Ücretsiz Ofis Paketi - OpenOffice.org 2.4.0

Berkin Bozdoğan

Profesör
Reaksiyon puanı
38
OpenOffice.org ismli ücretsiz ve özgür ofis yazılımı paketinin yeni sürümü, dağıtıma çıkarıldı. Bu yazılımı indirin, pahalı yazılımlara para vermeyin.

OpenOffice.org ofis yazılımı paketi, ücretli ofis yazılımlarına önemli bir seçenek oluşturması sebebiyle binlerce kullanıcı tarafından benimsenmiş, yeteneklerini de her sürümde geliştirmiş bir yazılım paketidir. Özellikle ISO standartlarını destekleyen dosya biçimleri sayesinde, OpenOffice.org ile üretilmiş belgelere her platformdan erişebilirsiniz. Yazılımın en son sürümü olan 2.4.0, dün geç saatlerde yayınlanmış durumda. Yazılımın İngilizce sürümüne aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Türkçe sürümü de yakında yayınlanacak olan yazılım hakkındaki gelişmeleri ShiftDelete.Net'ten okuyabilirsiniz.

:: Yazılımı ücretsiz olarak indirmek ve kurmak için tıklayın

Bilgi için: OpenOffice.org
SDN - http://shiftdelete.net

Erthon

Profesör
Reaksiyon puanı
13
Ms ofis'e o kadar dolar vermek yerine ücretsiz bir çözüm.
Open source (açık kaynak) olduğu için her geçen gün dahada gelişiyor ve desteğide SUN ;)

Nemesis

Dekan
Reaksiyon puanı
13
Aslında cok güzel bir alternatif ancak.. Sistemimde Office 2007 den daha yavaş calısıyor..

crazymafya

Asistan
Reaksiyon puanı
0
walla ben MS Office'den vazgeçmem.Her zaman işe yarar.Open Office bazı dosyaları açmıyor bile.

kayayusuf

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba ;
Openoffice.org'u 1.0 sürümünden beri takip eden ve kullanan birisiyim . Ofis paketi konusunda çok hızlı bir gelişme kaydettiğini rahatlıkla söyleyebilirim . Maalesef internette çeşitli platformlarda ve burada hakkında çıkan bazı eleştirilere cevap vermek isterim . Bi kere OO (openoffice) konusunda en çok dert yakınılan konu dosyaları yavaş açmasıdır . Bu konuda dikkatinizi çekmek istediğim bir ayrıntı var . İster OO ile ister MO (mic. office) ile bir dosya oluşturun ve .doc formatında kaydedin . Aynı dosyayı OO ile oluşturduğunuzda .odt formatında kaydettiğinide *.doc formatlı dosyadan yaklaşık 10 kat daha az yer kapladığını göreceksiniz . Ayrıca *.odt formatlı dosyanın açılma hızı ile *.doc formatlı dosyanın OO'da açılma hızları aynı değildir . Sonuç olarak OO için *.doc formatlı dosyanın açılma hızının hiçde rahatsız edilecek boyutlarda ve MO'de çok da uzun sürede olmadığını göreceksiniz . Sonuçta kendi dosya biçimi dışında bir dosya türünü açmak ve ayarlamak zorunda olduğundan belli bir gecikme olacaktır.OO kendi dosya formatını sıkıştırarak kaydettiğinden böyle bir durum ortaya çıkıyor.Şuna katılırım ; OO ilk defa açılma hızı MO'den oldukça yavaştır.Ancak bir kere açıldıktan sonra yeni açacağınız her bir dosya için fazla yapmak zorunda kalmayacaksınız .

Kişisel kullanıcılar için bir lafım yok ancak siz de benim gibi kendi işletmenizde ofis programı kullanma durumunda kaldığınızda MO öğrendiğinize kırk kere pişman olacaksınız . Bizim işletme gibi 20 kullanıcıya da ofis programı kullandırtmak ve bu işi kuralına uygun yani lisanslı bir şekilde yapmak istediğinizde ilk açılış hızı derdiniz , ödemeniz lisans bedeli derdinizin yanında hiç kalıyor . Biz bu nedenle şirket olarak yaklaşık 4 yıldır OO ile çalışıyoruz. Eğer güncel sürümleri yüklerseniz ne dosya açılması konusunda ne de yeni gelişmeler konusunda sıkıntı yaşamazsınız . Şu an için 2.3.1 sürümü ile çalışıyoruz ve hiçbir sorunumuz yok . Ancak şu kadarını da söyliyim alışkanlıkları aşmak OO'e geçişte en büyük sıkıntı . Doğal olarak MO ile OO'in bazı kullanım farklılıkları var . İnsanlar bunu öğrenmek yerine programın eksikliği olarak görüyorlar,çünkü böyle görmek öğrenmekten çok daha basit (hele bizim toplumumuz için). Ben şirkette OO'i en iyi bilen kişi olarak henüz kimse önüme MO ile yapılabilen ancak OO ile yapılamayan bir şey getiremedi . Yani en azından bizim işletme için OO yüzünden yapılamayan hiçbir ofis uygulaması yok. Ha artısı çok...

Bi kere PDF'ye direkt dönüşterme özelliği ilk defa onunla geldi ve çok kullanışlı bir özellik . Ayrıca Draw (çizim aracı) benim gibi kullanmayı iyi bilenler için tam bir can simidi . Ne kadar işe yaradığına şaşırırsınız. Ayrıca son sürümünde artık grafikleri oluşturmak çok kolay ve OO kendi içinde tam bir uyumluluk gösteriyor . Bu özelliğine hayranım . Tabii uzun süredir MO ile ayrı olduğumdan onun son durumunu bilemiyorum . OO her bir araçta yaptığınızı bir diğer araca rahatlıkla ekleyebiliyor ve editleyebiliyorsunuz. Yani draw aracına writer da yazılan bir yazıyı kopyala yapıştır ile ekleyip sonra eklediğiniz bu yazıya çift tıklayarak değişen menülerden draw içerisinden writer'in özelliklerini kullanabiliyorsunuz . Diğer tüm araçlar için de aynı şeyleri düşünün . Ayrıca MO'e göre desteklediği dosya çeşidi çok daha fazla.

Sonuçta benim ilgilendiğim şu ; hem kişisel olarak hem de kurumsal olarak tüm ihtiyaçlarımızı karşılıyor. Ayrıca açık kaynak kodlu geliştiriliyor , uluslar arası dosya formatı olan open document ile çalışıyor , ofis programları arasında belki en geniş araca sahip (bildiğimiz anlamda word,excel,sunum,web tasarım,veritabanı,çizim,matematiksel yazım araçlarına sahip), ayrıca ücretsiz ve en kullanıcı dostu lisans olan LGPL (hiçbir şekilde ve gelecekte asla paralı bir yazılıma dönüştürülmeme garantisi) ile lisanslandırılmış durumda . Bunların hepsini alt alta koyduğumda neden biraz daha hızlı , biraz daha cici görünüyor diye MO öğrenip kullanayım ki . Microsoft bu konuda tam bir emperyal yayılmacılık stratejisi uyguluyor ve takdir ediyorum çok da başarılı oluyor . Kişisel kullanıcıların en gelişmiş programlarını bile kaçak olarak kullanmalarına ve öğrenmelerine izin veriyor ve bu programların öğrenilebileceği okullar ve üniversiteler gibi kurumları bunları ücetsiz olarak temin ediyor . Sonra da kurumsal bir yapı için tüm lisanslama denetimlerini açık tutarak insanların kurumlarda bu programı talep etmelerine (doğal olarak) sebep oluyor . Başarılı bir satış stratejisi . Ancak şu da bir gerçek ki ; dünyadaki talebi bu anlamda hızla dönüşüyor . Artık Türkiye bile bu konuda oldukça geri olmasına rağmen hem kişisel ve kurumsal olarak hemde devlet nezdinde gerçeği görmeye kendi yazılım stratejisini gözden geçirmeye başladı . Pardus progjesi bu anlamda yavaş yavaş devlet dairelerinde kullanılmaya başladı ve yaygınlaşıyor . Ayrıca OO'e geçiş her geçen gün artıyor , zira yeni bir MO programı ile oluşturulan dosya eski bir sürüm ile açılamıyor ancak OO'de bu dert yok çünkü yenisini satın almak zorunda değilsiniz . Dolayısı ile bir MO kullanıcısı ben yenisini almıcan bi kere aldım yeterli diyemez .MO doğal olarak sizi sürekli yeni sürüm almaya zorluyor .Bu bir yol isteyen istediğini seçer . Adamın parası çoktur ,gider MO alır kim karışır . Ben ona vereceğim paraya bilgisayarıma yeni bir işlemci hatta ektra ram hatta anakart takviyesi yaparım bi de yeni bir LCD için para artar . Ben de olayı bu yönüyle bakıyorum . Niye bir yazılıma sürekli olarak dünya para vereyim ki .Memleketçe çok mu zenginiz.

Bilinçlenmek böyle bi şey olsa gerek.

Herkese saygılar.
NOT : Haberde openoffice'in 2.4 sürümünün yayınlandığı haberini duyunca heyecanlandım ve resmi sitesine girdim (www.openoffice.org) ancak 2.4 sürümünü bir türlü göremedim . Acaba haberde yanlışlık mı var.Yoksa ben mi bulamadım.

Link

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
16
Resmi sitesinde henüz görünmüyor, haberde verilen indirme linki farklı bir siteden.

Mbt

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Open Office çok güzel ßi proje üstünde ßiraz daha fazla durulursa, Microsoft Office'ye alternatif olarak değilde rakip olarak sunulaßilir :) desteklioruz.

Erthon

Profesör
Reaksiyon puanı
13
Portable (kurulumsuz) sürümünü buradan indirebilirsiniz

Not: ingilizce - 82.3mb