 veya Windows 10 için sürüm yükseltme işleminde sorun yaşayanlar olabilir, bu vesile ile bu konu gündeme gelebilir.

Konudaki görseller kaybolduğu için AIDA64 programı için görsel şu şekildedir: